Lwi piesek – lew w wersji mini z sercem i urokiem
25.10.2023 - Czas czytania: 5 minuty
Lwi piesek. Nazwa tej rasy od razu przywodzi na myśl „króla zwierząt”. Jego wygląd również charakteryzuje się pewnymi podobieństwami – pod warunkiem, że psu zapewniono odpowiednie lwie strzyżenie. Jego rozmiar różni się jednak znacznie od wielkości jego imiennika, stąd spieszczenie nazwy. Ta pochodząca z Francji rasa znana jest z przyjaznego, figlarnego zachowania. Lwi piesek uważany jest za inteligentne, ciekawskie i energiczne zwierzę: będzie on najchętniej robił coś wspólnie z Tobą!
„Petit chien lion” – miniaturowy lew szlachty
Lwi piesek to rasa psów, której historia sięga średniowiecza: w gotyckiej katedrze w Amiens we Francji, która została zbudowana w XIII wieku, znajdują się dwa psy wyrzeźbione w kamieniu, które wyglądem przypominają dzisiejszego lwiego pieska. Ich wygląd, tudzież „lwia grzywa”, dały rasie nazwę: aby zapewnić typowy dla rasy wygląd, sierść jest strzyżona od pasa, ale pozostaje długa w obrębie przedniej połowy ciała. Podczas strzyżenia na nogach wokół kostek pozostawiana jest dłuższa sierść, a czubek ogona ma dłuższy, bardziej bujny włos niż reszta ogona. Lwiego pieska można zobaczyć na wielu obrazach z XVII wieku. Arystokraci z ogromną przyjemnością wybierali tę rasę na pieska salonowego – w końcu wygląda on jak miniaturka majestatycznego kota drapieżnego.
Lwi piesek osiąga wzrost od 26 do 32 centymetrów i jest blisko spokrewniony z bichonem. Podczas rewolucji francuskiej i upadku szlachty, ci mali czworonożni przyjaciele coraz bardziej odchodzili w zapomnienie. Jednak od połowy XX wieku nastąpił renesans hodowli tej rasy: miłośnicy psów z otwartymi ramionami przyjęli rasę „petit chien lion”, a dziś miniaturowy lew jest rasą popularną na całym świecie.
Charakter lwiego pieska
Lwi piesek charakteryzuje się wesołym, zabawnym usposobieniem. Jest bardzo towarzyski i spokojny: lwi piesek prawie nigdy nie wykazuje agresywnych zachowań. Psy tej rasy dobrze dogadują się z przedstawicielami swojego gatunku, a także z innymi zwierzętami domowymi, i są uważane za przyjazne względem dzieci. Są one lojalne wobec swoich właścicieli i często skupiają się na jednej osobie w rodzinie. Przedstawiciele tej rasy są wspaniałymi psami rodzinnymi i towarzyszącymi – zarówno dla młodych ludzi, jak i dla seniorów, o ile są oni w stanie zapewnić psom odpowiednią opiekę i ruch.
Określenie „pies na kolanka” nie oddaje charakteru rasy, ponieważ lwi piesek jest żywiołowy i temperamentny. Pieski tej rasy dużo i chętnie się bawią, zarówno ze swoimi opiekunami, jak i z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Uchodzi on za mądre, odważne i ciekawe świata zwierzę, które lubi doświadczać nowych rzeczy – na przykład wspólnie z Tobą podczas wycieczki w obcym otoczeniu. Regularnie stymuluj inteligencję swojego lwiego pieska: może to być nauka psich sztuczek w sposób odpowiedni do potrzeb gatunku, jak i oferowanie mu zabawek dla psów ćwiczących myślenie lub zabawy związane z obwąchiwaniem.
Zachowanie i hodowla lwiego pieska
Ważna dla tych małych czworonogów jest odpowiednia ilość uwagi – niezależnie od tego, czy żyjecie w położonym w mieście mieszkaniu, czy też w domu na wsi. Pamiętaj, że lwi piesek nie lubi samotności. Najchętniej spędza on dużo czasu ze swoim właścicielem i stale jest przy nim. Jego kompaktowy rozmiar stanowi przy tym ogromną zaletę – nie potrzebuje on długich spacerów, aby spożytkować swoją energię. Mimo tego lwi piesek potrzebuje oczywiście wystarczającej ilości ruchu – dorosłe i wyszkolone psy mogą uczestniczyć we wspólnym pokonywaniu dłuższych tras lub towarzyszyć Ci podczas joggingu.
Wspólna zabawa i szaleństwo z innymi przedstawicielami gatunku są dla lwiego pieska bardzo ważne, dlatego cieszy się on z obecności drugiego psa w domu. Młodzikom zdarza się przeceniać własne możliwości i przesadzać podczas zabawy – tu dochodzi do głosu ich „lwia odwaga”. Niestety może wówczas dochodzić do kontuzji.
W wielu przypadkach zalecane jest uczęszczanie do szkoły dla szczeniąt: chociaż lwi piesek jest z natury bardzo otwarty, czerpie on jednak korzyści z poznawania psów różnych ras i rozmiarów we wczesnym wieku oraz z poszerzania swojego repertuaru zachowań społecznych od najmłodszych lat. Szkoła dla psów wspiera podstawowe wychowanie Twojego lwiego pieska, nawet jeżeli ta rasa uważana jest powszechnie za uległą i łatwą do wyszkolenia, pod warunkiem, że wszelkie działania podejmowane są w konsekwentny sposób.
Pielęgnacja lwiego pieska
Wyłącznie od Ciebie zależy, czy Twój piesek będzie nosił iście lwią fryzurę, czy też nie. Pamiętaj jednak, że pieski strzyżone na podobieństwo lwa mogą potrzebować zimą płaszczyka, a latem należy chronić czworonoga przed poparzeniem słonecznym. Sierść psów tej rasy jest jedwabista i gładka, a linienie nie jest obfite. Lwi piesek nie posiada podszerstka. Mimo tego pieska należy czesać lub szczotkować co dwa dni, ponieważ sierść łatwo się filcuje. Zwracaj szczególną uwagę na kołtuny, które mogą powstawać za uszami, pod pachami i na zadku. Jeżeli będzie to konieczne, należy przyciąć grzywkę oraz sierść na grzbiecie nosa, ponieważ sierść może ograniczać widzenie i podrażniać oczy. Na opuszkach łap lwiego pieska szybko gromadzi się brud i grudki śniegu, dlatego również tutaj od czasu do czasu należy przycinać zbyt długą sierść. Sprawdzaj przy tym pazury: w przypadku starszych, mniej aktywnych psów czasami stają się ona za długie, co może spowodować, że pies będzie zaczepiał nimi o wszelkie nierówności i się ranił. W takiej sytuacji należy skrócić pazury za pomocą specjalnych szczypiec do pazurów.
Lwi piesek jest ogólnie uważany za wytrzymałego psa, który pozostaje aktywny i przedsiębiorczy do późnego wieku. Nie jest on predysponowany do zachorowania na określone choroby i żyje średnio od 12 do 14 lat. Upewnij się, że Twój lwi piesek pochodzi od renomowanego hodowcy: najlepiej poznaj oboje rodziców i poproś o okazanie wszystkich stosownych dokumentów.
PodsumowanieLwi piesek
Rasa: | Lwi piesek |
Pochodzenie: | Francja |
Klasyfikacja: | pies do towarzystwa i pies przewodnik, sekcja „Bichon i rasy pokrewne” |
Rozmiar: | od 26 do 32 cm |
Waga: | 5–8 kilogramów |
Budowa ciała: | silna, pełna wdzięku, harmonijnie proporcjonalna, kwadratowa sylwetka |
Oczy: | duże, bardzo ciemne, okrągłe |
Uszy: | nisko osadzone, gęsto owłosione, średniej długości |
Szata i umaszczenie: | włos długi, bez podszerstka, lekko falowana, jedwabista; wszystkie kolory i wzory |
Cechy szczególne: | bardzo towarzyski, nie może pozostawać sam, mały, ale temperamentny |
Charakter | przyjazny, skory do zabawy, ciekawski, odważny, towarzyski, lojalny, żywiołowy |
Pielęgnacja: | regularne szczotkowanie i czesanie, w razie potrzeby przycinanie sierści i pazurów |
Zdrowie: | generalnie raczej wytrzymały, brak predyspozycji do konkretnych przypadłości zdrowotnych |
Warto również zapoznać się z tymi małymi rasami psów:
- Bolończyk kolorowy: Urocze słoneczko pełne energii.
- Chihuahua: Mały pies z dużym ego.
- Bichon frisé: Uroczy kudłacz z Wysp Kanaryjskich.
- Bolończyk: Od psa na kolanach szlachty do wesołego towarzysza rodzinnego.
- Grzywacz chiński: Wesoły miniaturowy tropiciel z ekstrawaganckim wyglądem.
- Pomsky: Uroczy mini-Husky z Ameryki.
- Shih tzu: Kudłaty pies świątynny z „Dachu Świata“.
- Pudel miniaturowy: Dowcipny klaun o wielu talentach.