Pekińczyk – uroczy pies towarzyszący o indywidualnym charakterze

25.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pekingese Hund mit weißem Fell

Pekińczyk, mały pies królewski, był dawniej rasą zastrzeżoną dla chińskich władców jako piesek pałacowy i miał przydomek „psa-lwa”. Te małe psy z dużą głową są bardzo czujne i inteligentne, a ponadto wykazują wielkie oddanie wobec właściciela. Są one dobre dla singli, ponieważ budują wyjątkowo silną więź z jednym człowiekiem. Te piękne psy królewskie są jednak również uparte i same decydują o tym, kiedy można je przytulać, a kiedy nie.

Stróż pałacowy w cesarstwie chińskim

Pekińczyk to rasa o tysiącletniej tradycji, która była wysoko ceniona przez chińskich władców wykorzystujących te psy do stróżowania w pałacach. Zgodnie z legendą ten mały czworonożny przyjaciel służył nawet Buddzie jako pies towarzyszący i w razie niebezpieczeństwa zamieniał się w lwa. Do Europy odważne psy miniaturki trafiły w 1960 roku jako zdobycz Brytyjczyków w II wojnie opiumowej. Pekińczyki szybko zyskały wielką popularność, a w 1898 roku zostały uznane za rasę przez brytyjski Kennel Club. Pekińczyk ma wielowiekową tradycję, a chińscy władcy wysoko cenili tę rasę i wykorzystywali ją do pilnowania pałaców. Zgodnie z legendą ten mały czworonożny przyjaciel służył nawet Buddzie jako pies towarzyszący i w razie niebezpieczeństwa zamieniał się w lwa. Do Europy odważne psy miniaturki trafiły w 1960 roku jako zdobycz Brytyjczyków w II wojnie opiumowej. Pekińczyki szybko zyskały wielką popularność, a w 1898 roku zostały uznane za rasę przez brytyjski Kennel Club.

Charakter pekińczyka

Pekińczyki od wielu stuleci są przyzwyczajone do towarzystwa ludzi. Chętnie przywiązują się przy tym do jednego opiekuna, którego kochają ponad wszystko. Zwierzęta te są pewne siebie i same wyszukują sobie przyjaciół. Z natury cechują się uporem i same najchętniej decydują, kiedy można je przytulać, a kiedy nie.

Małe psy są wyjątkowo czujne i kiedy tylko na horyzoncie pojawi się nieznajomy, natychmiast zaczynają szczekać. Nie należą jednak do ujadaczy, a to zachowanie wynika jedynie z ich wielkiej uważności. Kiedy pekińczyk pokocha swojego właściciela, staje się jego wspaniałym towarzyszem.

Wychowanie i hodowla pekińczyków

Uparty pekińczyk wymaga w każdym wypadku dobrej socjalizacji i powinien odwiedzać psie przedszkole oraz szkołę dla psów. Rasa potrzebuje troskliwego, acz konsekwentnego prowadzenia, w przeciwnym razie wykorzystuje słabe strony ludzi. Jeśli jednak mały pies zaakceptuje Państwa jako przewodnika, daje się poznać jako bystry i uważny czworonóg, a jego wychowanie staje się naprawdę proste.

Pekińczyk nie należy do wyjątkowo aktywnych psów i doskonale nadaje się jako towarzysz starszych osób, które nie mogą sobie pozwolić na długie spacery. Będzie czuł się doskonale nawet w mieszkaniu singla w dużym mieście, jeśli ma wystarczająco dużo zajęć i może codziennie eksplorować otoczenie na świeżym powietrzu. Pekińczyk uwielbia się bawić zabawkami i szukać smakołyków. Spodoba mu się również trening z klikerem. Pekińczyk stroni natomiast od zgiełku. Głośna muzyka, wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym czy na innych imprezach z tłumami ludzi to rzeczy, których stanowczo powinniśmy unikać, spędzając czas z tym wrażliwym psem.

Pielęgnacja pekińczyków

Długa sierść psa musi być codziennie czesana i szczotkowana. Szczególnie podczas linienia wskazane jest intensywne szczotkowanie. ponadto zwierzęta mają tendencję do niedostatecznego ścierania pazurów, trzeba je więc regularnie kontrolować.

Cechy szczególne pekińczyka

Niestety, rasa ta cierpi na dolegliwości hodowlane. Ekstremalnie krótka kufa i spłaszczony pyszczek oraz duże wystające oczy prowadzą często do problemów z oddychaniem i stanów zapalnych oczu. U niektórych zwierząt spotykane są również zaburzenia chodu. Obecnie ewidentnie chore zwierzęta nie są już dopuszczane do hodowli. Również sierść nie może być już gęsta i długa.

Jeśli chcieliby Państwo przyjąć pod swój dach pekińczyka, zalecamy kontakt z odpowiedzialnymi hodowcami zrzeszonymi w Związku Kynologicznym w Polsce, a także kontrolę, czy rodzice i szczenięta wyglądają na zdrowe.

Najlepsze produkty dla Państwa pekińczyków znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

PodsumowaniePekińczyk

Rasa
Pekińczyk
Pochodzenie
Chiny
Klasyfikacja
Japoński spaniel i pekińczyk
Rozmiar
mały, brak standardowej wysokości w kłębie
Waga
około 5 kg
Budowa ciała
bardzo duża głowa w stosunku do ciała, płaski profil; wysoko osadzony, noszony nad grzbietem ogon
Oczy
duże, ciemne
Uszy
w kształcie serca, zwisające i ciasno przylegające do głowy
Sierść i umaszczenie
szorstkie włosy okrywowe z dużą ilością podszerstka, grzywa, umaszczenie: wszystkie barwy sierści są dopuszczalne, poza albinotyczną lub wątrobową, dopuszczalne są również plamy
Cechy szczególne
ze względu na dużą głowę narodziny mogą być niebezpieczne dla suki i szczenięcia
Charakter
czujny, oddany, inteligentny, spokojny
Zdrowie
częste choroby układu oddechowego i oczu

Powinieneś również spojrzeć na te małe rasy psów:

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa pekińczyka

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie