Cane Corso – charakter, wychowanie, pielęgnacja

06.06.2024 - Czas czytania: 7 minuty

Pies Cane Corso leżący na kwiecistej łące

Cane corso to wielki i czujny pies myśliwski. Dowiedz się więcej oraz poznaj wskazówki dotyczące wychowywania tych okazałych psów włoskiego pochodzenia.

Cane corso to duży i odważny pies obronny włoskiego pochodzenia. Dzięki dobrej socjalizacji i wychowaniu, może on stać się doskonałym psem towarzyszącym – również dla rodzin z dziećmi. Uważna natura, przywiązanie do opiekunów i dystans wobec obcych czynią cane corso idealnym obrońcą każdego stada, domu i podwórka. Dowiedz się więcej na temat psów tej rasy oraz poznaj wskazówki dotyczące ich opieki i wychowywania.

Podstawowe informacje o cane corso

PodsumowanieCane Corso

Rasa
Cane corso italiano
Kraj pochodzenia
Włochy
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy do bydła
Wielkość
Duży, wysokość w kłębie od 60 do 68 centymetrów
Masa ciała
40 do 50 kilogramów
Budowa ciała
Mocna, atletyczna, szeroka głowa, mocno umięśniona, elegancka
Oczy
Dopasowane do umaszczenia, ciemne
Uszy
Trójkątne, opadające, szeroka nasada
Sierść i umaszczenie
Krótka; różne odcienie szarości, czarne, czerwone, płowe, pręgowane, częściowo z maską na pysku
Cechy szczególne
Rasa uznana za potencjalnie niebezpieczną
Charakter
Przywiązany, pojętny, czujny, lubiący dzieci, lojalny
Zdrowie
Skłonność do dysplazji stawów, chorób serca i oczu; z natury silna rasa

Cane corso italiano – pochodzenie rasy

Cane corso italiano, w skrócie cane corso, wywodzi się z Włoch. Nazwa rasy pochodzi od łacińskich słów cane (pies) oraz cohors (obrońca, stróż obejścia). Już w Cesarstwie Rzymskim bezpośredni przodek tej rasy – molos rzymski Canis Pugnax – wykorzystywany był do walki z dzikimi zwierzętami na arenach i służył jako wierny pomocnik na wojnie. Zdolności obronne protoplastów włoskich dogów wykorzystywano także do ochrony domostw czy majątku artystokratów. W średniowieczu cane corso służył głównie do polowań, ale również jako pies stróżujący i pasterski. Silny charakter, odwaga i nieufność wobec obcych sprawiały, że doskonale wywiązywał się z ochrony domu oraz podwórza przed ludzkimi i zwierzęcymi intruzami.

Cane corso italiano został uznany za samodzielną rasę przez FCI w 1996 roku. Podobnie jak jego bliski krewny, mastif neapolitański, cane corso zaliczamy jest w klasyfikacji FCI do grupy II, sekcji 2.1 – molosów typu mastyfa.

Jak wygląda pies cane corso?

Cane corso to okazały i silnie zbudowany pies o proporcjonalnej budowie. Muskularna sylwetka z wyraźnie zarysowanymi mięśniami, duża głowa, nieco wydłużony tułów, lśniąca, krótka sierść o szlachetnym umaszczeniu – wszystko to sprawia, że rasa ta prezentuje  się dostojnie i elegancko.

Psy rasy cane corso osiągają wielkość od średniej do dużej. Samce mogą urosnąć na wysokość w kłębie do 68 centymetrów, z kolei samice – do 64 cm. Według standardu, waga dorosłych osobników nie powinna przekraczać 50 kg.

Podszerstek szaty psów tej rasy jest delikatny, sierść krótka i bardzo gęsta. Umaszczenie cane corso akceptowalne jest w różnych wariantach kolorystycznych – czarny, szary, płowy i pręgowany to najpopularniejsze z nich.

Cane corso - charakter i usposobienie

Cane corso, choć silny i muskularny z natury, posiada wyjątkowo zrównoważony charakter i spokojny temperament. Wykazuje wiele pozytywnych cech, które czynią go wspaniałym towarzyszem. Przede wszystkim, jest to pies niezwykle inteligentny, rodzinny i oddany, mocno przywiązujący się do swoich opiekunów. Wobec najbliższych sobie osób wykazuje przyjacielską postawę, otwartość i towarzyskość. Bardzo lubi aktywne spędzanie czasu, zabawę oraz dzieci.

Cane corso to pies, który posiada wyraźny instynkt opiekuńczy i stróżujący. Jego naturalnymi predyspozycjami trzeba jednak odpowiednio pokierować – z wyczuciem i konsekwencją. Należy mieć na uwadze, że w sytuacji bezpośredniego niebezpieczeństwa, dla przywiązanego do swoich opiekunów, domu i podwórka psa rzeczą naturalną jest stanowcza ich obrona. Poza swoim terytorium, cane corso jest ostrożny. Bywa zdystansowany, a nawet chłodny wobec obcych. Przyzwyczajany od najmłodszych lat do innych zwierząt, potrafi doskonale odnajdywać się w ich towarzystwie także w wieku dorosłym. Podstawą w przypadku rasy psa cane corso jest więc optymalna socjalizacja oraz szkolenie, dzięki którym pojętny pies może się odpowiednio rozwijać i rozwijać pozytywne cechy charakteru.

Wymagania rasy psa cane corso

Wysoka potrzeba aktywności oraz mocno rozwinięty instynkt opiekuńczy sprawiają, że cane corso jest rasą, która powinna trafić wyłącznie w doświadczone ręce. Nie nadaje się ona dla domatorów i osób początkujących. Permanentna nuda lub nadmierna samotność może zwiększyć instynkt obronny u osobników tej rasy i doprowadzić do niepożądanych problemów behawioralnych.

Charakterystyczną cechą cane corso italiano jego słabo rozwinięty instynkt łowiecki. Z tego też względu, warunkiem wypracowania posłuszeństwa wobec właściciela oraz umiejętności sprawnego aportowania w terenie, jest dobre przeszkolenie psa. Rozwijaniu pożądanych umiejętności sprzyjać będzie także właściwy dobór aktywności i zabaw.

Warto mieć na uwadze, że ze względu na duże gabaryty, cane corso nie nadaje się do małego miejskiego mieszkania. W pełni komfortowo będzie za to czuł się w domu z zabezpieczonym podwórkiem lub ogrodem. Z uwagi na towarzyskie usposobienie oraz potrzebę bliskiego kontaktu z domownikami, nie powinien być trzymany w budzie na zewnątrz lub pozostawiany sam w domu na długie godziny – zwłaszcza, jeśli nie był do tego przyzwyczajany od małego. W czasie nieobecności, najlepiej pozostawić do dyspozycji pupila różne zabawki dla psów lub gryzaki, które zajmą jego uwagę, wypełnią czas i pozwolą lepiej znieść rozłąkę z opiekunem.

Cane corso - wychowanie i opieka

Cane corso powinien przejść odpowiednią socjalizację. Zadaniem przyszłego właściciela włoskiego doga jest konsekwentne kontynuowanie pracy rozpoczętej przez hodowcę. Zalecane jest uczęszczanie na zajęcia dla szczeniąt oraz do szkoły dla psów, aby czworonóg nauczył się interakcji z innymi zwierzętami oraz przyswoił podstawowe komendy. Cane corso to psy wyjątkowo inteligentne i pojętne – szkolenia szybko powinny więc przynieść oczekiwane efekty.

Biorąc pod opiekę psa tej rasy, należy mieć na uwadze jego wrodzoną potrzebę podążania za naturalnym instynktem obronnym. Warto też pamiętać, że cane corso italiano to pies z natury aktywny, który wymagać będzie zapewnienia dużej dawki codziennego ruchu. W tym celu jego dzień warto wypełnić różnymi aktywnościami. Dobrze sprawdzić się mogą nie tylko długie spacery, ale także wspólny jogging czy jazda na rowerze. Wiele psów tej rasy lubi także pływać i bawić się w wodzie.

Znakomitym zajęciem dla cane corso, które sprawi mu radość, a zarazem zaspokoi potrzeby intelektualne i fizyczne, jest sport. Dyscypliny szczególnie zalecane to:

  • Obedience – to ćwiczenia posłuszeństwa, w których rozwijacie się jako zespół. Twój czworonożny przyjaciel jest przyzywany i musi wykonywać pokazane ćwiczenia z najwyższą starannością. Wymagane są tu skupienie i wytrzymałość.
  • Tropienie – czyli praca z psem na śladzie. Podczas poszukiwania tropu, zwierzę śledzi ślad przy pomocy zmysłu węchu. Taka aktywność będzie dla cane corso wymagająca – zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Po ukończonym treningu warto więc pamiętać, aby pupila nagrodzić – pyszne przysmaki dla psów są znakomitą motywacją!
  • Mantrailing – czyli kolejna aktywność oparta na pracy węchowej, podczas której pies odnajduje konkretną osobę, bazując na jej unikalnym zapachu. Akcesorium do szkolenia psa może być w tym przypadku jakikolwiek przedmiot dotykany przez osobę, którą pies ma znaleźć.

Pielęgnacja i żywienie cane corso

Pielęgnacja sierści cane corso jest mało wymagająca i ogranicza się do sporadycznego szczotkowania. O częstsze wyczesywanie psa należy jednak zadbać w trakcie linienia. Systematycznie szczotkowanie każdego dnia umożliwi łatwe pozbycie się starych włosów i resztek sierści, co pozwoli zachować zdrowy i atrakcyjny wygląd okrywy.

Żywienie cane corso powinno być oparte na pokarmie wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem może być zakup gotowej karmy dla psów dużych ras, która odznacza się optymalnie zbilansowanym składem i pokrywa zapotrzebowanie większych zwierząt na wszystkie składniki odżywcze. Warto pamiętać, że w przypadku dużych ras, takich jak cane corso, anatolijski pies pasterski, dog niemiecki czy bernardyn, dieta nie powinna zawierać dużej ilości białka. W przeciwnym razie doprowadzi to do szybkiego wzrostu i może spowodować problemy z prawidłową budową kości.

Przy wyborze karmy dla cane corso należy uwzględnić jego wiek, wagę, dzienną aktywność, ewentualne restrykcje żywieniowe i preferencje smakowe. Warto pamiętać, że choć psy tej rasy nie mają tendencji do nadwagi, każda nadwyżka kaloryczna w dłuższej perspektywie czasowej skutkować może nadprogramowymi kilogrami.

Czy cane corso są groźne?

Cane corso italiano to rasa, która została w niektórych krajach umieszczona na liście psów niebezpiecznych. Nie oznacza to jednak, że jego posiadanie jest zawsze nielegalne. Często ograniczenia sprowadzają się do podwyższonego podatku za psa takiej rasy, konieczności wykonania testu charakteru czworonoga, dysponowania przez opiekuna odpowiednią licencją na posiadanie psa lub samych wymogów, jakie stawiane są hodowcom. Tego typu ograniczenia występują między innymi w niektórych niemieckich landach, przykładowo w Bawarii czy Brandenburgii.

W Polsce posiadanie pozwolenia na psa cane corso nie jest wymagane. Decydując się na zakup szczeniaka tej rasy, trzeba jednak zadbać o to, by wybrać odpowiedniego hodowcę. Warunkiem koniecznym jest jego członkostwo w polskim Związku Kynologicznym (ZKwP). Daje to pewność nabycia psa z legalnej i dobrze prowadzonej hodowli.

Psa cane corso trudno wyprowadzić z równowagi – z natury jest on zrównoważony i spokojny.

Należy jednak mieć na uwadze, że choć nigdy nie reaguje agresywnie bez powodu, jego silny instynkt obronny może przyczynić się do bezwarunkowej ochrony swojej rodziny oraz terytorium. To właśnie z tego powodu, rasa ta zaliczana jest w niektórych krajach do grupy potencjalnie niebezpiecznych.

Ile żyją cane corso?

Średnia długość życia psów cane corso to zwykle około 10 – 12 lat. Rasa ta jest stosunkowo silna i odporna fizycznie, dzięki czemu nie posiada specjalnych predyspozycji do poważnych chorób. Z uwagi na duże gabaryty, narażona jest jednak na skręt żołądka oraz występowanie schorzeń układu ruchu – przede wszystkim dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. U psów rasy cane corso odnotowuje się także częstsze występowanie chorób kardiologicznych, problemy z niedoczynnością tarczycy i nadwrażliwością oczu.

Cane corso cena

Ile kosztuje cane corso? Kwota, jaką trzeba zapłacić za szczeniaka tej rasy, zależy od kilku czynników. Dużą rolę odgrywa renoma hodowli i jej lokalizacja. Znaczenie ma również linia hodowlana, z jakiej pochodzi szczenię. Cena za cane corso pochodzącego z legalnie działającej hodowli, mieści się zwykle w przedziale od 3000 – 5000 złotych.

Rasa psa cane corso – dla kogo?

Cane corso to rasa, która idealnie sprawdzi się dla osób poszukujących czworonoga o umiarkowanym temperamencie oraz cierpliwym i przyjaznym usposobieniu. Należy jednak pamiętać, że dla harmonijnego, wspólnego życia, ważne jest zaspokojenie wszystkich jego potrzeb. Oprócz odpowiedniej ilości ruchu oraz różnych aktywności, zaliczają się do nich też wystarczająca ilość czasu i poświęconej uwagi.

Ze względu na wysoką potrzebę ruchu, silną budowę ciała i wrodzone umiejętności obronne, cane corso doskonale sprawdzi się także w różnych służbach mundurowych, gdzie jego inteligentna i aktywna natura będzie odpowiednio wykorzystywana. Odnajdzie się też w roli wiernego i pomocnego towarzysza myśliwego. Przy odpowiednim wychowaniu, włoski dog będzie także oddanym psem rodzinnym. W kontaktach z dziećmi jest łagodny, ostrożny oraz cierpliwy, jednak z racji sporych gabarytów, wymaga nadzoru.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie