Owczarek belgijski: wierny towarzysz z wielkim zapałem do pracy

09.01.2024 - Czas czytania: 6 minuty

Owczarek belgijski w parku

Owczarek belgijski to bardzo zwinny i aktywny pies o wysokim poziomie inteligencji. Często mylnie określa się go mianem malinois, chociaż malinois jest jedynie podrasą owczarka belgijskiego. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem owczarka belgijskiego i chcesz dowiedzieć się o nim więcej, jesteś we właściwym miejscu.

Historia i pochodzenie owczarka belgijskiego

Nie jest jasne, kiedy powstała rasa owczarków belgijskich, ale pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIX wieku. Jedna z teorii głosi, że owczarki belgijskie pochodzą od owczarków niemieckich, które sprowadzono do Belgii.

Wygląd owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski ma mniejszą i smuklejszą budowę niż owczarek niemiecki. Dzięki temu jest bardzo szybki i zwrotny. Tekstura sierści i umaszczenie różnią się w zależności od rasy: Owczarki malinois mają krótką, czerwono-brązową sierść i czarną maskę. To drugie jest również typowe dla owczarków tervueren, ale mają one długą sierść i są rudobrązowe lub czarne. Groenendael i tervueren mają długą sierść; sierść groenendaela jest głównie czarna, podczas gdy tervueren miewa również umaszczenie czerwono-brązowe i czarne. Oczy owczarka belgijskiego są migdałowate i ciemnobrązowe; uszy są stosunkowo małe i spiczaste.

PodsumowanieOwczarek belgijski

Rasa
owczarek belgijski
Pochodzenie
Belgia
Klasyfikacja
psy pasterskie i zaganiające
Wielkość
wysokość w kłębie od 58 do 62 cm
Waga
od 25 do 35 kg
Sylwetka
kwadratowa, elegancka
Oczy
migdałowate, ciemnobrązowe
Uszy
trójkątne, drobne i wysoko osadzone
Umaszczenie
długowłosy, czarny (groenendael); szorstkowłosy, czerwono-brązowy/czarny podpalany (laekenois); krótkowłosy, czerwono-brązowy z czarną maską (malinois); długowłosy, czerwono-brązowy/czarny podpalany z czarną maską (tervueren).
Cechy szczególne
bardzo inteligentny, potrzebuje wyzwań umysłowych
Charakter
zwinny, chętny do nauki, czujny, żywy, wierny
Zdrowie
wytrzymały

Jaki charakter ma owczarek belgijski?

Owczarki belgijskie to rasa psów dla osób aktywnych, które lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Pies ten jest niezwykle żądny wyzwań i nieustannie poszukuje wrażeń – i to nie tylko od czasu do czasu, ale każdego dnia. Wysiłek fizyczny to nie wszystko, ponieważ owczarki belgijskie są bardzo inteligentne. W związku z tym potrzebują również wyzwań umysłowych, na przykład skomplikowanych zabaw węchowych lub psich sportów.

Jednocześnie owczarek belgijski jest bardzo przyjazny i bardzo troskliwy wobec ludzi. Jest wrażliwy i nie lubi długo przebywać w samotności. Jego uczuciowa natura i nieustraszony charakter, jeśli chodzi o obronę swoich ludzi, sprawiają, że owczarek belgijski jest idealnym psem rodzinnym, pod warunkiem że jego właściciele przywiązują wagę do dobrego szkolenia i aktywności fizycznej.

Pomimo wielu pozytywnych cech charakteru, owczarek belgijski nie jest psem dla początkujących. Jeśli jesteś zainteresowany tą rasą, potrzebujesz doświadczenia z psami. Bardzo ważne są też oparta na szacunku konsekwencja w szkoleniu i pewna siebie postawa, które dają psu poczucie bezpieczeństwa.

Czy owczarki belgijskie są niebezpieczne?

Owczarki belgijskie nie są niebezpieczne, ale mogą być podatne na problemy behawioralne, jeśli nie zapewni się im odpowiedniej stymulacji fizycznej i psychicznej. Podobnie jak psy wszystkich ras, owczarek belgijski potrzebuje właściciela, który zaspokoi jego potrzeby. W takiej sytuacji owczarki belgijskie są bardzo czułymi, lojalnymi i zrównoważonymi psami rodzinnymi, które nie wykazują agresji.

Czy owczarek belgijski nadaje się dla dzieci?

Jeśli owczarek belgijski jest dobrze wyszkolony i ma wystarczającą ilość ruchu, jest świetnym psem rodzinnym. Jest często wyjątkowo czuły i opiekuńczy w stosunku do dzieci.

Belgijski malinois na skraju lasu

Rasy owczarka belgijskiego

Nie wszystkie owczarki belgijskie są takie same. Wyróżnia się cztery rasy owczarków belgijskich:

  • Malinois
  • Laekenois
  • Tervueren
  • Groenendael

Malinois to najbardziej znana rasa owczarków belgijskich, której nazwa odnosi się do miasta Malines. Dla niej typowa jest krótka, brązowa lub czerwono-brązowa, czarno podpalana sierść. Malinois ma na pysku czarną maskę.

Laekenois to najbardziej oryginalny typ owczarka belgijskiego. Obecnie jest również najrzadszy. Ma sierść szorstką, rudo-brązową do czarnej podpalanej.

Tervueren ma wiele wspólnego z malinois – z tą różnicą, że ma długą, a nie krótką sierść. Groenendael to czarny owczarek belgijski, również o długiej sierści.

Mimo że cztery rasy różnią się wyglądem, różnice nie dotyczą ich cech charakteru. Obojętne, czy owczarek belgijski jest brązowy, czy też czarny – wszystkie psy tej rasy są inteligentne, zwinne, czułe i wymagają dużo aktywności.

Pielęgnacja owczarka belgijskiego

Jakich zasad należy przestrzegać w hodowli owczarków belgijskich?

Owczarki belgijskie w żadnym razie nie nadają się do hodowli w małym mieszkaniu w mieście. Najlepiej, jeśli mieszkają w domu z ogrodem, którego mogą strzec i bronić. Owczarków belgijskich bezwzględnie nie należy trzymać w kojcach, ponieważ bardzo potrzebują więzi z rodziną.

Owczarek belgijski a praca: ile aktywności potrzebuje owczarek belgijski?

W przypadku owczarków belgijskich konieczne są intensywne spacery i codzienna aktywność, która wymaga od zwierzęcia wysiłku fizycznego i umysłowego. Trening fizyczny jest co najmniej tak samo ważny jak wysiłek umysłowy. Zamiast zwykłych spacerów i rzucania piłką, warto organizować psu zabawy węchowe, na torach przeszkód lub zapisać się do psiego klubu sportowego.

Jak czasochłonna jest pielęgnacja sierści owczarków belgijskich?

Zakres pielęgnacji sierści owczarka belgijskiego zależy od rasy i stanu sierści. Owczarki długowłose należy szczotkować kilka razy w tygodniu, najlepiej codziennie w okresie linienia. W przypadku ras o krótkich włosach zwykle wystarczy używać szczotki dla psa raz lub dwa razy w tygodniu.

Zalecenia dietetyczne

Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, ważne jest dostosowanie karmy dla owczarków belgijskich do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, zarówno pod względem wieku, jak i poziomu aktywności. Dla dorosłego psa odpowiednią ilością będzie 300–500 g suchej karmy. Oczywiście owczarki belgijskie lubią również kości wołowe lub specjalne przysmaki i przekąski. Aby uniknąć chorób stawów, należy unikać nadwagi u owczarka belgijskiego.

Zdrowie

Ogólnie rzecz biorąc, owczarek belgijski to wytrzymała rasa psów. U zwierząt pochodzących od renomowanych hodowców przypadki dysplazji stawu biodrowego zdarzają raczej rzadko. U malinois występuje nieznacznie zwiększone ryzyko dysplazji stawu łokciowego. Groenendael i tervueren są podatne na padaczkę. Oczekiwana długość życia wszystkich czterech podras wynosi od 12 do 14 lat.

Zakup owczarka belgijskiego. Ile kosztuje owczarek belgijski?

Jeśli chcesz kupić owczarka belgijskiego, koniecznie skontaktuj się z renomowanym hodowcą.

Owczarek belgijski – cena. Ile kosztuje szczeniak owczarek belgijski?

Koszt zakupu szczeniaka owczarka belgijskiego waha się między 4000 – 6500 Złoty. Zwierzęta pochodzące z renomowanych hodowli są kilkakrotnie badane przez weterynarza i odrobaczane, mają wszystkie niezbędne szczepienia i są dobrze zsocjalizowane. Warto także zajrzeć do lokalnych schronisk dla zwierząt. Owczarki belgijskie to niestety jedna z tych ras, z którymi wielu właścicieli nie potrafi sobie poradzić. Zwierzęta te trafiają do schronisk dla zwierząt, gdzie czekają na nowy dom, w którym ich potrzeby zostaną zaspokojone.

Porada: Zwierzę ze schroniska – daj psu nowy dom

Ważne uwagi przed zakupem

Cena owczarka belgijskiego nie powinna być jedynym kryterium przy zakupie psa. Warto przy tej okazji zadać sobie kilka pytań i szczerze na nie odpowiedzieć:

  • Czy masz wystarczająco dużo czasu i chęci, aby spędzać kilka godzin dziennie ze swoim owczarkiem belgijskim – niezależnie od pogody? Tylko pracujący owczarek belgijski jest szczęśliwym psem.
  • Czy masz gdzie zostawić swojego psa, np. w razie choroby lub gdy chcesz wyjechać na wakacje?
  • Czy możesz sobie pozwolić finansowo na owczarka belgijskiego? Jeśli Twój pies zachoruje, mogą Cię czekać wysokie koszty leczenia weterynaryjnego.
Owczarek belgijski biegnie przez tunel

Dla kogo odpowiedni jest owczarek belgijski?

Owczarki belgijskie są odpowiednie tylko dla aktywnych osób mających doświadczenie z psami, gotowych codziennie stawiać psu wyzwania fizyczne i umysłowe. Jeśli mieszkasz w mieście i szukasz towarzysza spokojnych spacerów po parku, zdecydowanie poszukaj psa innej rasy.

Owczarki belgijskie: wspaniałe psy ze szczególnymi wymaganiami

Owczarki belgijskie nie bez powodu są jedną z najpopularniejszych ras psów. Te zwierzaki są inteligentne, zwinne oraz niezwykle lojalne i czułe. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich ras psów, także w przypadku owczarków belgijskich należy pamiętać o tym, że pies i właściciel muszą do siebie pasować, aby móc spędzić ze sobą wiele szczęśliwych lat.

Oto wspaniałe rasy psów pasterskich, które mogą Cię zainteresować:

  • Biały owczarek szwajcarski: Biały owczarek szwajcarski charakteryzuje się pięknym białym futrem. Nie jest to albinos, a po prostu rasa, która posiada takie nietypowe umaszczenie.
  • Owczarek szetlandzki: Owczarki szetlandzkie nie mogą zaprzeczyć swojemu pokrewieństwu z długowłosymi collie. Mają jednak znacznie więcej zalet niż tylko podobieństwo do „Lassie”. Są wrażliwe i inteligentne. To naprawdę wierni towarzysze!
  • Schipperke: Ciekawe spojrzenie i stojące do góry uszy – to właśnie Schipperke, czyli niezwykle czujny towarzysz. Ten mały belgijski owczarek jest uważny i nie spuszcza z oka swojego terytorium i swojej rodziny.
  • Tervueren: Tervueren jest stosunkowo rzadki w Niemczech. Jest to wariant belgijskiego psa pasterskiego o długim włosie. Spośród innych psów wyróżnia go jego charakterystyczne rude umaszczenie z czarną maską.
  • Malinois: Malinois to niezwykle inteligentny, żywy i aktywny pies roboczy, którego hodowlę rozpoczęto w Belgii. Ta rasa psa jest wykorzystywana na całym świecie w służbach policyjnych i wojskowych. Wychowanie i zapewnienie odpowiedniej aktywności temu zwierzęciu, wymaga od właściciela dużego zaangażowania.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie