Jack russell terrier – charakter, zachowanie, wymagania, cena

29.08.2024 - Czas czytania: 10 minuty

Ein Jack Russell Terrier rennt über eine Wiese.

Jack russell terrier to wesoły, pełen temperamentu pies o silnym charakterze. Zdecydowanie nie jest dla każdego – choć niewielki, ma spore wymagania i potrzebuje odpowiedniego prowadzenia. Nieustraszony, czujny, pewny siebie, wiedziony silnym instynktem łowieckim i dużą potrzebą ruchu – kto będzie dla niego idealnym opiekunem? Poznaj bliżej tę rasę i przekonaj się czy jack russell terrier to pies dla Ciebie!

Najważniejsze informacje o jack russell terierze

PodsumowanieJack Russell Terrier

Rasa
Jack Russell Terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Terrier
Rozmiar
od 25 do 30 centymetrów wysokości w kłąbie
Waga
od 5 do 6 kilogramów
Budowa ciała
dłuższy niż wysoki, zwisający ogon, wprawia się w ruch
Oczy
ciemne, w kształcie migdałów
Uszy
V-kształtne i złożone do przodu
Sierść i umaszczenie
krótka, gładka, szorstka lub kolczasta; szlifowane oznaczenia w kolorze białym, czarnym, brązowym lub opalonym
Cechy szczególne
mądry i sprytny
Charakter
nieustraszony, pewny siebie, żywy, przyjazny i inteligentny
Pielęgnacja
czesanie, szczotkowanie, u psów o szorstkiej sierści regularne przycinanie
Zdrowie
sporadyczne problemy z kolanami, ataksją (zaburzenia koordynacji ruchowej) i mielopatią (choroba rdzenia kręgowego)

Jack russell terrier – pochodzenie i historia rasy

Jack russell terrier, określany w skrócie jako JRT, to rasa psów pochodząca z Wielkiej Brytanii, lecz ukształtowana ostatecznie w Australii. Jej twórcą, od którego zaczerpnięta została również sama nazwa, był pastor John Jack Russell – pasjonat myślistwa i hodowca foksterierów. Celem Johna Russella było stworzenie psa wyspecjalizowanego w polowaniu na lisy – takiego, który będzie nie tylko skutecznie gonił zwierzynę, ale równie skuteczni wypłoszy ją z nory. W 1890 r. pod jego opiekę trafiła matka rasy russell terrierów – suczka o imieniu „Trump” – uważana za protoplastkę rasy. Po jego śmierci kontynuowano prace nad udoskonalaniem rasy w Wielkiej Brytanii i Australii. Ostatecznie wyodrębniono dwie odmiany, uznawane obecnie za odrębne rasy: parson Russell terrier (odmiana brytyjska) oraz jack Russell terrier (odmiana australijska). Mają one praktycznie jednakowy wzorzec – różnice sprowadzają się zasadniczo do proporcji ogólnych i samego wzrostu.

Charakterystyka jack russell terriera – wzorzec rasy, wygląd, zachowanie

Jak wygląda jack russell terrier?

Jack russell terrier to niewielka rasa psów – dorosłe osobniki mierzyć mogą od 25 – 30 cm przy wadze 5 – 6 kg.  Ich budowa jest mocna i kompaktowa, a tułów oraz kończyny dobrze umięśnione. Charakterystyczne są proporcje: sylwetka jack russell terriera wyraźnie wpisuje się w prostokąt, a długość jego ciała jest większa niż wysokość w kłębie. Kufa jest mocna, szczęki silne, oczy małe i ciemne. Równie niewielkich rozmiarów są uszy – mogą być guzikowate lub opadające. Ogon zawsze noszony jest wysoko.

Zgodnie ze wzorcem, jack russell terrier występować może wyłącznie w umaszczeniu białym (barwa dominująca) ze znaczeniami w kolorze czarnym, czarno-podpalanym bądź rudym. Szata akceptowana jest w trzech odmianach – gładkowłosej, szorstkowłosej lub drutowatej (złamanej).

Jack russell terrier – temperament i zachowanie

Jack russell terrier to ruchliwy, inteligentny i temperamentny pies o silnej osobowości. To mały wulkan energii – wesoły, energiczny, a także niemal zawsze skory do zabawy o mocno uwidaczniającym się na co dzień instynkcie myśliwskim. Jak przystało na teriera, jack russell terrier jest nad wyraz odważny, pewny siebie i nieustępliwy. Bywa bardzo uparty, a niekiedy i zaczepny – jednak nigdy agresywny. Bardzo lubi towarzystwo ludzi. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i jest bardzo oddany – najchętniej towarzyszyłby mu na każdym kroku. Ma tendencję do obszczekiwania obcych ludzi oraz rzucania się w pogoń za szybko poruszającymi się obiektami. Nieodpowiednio prowadzony, może próbować podważyć hierarchię społeczną w rodzinnym gronie i stać się nieposłuszny. Zwykle względnie dobrze toleruje dzieci, zwłaszcza te starsze.

Choć jack russell terrier nie ma tendencji do niszczenia, pozostawiony sam w domu na wiele godzin, może zacząć sprawiać problemy – zwłaszcza, jeśli nie ma okazji, do spożytkowania zgromadzonej energii. Chętnie grzebie w ziemi, nie stroniąc od zadbanych rabatek kwiatowych.

Czujny i nieustraszony JRT bez zawahania strzeże domu i stada. Potrafi być hałaśliwy – swoim szczekaniem chętnie informuje opiekuna nie tylko o zbliżającym się w jego mniemaniu niebezpieczeństwie, ale i ekscytacji na myśl o nadchodzącym spacerze czy smaczku.

Ein Jack Russell Terrier schläft.

Terier jack russell terrier – wychowanie i szkolenie

Jack russell terrier nie jest psem dla każdego. Charakterny i temperamentny wymaga konsekwentnego wychowania i szkolenia – i to od wieku szczenięcego. JRT, jak przystało na teriera, wymagać też będzie wyjątkowo sporej dawki zróżnicowanej aktywności. Zdecydowanie nie jest to typ psa kanapowego, który będzie zachowywał się w domu spokojnie. Jego potrzeby zaspokoją zabawy w aportowanie czy nosework. JRT znakomicie sprawdzi się też w wielu dyscyplinach kynologicznych – frisbee, agility, flyball czy obedience.

Jack russell terrier potrafi biec za wszystkim, co tylko się porusza – od wiewiórki po kota sąsiada. Zabawa i aportowanie pozwolą skierować jego instynkt łowiecki na właściwe tory. Trzeba jednak pamiętać, aby już od wieku szczenięcego przyłożyć się szczególnie do nauki prawidłowego chodzenia na smyczy dla psów oraz znajomości podstawowych komend czy przywołania awaryjnego. W ich nauce pomocne mogą być różne akcesoria szkoleniowe dla psów. Można rozważyć także zajęcia w psim przedszkolu lub indywidualną konsultację z behawiorystą.

JRT nie powinien zostawać zbyt długo sam domu. Na czas nieobecności warto pozostawić mu różne zabawki dla psów, które zajmą mu czas i dostarczą rozrywki. Dobrze sprawdzić się mogą gryzaki czy gry logiczne. Świetną opcją będą też kongi lub maty węchowe z ukrytymi przysmakami dla psa.

Żywienie jack russell terriera

Jack russell terrier nie należy do psów wybrednych – z reguły nie ma problemu z akceptacją nowej karmy i dopisuje mu apetyt. Nie oznacza to jednak, że można wkładać cokolwiek do jego psiej miski. Żywienie JRT można oprzeć o dobrej jakości karmy dla psów, odpowiednio dostosowane do jego wieku i stanu zdrowia. Dobrym pomysłem może być wybór produktu dedykowanego dla małych ras. Ilość podawanego pokarmu powinna być dostosowana do masy ciała i poziomu aktywności psa.

Niezależnie od tego, czy jack Russell terrier będzie karmiony suchą czy mokrą karmą dla psów, ważne jest to, by była ona pełnoporcjowa i zaspokajała jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Warto też sprawdzić, czy nie ma w niej zbędnych dodatków – wzmacniaczy smaku, sztucznych barwników bądź cukru. Wybierając suche karmy dla psa tej rasy, trzeba zwrócić uwagę na wielkość krokiecików – powinny być one nieco mniejsze, tak, aby JRT nie miał problemu z ich jedzeniem. Dietę można również oprzeć o BARF. Decydując się na samodzielnie gotowanie, trzeba pamiętać o uzupełnianiu posiłków odpowiednimi suplementami dla psów.

Pielęgnacja jack russell terriera

Jack russell terrier nie wymaga wielu zabiegów. Ze względu na wzmożone predyspozycje do tworzenia się kamienia nazębnego, zaleca się zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Systematyczne używanie takich produktów do pielęgnacji zębów psa jak pasta i szczoteczka pozwolą zapobiec wystąpieniu poważniejszych problemów stomatologicznych. Jack russell terrier powinien być przyzwyczajany do mycia zębów już od wieku szczenięcego – zdecydowanie ułatwi to wykonywanie zabiegu. Regularnie kontrolować należy również stan jego oczu i uszu oraz pazurów.

Skomplikowana nie jest również pielęgnacja sierści psa. Jack russell terrier nie wymaga częstych kąpieli – ważne jest natomiast jego regularne szczotkowanie. W przypadku odmiany gładkowłosej trzeba przygotować się na wzmożone linienie w okolicach wiosny i jesieni. Z kolei w przypadku odmiany szorstkiej lub drutowatej koniecznie jest trymowanie psa. Częstotliwość zabiegu jest różna w zależności od tempa wzrostu włosa i pożądanej długości – zwykle wykonuje się go raz na 1 – 3 miesiące.

Pies jack russell terrier – zdrowie i choroby

Jack russell terriery nie mają zwykle większych problemów ze zdrowiem. Psy tej rasy są odporne, wytrzymałe i długowieczne. Dobrze prowadzone, pochodzące z odpowiedzialnej hodowli, żyją średnio od 13 – 16 lat. Najczęściej diagnozowane choroby, jakie niekiedy pojawiają się u jack russell terrierów to zanik siatkówki oraz zwichnięcie rzepki kolanowej. Oprócz tego, choć zdecydowanie rzadziej, zdarzają się także dysplazja stawów biodrowych, zaćma, jaskra (wtórna i pierwotna) oraz alergie. Jack Russell terriery mają też zwiększone predyspozycje do problemów stomatologicznych – odkładania się kamienia nazębnego i chorób przyzębia.

Ile kosztują jack russell terriery?

Cena jack russell terriera z rodowodem wynosi średnio w granicach od 4000 – 5000 złotych za szczenię. Może być ona jednak i nieco wyższa – wiele zależy bowiem od renomy danej hodowli. Kwota uzależniona jest także od rodziców i dalszych przodków miotu oraz ich sukcesów turniejowych/wystawowych. Droższe są zwykle również szczenięta jack russell terrierów o niszowym lub szczególnie cenionym umaszczeniu.

Koszt utrzymania psa tej rasy nie odbiega natomiast od ogólnej średniej – w ujęciu miesięcznym to zwykle wydatek rzędu 300 – 400 złotych.

Jack russell terrier szczeniak – wybór hodowli

Decydując się na wzięcie szczeniaka jack russell terriera, należy dokładnie przemyśleć wybór hodowli. Trzeba pamiętać, że wciąż nie brakuje pseudohodowców – osób działających nielegalnie, nastawionych wyłącznie na zysk, które z rozmnażania zwierząt uczyniły zwykły biznes: rozmnażają je masowo, trzymają zwykle w ciasnych klatkach i zastraszających warunkach, ścinając koszty ich utrzymania do niezbędnego minimum.

Choć bardzo często oferują oni psy za niższą cenę (choć nie jest to regułą), trzeba pamiętać, że zwierzęta pochodzące z takich miejsc wymagają zwykle w latach późniejszych zwiększonych wydatków (czy to na leczenie, czy też pracę z behawiorystą) – są bowiem obciążone niepełnosprawnościami i chorobami różnego typu, mają wady genetyczne oraz zaburzenia behawioralne. Trzeba też pamiętać, że nie są to psy rasowe, a jedynie w typie rasy. Nadrzędną sprawą jest jednak fakt, że działalność pseudohodowli jest nielegalna i wyjątkowo nieetyczna.

Aby mieć pewność, że szczeniak jack russell terriera pochodzi z odpowiedzialnej, profesjonalnie działającej hodowli, warto przede wszystkim upewnić się, że jest ona zrzeszona w ZKwP – czyli Związku Kynologicznym w Polsce. Zaleca się również kilkukrotnie ją odwiedzić, aby zobaczyć warunki i zachowanie szczenięcia w naturalnym dla niego środowisku. Jack russell terrier powinien zostać wydany z kompletem niezbędnych dokumentów w wieku nie niższym niż 12 tygodni.

Jack russell terrier – najczęściej zadawane pytania

Czy Jack Russell Terrier jest groźny?

Zgodnie ze wzorcem rasy, jack russell terrier nie powinien wykazywać ani zachowań lękliwych, ani agresywnych. Prawidłowo zsocjalizowany i wychowany, bez traumatycznych doświadczeń, jest pewny siebie i odważny, ale nigdy groźny.

Czy Jack Russell Terrier nadaje się do domu?

Jack Russell terrier to pies bardzo aktywny. Zdecydowanie najlepiej będzie czuł się w domu z dużym ogrodem, do którego będzie mógł w dowolnej chwili wejść. Nie oznacza to jednak, że zaspokoi to jego zapotrzebowanie na ruch. Psu należy zapewniać aktywność zróżnicowaną, obejmującą wspólne spacery i zabawę również poza znanym mu terenem – to w końcu pies myśliwski, który uwielbia eksplorować!

Czy Jack Russell Terrier jest trudny?

Jack Russell terrier jest psem wymagającym i zdecydowanie nie nadaje się dla każdego. Nie jest to zalecana rasa ani dla osób początkujących, ani też starszych, przebywających przez długie godziny poza domem czy prowadzących mało aktywny tryb życia.

Czy Jack Russell Terrier jest inteligentny?

Jack russell terrier to pies inteligentny, który potrafi uczyć się w błyskawicznym tempie. Postępy spowalniać może jednak jego charakter – jak przystało na teriera, jest niezależny i potrafi być uparty.

Czy Jack Russell Terrier dużo szczeka?

Jack Russell terrier potrafi być hałaśliwy, o czym warto pamiętać zwłaszcza, kiedy mieszka się w bloku. Pies szczeka nie tylko w obliczu poczucia zagrożenia, ale również i z innych powodów – chociażby z podekscytowania czy radości.

Czy Jack Russell Terrier gubi sierść?

Największe ilości sierści gubi jack russell terrier w odmianie gładkowłosej. Zwłaszcza w okresie linienia, zaleca się czesać go regularnie – sierść JRT bez problemu wbija się w różne materiały i jest trudna do usunięcia. Z kolei jack russell terrier w odmianie szorstkowłosej lub drutowatej linieje w znikomym stopniu. Trzeba go jednak co jakiś czas trymować.

Kompletujesz wyprawkę? Potrzebujesz uzupełnić zapasy karmy? A może chcesz sprawić radość swojemu JRT nową zabawką? Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa rasy jack russell terrier znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!

Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym mniejszym rasom terierów:

  • Cairn Terrier: Szkoci darzą ogromną miłością teriery, co zaowocowało hodowlą wielu ras, w tym Cairn Terrierów. Te psy powinny być wszechstronne, czujne, odważne, a jednocześnie przyjazne wobec swoich rodzin. Ta kudłata szkocka rasa doskonale spełnia wszystkie te wymagania, prezentując się jako udana mieszanka cech.
  • Manchester Terrier: Manchester Terrier uchodzi za jedną z najbardziej pierwotnych brytyjskich ras psów. Historia tej rasy związana jest z polowaniem na szczury. Do dziś w jego żyłach płynie instynkt łowiecki, dlatego też ten elegancki terier o czarno-brązowym umaszczeniu wymaga solidnej edukacji.
  • Norfolk Terrier: Norfolk Terrier, z falistą i długą sierścią oraz zabawną mordką, z pewnością robi niesamowicie sympatyczne pierwsze wrażenie. Niestety, trwa ono tylko do momentu, gdy terier dostrzeże kota i zacznie pędzić w pościgu, mimo próśb swoich opiekunów.
  • Terier walijski: Terier walijski należy do jednych z najrzadszych ras terierów na świecie. Jego korzenie sięgają czasów Celtów. W ostatnich dziesięcioleciach jego rola przekształciła się z polowania na towarzyszenie. Te inteligentne małe psy stają się kochanymi członkami rodziny.
  • West Highland White Terrier: W latach 90. terier myśliwski West Highland White Terrier zyskał na popularności jako pies rodzinny. Śnieżnobiałe futro i słodkie oczka uczyniły go ulubionym towarzyszem. Jednak szczerze mówiąc, trudno się nie zakochać w tym czworonogu.
  • Yorkshire Terrier: Pod uroczą kokardką skrywają się urocze oczy, które niczego nie przegapią. Takie właśnie obrazki Yorkshire Terrierów widzimy w telewizji. Chociaż mogłoby się wydawać, że to pluszowy przyjaciel, to tak naprawdę pełen energii pies o mocnym charakterze.

Źródło

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować
Pozostałe tematy w skrócie