Chart szkocki – anioł w wilczej skórze

03.11.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Großer Deerhound Hund steht am Strand

Olbrzymi chart szkocki ma wspaniały charakter i uwielbia być członkiem ludzkiego stada. Jego przyjacielskie nastawienie i miłość do dzieci sprawiają, że ten nieustraszony myśliwy z regionu Highlands jest również posłusznym i cierpliwym psem rodzinnym, chętnym do długich spacerów w każdej pogodzie.

Chart szkocki – niezrównany łowca jeleni o złotym sercu

Chart szkocki, pomimo mniejszej postury, robi równie imponujące wrażenie co jego krewny z Irlandii. Już we wczesnym średniowieczu doceniano zalety tej rasy. Przypuszcza się, że jego przodkami były charty Celtów. W XIX. Chart szkocki, który setki lat temu nieomal wymarł, przeżywa obecnie renesans w roli łatwego w pielęgnacji psa rodzinnego.

Usposobienie i charakter: sympatyczna ostoja spokoju na czterech łapach

Chart szkocki to gigant o aparycji arystokraty i ciepłym charakterze. Trudno uwierzyć, że ten imponujący przyjaciel dzieci dawniej bez wahania — i w zatrważającym tempie — rzucał się w pogoń za jeleniami, łosiami, a nawet wilkami. Ten stateczny olbrzym ma nerwy ze stali i nie daje się wytrącić z równowagi nawet ujadającym pieskom salonowym. Już w szkole dla szczeniąt — choć nie należy do najmniejszych czworonogów — zachwyca swoim obyciem społecznym. Ważne, aby umożliwić mu wiele spotkań z innymi zwierzętami. Chart szkocki jest towarzyski i — jeśli zapozna się z nimi w okresie szczenięcym — bez problemu dogada się także z kotem lub koniem.

Wychowanie i życie z chartem szkockim

Szkolenie charta szkockiego nie skrywa nieprzyjemnych niespodzianek. Psiak praktycznie sam z siebie pokazuje, jak powinien zachowywać się dobrze wychowany pies. Potrzebuje trochę czasu, aby osiągnąć swój ostateczny rozmiar — jego dorastanie może zająć nawet trzy lata. W tym czasie zaleca się podawanie dużych porcji wysokiej jakości karmy dla budowy zdrowych kości i stabilnego układu sercowo-naczyniowego. Przeciążenie organizmu w wyniku nadmiernego wysiłku, choć w dobrej wierze, może mieć negatywny wpływ na zdrowie dorastającego charta. Najlepszej porady w tej kwestii udzieli Państwu hodowca. Dorosłego charta szkockiego zadowalają zadziwiająco małe porcje pożywienia. Dlatego należy stale kontrolować wagę pupila. Duża dawka ruchu stanowi podstawę zadowolenia i równowagi emocjonalnej charta szkockiego, który idealnie sprawdzi się w roli towarzysza podczas wypraw poza domem.

Pielęgnacja charta szkockiego

Trudno w to uwierzyć, ale również pod tym względem chart szkocki nie sprawia problemów. Nastroszona, idealnie dostosowana do brzydkiej pogody sierść nie jest zbyt gęsta, więc cotygodniowe szczotkowanie w zupełności wystarczy.

Jego zdrowie jest żelazne jak jego nerwy. Nie są znane żadne choroby genetyczne typowe dla tej rasy. Mimo to warto zdecydować się na szczeniaka od sprawdzonego hodowcy, dla którego priorytetem jest zdrowie zwierząt, a nie ich rozmiar.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego charta szkockiego!

Do produktów dla psów

PodsumowanieChart szkocki

Rasa
Chart szkocki
Pochodzenie
Szkocja
Klasyfikacja
Charty
Rozmiar
Minimalny rozmiar: 71 cm (suka), 76 cm (pies)
Waga
suki około 37 kg, psy około 46 kg
Budowa ciała
Podobny do greyhounda, lecz o większej i silniejszej budowie kości
Oczy
ciemne, brązowe, okrągłe, czarne obwódki
Uszy
wysoko osadzone, małe, zagięte uszy z miękką i błyszczącą sierścią
Sierść i umaszczenie
krótka i gęsta, przylegająca, szorstka, zmierzwiona; ciemny, niebiesko-szary kolor, różne odcienie szarości, moręgowaty, żółty, czerwono-piaskowy lub brązowo-czerwony z czarnymi uszami, maską, ogonem i łapami; czasami biała klatka piersiowa, końcówki łap i ogona
Cechy szczególne
Waga urodzeniowa około 400 g; psy potrzebują trzech lat, aby dorosnąć, suki — dwóch
Charakter
spokojny, zrównoważony i cierpliwy, przyjazny wobec dzieci, posłuszny, ruchliwy, nie sprawia problemów wychowawczych, prawie nie szczeka
Zdrowie
podobnie jak u wszystkich dużych psów — ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, brak skłonności do chorób o podłożu genetycznym

Czy znasz też inne gatunki chartów?

  • Wilczarz irlandzki: Jest największym przedstawicielem swojego gatunku i zachwyca swoich fanów wiernością i zrównoważonym charakterem. Kiedyś był to nieustraszony towarzysz arystokratów podczas polowań na jelenie. Obecnie, przy odpowiednim wychowaniu, staje się kochającym członkiem rodziny. W fazie szczenięcej jest dość burzliwym członkiem rodziny.
  • Whippet: Na zewnątrz jest szybkim, niezależnym łowcą, a wewnątrz prawdziwym kanapowcem. Whippet to średniej wielkości, szczupły pies towarzyszący o wyjątkowych cechach. Te długonogie psy mają bardzo powściągliwą naturę i wyposażone są w silny instynkt łowiecki.
  • Greyhound: Greyhound potrafi szybko biegać po terenie. Porusza się bowiem z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Po intensywnym wysiłku na krótkich dystansach, w domu zamienia się w prawdziwego lenia.
  • Borzoi:Borzoi jest jednym z najszybszych zwierząt lądowych na ziemi. Rosyjska arystokracja wykorzystywała go do polowań. Współcześnie czworonogi te są hodowane jako psy towarzyszące, ale ich potrzeba ruchu musi być uwzględniona w codziennym wychowaniu.
  • Pies faraoński:Jego wytworny wygląd przypomina Anubisa z czasów starożytnego Egiptu, a jego silny popęd do ruchu i wyostrzone zmysły doskonale się uzupełniają ten wizerunek.

Zachęcamy do odkrycia idealnych produktów dla Państwa charta szkockiego

Dalsze tematy w skrócie