Owczarek środkowoazjatycki – wyjątkowy kolos dla znawców

09.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Owczarek środkowoazjatycki, inaczej Sredneasiatskaia Ovtcharka, nie jest zbyt powszechny w Europie. Na kontynencie azjatyckim ten masywny pies jest lojalnym, czujnym towarzyszem ludzi od tysięcy lat. Dobór naturalny z czasem doprowadził do powstania silnej rasy o mocnym charakterze. Miłośnicy psów, którzy szukają dużego czworonożnego towarzysza (i są w stanie zaspokoić jego potrzeby), powinni bliżej przyjrzeć się owczarkowi środkowoazjatyckiemu.

Owczarek środkowoazjatycki: Historia rasy

Ojczyzna owczarka środkowoazjatyckiego obejmuje rozległy obszar w głębi kontynentu. Obszar występowania rozciągający się pomiędzy Morzem Kaspijskim a Chinami, obejmujący m.in. Ural, Syberię i Mongolię, zapewnił, z punktu widzenia historii rasy, ogromną pulę genów, z której w wyniku doboru naturalnego wyłoniło się wiele pododmian tej rasy psów. Przodkami owczarka środkowoazjatyckiego są tybetańskie psy pasterskie. Pierwotnie psy te służyły do pilnowania domów i stad oraz jako towarzysze karawan. Od lat 30. ubiegłego wieku w Rosji istnieje standard hodowlany. Psy hodowane na obszarach pustynnych są nieco delikatniejsze niż te pochodzące z gór.

Charakter

Owczarek sprawia wrażenie oazy spokoju: charakteryzuje się równowagą i rozwagą – chyba że pojawi się ktoś lub coś do obrony. Wówczas do głosu dochodzi wrodzony instynkt rasy – pies broni, atakując bez ostrzeżenia w przypadku zagrożenia. Cechą charakterystyczną owczarka środkowoazjatyckiego jest skłonność do uporu. Mimo to pies nawiązuje bliską więź ze swoim człowiekiem i jest lojalnym, wiernym towarzyszem.

PodsumowanieOwczarek środkowoazjatycki

Rasa
Owczarek środkowoazjatycki
Pochodzenie
Rosja
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy
Rozmiar
od 65 cm (pies), od 60 cm (suka)
Waga
od 50 kg (pies), od 40 kg (suka); możliwa waga do 75 kg
Budowa ciała
duży, krzepki, muskularny; nieco dłuższy niż wynosi wysokość w kłębie; masywna „prostokątna” głowa z tępym pyskiem, gruby, wysoko osadzony sierpowaty ogon
Oczy
owalne, średniej wielkości, skierowane do przodu; od ciemnego po orzechowy brąz
Uszy
trójkątne, głęboko osadzone wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
gruba sierść z grubym podszerstkiem, przylegająca do ciała. Dwa warianty: Długi włos o długości powyżej siedmiu centymetrów) i krótki włos. Dozwolone umaszczenie: biały, szary, czarny, blond, czerwony, szarobrązowy; występują wzory tygrysa, pstre i plamki.
Cechy szczególne
dorasta długo, osiąga dojrzałość w wieku trzech lat
Charakter
odważny, podejrzliwy wobec obcych, zdolny do przystosowania się, samodzielny, niezależny
Pielęgnacja
ograniczona potrzeba; okazjonalne szczotkowanie
Zdrowie
silny, sporadyczne (ze względu na rozmiar) problemy ze stawami i kolanami

Wychowanie i opieka nad jamnikiem

Owczarek środkowoazjatycki jest psem o bardzo dużej potrzebie ruchu. Również ze względu na jego imponującą sylwetkę jasne jest, że bardziej odpowiada mu życie poza środowiskiem wielkomiejskim, najlepiej ze swobodnym dostępem do dużego ogrodu lub obszaru, którego może pilnować. Owczarek środkowoazjatycki nie nadaje się do zajęć rekreacyjnych, takich jak sporty dla psów. Zwierzę użytkowe o wiele bardziej potrzebuje prawdziwego, absorbującego zajęcia. Idealnie sprawdza się na przykład w roli psa stróżującego.

Wychowanie owczarka środkowoazjatyckiego to zadanie, które wymaga dużo czasu i cierpliwości – zarówno od czworonożnych, jak i dwunożnych przyjaciół. Psy te wykazują tendencję do uporu i wymagają obecności człowieka alfa, który z delikatną stanowczością będzie powtarzał jasne polecenia. Zwierzęta mają silne poczucie pozycji w „stadzie”, którą stale testują. Aby zapewnić dobrą socjalizację, czworonożny przyjaciel powinien uczęszczać do grupy dla szczeniąt i szkoły dla psów.

Do wymaganej empatii właściciela należy również dodać pewną ilość siły fizycznej: jeżeli czworonożny przyjaciel nagle pociągnie za smycz, może łatwo przewrócić człowieka. Jako psa rodzinnego i rekreacyjnego owczarka można polecić tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

Pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka nie jest wymagająca; sierść powinna być regularnie szczotkowana.

Owczarek środkowoazjatycki: Cechy szczególne

Na niektórych zdjęciach mogą Państwo zobaczyć owczarka środkowoazjatyckiego z przyciętym ogonem i uszami; w wielu krajach jego pochodzenia jest to nadal praktykowane. Psy mają naturalnie długi, sierpowaty lub luźny, przypominający pierścień ogon oraz opadające uszy. Prosimy dokonać zakupu psa od hodowcy, który nie praktykuje przycinania ogona i uszu. Adresy kontaktowe hodowców krajowych można uzyskać w VDH (Związek Niemieckich Hodowców Psów).

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie