Bulterier miniaturowy – silny charakter pomimo niewielkich rozmiarów

24.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Miniature Bullterrier

Klaun wśród psów – tak miłośnicy rasy opisują bulteriera miniaturowego. Jego zabawny, pogodny i rozbrykany sposób bycia wywołuje uśmiech na twarzy każdego obserwatora. W domu te krasnoludki z długimi nosami są czujnymi i przytulnymi współlokatorami, którzy lubią zajmować dla siebie połowę kanapy. Ich upór sprawia, że nauka właściwego zachowania może być wyzwaniem, dlatego osoby rozpoczynające wspólne życie z psem powinny dobrze rozważyć wybór tej rasy.

PodsumowanieBulterier miniaturowy

Rasa
Bulterier miniaturowy
Pochodzenie
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Terrier, w typie bulteriera
Rozmiar
do 35,5 centymetrów
Waga
bez limitu wagi, mocna, ale nie gruba
Budowa ciała
prostokątny z szeroką klatką piersiową, wyraźnie zarysowane mięśnie
Oczy
przylegający, prawie trójkątny, ciemny
Uszy
średniej długości, raczej cienkie, stojące uszy
Sierść i umaszczenie
krótka i gładka, prawie twarda w dotyku, zimą z podszerstkiem
Cechy szczególne
nietypowa głowa w kształcie jaja z opadającą linią kufy
Charakter
odważny, żywiołowy, czujny, uparty i zabawny
Zdrowie
pewne znane choroby dziedziczne (np. choroby serca, oczu i nerek, zwichnięcie rzepki), ryzyko nadmiernego rozrodu, wysokie ryzyko głuchoty u zwierząt o białym umaszczeniu

Najlepsze produkty dla Państwa bulteriera miniaturowego można znaleźć u nas!

Do produktów dla psów

Bulterier miniaturowy – mała bulwa z wielkim sercem

Bulterier miniaturowy – nazywany także przez miłośników rasy „jajogłowym” lub „mini buli” – jest brytyjską rasą psów. Już w XIX wieku niektórzy hodowcy bullterrierów koncentrowali się na szczególnie zwartych liniach. Entuzjazm okazywany małym bullterierom, które pod względem charakteru, jak i cech fizycznych nie mają wiele wspólnego z innymi terrierami, zaczął maleć na początku XIX wieku. Dopiero w latach 40. XX wieku ponownie wybuchła fascynacja tymi krzepkimi krasnoludkami i bulterier miniaturowy został oficjalnie uznany za rasę przez organizację kynologiczną. Jego „downface”, czyli opadająca linia kufy, to wyjątkowa cecha tej niezwykłej rasy psów. Pomimo swojego wyglądu nie jest to pies wpisany na listę ras niebezpiecznych.

Charakter bulteriera miniaturowego

Żywy, skory do zabawy i pomysłowy – bulterier miniaturowy uwielbia szaleć i się bawić: najchętniej ze swoimi ludźmi lub zaprzyjaźnionymi psami. Ten mały psiak na długo zachowuje swoja szczenięcą radość – także starsze zwierzęta od czasu do czasu ponosi szaleństwo zabawy i zdarza się, że pełne radości hasają po ogrodzie. Dzięki wysokiemu progowi pobudliwości i niemal poddańczej uległości wobec ludzi bulterier miniaturowy jest godnym polecenia psem rodzinnym. Nie należy jednak lekceważyć jego siły. Te mocno umięśnione psy są czujne i gotowe stanąć w obronie swoich ludzi. Psy tej rasy działają bardzo niezależnie, a niektórzy hodowcy określają ich stosunek do nauki właściwego zachowania jako „uparty” lub „nieugięty”. Te mądre psy decydują na podstawie sytuacji i przeczucia, czy chcą zrozumieć polecenie – czy raczej nie.

Wychowanie i opieka nad jamnikiem

Bulterier miniaturowy nie jest obdarzony wielką „will to please”, tj. chęcią zadowolenia swoich ludzi. Lubi być przekonywany. Smakołyki mogą okazać się tutaj bardzo pomocne. Właśnie dlatego, że bulteriery miniaturowe są tak sprytne i kreatywne, tym ważniejsze jest, aby wcześnie rozpocząć konsekwentną naukę właściwego zachowania i nie pozwolić, aby małe szczenię miało poczucie całkowitej bezkarności. Postępowanie ze zwierzęciem oraz nieustępliwa, ale przy tym pozytywna nauka właściwego zachowania muszą opierać się na zaufaniu: Dryl jest bardzo szkodliwy. Jeżeli bulteriery miniaturowe już w okresie szczenięcym zostaną przyzwyczajone do psów i kotów, będą dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami domowymi. Bulterier miniaturowy chętnie spaceruje, ale żaden z niego pies sportowy. Nie obchodzi go, czy mieszka w mieszkaniu w mieście, czy w domku na wsi – dla tego uroczego psiaka liczy się to, że zawsze może być blisko swojej rodziny. W zasadzie nie lubi zostawać sam. Zabawy w poszukiwanie, szaleństwo i pieszczoty odpowiadają jego naturze. Bulteriera miniaturowego trudno jest zachęcić do aktywności, które wymagają chęci do pracy i posłuszeństwa, jak choćby praca z dummy.

Opieka nad bulterierem miniaturowym

Krótka, gładka i mocna sierść bulteriera miniaturowego jest łatwa w pielęgnacji. Należy ją szczotkować raz w tygodniu i jednocześnie sprawdzać oczy, uszy, pazury i zęby.

Cechy szczególne i zdrowie

W przypadku bulteriera miniaturowego niektóre choroby typowe dla rasy muszą być ustalone w ramach planowania hodowli. Należą do nich choroby serca, oczu i nerek oraz zwichnięcie rzepki. Nie wolno kojarzyć zwierząt o białym umaszczeniu, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko głuchoty i ślepoty. U hodowcy zrzeszonego w Stowarzyszeniu Niemieckich Hodowców Psów (VDH) znajdą Państwo szczenięta pochodzące z odpowiedzialnych hodowli. Przy dobrej opiece uroczy bulterier miniaturowy może dożyć nawet 16 lat.

Te rasy psów mogą również Cię zainteresować:

  • Boston terrier : Boston terrier to amerykańska rasa psów, która zyskuje coraz większą popularność. Te szczupłe psy są bardzo przyjazne wobec ludzi, pełne radości i łatwe w tresurze.
  • Bulterrier: Bulterrier jest naturalnie spokojną rasą, ale ze względu na swoją historię, w której uznawane były za psy bojowe, nadal spotykają się z pewnymi uprzedzeniami. Podobnie jak inne teriery, są one zazwyczaj łatwe do prowadzenia, o ile są odpowiednio socjalizowane i wychowane.
  • Amerykański staffordshire terrier: Przodkowie American Staffordshire Teriera byli kiedyś wykorzystywani jako psy bojowe. Odpowiedzialni hodowcy tej rasy zawsze przykładają dużą wagę do wychowania psów zdrowych o doskonałym usposobieniu.
  • Buldog francuski: Francuski Buldog od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością jako rasa psów. Nic dziwnego, ponieważ mało kto jest w stanie oprzeć się ich urokowi i wesołemu usposobieniu. Ze względu na ich zrównoważony charakter, „Frenchies“ nadają się do życia w mieście, pod warunkiem, że zapewnisz im wystarczającą ilość ruchu.
  • Staffordshire bulterrier: Staffordshire Bullterrier, nazywany przez miłośników rasy „Staffie“, to angielska rasa psów z długą tradycją w roli psów rodzinnych. Jeśli są odpowiednio socjalizowane, te muskularne czworonogi są znane z wyjątkowej cierpliwości wobec członków rodziny, zarówno dużych, jak i małych.

Zachęcamy do zapoznania się z produktami dla Państwa bulteriera miniaturowego

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie