Dog niemiecki – charakter, wymagania, cena
25.07.2024 - Czas czytania: 12 minuty
Dog niemiecki zaliczany jest do jednej z największych ras na świecie. Pies zdecydowanie przykuwa uwagę. Szlachetny wygląd, olbrzymie gabaryty, pewność siebie, opanowane spojrzenie - to sprawia, że dog niemiecki prezentuje się majestatycznie, a zarazem budzi respekt. Choć może wydawać się groźny, jest z natury niezwykle łagodny, przywiązany i oddany. Poznaj bliżej doga niemieckiego – wszystko, co warto wiedzieć o rasie, znajdziesz w tym wpisie.
- Dog niemiecki – pochodzenie i historia rasy
- Charakterystyka doga niemieckiego
- Jak wygląda dog niemiecki? Opis rasy
- Dog niemiecki – dopuszczalne umaszczenia
- Dog niemiecki – charakter, temperament i zachowanie
- Wychowanie i szkolenie doga niemieckiego
- Żywienie doga niemieckiego
- Pielęgnacja doga niemieckiego
- Zdrowie i długość życia doga niemieckiego
- Dog niemiecki cena – ile kosztuje dog niemiecki?
- Hodowla doga niemieckiego – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Dog niemiecki – najczęściej zadawane pytania
- Czy dog niemiecki jest groźny?
- Ile kosztuje dog niemiecki?
- Ile kosztuje miesięczne utrzymanie doga niemieckiego?
- Czy dog niemiecki jest silny?
- Czy dog niemiecki się ślini?
- Czy dog niemiecki lubi dzieci?
- Czy dog niemiecki nadaje się do mieszkania?
Dog niemiecki – pochodzenie i historia rasy
Dog niemiecki to rasa wywodząca się bezpośrednio od psów bojowych w typie buldoga („bullenbeisserów”) oraz psów gończych na grubą zwierzynę, które łączyły cechy chartów i mastifów („Hatz- und Saurüden”). Wysoce prawdopodobne jest także, że wśród przodków dogów niemieckich znajdują się również dogi tybetańskie.
Istnieje wiele teorii odnoszących się do tego, jak dokładnie doszło do utworzenia rasy. Według niektórych z nich, protoplaści doga niemieckiego mieli dotrzeć do Europy za sprawą Rzymian, a następnie, w wyniku działań zbrojnych, także do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podejrzewa się, że to właśnie tam czworonogi skrzyżowano z chartami i wilczarzami irlandzkimi, w wyniku czego powstały olbrzymie psy przez lata pełniące rolę reprezentacyjną na dworach szlacheckich oraz wykorzystywane jako psy gończe i stróżujące.
Prawowitą ojczyzną doga niemieckiego w formie znanej współcześnie, jak sama nazwa wskazuje, są Niemcy. W 1878 roku rasa zadebiutowała przed szerszą publicznością na rodzimej wystawie. Dwa lata później w kraju tym opracowano pierwszy wzorzec doga niemieckiego. W roku 1888 nowoutworzona rasa otrzymała oficjalnie swoją nazwę, niezmiennie obowiązującą aż do dziś.
Charakterystyka doga niemieckiego
Dog niemiecki to pies rasy olbrzymiej zaliczany do molosów w typie doga. Obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim jako pies do towarzystwa i stróżowania. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, jej standard wyznacza wzorzec FCI nr 235, widniejący w grupie II – pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, sekcji 2.1 – molosy typu mastifa. Rasa nie podlega próbom pracy.
Jak wygląda dog niemiecki? Opis rasy
Dog niemiecki to olbrzymia rasa psów wyróżniająca się nie tylko samymi rozmiarami, ale także wyjątkowo majestatycznym, dumnym, szlachetnym wyglądem. Jego ciało jest potężne, silne i proporcjonalnie zbudowane, a sylwetka odznacza się wyraźną muskulaturą. Pomimo tego, że jest niemalże kwadratowa (zwłaszcza u samców, samice bywają dłuższe), prezentuje się bardzo dostojnie i elegancko. Kończyny odznaczają się mocnym umięśnieniem i kośćcem. Prowadzą psa lekko i harmonijnie, nieco sprężyście.
Głowa doga niemieckiego osadzona jest na umieśnionejj, mocnej szyi. Jest wyrazista – długa, wąska, wspaniale wyrzeźbiona, pozostaje w harmonii z resztą ciała. Oczy są średniej wielkości, w kształcie migdała (pożądane jak najciemniejsze). Uszy wysoko osadzone, naturalnie zwisające i przylegające do policzków psa przednią krawędzią.
Według standardów rasy, samce doga niemieckiego powinny mieć wysokość w kłębie nie mniejszą niż 80 centymetrów i nie większą niż 90 centymetrów. Z kolei samice są nieco mniejsze – zgodnie ze wzorcem, ich wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 84 cm, jednak nie może wynosić mniej niż 72 cm. Waga doga niemieckiego, w zależności od płci i rozmiarów, wynosić może od 50 do nawet 95 kg.
Sierść doga niemieckiego jest bardzo krótka, gęsta i gładka. Pozbawiona jest podszerstka. Ściśle i równo przylega do ciała. Efektowny połysk znakomicie eksponuje silną i muskularną sylwetkę, podkreślając szlachetną rzeźbę psa oraz jego dostojny wygląd. Występuje w różnym umaszczeniu.
Dog niemiecki – dopuszczalne umaszczenia
Dog niemiecki to rasa hodowana w trzech odmianach umaszczeń: żółtej i pręgowanej, błękitnej oraz czarnej i arlekin.
- Dog niemiecki żółty:
Od jasnozłotego do głębokiego złota, maska w kolorze czarnym jest pożądana. Nie akceptuje się żółci w odcieniach szarych, niebieskich lub rdzawych. Nie powinny występować białe znaczenia. - Dog niemiecki pręgowany:
Podstawowy kolor od jasnozłotego do głębokiego złota, z czarnymi, jednolitymi i wyraźnymi pasami, biegnącymi w kierunku żeber. Pasy nie mogą być rozmazane. Preferowana jest także maska w kolorze czarnym. Nie powinny występować białe znaczenia. - Dog niemiecki arlekin:
Inaczej określany jako dog niemiecki biało-czarny lub łaciaty. Podstawowy kolor to czysta biel, najlepiej bez jakiejkolwiek nakrapianej struktury, z nierównomiernie rozmieszczonymi, czarnymi plamami na całym ciele. Niepożądane są plamy w odcieniach szarych, niebieskich lub brązowych. Niepożądane jest też niebiesko-szare nakrapianie. Zdarzyć się może dog niemiecki arlekin o umaszczeniu wpisującym się w odcień szarości (tzw. grautiger). Choć taka maść nie jest pożądana, nie jest jednak dyskwalifikowana. - Dog niemiecki czarny:
Umaszczenie w kolorze lśniąco czarnym. Białe znaczenia na klatce piersiowej i łapach są dozwolone. Obejmuje to także psy z czarnym „płaszczem“, w których czarny kolor kryje ciało, a pysk, szyja, klatka piersiowa, brzuch, nogi i końcówka ogona są białe. Uznaje się także psy o białym podłożu i dużych czarnych płatach. Wadą jest kolor żółty, brązowy lub niebieskoszary. - Dog niemiecki błękitny:
Czysty, stalowy, niebieski kolor. Białe znaczenia na klatce piersiowej i łapach są dozwolone. Dog niemiecki błękitny z wybarwieniem z występującymi odcieniami żółci lub czerni jest niepożądany.
Dog niemiecki – charakter, temperament i zachowanie
Dog niemiecki to pies łagodny i pewny siebie, łączący w sobie spokój, inteligencję i oddanie właścicielowi. Choć z uwagi na swoje olbrzymie rozmiary wzbudza respekt, a niekiedy i obawę, nie jest agresywny. Bardzo przyjazny i uczuciowy, mocno przywiązuje się do rodziny, a także potrzebuje z nią bliskiego kontaktu. Potrafi doskonale odczytywać mowę ciała oraz emocje właścicieli. Wobec obcych dog niemiecki zachowuje naturalną dla swojej rasy rezerwę – pozostaje czujny i zdystansowany. Niezwykle cierpliwy, tolerancyjny i opanowany, wykazuje wysoką odporność na wszelkie prowokacje. Jest stosunkowo cichy I rzadko szczeka. Właściwie wychowany oraz szkolony, znakomicie sprawdza się w roli psa rodzinnego. Bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt.
Spokojny i opanowany pies dog niemiecki posiada jednak i drugą, bardziej żywiołową stronę natury. Choć w domu lubi spędzać czas na wylegiwaniu się na kanapie, potrzebuje dość sporej ilości ruchu. Nie jest jednak typem sportowca.
Wychowanie i szkolenie doga niemieckiego
Dog niemiecki był dawniej wykorzystywany przede wszystkim w roli psa stróżującego i obronnego. Dziś to przede wszystkim wierny i oddany towarzysz – również rodzin z dziećmi. Decydując się na psa tej rasy należy jednak pamiętać, że opieka nad nim wymaga poświęcenia czasu i uwagi.
Dog niemiecki potrzebuje odpowiedniego wychowania i szkolenia już od wieku szczenięcego. Pies musi być prowadzony konsekwentnie, a zarazem delikatnie, wzmacniany w sposób pozytywny. Krzyk i ostre reprymendy są absolutnie zakazane – wrażliwy psychicznie pies dog niemiecki bardzo łatwo może stać się przez to lękliwy, wycofany i nieufny. Inteligentny oraz pojętny posiada predyspozycje do szybkiego przyswajania przeróżnych komend. Ma jednak również swoje zdanie, a także potrafi być uparty podczas treningu – jeśli uzna, że wykonywanie danego polecenia nie ma sensu, często trudno przekonać go, że jest inaczej. W szkoleniu psa trzeba wykazać się zatem olbrzymimi pokładami cierpliwości, a na podorędziu mieć coś, co dobrze go zmotywuje – może być to ulubiony smaczek, ale równie dobrze atrakcyjne zabawki dla psów.
Dog niemiecki dostosuje się do życia w mieszkaniu, trzeba jednak zapewnić mu sporą dawkę ruchu poza domem. Trzeba mieć na uwadze, że ze względu na duże gabaryty psa, trzymanie go na małej przestrzeni może być na dłuższą metę niewygodne. Najlepiej unikać również forsowania psa wchodzeniem i schodzeniem po schodach – z uwagi na gabaryty odbije się to po czasie na jego stawach.
Jeszcze przed wzięciem szczeniaka z hodowli, warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy dla psa. Dog niemiecki wymagać będzie przede wszystkim mocnej, grubej smyczy dla psów. Na spacery zaleca się wyprowadzać go w szerokiej obroży. Bardzo ważne jest to, by była ona dobrze dopasowana, ale zarazem wygodna i bezpieczna dla czworonoga. Znakomitym rozwiązaniem mogą być też szelki dla psów typu guard.
Ze względu na znaczną wagę zaleca się w szczególności zadbać o dobre legowisko dla psa. Posłanie będzie pełnić rolę nie tylko miejsca do spania, dlatego należy zrobić wszystko to, by pies czuł się na nim naprawdę komfortowo. Ważna jest nie tylko wielkość, ale samo wypełnienie – w przypadku dogów niemieckich, mających predyspozycje do schorzeń stawów, można rozważyć w szczególności ortopedyczne materace dla psów, które odciążają aparat ruchu.
Żywienie doga niemieckiego
Dog niemiecki wymaga dobrej jakościowo karmy dla psów. Ważne jest przede wszystkim to, aby podawany pokarm zaspokajał jego zapotrzebowanie na energię i wszystkie składniki odżywcze na danym etapie życia oraz był ściśle dopasowany do jego wagi i stanu zdrowia.
Dobrym wyborem będą zarówno suche jak i mokre karmy dla psów. Dieta doga niemieckiego opierać się też może o BARF. Przygotowując posiłki dla psa samodzielnie pamiętać jednak trzeba o dodatkowej suplementacji. Tę kwestię zaleca się jednak omówić ze specjalistą – najlepiej dietetykiem zwierzęcym.
Ilość dziennej porcji karmy warto dostosować indywidualnie do zapotrzebowania psa. Na uwadze mieć trzeba, że dogi niemieckie mają skłonność do tycia – zaleca się przestrzegać wyznaczonej kaloryczności, a podając przysmaki dla psa, zmniejszyć odpowiednio dzienną ilość karmy.
Choć dogi niemieckie będą jadły więcej niż mniejsze psy, nie oznacza to jednak, że posiłki mają być bardzo duże. Wręcz przeciwnie! Dog niemiecki jako przedstawiciel rasy olbrzymiej, narażony jest na rozszerzenie i skręt żołądka. Z tego też względu szczególnie ważne jest, aby dzielić psu pokarm na mniejsze porcje.
Przestrzeganie prawidłowych zasad żywienia jest ważne przez całe życie psa – również w pierwszych miesiącach życia. Szczeniak doga niemieckiego rośnie w bardzo szybkim tempie – koniecznie jest więc podawanie mu specjalnego pokarmu. Dedykowane karmy dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, dobierając porcje do wagi psa.
Warto dodawać do posiłków dedykowane suplementy dla psów z glukozaminą i chondroityną, które wesprą stawy doga niemieckiego. Szereg korzyści dla organizmu przyniesie również włączenie do diety oleju z łososia, śledzia czy sardynek – dzięki zawartości kwasów tłuszczowych EPA i DHA, zadziała on wzmacniająco na serce, układ krążenia, system immunologiczny czy stan skóry i sierści.
Aby dog niemiecki mógł spożywać pokarm w wygodnej dla siebie pozycji, najlepiej podawać mu go na podwyższeniu. Miski dla psa umieścić można na niskim meblu lub innej podstawce, tak, aby karma znalazła się mniej więcej na wysokości piersi czworonoga. Innym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej miski dla psów na stojaku.
Pielęgnacja doga niemieckiego
Pielęgnacja sierści doga niemieckiego jest niezwykle łatwa. Krótki i gładki włos nie wymaga zbyt wielu zabiegów – wystarczy pamiętać o regularnym wyczesywaniu psa. Choć bowiem sierść doga niemieckiego nie filcuje się ani też nie plącze, praktycznie przez cały rok wypada w mniejszej lub większej ilości. Z racji tego, że włos jest ościsty i krótki, z łatwością wbija się w materiały, tapicerkę czy dywany. Jednocześnie dość trudno go potem usunąć. Choć szczotkowanie nie rozwiązuje całkowicie problemu, znacząco redukuje ilość pozostawianej przez psa sierści.
Produkty do pielęgnacji sierści psa, które pomogą w sprawnym zebraniu włosa, to rękawica gumowa oraz włosiana szczotka z gęstą i równą szczeciną. Regularne wyczesywanie psa przy pomocy miękkiej szczotki sprawi z kolei, że okrywa pozostanie gładka i błyszcząca.
Doga niemieckiego zaleca się kąpać wyłącznie w razie wyraźnej potrzeby. Stosować należy do tego kosmetyki dla psów z krótką sierścią. Niewielkie zabrudzenia po spacerze czy zabawie na dworze zebrać można łatwo przy pomocy zwilżonego ręcznika.
Regularnie sprawdzać trzeba stan uszu, oczu, pazurów oraz gruczołów okołoodbytowych. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na higienę jamy ustnej psa. Już od małego szczeniak doga niemieckiego powinien być stopniowo przyzwyczajany do mycia zębów, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości poważnych problemów stomatologicznych.
Zdrowie i długość życia doga niemieckiego
Dogi niemieckie nie należą do psów długowiecznych – przeciętnie żyją około 8 – 10 lat. Jako przedstawiciele rasy olbrzymiej dojrzewają bardzo szybko – w wiek senioralny wchodzą już w okolicy 5 roku życia. Średnia długość ich życia jest więc nawet o około 8 lat krótsza niż w przypadku innych ras.
Ze względu na swoje gabaryty, dogi niemieckie są podatne w szczególności na problemy z układem kostnym oraz krążeniowym. Mają również skłonności do skrętu żołądka.
Dog niemiecki cena – ile kosztuje dog niemiecki?
Cena doga niemieckiego z rodowodem oscyluje w granicy 6000 złotych. Wiele zależy jednak od renomy hodowli oraz rodziców miotu. Nie bez znaczenia jest również umaszczenie – im bardziej niszowe, tym zwykle więcej zapłacić trzeba za psa. Szczeniak doga niemieckiego potrzebować też będzie odpowiedniej wyprawki. Ważne jest przede wszystkim wygodne legowisko dla psa, wysokiej jakości karma, zabawki, miski na pokarm i wodę oraz akcesoria spacerowe. Dobrze dobrane szelki lub obroża dla psa oraz smycz to podstawa bezpiecznych i komfortowych dla malucha spacerów – zwłaszcza tych pierwszych.
W koszty związane z opieką nad psem wliczyć też trzeba regularne wizyty u weterynarza – w tym niezbędne szczepienia, ochronę przeciwko pasożytom czy okresowe badania.
Hodowla doga niemieckiego – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem doga niemieckiego do swojego domu, upewnij się, że wybierasz renomowanego hodowcę. Związek Kynologiczny w Polsce to jedyna organizacja kynologiczna, oficjalnie uznawana przez FCI i posiadająca jej członkostwo. ZKwP przywiązuje dużą wagę do przestrzegania przez hodowców restrykcyjnych zasad oraz standardów hodowlanych. Przynależność do ZKwP daje pewność, że pies jest rasowy, a wybrana hodowla dogów niemieckich działa legalnie, profesjonalnie i z troską o dobrostan zwierząt.
Dog niemiecki – najczęściej zadawane pytania
Czy dog niemiecki jest groźny?
Pomimo groźnego na pierwszy rzut oka wyglądu, dog niemiecki to nadzwyczaj łagodny oraz przyjazny pies. Agresywne zachowania są wysoce niepożądane i niezgodne ze wzorcem rasy – wykazują je zwykle te osobniki, które zostały nie przeszły dostatecznej socjalizacji, zostały nieodpowiednio wychowane lub mają za sobą traumatyczne doświadczenia.
Ile kosztuje dog niemiecki?
Cena doga niemieckiego zależy od kilku czynników – w tym przede wszystkim renomy hodowli, sukcesów wystawowych rodziców. Zwykle za jednego szczeniaka z rodowodem zapłacić trzeba ok. 6000 złotych.
Ile kosztuje miesięczne utrzymanie doga niemieckiego?
Pies dog niemiecki zdecydowanie nie jest tani w utrzymaniu. Ze względu na swoje rozmiary, zjada zdecydowanie więcej karmy niż psy mniejszych ras. Miesięczny koszt utrzymania doga niemieckiego wynosi średnio w granicach 400 – 500 zł.
Czy dog niemiecki jest silny?
Dog niemiecki to bardzo duży, silny i muskularny pies. z tego też względu, warto więc ze szczególną starannością zadbać o to, by był nauczony prawidłowego chodzenia na smyczy oraz reagowania na komendę awaryjnego przywołania. Wychodzić z nim na spacer powinny wyłącznie osoby, które będą w stanie go utrzymać.
Czy dog niemiecki się ślini?
Dog niemiecki należy do jednej z tych ras, które potrafią ślinić się bez większego powodu – i to w sporej ilości. Wynika to ze specyficznej budowy ich pyska.
Czy dog niemiecki lubi dzieci?
Pies dog niemiecki jest łagodny, cierpliwy i bardzo tolerancyjny. Zwykle bardzo dobrze rozumie się z dziećmi – trzeba jednak zadbać o to, by te wiedziały jak się z nim obchodzić i szanowały jego granice oraz potrzeby. Ze względu na duże gabaryty, doga niemieckiego nigdy nie wolno zostawiać z nimi sam na sam.
Czy dog niemiecki nadaje się do mieszkania?
Idealnymi warunkami dla doga niemieckiego byłby dom z ogrodem. Pies zaadaptuje się jednak i do życia w mieszkaniu – trzeba jednak mieć na uwadze, że trzymanie go w nim może być mało komfortowe, jeśli przestrzeń nie jest duża. Ważne jest również to, aby pies miał możliwość spożytkowania nagromadzonej energii poza domem.