Harzer Fuchs – niestrudzony zaganiacz bydła

03.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Portrait eines Harzer Fuchs Hundes.

Psy rasy harzer fuchs były początkowo hodowane do pracy z bydłem. Dziś zajmują się głównie zaganianiem owiec. Harzer fuchs to pies pasterski o dzielnym i stanowczym usposobieniu oraz własnym rozumie. Jego wychowanie jest wymagające i potrzebuje konsekwencji oraz wyznaczenia jasnych granic.

Całe życie na polanie

Pierwsze psy rasy harzer fuchs były hodowane przez ludzi do pracy z czerwonym bydłem w niemieckim regionie Harz, które jest dziś na skraju wymarcia. Doskonale nadają się również do roli pomocników w zaganianiu owiec. Spadek popularności sezonowego wypasu owiec stanowi również zagrożenie dla przetrwania rasy harzer fuchs. Rasa dołączyła do kategorii III (zagrożonej) czerwonej listy niemieckiego stowarzyszenia zajmującego się ochroną starych i zagrożonych ras psów (GEH). Harzer fuchs należy do rodziny staroniemieckich psów pasterskich. W przypadku tej rasy hodowcy nie opierają swojej oceny na określonym standardzie, lecz na talencie psa do obchodzenia się z bydłem. Aby zakwalifikować się do hodowli przez niemieckie stowarzyszenie hodowców staroniemieckich psów pasterskich (AAH), pies musi przejść specjalną próbę instynktu pasterskiego lub zdać specjalny egzamin sprawdzający jego zdolności pasterskie. Harzer fuchs wyróżnia się przede wszystkim czerwoną sierścią, która przywodzi na myśl futro lisa. Może mieć czarną maskę, płaszcz lub ciemniejszą łatę pod szyją. Popularne są także białe łaty na klatce piersiowej i na łapach. Sierść harzer fuchsa jest długa i posiada podszerstek. Psy mają od 50 do 60 cm wzrostu i osiągają wagę do 28 kg.

Cechy i charakter harzer fuchsa

Wysterylizowany harzer fuchs to prawdziwy pracuś. Praca przy wypasie owiec wymaga sprawności i wytrwałości. Psy pasterskie starają się utrzymać zwierzęta w stadzie i zaganiają owce, które próbują się od niego oddalić. Ich asertywne usposobienie pozwala im skutecznie zapanować nad upartym bydłem. Harzer fuchsy są niezwywkle spostrzegawcze i cechują się wysoką inteligencją. Ponieważ samodzielnie zaganiają owce, są przyzwyczajone do pracy w pojedynkę. Harzer fuchs tworzy zgrany duet z pasterzem.

Wychowanie i hodowla rasy harzer fuchs

Należy dobrze przemyśleć decyzję o kupnie harzer fuchsa, który jest przede wszystkim fachowym pomocnikiem pasterzy. Aby harzer fuchs był szczęśliwy, potrzebuje przede wszystkim jednego: pracy. Psy tej rasy biorą czasem udział w treningu agility lub mantrailingu. Wychowanie harzer fuchsa jest wymagające i potrzebuje konsekwencji. Podczas szkolenia szczenięcia należy pamiętać także o przerwach na odpoczynek. Warto pomyśleć o zajęciach w szkole dla psów. Harzer fuchsy potrzebują wystarczającej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Większość z nich nie zwraca specjalnej uwagi na innych przedstawicieli swojego gatunku i woli, gdy w domu nie mieszkają inne psy. Harzer fuchsy nie nadają się do trzymania w mieszkaniu.

Pielęgnacja harzer fuchsa

Pielęgnacja harzer fuchsa jest bardzo prosta. Wystarczy raz w tygodniu szczotkować jego gęste futro.

Cechy charakterystyczne harzer fuchsa

Psy z rodziny fuchsów dzieli się z reguły na fuchsy środkowoniemieckie oraz fuchsy wschodnioniemieckie. Nazwa „harzer fuchs” jest fachowo zarezerwowana dla zwierząt, które pochodzą z niemieckiego regionu górskiego Harz. Są to jedynie różnice regionalne, ponieważ zwierzęta są do siebie bardzo podobne, a wśród hodowców znane pod wspólną nazwą „fuchsy” lub „fuchsy staroniemieckie”. Rasy nie uznaje ani Niemiecki Związek Kynologiczny (VDH) ani Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI).

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego harzer fuchsa!

Do produktów dla psów

PodsumowanieHarzer fuchs

Rasa
Harzer fuchs
Pochodzenie
Harz, Niemcy
Klasyfikacja
Psy pasterskie i zaganiające, których nie uznaje FCI ani VDH
Rozmiar
od 50 do 60 cm
Waga
do 28 kg
Budowa ciała
duży pies pracujący, który posturą przypomina staroniemieckiego psa pasterskiego
Oczy
kolor umaszczenia od ciemnego brązu do jasnego bursztynu
Uszy
średniej wielkości i niezbyt ciasny, nadaje się do noszenia zarówno w pozycji stojącej, jak i wiszącej
Sierść i umaszczenie
długa sierść z okrywą i podszerstkiem; połyskliwe, czerwone umaszczenie z czarnymi lub białymi fragmentami
Cechy szczególne
zwinny, bystry pies pracujący
Charakter
pies o własnym rozumie, który potrzebuje konsekwentnego przywódcy
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu
Zdrowie
rzadko: dysplazja stawów biodrowych

Oto inne psy pasterskie, które również mogą skraść Twoje serce:

  • Bobtail: Owczarek staroangielski, potocznie znany jako Bobtail, należy do najstarszych ras owczarków w Anglii. Ten pracowity i ruchliwy owczarek o długim futrze pozostaje spokojny i opanowany nawet w stresujących sytuacjach.
  • Komondor: Węgierski Komondor wygląda na pierwszy rzut oka jak duży pluszowy miś. Nie daj się jednak zwieść! Drzemie w nim nieustępliwy stróż swojego terytorium i stada.
  • Wilczak czechosłowacki: Wilczak czechosłowacki to krzyżówka owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Wobec obcych zachowuje się podejrzliwie, a czasami nawet agresywnie. Jednak dla swojego właściciela jest gotowy wskoczyć w ogień.
  • Mudi: Mudi to niezwykle utalentowany pies pasterski, który dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu i życzliwej naturze doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest otwarty i przywiązany do ludzi. To świetny towarzysz zabaw dla dzieci.
  • Corgi: Welsh Corgi jest mało znany w naszym kraju. Rasa ta stała się popularna, gdy królowa Elżbieta II zaczęła się nimi zajmować. Psy te posiadają wiele odwagi i pewności siebie, dlatego są wykorzystywane jako psy pasterskie dla krów i kucyków.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla psów rasy harzer fuchs

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie