Hovawart – czujny stróż o rodzinnym usposobieniu

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies rasy hovawart stojący na łące

Hovawart to wierny towarzysz i idealny pies rodzinny. Ten pełen życia pies jest czuje się spełniony, gdy może pilnować swojej rodziny i domu. Wypełnia obowiązki stróża z pasją i odwagą. Psy tej niemieckiej rasy od dawna towarzyszą ludziom w roli psów pracujących i wymagają dużej dawki ruchu oraz bliskiego kontaktu z rodziną.

Dumny stróż niemieckich gospodarstw wiejskich

Hovawart jest jedną z najstarszych ras psów niemieckich; ten wierny pies stróżujący został opisany już w książce prawnej z XIII wieku. O jego pierwotnym przeznaczeniu mówi już sama nazwa tej rasy: Słowo „Hovewarte” w języku średnio-wysoko-niemieckim oznaczało stróża podwórzowego, również psa podwórzowego. Te czworonogi przez wiele wieków pełniły rolę samodzielnych strażników majątku w gospodarstwach rolnych, utrzymywały przy tym zawsze silną więź z rodziną. Pewną niezależność psy tej rasy zachowały do dziś. Od 1922 roku rozpoczęła się planowa hodowla tych psów. Dziś hovawart jest jedną z najpopularniejszych ras.

Charakter hovawarta

Odważny, czujny, a jednocześnie przywiązany, lojalny i sympatyczny – te cechy charakteryzują hovawarta. Idealnym miejscem do życia tego średniej wielkości psa jest dom z ogrodem, w którym będzie mógł pełnić rolę stróża. Ten pewny siebie czworonożny przyjaciel jeszcze lepiej poczuje się w miejscu, w którym mieszka duża rodzina, ponieważ hovawart lubi mieć swoje stado – musi pozostawać w stałym kontakcie ze swoją „zastępczą watahą”.

Uwielbia brać udział we wszystkich aktywnościach. Świetnie czuje się również w otoczeniu dzieci, o ile traktują go z szacunkiem i zapewniają mu uwagę. W stosunku do obcych hovawart jest nieufny, w czym przejawia się jego wyraźny instynkt ochronny.

Ze względu na zrównoważony charakter i chęć do nauki, hovawart jest również szkolony jako pies terapeutyczny i pomocniczy.

Wychowanie i życie z hovawartem

Hovawart zachwyca inteligencją, wytrzymałością i temperamentem. Wymaga silnego przywództwa i konsekwentnego wychowania. Jeśli jego właściciel jest zbyt słaby, to pies ma skłonność do podejmowania samodzielnych decyzji – w końcu robił to przez wieki. Wychowanie tych psów wymaga cierpliwości i empatii, gdyż hovawart jest dość uparty, ale może być też wrażliwy. W tym celu warto mieć doświadczenie z psami lub zdobywać związaną z tym wiedzę – na przykład podczas regularnych wizyt w szkole dla psów.

Aby hovawart miał zajęcie, koniecznie powinien otrzymywać zadania. Poza pilnowaniem podwórka i ochroną swoich właścicieli ten inteligentny pies potrzebuje dużej dawki ruchu i wyzwań umysłowych. Warto planować codzienny czas na zabawę, długie spacery lub wycieczki rowerowe. Hovawart doskonale wyszaleje się również podczas uprawiania sportu dla psów. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy zbyt wcześnie rozpoczynać wysiłków fizycznych – hovawart należy do psów, które dojrzewają dość późno, dopiero w wieku trzech lat. Zbyt wczesne obciążenia mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowy rozwój.

Pielęgnacja psów rasy hovawart

Jeśli chodzi o pielęgnację, ta rasa psów nie stwarza dużych problemów. Gęsta, miękka sierść wymaga regularnego szczotkowania i czesania, zwłaszcza w okresie linienia. Sfilcowane lub sklejone fragmenty sierści należy ostrożnie przyciąć nożyczkami.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla Państwa hovawarta!

Do produktów dla psów

PodsumowanieHovawart

Rasa
Hovawart
Pochodzenie
Niemcy
Klasyfikacja
Pies użytkowy
Rozmiar
63−70 cm wysokości w kłębie (pies), 58−65 cm wysokości w kłębie (suka)
Waga
30−40 kilogramów
Budowa ciała
silne, umięśnione, atletyczne
Oczy
barwa od ciemno- do średniobrązowej, owalna sylwetka
Uszy
trójkątne wiszące uszy
Sierść i umaszczenie
długa, lekko falista sierść z niewielkim podszerstkiem, trzy odmiany barwne: czarna podpalana, czarna i blond
Cechy szczególne
wymaga silnego przywództwa i konsekwentnego wychowania
Charakter
bardzo czujny, rodzinny, lubiący ruch, chętny do nauki
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści

Oto inne rasy, które należą do czujnych "strażników":

  • Pumi: To prawdziwy pracoholik. Węgierski Pumi wykazuje czujność w każdej sytuacji. Wśród swojej rodziny jest gotowy do wszelkiej zabawy, ale wobec obcych sprawdza się jako doskonały pies stróżujący.
  • Chow-chow: Ta rasa ma długą historię i wydaje się być z tego dumna. Spokój i powściągliwość, ale także wierność i czujność to cechy, które idealnie określają charakter Chow-chowa.
  • Fiński Lapphund:Fiński Lapphund towarzyszył ludziom przez wiele wieków jako niezawodny pies pasterski i myśliwski. Dzisiaj ten rzadki Suomenlapinkoira, jak nazywa się go w Finlandii, jest towarzyskim i niewymagającym towarzyszem codzienności.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa hovawarta

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie