Owczarek holenderski: niezłomny pomocnik i wierny przyjaciel

07.12.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Holländischer Schäferhund rennt einen Weg entlang.

Owczarek holenderski to dawniej pies pasterski, który później znalazł zastosowanie jako pies stróżujący lub policyjny. Ze względu na wcześniejszą funkcję zwierzęta są niezależne i potrzebują troskliwej, lecz konsekwentnej ręki. Pod względem charakteru są wierne, chętne do pracy, posłuszne, inteligentne i wytrzymałe. Przy odpowiedniej socjalizacji i wychowaniu owczarek holenderski jest świetnym towarzyszem na co dzień i nadaje się do życia w rodzinie w przypadku zapewnienia mu możliwości rozładowania typowej dla tej rasy niespożytej energii.

Od psa pasterskiego do czworonoga dla rodziny

Owczarek holenderski pochodzi, podobnie jak jego bliski krewniak – owczarek belgijski, z regionu Brabancja Północna. Gdy Belgia oddzieliła się od Niderlandów, populacja tych psów użytkowych również uległa podzieleniu, wskutek czego wytworzyły się ściśle ze sobą powiązane dwie rasy.

Pierwotnym zadaniem owczarka holenderskiego było dozorowanie stad owiec. Funkcja ta zdecydowanie wymaga zrównoważenia, które nadal stanowi element usposobienia tych psów. W 1960 roku rasa została uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Charakter owczarka holenderskiego

Owczarki holenderskie są przyjazne dla ludzi, niezwykle skore do nauki i chętnie realizują przypisane im zadania. Z tego powodu zwierzęta te sprawdzają się w roli psa obronnego i stróżującego, a także jako psy do terapii. Inteligentny i wierny czworonóg spełni się też znakomicie jako pies rodzinny, pod warunkiem że zostaną uwzględnione jego potrzeby gatunkowe oraz będzie miał w człowieku niezależnego „przewodnika stada”.

Te aktywne psy odczuwają dużą frajdę z możliwości poruszania się i lubią spędzać dużo czasu na zadaniach wykorzystujących ich inteligencję. W przypadku optymalnej socjalizacji i konsekwentnego wychowania owczarki holenderskie okazują się wiernymi i czujnymi przyjaciółmi człowieka.

Wychowanie i hodowla owczarka holenderskiego

Przyjazny ludziom i z natury niezależny pies potrzebuje dobrej socjalizacji ze strony hodowcy, którą musi kontynuować jego właściciel. Uczęszczanie na spotkania szczeniąt i wizyty w szkole dla psów mają duże znaczenie i pozwalają psu w pełni rozwinąć swój potencjał. Ważne przy wychowywaniu: Zwierzęta potrzebują troskliwego i konsekwentnego podejścia w wychowaniu oraz silnej osobowości prowadzącego, który jest w stanie poradzić sobie niezależnym charakterem tych psów. Jeśli pies obdarzy Państwa zaufaniem, będzie całkowicie lojalnym członkiem rodziny, chroniącym swoich bliskich.

Posłuszeństwo z reguły owczarek holenderski okazuje swojemu głównemu opiekunowi, ale respektuje też pozostałych członków rodziny. W idealnej sytuacji, po edukacji podstawowej skory do pracy Holender może kontynuować szkolenie w kierunku psa ochronnego lub terapeutycznego. Jako pies towarzyszący lub pies rodzinny potrzebuje codziennej dawki wyżycia w formie wystarczającej ilości ruchu i aktywności umysłowej. Długie spacery na łonie natury, jogging lub jazda na rowerze, stymulujące umysł zabawy i sport najlepiej zaspokoją aktywne usposobienie tego owczarka. Optymalnie zamieszka w dużym domu z ogrodem, który będzie mógł patrolować.

Pielęgnacja owczarka holenderskiego

Sympatyczny Holender jest bardzo łatwy w pielęgnacji i nie nastręcza w tej kwestii szczególnych problemów. Podczas linienia należy go regularnie szczotkować. Owczarki długowłose wymagają dość intensywnej pielęgnacji sierści.

Cechy szczególne owczarka holenderskiego

Odpowiedzialni hodowcy tej rasy starają się usilnie zapobiegać wszelkim możliwym tendencjom do chorób dziedzicznych. Jeśli interesuje Państwa owczarek holenderski, należy kupić go tylko od renomowanego hodowcy, który jest zrzeszony w Związku Kynologicznym w Polsce.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego owczarka holenderskiego!

Do produktów dla psów

PodsumowanieOwczarek holenderski

Rasa
Owczarek holenderski (Hollandse Herdershond)
Pochodzenie
Holandia
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające
Rozmiar
duży, wysokość w kłębie do 62 cm
Waga
23–30 kg
Budowa ciała
smukły, silny, proporcjonalny
Oczy
średniej wielkości, w kształcie migdałów, osadzone trochę skośnie, ciemne
Uszy
średniej wielkości, stojące; widocznie stawiane przy wzbudzeniu uwagi
Sierść i umaszczenie
w wariantach krótkowłosych, długowłosych i szorstkowłosych; złoty i srebrny odcień podstawowy w tonacjach od jasnego piasku po kasztanową w przypadku sierści szorstkowłosej, a także sinoszarej lub w kolorze soli z pieprzem
Charakter
wierny, niezawodny, posłuszny, potulny, inteligentny, pewny siebie, wytrzymały, czujny, zrównoważony
Zdrowie
Renomowani hodowcy dokładają wszelkich starań, aby wykluczyć choroby dziedziczne

Oto wspaniałe rasy psów pasterskich, które mogą Cię zainteresować:

  • Biały owczarek szwajcarski: Biały owczarek szwajcarski charakteryzuje się pięknym białym futrem. Nie jest to albinos, a po prostu rasa, która posiada takie nietypowe umaszczenie.
  • Owczarek szetlandzki: Owczarki szetlandzkie nie mogą zaprzeczyć swojemu pokrewieństwu z długowłosymi collie. Mają jednak znacznie więcej zalet niż tylko podobieństwo do „Lassie”. Są wrażliwe i inteligentne. To naprawdę wierni towarzysze!
  • Schipperke: Ciekawe spojrzenie i stojące do góry uszy – to właśnie Schipperke, czyli niezwykle czujny towarzysz. Ten mały belgijski owczarek jest uważny i nie spuszcza z oka swojego terytorium i swojej rodziny.
  • Tervueren: Tervueren jest stosunkowo rzadki w Niemczech. Jest to wariant belgijskiego psa pasterskiego o długim włosie. Spośród innych psów wyróżnia go jego charakterystyczne rude umaszczenie z czarną maską.
  • Malinois: Malinois to niezwykle inteligentny, żywy i aktywny pies roboczy, którego hodowlę rozpoczęto w Belgii. Ta rasa psa jest wykorzystywana na całym świecie w służbach policyjnych i wojskowych. Wychowanie i zapewnienie odpowiedniej aktywności temu zwierzęciu, wymaga od właściciela dużego zaangażowania.
  • Owczarek belgijski: Owczarek belgijski to bardzo zwinny i aktywny pies o wysokim poziomie inteligencji. Często mylnie określa się go mianem malinois, chociaż malinois jest jedynie podrasą owczarka belgijskiego.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa owczarka holenderskiego

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie