Eurasier – inteligentny pies o niedługiej historii
28.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Czy słyszeli już Państwo kiedyś o eurasierach? Możliwe, że nie: ta rasa istnieje w końcu zaledwie od pół wieku i dlatego nie jest tak popularna jak tradycyjne rasy z długą historią. Niebawem może się to jednak zmienić: wierny i mądry eurasier zdobywa coraz więcej fanów ze względu na swój przyjazny charakter, oddanie i wreszcie dobre zdrowie.
Pies z lat sześćdziesiątych
Behawiorysta Konrad Lorenz studiował usposobienie psów mieszanych, które skrzyżowane zostały z rasą chow-chow. Zainspirowany tymi badaniami i wspierany przez samego Lorenza Julius Wipfel z Uniwesytetu w Getyndze postanowił w 1960 roku sparować ze sobą szpica wilczastego oraz chow chow. W wyniku tej krzyżówki powstał pies rodzinny w typie syberiana o nazwie wolf chow. W latach 70. do krzyżówki dodano rosyjskiego samojeda i od tego czasu przyjęto nazwę eurasier. Rasa ta została w 1973 roku oficjalnie uznana przez Niemiecki Związek Kynologiczny (VDH) oraz jego francuski odpowiednik FCI. W ten sposób powstała najmłodsza rasa na świecie, która posiada wszelkie cechy, jakich oczekuje się od typowych psów rodzinnych.
Charakter eurasiera
Eurasiera wyróżnia jego spokojny oraz zrównoważony charakter: jest pewny siebie oraz przyjazny, a także silnie związuje się ze swoim ludzkim stadem. W stosunku do osób, których nie zna, jest zdystansowany, nie wykazując przy tym strachu czy też agresji. Niemniej jednak eurasiery muszą mieć świadomość porządku, jaki panuje w stadzie. Przede wszystkim samce będą w przeciwnym razie próbowały zdominować całą rodzinę. Psy tej rasy budują wyjątkowo silne więzi ze swoimi opiekunami i doskonale wyczuwają ich nastrój. Są niezwykle opanowane i nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi. Również ich instynkt łowiecki nie jest zbyt mocno rozwinięty. Eurasiery z reguły dobrze dogadują się z innymi psami, zaś od swoich właścicieli oczekują zróżnicowanych zabaw: powtarzające się zadania i ćwiczenia szybko znudzą te inteligentne czworonogi.
Wychowanie i chów eurasiera
W procesie wychowania eurasiera nie należy spodziewać się większych trudności, jednak szkoleniem powinien bezpośrednio zajmować się opiekun psa. Ingerencja osób trzecich, np. trenera, mogłaby zdezorientować czworonoga. Tak jak inne psy, również eurasiery wymagają konsekwencji, cierpliwości oraz miłości. Dobrze wychowany, chętny do nauki i zrównoważony eurasier będzie bezproblemowym towarzyszem wszelkich aktywności w czasie wolnym. Dzięki swojej czujności doskonale kontroluje terytorium, jednak nie szczeka przy każdej możliwej okazji, dzięki czemu sprawdza się również w budynkach wielorodzinnych. Eurasiery potrzebują zajęć i ruchu, aby móc odpowiednio się wyszaleć. Nie odpuszczają właścicieli na krok i towarzyszą im we wszystkich zajęciach, np. podczas biegania, jazdy na rowerze czy też spacerów. Również agility jest sportem dla nich. Ze względu na silne przywiązanie do właściciela nie powinno się zostawiać ich – nawet na krótki czas – pod opieką obcych lub w hotelach dla zwierząt. Należy o tym pomyśleć w kontekście swoich planowanych wyjazdów urlopowych i sytuacji zawodowej.
Pielęgnacja eurasiera
Sierść eurasiera jest z natury samoczyszcząca. Jej pielęgnacja nie przysparza zatem większych problemów i wystarczy czesać ją dwa razy w tygodniu. Jedynie w okresie linienia zaleca się codzienne usuwanie podszerstka. Eurasier ma również wyjątkowo silne zdrowie i nie jest szczególnie podatny na choroby.
Poznaj także inne rasy z rodziny szpiców:
- Szpic niemiecki: W dawnych czasach, szczególnie na terenach wiejskich, niemiecki szpic był wszechobecny jako pies domowy i gospodarski, który zawsze miał oko na swoje terytorium.
- Szpic fiński: Szpic fiński nie da się nie zauważyć. Odwiedzających wita głośnym szczekaniem. Dzięki temu jest wiarygodnym psem stróżującym. To jednak nie wszystko, co potrafi.
- Islandzki szpic pasterski: Islandzki pies należy do rzadkich ras, ale zdobywa coraz więcej miłośników wśród poszukujących inteligentnego, aktywnego i przywiązanego towarzysza.
- Szpic japoński: Nihon Supittsu – tak nazywają japońskiego szpica w jego rodzinnym, dalekowschodnim kraju. Jest eleganckim psem, który, w porównaniu do wiekowych, tradycyjnych ras, nie jest tam obecny od dawna.
- Kai: Kiedyś polował na duże zwierzęta, dziś Kai albo poprawniej Kai Inu czy Tora Inu, jest psem, który poza Japonią jest prawdziwym egzotykiem.
- Szpic miniaturowy: Szpic należy do najstarszych niemieckich ras psów, a szpic miniaturowy jest jednym z najmniejszych przedstawicieli. Nie powinieneś jednak lekceważyć tych małych towarzyszy.