Husky syberyjski – opis rasy, wymagania, cena
17.06.2024 - Czas czytania: 9 minuty
Husky to pies z silnie zakorzenionymi instynktami pierwotnymi. Niezależna natura, zew wolności i żądza przygód stawiają spore wymagania potencjalnemu właścicielowi. Przyjazne usposobienie, ufność i oddanie husky rekompensują jednak wszelkie trudy związane z jego wychowaniem. Jakie wymagania ma husky syberyjski? Kto będzie dla niego idealnym opiekunem? Najważniejsze informacje na temat tej rasy znajdziesz w tym wpisie.
- Najważniejsze informacje o husky w skrócie
- Husky syberyjski – historia i pochodzenie rasy
- Jak wygląda pies husky?
- Siberian husky – usposobienie, charakter, temperament
- Husky – wychowanie i opieka
- Pielęgnacja husky syberyjskiego
- Żywienie husky
- Siberian husky – zdrowie rasy
- Najczęstsze pytania dotyczące husky
- Czy husky to trudny pies?
- Czy pies husky jest groźny?
- Ile trzeba wychodzić z husky?
- Czy husky często choruje?
Najważniejsze informacje o husky w skrócie
PodsumowanieHusky syberyjski
Rasa | Husky syberyjski |
Pochodzenie | Syberia |
Klasyfikacja | Północne psy zaprzęgowe |
Rozmiar | wysokość w kłębie: 50-60 cm |
Waga | 16-28 kilogramów |
Budowa ciała | smukłe, muskularne, zbilansowane proporcje ciała |
Oczy | w kształcie migdałów, niebieskie, szare, mieszane |
Uszy | umieszczone blisko siebie, wysoko osadzone, trójkątne, średniej wielkości, stojące |
Sierść i umaszczenie | przylegająca, obfite futro, włos średniej długości; podszerstek w kolorze od czysto białego do lekko wybarwionego, włos okrywowy we wszystkich kolorach, tj. biały, rudy, szary, czarny; w okolicach głowy na uszach oraz na grzbiecie zazwyczaj intensywna barwa |
Cechy szczególne | jako pies zaprzęgowy nie jest szczególnie wrażliwy na zimno, jest natomiast bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, ma bardzo dużą potrzebę ruchu |
Charakter | łagodny, czujny, przyjazny ludziom, pracowity, inteligentny |
Zdrowie | prawdopodobnie podatne na dermatozę reagującą na cynk |
Husky syberyjski – historia i pochodzenie rasy
Husky syberyjski, znany również jako siberian husky, pies syberyjski lub po prostu husky, to rasa w niewielkim stopniu ukształtowana przez człowieka. Historia jej powstania sięga ponad 3000 lat wstecz. Prowadzi na odległe tereny wschodniej Syberii zamieszkiwanej przez lud Czukczów – to właśnie im przypisuje się udomowienie przodków dzisiejszych siberian husky. Pierwotnie psy te wykorzystywano przede wszystkim w celach użytkowych – między innymi do ciągnięcia sań z upolowaną zwierzyną.
Przez długi czas, husky syberyjskie znane były jedyne w kręgach koczowniczych ludów. Dopiero z początkiem wieku XX, za sprawą rosyjskiego handlarza futer, husky przywędrowały do Kanady. Przed szerszą publicznością zadebiutowały przy okazji organizowanych lokalnie psich zaprzęgów, zaznaczając swoją obecność znakomitymi wynikami.
Choć husky nie pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, to właśnie w tym kraju, w 1914 roku, po raz pierwszy podjęto się ich systematycznej hodowli. American Kennel Club uznał syberyjskie husky za odrębną rasę w roku 1930, z kolei Międzynarodowa Federacja Kynologiczna ponad trzy dekady później – w 1966 roku.
Jak wygląda pies husky?
Husky syberyjski to średniej wielkości pies. Należy do pierwszej sekcji V grupy Fédération Cynologique International (FCI) – tj. nordyckich psów zaprzęgowych, zaliczanych do szpiców i psów ras pierwotnych. Choć jego podobieństwo do wilka nie jest aż tak uderzające jak w przypadku wilczaka czechosłowackiego czy psa grenlandzkiego, husky pod wieloma względami go przypomina. Często bywa również mylony z inną, nieco większą rasą psów – alaskan malamute. W porównaniu do niej, pies husky jest jednak nieco mniejszy i odznacza się bardziej atletyczną, „lekką”, lecz wciąż mocną i proporcjonalną sylwetką. W parze z nią idzie charakterystyczny dla syberyjskich husky chód – swobodny i zdający się nie wymagać wysiłku.
Dorosłe husky nie są jednak małymi pieskami – samce osiągają od 51 do 61 cm w kłębie i ważą od 20 do 27 kg, z kolei samice przy wadze w granicach 16 – 23 kg mierzyć mogą od 48 do 58 cm.
Zgodnie ze wzorcem, siberian husky występować może w szerokiej gamie umaszczeń. Kolor okrywy nie musi być jednolity – dopuszczalne są różne wybarwienia, włącznie z białymi znaczeniami. Wyjątek stanowią umaszczenia pręgowane i merle, które nie są akceptowalne. Standardem dla rasy jest gęste, w umiarkowanym stopniu zwarte owłosienie. Wśród dopuszczalnych koloru oczu wyróżnia się natomiast niebieski i brązowy. Akceptowalne u husky są także różnobarwne odcienie tęczówek.
Siberian husky – usposobienie, charakter, temperament
Husky to pies o przyjaznym usposobieniu, a zarazem silnie zakorzenionych instynktach pierwotnych. Jest odważny i niezależny, a jednocześnie oddany, ufny i przywiązany do człowieka. Jako zwierzę wybitnie stadne, wykazuje silną potrzebę przynależności do grupy i z trudem znosi samotność. Pragnie brać udział we wszystkim, co robi jego rodzina i wymaga dużej uwagi ze strony właściciela. Psy tej rasy mają jednak zakorzenioną w sobie potrzebę dominacji – jeśli więc husky wyczuje, że może wejść swojemu opiekunowi na głowę, z chęcią będzie przewodził w „stadzie”. To również urodzeni łowcy z wysoką potrzebą eksploracji terenu i tropienia zwierzyny.
Właściwie zsocjalizowany pies syberyjski, jest otwarty innych – obcych sobie ludzi, inne psy (zwłaszcza swojej rasy) oraz dzieci. Nie wykazuje zachowań agresywnych i lękowych. Z uwagi na powyższe, husky nie nadaje się natomiast na psa stróżującego – pomimo tego, że w każdej sytuacji pozostaje czujny i bardzo spostrzegawczy.
Husky to psy wysokoaktywne oraz żądne przygód. Mają nie tylko tendencję do ucieczek, ale także ciągnięcia na smyczy, gonienia za małą zwierzyną, przekopywania ziemi. Silne instynkty pierwotne widoczne są także pod postacią wokalizacji. Nuda i brak ruchu mogą doprowadzić do wystąpienia u nich zachowań niszczycielskich, kiedy pozostaną same w domu.
Husky – wychowanie i opieka
Odpowiednia socjalizacja i wychowanie psa syberyjskiego, uwzględniające potrzeby gatunkowe, to warunek udanej relacji na linii pies – człowiek. Trzeba pamiętać, że choć husky potrzebują bliskiego kontaktu z opiekunem, to urodzeni eksploratorzy. Kieruje nimi potrzeba odkrywania tego, co nowe i nieznane. Mają mnóstwo energii oraz silne poczucie wolności i niezależności. Z tego też względu, husky wymagają intensywnej, a także różnorodnej aktywności fizycznej oraz stymulacji intelektualnej.
Decydując się na szczeniaka husky, trzeba więc liczyć się z tym, że psu musimy poświęcić sporo czasu i uwagi. Już od samego początku warto wyposażyć się w różne zabawki dla psa – gryzaki, piłki, linki czy frisbee i zabawki do rzucania.
Zdecydowanie najlepszym opiekunem dla czworonoga tej rasy będzie osoba prowadząca sportowy tryb życia. Długie wycieczki rowerowe lub biegi terenowe z podpiętą smyczą dla psa, a nawet wspólne pływanie to aktywności, w których syberyjskie psy z ogromną chęcią będą uczestniczyć. Rasa ta jest również wręcz stworzona do wielu dyscyplin kynologicznych – między innymi agility, canicross czy dogtrekkingu.
Ważne jest też to, aby na co dzień nie zostawiać psa zbyt długo samego – husky wyjątkowo źle znoszą samotność. Mitem jest natomiast, że siberian husky nadaje się wyłącznie do domu z ogrodem. Pies może zamieszkać w bloku – warunkiem jest jednak to, aby każdego dnia dać mu możliwość porządnego wybiegania się i spożytkowania energii. W przeciwnym razie, u psa mogą zacząć pojawiać się różne problemy behawioralne, a co za tym idzie, również problemy z fizycznym zdrowiem. Ponadto, z poczucia nudy i frustracji, husky może podczas nieobecności właściciela wyładowywać skumulowaną i niespożytkowaną energię na swoim otoczeniu – meblach, ścianach czy innym domowym wyposażeniu.
Ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki, zalecane jest, żeby już od pierwszych dni trenować podstawowe komendy, w tym przywoływanie psa. Przydatne w tym celu będą akcesoria szkoleniowe dla psów, takie jak gwizdek i smycz treningowa. Od małego wzmacniać należy u niego w sposób pozytywny pożądane zachowania. W roli nagrody sprawdzą się zarówno ulubione przysmaki dla psa, jak również pieszczoty czy zabawy. Warto również rozważyć zapisanie szczeniaka husky do psiego przedszkola, a w wieku starszym, na specjalne szkolenie psów.
Pielęgnacja husky syberyjskiego
Gęsta sierść husky syberyjskiego nie sprawia większych trudności w codziennej pielęgnacji. Aby utrzymać okrywę w dobrym stanie, wystarczy jej szczotkowanie – 1 – 2 razy w tygodniu. Psa syberyjskiego zaleca się kąpać wyłącznie w razie mocnego zabrudzenia sierści lub z wyraźnych wskazań dermatologicznych.
Pielęgnacja sierści psa wymaga większej uwagi w okresie linienia, które to husky przechodzi dwukrotnie w ciągu roku: na wiosnę i jesień. W tym czasie trzeba zadbać o jego systematyczne wyczesywanie – i to każdego dnia. Na wyjątkowo intensywne linienie psa husky trzeba przygotować się wraz z nadejściem wiosny – to właśnie wówczas wymianie ulega niemalże cały włos okrywowy i gęsty podszerstek. Wzmożone wypadanie sierści zaobserwować można także w sezonie grzewczym. Do zbierania martwego włosa dobrze sprawdzą się specjalne produkty i akcesoria do pielęgnacji sierści psa – w tym przede wszystkim szczotka z dłuższą szczeciną oraz klasyczna pudlówka.
Jak każdy inny pies, tak również husky wymaga regularnej kontroli stanu oczu, uszu, jamy ustnej i pazurów. Warto pamiętać, że siberian husky to pies z natury przystosowany do surowego klimatu, który gorzej znosi wysokie temperatury. Latem trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie doprowadzić do jego przegrzania. Podczas wspólnych wypraw należy mieć przy sobie bidon lub kompaktową miskę turystyczną dla psa, do której bez problemu nalejemy świeżej wody. Sprytnym rozwiązaniem do domu może być natomiast dodatkowe poidełko w postaci fontanny – poruszający się strumień zachęci psa do picia, co zminimalizuje ryzyko odwodnienia. Ulgę w czasie najgorętszych dni przyniesie specjalna mata chłodząca dla psów – Twój husky z pewnością ją pokocha!
Żywienie husky
Dieta siberian husky powinna być dostosowana do wymogów rasy oraz indywidualnego zapotrzebowania. Podaż substancji odżywczych i kaloryczność posiłków zależeć będzie przede wszystkim od wieku psa, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności. Żywienie psa syberyjskiego może być oparte na modelu BARF lub standardowej karmie dla psów. Codzienne posiłki powinno się wzbogacać dedykowanymi preparatami witaminowo-mineralnymi, które wspomogą kondycję układu kostnego, wzmocnią odporność i pozwolą utrzymać sierść w dobrej kondycji. Suplementy dla psów w szczególności polecane dla husky, to przede wszystkim te z zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, glukozaminy i chondroityny.
Siberian husky – zdrowie rasy
Husky to rasa psów uważana za stosunkowo wytrzymałą i mało podatną na choroby. Średnia długość życia psów wynosi w granicach 12 – 14 lat. Pomimo dość dobrego, ogólnego zdrowia, syberyjskie husky wykazują predyspozycje do określonych schorzeń. Najbardziej typowe choroby dla rasy to przede wszystkim:
- dermatozy cynkozależne,
- postępujący zanik siatkówki oka (PRA),
- zaćma,
- dysplazja stawów biodrowych,
- zapalenie stawów,
- mielopatia zwyrodnieniowa,
- choroby nowotworowe.
Najczęstsze pytania dotyczące husky
Czy husky to trudny pies?
Husky syberyjski to pies łagodny i przyjazny dla człowieka. Nie jest on jednak polecany dla każdego. Z uwagi na niezależny charakter, mocno zakorzeniony instynkt łowiecki, potrzebę eksploracji i ruchu, psy tej rasy wymagają nie tylko prawidłowej socjalizacji na etapie szczenięcym w hodowli, ale także odpowiedniego szkolenia i podejścia w kolejnych latach. Husky wymaga cierpliwego i stanowczego właściciela o silnej osobowości, który wyznaczy granice, a zarazem będzie respektował poczucie niezależności psa.
Czy pies husky jest groźny?
Bardzo często spotkać się można z wątpliwościami, czy husky to rasa agresywna. Choć syberyjski pies przypomina wilka, nie jest groźny. Właściwie zsocjalizowany husky, pochodzący z odpowiedzialnej hodowli, jest otwarty na człowieka i przyjaźnie do niego nastawiony.
Ile trzeba wychodzić z husky?
Rasie husky, która pierwotnie była wykorzystywana do ciągnięcia sań, w żadnym wypadku nie wystarczy kilka krótkich spacerów w ciągu dnia. Ten, kto decyduje się na husky syberyjskiego, powinien sam chętnie uprawiać sport i poświęcać psu wystarczająco dużo uwagi – i to każdego dnia.
Czy husky często choruje?
Stan zdrowia psa to wypadkowa wielu czynników – genetyki, diety, ruchu czy warunków środowiskowych. Choć jak każda inna rasa, husky mają tendencję do określonych schorzeń, na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Warto natomiast pamiętać, że ryzyko pojawienia się chorób wzrasta znacząco w przypadku zwierząt pochodzących z tzw. pseudohodowli. Decydując się na zakup szczeniaka husky, trzeba więc dokładnie zweryfikować wybraną hodowlę. Listę legalnie działających w okolicy znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego w Polsce.
Cechy szczególne husky syberyjskiego
Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa rasy husky kupisz w sklepie Maxi Zoo!
Inne rasy, które również mogą Ci się spodobać:
- Szpic wilczy: Wilczak szary to bardzo stara rasa psów pochodząca z Niemiec. Te lojalne i oddane zwierzęta są niezwykle czujne i podejrzliwe wobec obcych, dlatego kiedyś trzymano je na gospodarstwach rolnych jako psy stróżujące i pilnujące terenu. Ze względu na swoje przywiązanie i przyjazny charakter są cennymi towarzyszami zarówno dla rodzin, jak i dla osób samotnych.
- Akita Inu: W Japonii psy cieszą się dużym szacunkiem. Jest on na tyle duży, że niektóre typowe rasy zostały nawet uznane za “narodowe pomniki przyrody”. Akita inu stała się takim narodowym pomnikiem w 1931 roku. Obecnie ten duży pies o charakterystycznym wyglądzie cieszy się międzynarodową popularnością.
- Alaskan malamute: Alaskan malamute to mocny, zaprzęgowy pies. Pozwalał Inuitom na transport ciężkich ładunków, a do tego był pomocny podczas polowania i łowienia ryb. Psy te są bardzo niezależne, a ich wychowanie jest wymagające. Potrzebują dużo ruchu i mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki.