Nowofundlandczyk – wielki pies i morze

12.07.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Ein Neufundländer liegt auf einer Wiese

Imponujący, milusi i niezwykle łagodny: przypominający niedźwiedzia nowofundland to kochany przyjaciel człowieka. Aby zapewnić mu odpowiednie warunki, będziesz potrzebować dla tego przytulaśnego Kanadyjczyka dużo miejsca. Musisz też poświęcić mu wystarczającą ilość uwagi. Jeśli dodatkowo mieszkasz nad morzem lub przynajmniej w pobliżu zbiornika wodnego, to udało Ci się znaleźć idealnego psa.

Statki wikingów i rybackie łodzie

Skąd właściwie pochodzą psy rasy nowofundland? Od czasu, gdy wikingowie trafili na wybrzeże Nowej Fundlandii, minęło około tysiąca lat. Towarzyszyły im duże psy wyglądające jak niedźwiedzie. Część z nich pozostała na wyspie po wycofaniu się norweskich żeglarzy i napotkała psy rdzennych Indian. Kolejni osadnicy pojawili się w XVII wieku i także mieli ze sobą zwierzęta. W wyniku skrzyżowania tych psów z potomkami psów wikingów powstał pies przypominający niedźwiedzia – siłacz dokonujący wielkich rzeczy w zaprzęgu i w pracy na łodziach rybackich. Jego żywiołem pozostała woda. Legenda głosi, że nowofundland uratował Napoleona przed utonięciem podczas jego ucieczki z Elby. Nowofundland jest dzięki swojej sile i miłości do wody doskonałym ratownikiem – zupełnie oficjalnie służy m.in. we francuskiej obronie wybrzeża.

Charakter: jakie cechy ma nowofundland?

Nowofundland ma charakter prawdziwego anioła na czterech łapach. Utożsamia się go z dobrocią, spokojem i cierpliwością. Ten inteligentny i pracowity pies ma poza tym spokojne i zrównoważone usposobienie, jest przyjazny dla dzieci i cechuje go instynkt ratownika. Nie bez powodu nowofundlandy to cenione psy pracujące – m.in. w wodzie i jako ratownicy. Nowofundlanda cechuje poza tym ogromne oddanie i potrzeba miłości. To przytulaśny miś, który mocno przywiązuje się do człowieka i chciałby mu w każdych okolicznościach towarzyszyć.

PodsumowanieNowofundland

Rasa
Nowofundland
Kraj pochodzenia
Kanada
Klasyfikacja
Molosy, pinczery i sznaucery
Wielkość
Pies 69 cm do 74 cm – suka 63 cm do 69 cm
Masa ciała
Pies 60 kg do 70 kg – suka 45 kg do 55 kg
Budowa ciała
Duże, silne, masywne jak u niedźwiedzia ciało ze zwisającym, długim ogonem
Oczy
W kształcie migdała, ciemnobrązowe
Uszy
Trójkątne i przylegające, stosunkowo małe, zaokrąglone końce
Sierść i umaszczenie
Umiarkowanie długa, gęsta sierść z miękkim podszerstkiem; kolor czarno-biały, brązowy lub czarny
Cechy szczególne
Wodoodporna oleista warstwa na sierści
Charakter
Inteligentny, dobroduszny, lubiący dzieci, z instynktem ochronnym i ratowniczym, wierny i potrzebujący dużo miłości
Pielęgnacja
Częste czesanie i szczotkowanie, rzadko kąpiel
Zdrowie
Predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, wrażliwość na ciepło, predyspozycje do nowotworów kości i problemów z sercem

Czy nowofundland jest dobrym wyborem dla początkujących właścicieli psów?

Nowofundland jest znany z niezwykle spokojnego, cierpliwego usposobienia. Agresja to pojęcie mu obce. Jego przyjazna i spokojna natura sprawia, że nawet początkujący psiarze mogą go bez problemów odpowiednio przeszkolić. Czasem nowofundland może być jednak nieco uparty, co trzeba uwzględnić w procesie jego wychowania. Mimo że nowofundland jest z reguły psem nadającym się dla początkujących psich właścicieli, warto odwiedzić szkołę dla psów już ze szczeniakiem. Dzięki temu i Ty, i pies od samego początku uczycie się, co jest ważne we wspólnym życiu. Aby Twój nowofundland był spokojny i szczęśliwy, ważne jest jednak nie tylko konsekwentne i cierpliwe szkolenie. Kluczowe jest, aby właściciel znał potrzeby tejże rasy i był w stanie je zaspokoić.

Wychowanie i utrzymanie nowofundlanda

Masywny nowofundland będzie się męczył w mieszkaniu. Wysokość w kłębie samca wynosi średnio 71 cm, zaś suki ok. 66 cm – to naprawdę imponujący wynik. Nowofundland potrzebuje dużo przestrzeni i czasu, co pozwoli mu się wybiegać i znaleźć zajęcie. Wychowanie nowofundlanda uda się nawet początkującym właścicielom psów – wystarczy do tego pewna doza konsekwencji i empatii. Nie obędzie się jednak bez odpowiedniej aktywności: nowofundlandy – niezależnie od okoliczności – lubią bowiem wyzwania natury fizycznej i umysłowej. Zaniedbanie tego i będące następstwem problemy behawioralne mogą okazać się przyczyną wielu kłopotów. Gęsta sierść sprawia, że nowofundland jest wrażliwy na ciepło. W gorące dni zwracaj zatem uwagę, aby pies miał możliwość skrycia się w cieniu i skorzystania z ochłody.

Jak duże i ciężkie bywają nowofundlandy?

Średnia wysokość samca rasy nowofundland w kłębie to 71 cm, natomiast suki około 66 cm, co stanowi imponujący wynik. Średnia masa ciała samca psa rasy nowofundland wynosi od 60 kg do 70 kg, zaś suki do 55 kg.

Nahaufnahme eines Neufundländer.

Wychowanie i utrzymanie nowofundlanda

Zapewne zadajesz sobie pytanie: „kto może mieć nowofundlanda?”. Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: jeśli chcesz mieć nowofundlanda, potrzebujesz przestrzeni. Masywny nowofundland będzie się męczył w mieszkaniu. Nowofundland potrzebuje dużo przestrzeni i czasu, co pozwoli mu się wybiegać i znaleźć zajęcie. Dla nowofundlanda idealny byłby dom z ogrodem, najlepiej blisko natury. Gęsta sierść sprawia, że nowofundland jest wrażliwy na ciepło. W gorące dni zwracaj zatem uwagę, aby pies miał możliwość skrycia się w cieniu i skorzystania z ochłody.

W przypadku nowofundlanda niezwykle ważna jest odpowiednia aktywność: nowofundlandy – niezależnie od okoliczności – lubią bowiem wyzwania natury fizycznej i umysłowej. Wiele radości – zarówno jemu, jak i Tobie – przyniosłyby np. dyscypliny takie jak dog dancing lub obedience. W miarę możliwości zaplanuj z nowofundlandem wycieczki nad wodę. Jeśli woda jest odpowiednia (brak prądu!), psiak pokocha przynoszenie przedmiotów z wody. Nowofundland doskonale nadaje się także na psa pracującego, na przykład w ratownictwie wodnym. Nawet jeśli nowofundland wydaje się być powściągliwy ze względu na spokojną, cichą naturę – bardzo potrzebuje Twojej troski i uwagi! Zaniedbanie tego i będące następstwem problemy behawioralne mogą okazać się przyczyną wielu kłopotów.

Czy nowofundland to pies dla rodziny?

Nic nie jest w stanie wyprowadzić nowofundlanda z równowagi. Jest psem przyjaznym i pokojowo nastawionym, dlatego idealnie nadaje się na kompana całej rodziny. Ze strony dzieci zniesie prawie wszystko, bo traktuje je jako część stada, przy czym nigdy nie jest agresywny wobec innych ludzi. Ze względu na rozmiar i masę ciała dorosłego nowofundlanda, najlepiej mieć go i dzieci cały czas na oku, zwłaszcza w przypadku bardzo małego potomstwa. Istnieją duże szanse, że nowofundland dobrze dogada się z innymi psami lub pozostałymi zwierzętami domowymi.

Ile kosztuje szczenię nowofundlanda?

Nie da się podać jednej „ryczałtowej” ceny za nowofundlanda – koszty różnią się bowiem w zależności od hodowcy. Jednak w przypadku rasowego szczeniaka nowofundlanda trzeba liczyć się z ceną wynoszącą około 4000–5000 zł.

Gdzie można zakupić nowofundlanda?

Jeśli chcesz kupić szczenię nowofundlanda, nie zważaj przede wszystkim na cenę. Znacznie ważniejsze jest, by wybrać zwierzę z odpowiedzialnej hodowli. Jak rozpoznać dobrego hodowcę? Dobry hodowca pokaże Ci swoje zwierzęta w domowym środowisku. Chęć poznania matki będzie dla niego oczywistością. Szczenię nowofundlanda (jak wszystkie szczenięta) nie powinno być młodsze niż dwanaście tygodni w momencie oddzielenia go od rodziny. Jeśli hodowca odpowiada na Twoje pytania dotyczące jego psów, opieki nad nimi i pielęgnacji, a także ewentualnych chorób, przemawia to na jego korzyść. W idealnym przypadku daje Ci on możliwość odwiedzenia szczeniąt wielokrotnie, zanim zdecydujesz się na jedno z nich. Natomiast jeśli hodowca naciska na zakup lub proponuje Ci bardzo młode zwierzęta, lepiej trzymać się od niego z daleka. To samo dotyczy sytuacji, w których szczenięta są Ci oferowane w miejscach anonimowych, np. przy samochodzie na parkingu lub w byle jakiej szopie. Wtedy istnieje spore ryzyko, że masz do czynienia z nielegalnym handlarzem szczeniąt. Jeśli podejrzewasz, że trafiłeś na podejrzanego sprzedawcę, nigdy nie kupuj od niego psów – nawet jeśli jest Ci ich żal!

Nowofundlandy w potrzebie lub mieszańce

Jeśli nie zależy Ci koniecznie na szczeniaku nowofundlanda, alternatywą może okazać się organizacja zajmująca się ochroną psów. Mamy tutaj na myśli np. „Nowofundlandy w potrzebie” (oryg. „Neufundländer in Not”) – organizację pośredniczącą w kontaktach z psami tej rasy, które są w trudnej sytuacji. Przeprowadzka, rozwód czy śmierć właścicieli – przyczyny takowej trudnej sytuacji mogą być różne i nie zawsze wynikają z winy właściciela.
Popularność zdobywają również mieszanki nowofundlandów – częściej spotyka się np. mieszankę nowofundlanda z landseerem lub labradorem retrieverem, a także z innymi większymi rasami psów. Jeśli interesujesz się mieszanką nowofundlanda, pomocne okaże się również poznanie jej cech i potrzeb. Nie da się jednak do końca przewidzieć, która cecha będzie dominująca u danego zwierzęcia. To samo tyczy się wielkości, jeśli rodzic jest przedstawicielem mniejszej rasy.

Pielęgnacja nowofundlanda

Pewnie już się domyślasz: pielęgnacja nowofundlanda jest bardzo czasochłonna ze względu na specyficzną bujną sierść. Staranna pielęgnacja jest ważna również z tego względu, że zaniedbana sierść nowofundlanda wydziela nieprzyjemny zapach. Nowofundlanda trzeba skrupulatnie szczotkować i czesać, w przeciwnym razie sierść psa sfilcuje się. Należy poświęcić przy tym sporo uwagi klatce piersiowej, uszom i wewnętrznej stronie łokci. Nowofundlanda kąpać należy jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy bardzo się zbrudzi. W przypadku mycia koniecznie zaleca się stosowanie specjalnego odżywczego dodatku do kąpieli: w ten oto sposób ochronisz typową dla rasy warstwę ochronną i skórę.

Na co zwracać uwagę podczas karmienia małego nowofundlanda

W przypadku młodych psiaków trzeba zwracać uwagę na to, by karma nie przyspieszała ich wzrostu. W przypadku ras, które naprawdę szybko rosną i osiągają pokaźne rozmiary, odpowiednia musi być nie tylko wartość energetyczna karmy, ale także składniki mineralne. Profesjonalne sklepy oferują specjalistyczną karmę dla szczeniąt dużych ras. Dieta jest tak ważna, ponieważ psy te wykazują – ze względu na wielkość i szybki przyrost – predyspozycje do pewnych schorzeń ortopedycznych. Mogą również wystąpić problemy z sercem, takie jak tzw. kardiomiopatia rozstrzeniowa. Dotknięte tą chorobą psy mają innymi słowy zbyt duże serca, których funkcja jest ograniczona. W rzadkich przypadkach może dojść do nagłej śmierci w wyniku zatrzymania akcji serca. Inne możliwe choroby serca mogą dotykać naczyń krwionośnych w pobliżu serca lub zastawki serca. U tej rasy częściej niż u innych psów stwierdza się ponadto formy raka kości (kostniakomięsaka).

Ilu lat dożywają nowofundlandy?

Średnia długość życia nowofundlanda jest – tak jak w przypadku wielu innych dużych ras psów – stosunkowo niska: w przypadku zdrowego nowofundlanda wynosi ona średnio dziesięć lat, podczas gdy niektóre zwierzęta mają krótszą żywotność.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować