Biały owczarek szwajcarski – charakter, żywienie, cena
27.06.2024 - Czas czytania: 9 minuty
Biały owczarek szwajcarski to pies o efektownej, śnieżnobiałej sierści, blisko spokrewniony z owczarkiem niemieckim. Inteligentny, wszechstronnie utalentowany, zawsze gotowy do współpracy z człowiekiem, znakomicie odnajduje się roli psa pracującego i aktywnego towarzysza. Choć przyjazny oraz łatwy do ułożenia, nie jest dla każdego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy jest dla Ciebie!
- Najważniejsze informacje o owczarku szwajcarskim
- Biały owczarek szwajcarski – pochodzenie i historia
- Charakterystyka owczarka szwajcarskiego
- Jak wyglądają owczarki szwajcarskie?
- Owczarek szwajcarski – charakter i zachowanie
- Wychowanie i szkolenie owczarka szwajcarskiego
- Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego
- Żywienie owczarka szwajcarskiego
- Biały owczarek szwajcarski - długość życia i zdrowie rasy
- Owczarek szwajcarski cena
- Biały owczarek szwajcarski – najczęściej zadawane pytania:
- Ile kosztuje biały owczarek szwajcarski?
- Czy biały owczarek szwajcarski może mieszkać na dworze?
- Czy owczarek szwajcarski jest dobry dla dzieci?
- Czy owczarek szwajcarski jest inteligentny?
- Czy owczarek szwajcarski to trudny pies?
- Na co chorują owczarki szwajcarskie?
- Ile kosztuje utrzymanie owczarka szwajcarskiego?
- Ile ruchu potrzebuje owczarek szwajcarski?
- Czym najlepiej karmić owczarka szwajcarskiego?
- Czy owczarek szwajcarski gubi sierść?
Najważniejsze informacje o owczarku szwajcarskim
Podsumowaniebiały owczarek szwajcarski
Rasa | Biały owczarek szwajcarski (Berger Blanc Suisse) |
Pochodzenie | Szwajcaria |
Klasyfikacja | Psy pasterskie i zaganiające |
Rozmiar | wysokość w kłębie: pies 60−66 cm − suka 55−61 cm |
Waga | pies 30−40 kg − suka 22−35 kg
|
Budowa ciała | dobrze umięśniony, o rozciągniętej sylwetce, lekko opadająca linia grzbietu i ogon |
Oczy | średniej wielkości, w kształcie migdałów, od ciemno- do średniobrązowych, osadzone trochę skośnie |
Uszy | uszy sztywno stojące, nieco skierowane do przodu |
Sierść i umaszczenie | gęsty podszerstek, owłosienie krótkowłose lub długowłose; umaszczenie białe |
Cechy szczególne | od 1933 r. uważany za wadę umaszczenia owczarka niemieckiego, oficjalna rasa od lat 70. XX w. |
Charakter | o silnych nerwach, pewny siebie, a jednocześnie bezstronny i łagodny pełen temperamentu |
Pielęgnacja | regularnie czesać, w okresie linienia codziennie |
Zdrowie | Tendencja do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zapalenia rogówki i uszu |
Biały owczarek szwajcarski – pochodzenie i historia
Biały owczarek szwajcarski, zwany inaczej Berger Blanc Suisse, wywodzi się bezpośrednio od owczarka niemieckiego. Gdy u schyłku XIX. wieku zaczęto systematycznie hodować psy tej rasy, w miotach spotkać można było również białe i jasne szczenięta. W 1933 roku biały kolor umaszczenia został jednak uznany za kryterium wykluczające z hodowli. Podejrzewano bowiem związek pomiędzy wybarwieniem a wadą genetyczną. Inna z teorii mówiła z kolei, że białe owczarki są tak naprawdę albinosami i nie nadają się do dalszego rozrodu, ponieważ mogą być ślepe i głuche, a nawet nadwrażliwe na światło. Obydwie teorie z czasem obalono. Pomimo tego, psy przez dłuższy czas nie zyskiwały akceptacji europejskich hodowców. Niechlubną, powszechną praktyką stało się także usypianie szczeniąt białych owczarków tuż po urodzeniu.
Białe owczarki znalazły jednak szerokie grono miłośników za oceanem. I to właśnie za sprawą aktywności hodowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, psy zaczęto hodować jako rasę w pełni niezależną od owczarków niemieckich, eksponując ich wyjątkowe umaszczenie. W latach 70. owczarki białej maści zostały ponownie sprowadzone na Stary Kontynent. W 2002 roku rasa została uznana oficjalnie przez FCI. Obowiązujący wzorzec białych owczarków szwajcarskich opracowano w 2011 roku.
Charakterystyka owczarka szwajcarskiego
Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (Fédération Cynologique Internationale – FCI), biały owczarek szwajcarski to pies do towarzystwa i rodzinny. Należy do grupy 1 – psy pasterskie i zaganiające i sekcji 1 – psy pasterskie. Rasa nie podlega żadnym próbom pracy.
Jak wyglądają owczarki szwajcarskie?
Biały owczarek szwajcarski pod wieloma względami przypomina owczarka niemieckiego. Cechuje się harmonijną, proporcjonalną budową oraz dobrze umięśnioną, wydłużoną sylwetką. To średniej wielkości rasa – dorosłe samice mierzyć mogą od 53 – 61 cm w kłębie przy wadze 25 – 35 kg, z kolei psy – 58 – 66 cm i 30 – 40 kg.
Znakiem rozpoznawczym Berger Blanc Suisse jest efektowne, śnieżnobiałe umaszczenie. Zgodnie ze wzorcem, szata owczarka szwajcarskiego jest zawsze dwuwarstwowa. Składa się z obfitego podszerstka oraz gęstej okrywy z twardym, prostym włosem.
W obrębie rasy występują dwie odmiany długości sierści. Owczarek szwajcarski krótkowłosy wyróżnia się półdługą, gęstą szatą, dość mocno przylegającym do ciała. Owczarek szwajcarski długowłosy odznacza się z kolei widocznie dłuższym włosem okrywowym, który na brzuchu, ogonie i tylnej stronie kończyn tworzy charakterystyczne pióra.
Jedynym akceptowalnym umaszczeniem w przypadku szwajcarskiego owczarka jest jednolity, biały kolor. Choć dopuszcza się wybarwienie kremowe i żółtawe, zdecydowanie najbardziej pożądanym jest, by sierść była czysta i jasna, o możliwie jak najbardziej zbliżonym odcieniu do śnieżnobiałego.
Owczarek szwajcarski – charakter i zachowanie
Biały owczarek szwajcarski to zrównoważony, inteligentny i pewny siebie pies. Ma łagodne i przyjazne usposobienie. Jest niezwykle otwarty na człowieka i chętny do współpracy. Bystry, pojętny i zaangażowany, bardzo szybko przyswaja komendy. Odznacza się wysoką inteligencją społeczną, przez co znakomicie odnajduje się w wielu sytuacjach. Umiejętnie prowadzony, jest posłuszny i łatwo daje się wyszkolić. Sekret tkwi w trzech magicznych słowach: miłość, cierpliwość i przysmaki dla psa we właściwym czasie.
Choć w okazywaniu uczuć szwajcarski owczarek nie jest przesadnie wylewny, mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Uwielbia towarzyszyć we wszystkich aktywnościach I wszędzie go pełno. W swoim zachowaniu pies nie jest jednak natarczywy. W stosunku do obcych biały owczarek szwajcarski zachowuje dystans, lecz nie okazuje strachu ani agresji.
Zrównoważony charakter białego owczarka szwajcarskiego w połączeniu z ogromnym zapałem do pracy, inteligencją i pragnieniem zadowolenia człowieka sprawiają, że jest to idealny kandydat na odpowiedzialne psie stanowiska pracy. Owczarek biały doskonale odnajdzie się w roli psa stróżującego i ochronnego, przewodnika lub (lawinowego)psa ratowniczego.
Wychowanie i szkolenie owczarka szwajcarskiego
Szczeniaki owczarka szwajcarskiego prezentują się niesłychanie uroczo, co przekonuje wiele osób właśnie do tej rasy. Trzeba jednak pamiętać, że każde szczenię w końcu wyrośnie – wzięcie psa z hodowli trzeba więc odpowiednio przemyśleć. Choć owczarek szwajcarski nie jest specjalnie trudny w wychowaniu, ma swoje wymagania i określony charakter. Ważne jest nie tylko zaspokojenie jego podstawowych potrzeb, ale także umiejętne prowadzenie.
Decydując się na owczarka szwajcarskiego, dobrze mieć na uwadze, że jest to rasa, która wymaga wygospodarowania czasu i uwagi. Z pewnością nie będzie odpowiedni dla osób zabieganych czy też poszukujących psa kanapowego. Nie nadaje się także do mieszkania, jeśli jednocześnie nie zapewni mu się dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu lub w ogrodzie. Sam spacer to jednak za mało – aby zadbać o dobre samopoczucie pupila i jego kondycję na stałe warto włączyć do harmonogramu takie aktywności jak aportowanie ulubionej zabawki dla psa, tropienie użytkowe czy naukę komend. Odpowiednim zajęciem dla owczarków szwajcarskich będą także wybrane dyscypliny sportowe dla psów – obedience czy nosework to aktywności, w których psy tej rasy doskonale się sprawdzą.
Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego
Wbrew pozorom, śnieżnobiała sierść owczarka szwajcarskiego nie jest wymagająca w pielęgnacji. Zabiegi sprowadzają się przede wszystkim do samego szczotkowania. Ważna jest regularność, ponieważ psy tej rasy gubią sierść przez cały rok. W okresie linienia należy codziennie szczotkować psa, aby pozbyć się luźnego włosa okrywowego i podszerstka. Produkty do pielęgnacji sierści psa, w które z pewnością warto się zaopatrzyć to solidna szczotka i grzebień – dobrze sprawdzić się może pudlówka, furmiator lub specjalne czesadło dedykowane rasom z gęstą okrywą.
Żywienie owczarka szwajcarskiego
Białe owczarki nie należą do psów przesadnie wybrednych, jeśli chodzi o jedzenie. Nie oznacza to jednak, że można podawać im pierwszą lepszą karmę. Żywienie psa (i to niezależnie od rasy) powinno opierać się na produktach wysokiej jakości, a posiłki być odżywcze i dobrze zbilansowane. Ważne jest to, aby wybierane karmy dla psa odznaczały się wysokim udziałem procentowym białka i niskim węglowodanów. Istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu białego owczarka jest również podaż nienasyconych kwasów tłuszczowych – przede wszystkim Omega-3 i Omega-6.
Niezależnie od tego, czy podstawę żywienia owczarka szwajcarskiego stanowią suche, czy też mokre karmy dla psa, ważne jest to, by zaspokajały one jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i energię. Dieta musi być dopasowana należycie nie tylko do jego wieku, wagi i poziomu aktywności, ale i ogólnego stanu jego zdrowia. Ze względu na predyspozycje białych owczarków do dysplazji stawów, ważne jest przestrzeganie wyznaczonych porcji karmy.
Biały owczarek szwajcarski - długość życia i zdrowie rasy
Owczarki szwajcarskie uznawane są za silne i wytrzymałe psy, cieszące się dobrym zdrowiem. Choć średnia długość ich życia wynosi w granicach 11 – 12 lat, bardzo często zdarza się, że przedstawiciele tej rasy dożywają znacznie bardziej sędziwego wieku.
Pomimo tego, że białe owczarki nie mają predyspozycji do wielu chorób, nie są od nich zupełnie wolne. Wśród schorzeń najczęściej pojawiających się u psów tej rasy należą przede wszystkim:
- dysplazja stawów biodrowych,
- dysplazja stawów łokciowych,
- rozszerzenie przełyku (achalazja),
- mielopatia degeneracyjna,
- choroby trzustki.
Owczarek szwajcarski cena
Cena szczeniaka owczarka szwajcarskiego z rodowodem oscyluje średnio w granicach 4000 – 5000 złotych. Może być jednak i wyższa – wiele zależy bowiem od tego, z jakiego miotu pochodzi pies. Nie bez znaczenia jest również renoma danej hodowli oraz aktualny popyt na rasę. Szczeniaki owczarka szwajcarskiego pochodzące od rodziców utytułowanych, wykazujące wysokie predyspozycje do zdobywania najlepszych miejsc czy to na wystawach psów rasowych, czy też zawodach sportowych, są zwykle droższe.
Biały owczarek szwajcarski – najczęściej zadawane pytania:
Ile kosztuje biały owczarek szwajcarski?
Cena za owczarka szwajcarskiego waha się średnio w granicach 4000 – 5000 złotych.
Czy biały owczarek szwajcarski może mieszkać na dworze?
Pomimo tego, że białe owczarki lubią przebywać na zewnątrz i stosunkowo dobrze radzą sobie z niepogodą, nie powinny mieszkać na dworze. Psy tej rasy są mocno przywiązane do człowieka. Nawet więc jeśli same warunki nie odbiją się na ich fizycznym zdrowiu, tak odseparowanie od rodziny wpłynie niekorzystnie na ich psychiczne zdrowie i wywoła stres – a to z kolei doprowadzi do osłabienia odporności oraz większej podatności na choroby.
Czy owczarek szwajcarski jest dobry dla dzieci?
Owczarki szwajcarskie to psy łagodne i spokojne, które dobrze dogadują się z dziećmi. Ze względu na duże rozmiary, nie należy ich jednak zostawiać sam na sam z najmłodszymi.
Czy owczarek szwajcarski jest inteligentny?
Owczarek szwajcarski, podobnie jak jego najbliższy kuzyn – owczarek niemiecki – jest psem wyjątkowo inteligentnym, bystrym i pojętnym. To między innymi z tego względu, często wykorzystywany jest w roli psa pracującego w służbach mundurowych czy dogoterapii.
Czy owczarek szwajcarski to trudny pies?
Biały owczarek szwajcarski to pies otwarty na człowieka – oddany, posłuszny i chętny do współpracy. Zwykle nie sprawia większych trudności w wychowaniu także osobom niemającym doświadczenia w opiece nad psami. Wiele zależy jednak od tego, w jakim środowisku zwierzę się wychowywało i czego doświadczyło – brak lub niewłaściwa socjalizacja bądź traumatyczne doświadczenia mogą wywołać szereg problemów behawioralnych.
Na co chorują owczarki szwajcarskie?
Choć białe owczarki szwajcarskie cieszą się dobrym zdrowiem, mają predyspozycje ku określonym chorobom. Mowa tu przede wszystkim o dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, achalazji przełyku, mielopatii degeneracyjnej. Psy tej rasy mogą być również uwrażliwione na działanie niektórych leków.
Ile kosztuje utrzymanie owczarka szwajcarskiego?
Koszt utrzymania owczarka szwajcarskiego to minimum 250 – 300 złotych na miesiąc. Pies wymaga sporej ilości karmy – zarówno z uwagi na swoje rozmiary, ale i dużą aktywność. Wydatki nie kończą się jednak na jedzeniu – pod uwagę brać trzeba także koszty związane z zakupem wyprawki i opieką weterynaryjną (w tym standardowe szczepienia, odrobaczanie, profilaktyka przeciw pasożytom zewnętrznym, a w razie potrzeby dłuższą hospitalizację).
Ile ruchu potrzebuje owczarek szwajcarski?
Biorąc pod opiekę owczarka szwajcarskiego warto pamiętać, że pies tej rasy będzie wymagał zapewnienia dużej ilości ruchu każdego dnia.
Czym najlepiej karmić owczarka szwajcarskiego?
Białe owczarki szwajcarskie mogą być żywione zarówno mokrą, jak i suchą karmą. Psy karmić można również samodzielnie przygotowywanymi posiłkami. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać, aby wzbogacać je odpowiednio dobranymi suplementami dla psów, które pokryją zapotrzebowanie na wszystkie, niezbędne składniki odżywcze.
Czy owczarek szwajcarski gubi sierść?
Owczarki szwajcarskie należą do tych ras psów, które gubią sierść praktycznie przez cały rok – poza okresem wymiany szaty w niewielkim stopniu, z kolei bardzo intensywnie w momencie linienia, do którego dochodzi dwukrotnie w ciągu roku.
Kompletujesz wyprawkę dla swojego owczarka szwajcarskiego? Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!