Cairn terrier – opis i charakterystyka rasy

19.09.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Mały pies Cairn Terrier stojący w polu kwiatów

Cairn terrier to temperamenty pies o zdecydowanym charakterze - inteligentny, radosny i pewny siebie, pełen pogody ducha. Choć jest niewielki, w sposób nieustraszony kroczy przez świat i stawia czoła każdemu wyzwaniu – jak przystało na teriera, bez absolutnie żadnych kompleksów. Przyjazny, mocno oddany i przywiązany do swojej rodziny, jest jednak po części niezależny i ma swoje zdanie na każdy temat. Poznaj go bliżej!

Podstawowe informacje o cairn terierze

Cairn terrier to mała rasa psów widniejąca w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej pod wzorcem nr 4, zaliczana do grupy III – Terriery – oraz sekcji 2 – Terriery małe. Zgodnie ze standardem FCI, rasy nie obowiązują próby pracy. Choć cairn terrier zaliczany jest pod kątem użytkowości do terierów, obecnie to przede wszystkim pies do towarzystwa.

PodsumowanieCairn terrier

Rasa
Cairn terrier
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
terrier
Rozmiar
wysokość w kłębie: 23−33 cm
Waga
4,5–6,8 kg
Budowa ciała
krępa, prostokątna, z dość dużą głową i wysoko osadzonym ogonem
Oczy
ciemne, z czujnym spojrzeniem
Uszy
trójkolorowe, trójkątne i najczęściej ciekawsko postawione
Sierść i umaszczenie
kędzierzawa, miękka sierść o drobnej strukturze; w wielu jasnych i  ciemnych odcieniach brązowego i szarego, z pręgowanym umaszczeniem (brindle)
Cechy szczególne
rasa zagrożona wyginięciem, nieliczne hodowle w Polsce
Charakter
ciekawy, otwarty, przyjazny i zawsze w dobrym humorze
Pielęgnacja
łatwa pielęgnacja (szczotkowanie, obcinanie pazurów i czyszczenie uszu)
Zdrowie
sporadycznie występujące choroby oczu

Cairn terrier – pochodzenie rasy

Cairn terrier to rasa psów wywodząca się ze Szkocji – jedna z najstarszych spośród rodzimych pracujących terierów. Pochodzi z malowniczych, lecz wymagających terenów położonych w obrębie północno-zachodniej części kraju – wyspy Skye oraz gór Highlands. Już w średniowieczu cairn terriery wspierały ludzi podczas polowania, utrzymywały gospodarstwo wolne od szczurów i lisów i odpowiednio wcześnie reagowały na obce osoby i gości.

Bliskimi krewnymi cairn terriera są west highland white terrier, terier szkocki oraz skye terier. Co ciekawe, przez długi czas rasy te traktowane były wyłącznie jako odmiany jednego typu psów. W 1912 roku cairn terrier został oficjalnie uznany przez angielski Kennel Club za odrębną rasę.

Jak wygląda cairn terrier?

Cairn terrier to niewielki, krótkonożny terier o charakterystycznej, rozwichrzonej sierści. Ma małą, lecz proporcjonalną w stosunku do reszty ciała głowę, prosty grzbiet, głęboką klatkę piersiową, silne lędźwie. Kończyny są mocnej budowy, ciężar ciała przeniesiony na przednie nogi. Chód psa jest pewny i swobodny. Dorosłe osobniki osiągnąć moga wagę od 6 – 7,5 kg, mierząc w kłębie od 28 – 31 cm.

Czy cairn terrier ma podszerstek?

Cairn terrier posiada obfitą, odporną na warunki atmosferyczne szatę. Tworzą ją szorstki i twardy włos okrywowy jednakowej długości oraz miękki i krótki podszerstek. Niepożądane są przerzedzenia sierści, znaczna falistość lub brak podszerstka.

Umaszczenie cairn terriera

Maść cairn terriera może być jednobarwna lub pręgowana – kremowa, pszeniczna, czerwonoruda, szara lub prawie czarna. Akceptowalne są czarne znaczenia na kufie i uszach. Cairn terrier czarny jednolicie, biały lub w umaszczeniu czarnym podpalanym nie jest zgodny ze wzorcem rasy.

Cairn terrier – charakter, temperament, zachowanie

Cairn terrier to aktywny, nieustraszony i pewny siebie pies o radosnym usposobieniu i olbrzymich pokładach energii. Silny i energiczny, odważnie stawia czoła zagrożeniom — niezależnie od tego, czy jest to kuna, lis, szczur czy znacznie większy od niego pies. Jak przystało na rasę z grupy terierów, cairn ma mocno rozwinięty instynkt łowiecki oraz zdecydowany, nieco niezależny charakter. Nawet, gdy jest właściwie prowadzony, a w osobie opiekuna widzi „przywódcę stada”, może niekiedy dać ponieść się zapędom do polowania, nie zważając na jego zdanie. Cairn terrier przywiązuje się do bliskich sobie ludzi, lecz nigdy nie prosi się o uwagę.

Czy cairn terriery są agresywne?

Cairn terriery to psy nieustraszone i pewne siebie. Zachowania agresywne są natomiast niezgodne z wzorcem ich rasy. Zwykle wynikają z niepoprawnej socjalizacji w hodowli lub traumatycznych doświadczeń psa.

Czy cairn terriery szczekają?

Cairn terrier, jak przystało na przedstawiciela terierów, ma wrodzoną tendencję do dużej szczekliwości. To rasa wysoko pobudliwa, wyhodowana pierwotnie do pracy i wypłaszania zwierzyny. Choć zatem tego typu zachowanie jest dla tej rasy psów naturalne, w niektórych sytuacjach może być problematyczne. Chcąc zaradzić nadmiernemu szczekaniu, warto już od małego trenować z psem komendę „cicho”. Ważne będzie również zadbanie o jego odpowiednią aktywizację intelektualną i ruchową w ciągu dnia – nadmierne szczekanie u cairnów często wynika z nudy lub frustracji.

Wychowanie i szkolenie cairn terriera

Cairn terrier, jak większość psów małych ras, wcześnie dojrzewa i szybko staje się niezależny. Wiedziony instynktem potrafi błyskawicznie puścić się pogoń za szybko poruszającym się obiektem bądź też przekopać cały ogródek w momencie zwęszenia atrakcyjnego tropu. Od samego początku wymaga więc jasnych zasad i konsekwentnego prowadzenia. Stanowczość i pewność siebie powinny jednak iść w parze z łagodnym i empatycznym podejściem. Cairn terriera należy wychowywać i szkolić wyłącznie w oparciu o metody pozytywnego wzmacniania. Aby zmotywować go do pracy i wykonywania poleceń, warto wykorzystać nie tylko same smaczki dla psów – atrakcyjną nagrodą może być również wspólna zabawa czy pochwała.

Trzymając psa w domu z ogrodem trzeba mieć na uwadze, że wiele cairn terrierów z zapałem oddaje się kopaniu – porządne zabezpieczenie ogrodu i solidne ogrodzenie to podstawa. Instynkt łowiecki, typowy dla terierów, jest u cairn terriera mocno rozwinięty. Ważne jest więc, aby od samego początku uczyć go najważniejszych komend, przywołania awaryjnego czy prawidłowego chodzenia na smyczy dla psów.

Cairn terriery potrzebują stosunkowo wysokiej i zróżnicowanej stymulacji fizycznej i intelektualnej. Podczas spacerów w mniej uczęszczanej okolicy, warto skorzystać ze linki treningowej dla psów, która pozwoli im oddać się szaleństwu i odpowiednio wybiegać. Aporty czy ulubione zabawki dla psa imitujące ofiarę pozwolą dać upust zarówno nagromadzonej energii, jak i zaspokoić drzemiące w cairn terierze instynkty. Atrakcyjną aktywnością dla cairn terriera mogą być również zabawy w wyścigi, szarpanie i łapanie „zdobyczy” czy norowanie – to doskonałe zajęcia zastępujące polowanie, które jednocześnie wzmocnia więź z czworonogiem.

Czy cairn terriery są trudne w szkoleniu?

Cairn terriery to psy inteligentne, wyróżniające się wysokim potencjałem do szybkiej nauki. Choć w porównaniu z innymi rasami z rodziny terierów, cairn terrier jest stosunkowo zrównoważony i dość łatwy do wychowania, wymaga jednak odpowiedniego podejścia i pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań.

Jak długo można zostawiać cairn terriera samego?

Choć bliska więź z opiekunem i gotowość do współpracy są mocno zakorzenione w naturze cairn terrierów, psy tej rasy są w dużej mierze samodzielnie i niezależne. Pomimo tego, że względnie dobrze radzą sobie z samotnością, nie oznacza to jednak, że mogą zostać same w domu przez wiele godzin. Nuda i brak zajęcia szybko doprowadzą do pojawienia się frustracji – a to z kolei odbije się na ich dobrostanie psychicznym, a najpewniej również także i… domowym wyposażeniu.

Pielęgnacja cairn terriera

Cairn terrier to rasa, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Podobnie jak w przypadku innych psów, należy regularnie kontrolować stan oczu, uszu i pazurów – co najmniej raz w tygodniu. Aby zapobiec problemom stomatologicznym, ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej. Do zabiegów z wykorzystaniem takich produktów do pielęgnacji zębów dla psów jak szczoteczka czy pasta należy przyzwyczajać czworonoga już od wieku szczenięcego.

Nie należy zapominać o profilaktyce chorób pasożytniczych – cairn terrier to pies, który wiedziony tropem, potrafi niezmordowanie przekopywać teren czy przeciskać się przez gęste zarośla, co szczególnie naraża go chociażby na choroby odkleszczowe, w tym babeszjozę, boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Prawidłowa pielęgnacja sierści psa nie tylko umożliwia utrzymanie jej we wzorcowym stanie, ale i praktycznie całkowicie zapobiega linieniu. Ważne jest nie tylko regularne szczotkowanie. Sierść cairn terriera wymaga profesjonalnego trymowania od trzech do czterech razy do roku. Absolutnie nie wolno jej przycinać.

Żywienie cairn terriera

Cairn terrier to rasa, która nie ma szczególnych wymagań, co do diety. Żywienie psa powinno być odpowiednio zbilansowane – dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Cairn terierowi podawać można gotowe karmy dla psów – suche, mokre lub mrożone, surowe mięso BARF. Opcjonalnie zdecydować się można również na samodzielne gotowanie posiłków – w takiej sytuacji należy jednak pamiętać, aby wzbogacać je o stosowne preparaty odżywcze i witaminowo-mineralne suplementy dla psów. Ich podawanie, jak również samą zmianę diety, zaleca się jednak skonsultować z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym.

Cairn terrier - zdrowie rasy

Cairn terrier to psy dość dobrze adaptujące się do zmiennych warunków pogodowych. Ze względu na bujną sierść, bardzo dobrze radzą sobie w niższych temperaturach i zwykle nie wymagają zakładania specjalnej odzieży dla psów. Z kolei w czasie letnich spacerów warto mieć zawsze przy sobie bidon z wodą – psy tej rasy znacznie gorzej radzą sobie z upałami.

Jak długo żyje większość cairn terrierów?

Cairn terriery to rasa długowieczna, ciesząca się dobrym zdrowiem i kondycją. Średnia długość ich życia wynosi w granicach 14 lat, jednak odpowiednio zaopiekowane dożyć mogą z powodzeniem 16 – 18 lat.

Czy cairn terriery chorują?

Choć cairn terriery nie są jako rasa mocno obciążone chorobami, określone schorzenia mogą u nich występować częściej niż inne. Mowa tu przede wszystkim o jednostkach chorobowych, jak:

  • postępujący zanik siatkówki (PRA),
  • jaskra,
  • katarakta,
  • wada zastawki mitralnej,
  • torbielowatość nerek.

Krótkie kończyny sprawiają również, że cairn terrier może być predysponowany do urazów aparatu ruchu. Z tego powodu, nie powinien nadmiernie wspinać się po schodach ani skakać z większych wysokości – zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia.

Cairn terrier cena – ile kosztuje cairn terrier?

Cena za szczeniaka cairn terriera z rodowodem wynosi zwykle w granicach 4000 – 5000 złotych. Koszt utrzymania psa to minimum 200 złotych na miesiąc. Co jakiś czas do kwoty tej doliczyć należy wydatki związane z opieką weterynaryjną czy też zakupem zużywających się akcesoriów.

Od wysokiej jakości karm i przysmaków, przez legowiska, po zabawki i niezbędne akcesoria spacerowe – najlepsze produkty dla psów rasy cairn terrier znajdziesz w sklepie MAXI ZOO!

Warto także przyjrzeć się mniejszym rasom terierów:

  • Manchester terrier: Uważa się, że Manchester terrier to jedna z najstarszych brytyjskich ras psów. Jego pierwotnym zadaniem było polowanie na szczury, co sprawia, że instynkt łowiecki jest w nim silnie zakorzeniony. Ten elegancki, czarno-brązowy terrier potrzebuje konsekwentnego wychowania.
  • Jack Russell terrier: To mały, zwinny pies, który zachwyca swoim zabawnym usposobieniem. Jack Russell terrier to uroczy błazen, ale jednocześnie bardzo inteligentny czworonóg. Warto pamiętać, że ten niewielki pies wymaga konsekwentnego wychowania i doświadczonego właściciela.
  • Norfolk terrier: Norfolk terrier od pierwszego spojrzenia robi sympatyczne wrażenie ze względu na falującą sierść i zabawny pyszczek. Czasami bywa nieposłuszny. Może szybko zniknąć, gdy dostrzeże kota i ruszy w pościg, ignorując wszystkie wezwania.
  • Parson Russell terrier: Jeśli jesteś aktywną osobą z rodziną i dziećmi, a także masz doświadczenie w prowadzeniu psów, Parson Russell terrier może być idealnym wyborem. To sportowy i wesoły pies.
  • Terrier walijski: Terrier walijski należy do rzadkich ras terierów na świecie. Jego korzenie sięgają czasów Celtów. W ostatnich dziesięcioleciach przekształcono go z psa myśliwskiego w towarzysza rodziny. Te inteligentne małe psy stanowią uroczych członków rodziny.
  • West Highland White terrier: W latach 90. pies myśliwski West Highland white terrier stał się popularnym psem towarzyszącym. Jego śnieżnobiała sierść i ciemne oczy sprawiają, że trudno jest się w nim nie zakochać.
  • Yorkshire terrier: To pies o uroczym wyglądzie, z urokliwymi oczkami, które niczego nie przeoczą. Choć mogłoby się wydawać, że to pluszak, to Yorkshire terrier to pies aktywny o silnym charakterze.

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa cairn terriera

Źródło

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować
Dalsze tematy w skrócie