Pinczer miniaturowy – charakter, wychowanie, opieka

08.07.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Ein Zwergpinscher.

Pinczer miniaturowy, choć niewielki, ma spore wymagania. To pewny siebie pies o silnym i zdecydowanym charakterze. Inteligentny i temperamentny, z pewnością nie usiedzi posłusznie w torebce. Od właściciela wymaga uwagi i cierpliwości. Odpowiednio poprowadzony, odwdzięczy się bezgraniczną wiernością i oddaniem. Dowiedz się najważniejszych informacji o ratlerku i przekonaj, kto będzie dla niego idealnym opiekunem.

Podstawowe informacje o pinczerze miniaturowym

Podsumowaniepinczer miniaturowy

Rasa
Pinczer miniaturowy
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Sznaucery i pinczery
Rozmiar
wysokość w kłębie: 25−30 cm
Waga
3,5–4,5 kg
Budowa ciała
mały, kompaktowy, wytrwały i wytrenowany
Oczy
duży i ciemny
Uszy
średniej wielkości i stojący
Sierść i umaszczenie
krótka, wytrzymała; barwy: jednobarwna od czerwonobrązowej do jasnobrązowej, a także czarna z jasnymi podpalaniami
Cechy szczególne
znany także jako pinczer karłowaty, potocznie ratlerek
Charakter
bardzo żywy, inteligentny, ciekawy i pewny siebie
Pielęgnacja
szczotkowanie sierści i kontrola uszu, oczu, zębów i pazurów
Zdrowie
skłonność do niektórych chorób dziedzicznych, tj. problemy z oczami

Pinczer miniaturowy – pochodzenie i historia rasy

Pinczer miniaturowy, znany powszechnie jako ratlerek, to rasa psów wywodząca się Niemiec. Jej historia tylko pozornie nie jest długa – choć pierwsze wzmianki pojawiły się dopiero u progu wieku XX, podobizny psów można dostrzec na obrazach pochodzących z pierwszej połowy XVII wieku.

Pinczer miniaturowy to rasa powstała poprzez ścisłą selekcję pinczera średniego. Do jej utworzenia hodowcy wykorzystywali najmniejsze osobniki z miotów, które znacząco wykraczały rozmiarami poza przyjęty standard rasy. Ich starania przyniosły efekt – z czasem udało im się wyhodować niemal wierną kopię średniego pinczera w miniaturze, bez oznak karłowatości. Pinczery miniaturowe uznano za odrębną rasę w roku 1936.

Dawniej, ratlerki zwykle zobaczyć można było w wiejskich obejściach, stajniach, ale także miastach portowych. Małe pieski wykorzystywano początkowo przede wszystkim do tępienia gryzoni. W 1895 roku założono Niemiecki Klub Miłośników Pinczera (obecny Klub Miłośników Pinczerów i Sznaucerów). Z chwilą debiutu na wystawie w Stuttgarcie, pinczer miniaturka stopniowo zyskiwał na popularności – zwłaszcza w gronie amerykańskich miłośników psów. Prawdziwą sławę przyniosło rasie zdobycie pierwszego miejsce w grupie psów do towarzystwa podczas wystawy w Chicago.

Jak wygląda pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy przypomina zminiaturyzowaną wersję średniego pinczera lub dobermana – bez oznak karłowatości. To niewielki, bardzo proporcjonalnie zbudowany pies o smukłej, atletycznej sylwetce – zgodnie ze wzorcem, jak najbardziej kwadratowej.  Zwarta budowa i widoczny zarys mięśni sprawią, że pies prezentuje się bardzo witalnie i szlachetnie. Wrażenie ogólne podkreślają krótka, gładka sierść ze zdrowym, pięknym połyskiem. Zgodnie z przyjętym wzorcem, uszy nie zawsze muszą być stojące.

Jaki charakter ma ratlerek?

Pinczer miniaturowy to bardzo towarzyski, wesoły i pełen energii piesek o przyjaznym usposobieniu. Jest inteligentny, ciekawski i ruchliwy – bardzo skoczny i skory do zabaw. Choć niewielki, ma bardzo duży temperament. Pragnie być oczkiem w głowie swojego właściciela, do którego jest bardzo przywiązany. Potrafi być też o niego bardzo zazdrosny – zwłaszcza, gdy nie jest w centrum uwagi.

Pomimo niewielkich rozmiarów, ratlerek jest bardzo pewny siebie i niezwykle odważny. Wobec innych psów, również tych znacznie większych, nie ma żadnych kompleksów – co więcej, niekiedy bywa wobec nich zadziorny. Pinczer miniaturowy ma silnie rozwinięty instynkt stróżowania i niski próg pobudliwości. Jest bardzo czujny. Wobec obcych sobie osób nie wykazuje agresji – bywa jednak nieufny. 

Silne przywiązanie do opiekuna, towarzyskie usposobienie i wrodzona wrażliwość sprawiają, że pinczer miniaturowy bardzo źle znosi samotność. Przedłużająca się nuda i brak zajęć mogą doprowadzić do pojawienia się u psa problemów behawioralnych. Sfrustrowany i samotny ratlerek najprawdopodobniej zacznie donośnie ujadać i niszczyć domowe wyposażenie. Wiele pinczerów miniaturowych kocha szczekać, korzystając z tej umiejętności nie tylko do komunikacji i zabawy, ale także właśnie w ramach protestu przeciwko pozostawaniu samemu w domu.

Pinczer miniaturowy – wychowanie i szkolenie

Pinczer miniaturowy to pies, który wymaga łagodnego, ale zarazem konsekwentnego wychowania. Ważne jest to, by jego szkolenie oparte było na pozytywnym wzmacnianiu pożądanych zachowań. W roli nagrody posłużyć mogą nie tylko ulubione przysmaki dla psa, ale także pochwały, głaskanie i wspólne zabawy.

Trzeba pamiętać, że pinczer miniatura to nie zabawka, a pies z krwi i kości o zdecydowanym charakterze. Zamiast ciasnej torebki czy przechadzki po galerii handlowej, preferuje on długie spacery oraz wyzwania dla głowy i nosa. Aportowanie ukochanej zabawki dla psów, nauka komend i sztuczek czy mini agility to zdecydowanie bardziej atrakcyjne zajęcia dla energicznego pinczera miniaturowego.

Pinczery miniaturowe są zawsze w ruchu. Żaden dźwięk i szmer nie umkną ich uwadze. Z tego też względu rasa ta nie jest zalecana do małego mieszkania w mieście, w otoczeniu wielu sąsiadów. Ratlerki zdecydowanie lepiej poczują się w domu z ogrodem w spokojnej lokalizacji. Warto zadbać o to, żeby ogrodzenie było odporne na próby ucieczki – inteligentny i kierowany instynktem pinczer miniaturowy, może wykorzystać każdą szczelinę, jeśli zechce się wydostać.

Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas spotkania psa z innymi zwierzętami. Ratlerek miniaturka jest bardzo odważny, a w kontakcie z obcymi psami nie bierze pod uwagę ich wielkości. Ze względu na dość drobną budowę, należy mieć go na oku – ryzyko urazów jest bardzo duże. Z uwagi na śmiały charakter pinczera miniaturowego, od małego ważne jest jego właściwe wychowanie – nieodpowiednio pokierowany może stać się wyjątkowo zuchwały i zaczepny.

Kompletując wyprawkę dla ratlerka miniaturki, należy pamiętać w szczególności o odpowiednim dopasowaniu najważniejszych akcesoriów na spacer. Zamiast obroży, należy sięgnąć po dobrze dobrane szelki dla psa. Do kompletu niezbędna jest oczywiście smycz dla psa – najlepiej lekka i wytrzymała. Podczas chłodniejszych miesięcy, pinczer miniatura powinien być wyprowadzany w ubraniu dla psów – krótka sierść nie chroni go dostatecznie przed niskimi temperaturami.

Pielęgnacja i żywienie pinczera miniaturowego

Sierść pinczera miniaturowego jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Aby utrzymać ją w dobrym stanie, wystarczy raz w tygodniu wyczesywać psa przy pomocy rękawicy gumowej lub miękkiej szczotki. Psa należy kąpać wyłącznie w razie ewidentnej potrzeby. Do jego mycia zaleca się stosowanie specjalnych produktów do pielęgnacji sierści psów, bazujących na łagodnych i bezpiecznych środkach myjących.

Regularnie kontrolować trzeba stan oczu, uszu, pazurów oraz jamy ustnej. Z uwagi na fakt, że pinczery miniaturowe mają predyspozycje do odkładania się osadu i kamienia nazębnego oraz chorób przyzębia, należy już od małego przyzwyczajać pupila do mycia zębów. Podstawowe produkty do pielęgnacji zębów u psów ratlerków to szczoteczka z miękkim włosiem oraz pasta enzymatyczna. W ramach profilaktyki zdrowotnej, czworonogowi podawać można także dentystyczne gryzaki dla psów małych ras.

Żywienie pinczera miniaturowego powinno opierać się karmie wysokiej jakości. Dzienną porcję jedzenia należy dopasować do wieku i aktywności psa. Najlepiej rozłożyć ją na kilka mniejszych posiłków – ratlerki mają dość niewielki żołądek i szybki metabolizm. Psu można podawać gotowe karmy dla psów – suche i mokre. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, by cząstki pokarmu były dostosowane do małego pyszczka psa. Decydując się na BARF lub dietę domową, trzeba pamiętać o włączeniu do posiłków suplementów dla psów – tak, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie pupila na wszystkie składniki.

Pinczer miniaturowy – zdrowie rasy

Pomimo niepozornego wyglądu i delikatnej budowy, ratlerki mogą pochwalić się dobrym zdrowiem i odpornością. Średnia długość ich życia wynosi 12 – 15 lat. Otoczone właściwą opieką, bez obciążeń genetycznych, mogą jednak znacznie przekroczyć wspomnianą granicę wieku i żyć jeszcze dłużej.

Ze względu na dużą ruchliwość i skoczność, pinczery miniaturowe często borykają się z schorzeniami ze strony układu ruchu, w szczególności z problemem zwichnięcia rzepki. Wśród pozostałych przypadłości, do których ratlerki mają szczególne predyspozycje, można wymienić problemy z oczami i choroby metaboliczne.

Należy pamiętać, że z uwagi na niewielkie rozmiary, u pinczerów miniaturowych występuje zwiększone ryzyko urazów w obrębie układu ruchu niż w przypadku innych ras. W pierwszym roku życia pinczer miniaturowy nie powinien wchodzić samodzielnie po schodach, skakać z kanapy ani też bawić się z większymi psami.

Ile kosztuje pinczer miniaturka?

Cena szczeniaka pinczera miniaturki z rodowodem mieści się w granicach 3500 – 6500 złotych. Jeszcze więcej można zapłacić za ratlerka z renomowanej hodowli, pochodzącego od utytułowanych rodziców. W związku z tym, że ratlerki to rasa ciesząca się sporym powodzeniem, kupując szczenię, należy przyłożyć szczególną uwagę do wyboru właściwej hodowli. Listę hodowców pinczerów miniaturowych, mających na względzie dobrostan zwierząt, działających legalnie i odpowiedzialnie, znaleźć można na stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Pinczer miniaturowy – najczęściej zadawane pytania

Czy ratlerek i pinczer miniaturowy to to samo?

Pinczer miniaturowy to oficjalna nazwa rasy, ratlerek – zwyczajowa. Obydwa terminy odnoszą się więc do tej samej rasy psa.

Czy pinczer miniaturowy jest agresywny?

Prawidłowo zsocjalizowany szczeniak pinczera miniaturowego nie powinien przejawiać bez powodu agresywnego zachowania – również w stosunku do obcych. Jeśli jednak pies poczuje się niepewnie lub jego granice zostaną naruszone, może zacząć szczekać we własnej obronie.

Ile rośnie pinczer miniaturowy?

Pinczery miniaturowe to malutkie psy. Dorosłe osobniki osiągają od 25 do 30 cm w kłębie przy wadze 4 do 6 kg.

Czy pinczery miniaturowe szczekają?

Pinczery miniaturowe to psy, które szczekają dużo – a niekiedy i bardzo głośno. Charakterystyczna dla rasy szczekliwość może przejawiać się w wielu różnych sytuacjach. Obrona własna, odstraszanie, komunikacja z innymi psami w czasie zabawy, frustracja, chęć zwrócenia uwagi właściciela – to najczęstsze powody, dla których ratlerki „dają głos”.

Ile razy dziennie powinien jeść pinczer miniaturowy?

Dzienną ilość jedzenia dla ratlerka warto rozłożyć na kilka porcji. 5 – 6 mniejszych posiłków zapewni psu energię, a jednocześnie sprawi, że nie będzie on przejedzony i ociężały.

Najlepsze produkty dla psów rasy pinczer miniaturowy znajdziesz w Maxi Zoo!

Do produktów dla psów

Poznaj te rasy tutaj

  • Buldog angielski: Buldog angielski może wydawać się groźny i nieprzewidywalny. Jednakże te stereotypy są nieprawdziwe. Buldog angielski to uroczy pies o łagodnym usposobieniu i wielkim sercu.
  • Pinczer niemiecki: Pinczer niemiecki to rasa pełna energii, która najlepiej czuje się na świeżym powietrzu. Wymaga konsekwentnego wychowania, ale osoba, która potrafi sobie z tym poradzić, zyska lojalnego, przywiązanego i uroczego towarzysza.
  • Bokser: Bokser niemiecki dawno porzucił wizerunek źle usposobionego, śliniącego się agresora i coraz częściej jest doceniany za swoje prawdziwe cechy. Jest przyjazny i łatwy w pielęgnacji. To pies rodzinny doskonale dogadujący się z dziećmi.
  • Doberman: Doberman jest wyrazistym psem, który zachwyca elegancją, sportowością i dumą. Jest wszechstronnym czworonożnym przyjacielem, który ma wiele talentów, ale wymaga konsekwentnego wychowania.
Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować
Dalsze tematy w skrócie