Buldog francuski – usposobienie, pielęgnacja, zdrowie
13.05.2024 - Czas czytania: 10 minuty
Buldog francuski to pies żywy, towarzyski i mocno przywiązany do człowieka. Choć jest skory do pieszczot i zabaw, potrafi pokazać inne oblicze charakteru – zwłaszcza, kiedy celem jest uzyskanie uwagi właściciela. Pomimo tego, że nie jest trudny w wychowaniu, opieka nad nim stanowi wyzwanie z uwagi na szczególne predyspozycje rasy do różnych schorzeń. Przekonaj się, czy jest to pies dla Ciebie!
- Jak powstał buldog francuski?
- Buldog francuski – opis rasy
- Jak wygląda buldog francuski?
- Buldog francuski – usposobienie, charakter i zachowanie
- Buldożek francuski – zdolności i predyspozycje
- Zdrowie rasy buldoga francuskiego
- Pies buldog francuski - wychowanie i opieka
- Ile ruchu potrzebuje buldog francuski?
- Żywienie buldoga francuskiego
- Pielęgnacja buldoga francuskiego
- Ile żyje buldog francuski?
- Wybór hodowli buldoga francuskiego – wskazówki
- Buldog francuski cena
- Buldog francuski – najważniejsze informacje w pigułce
Jak powstał buldog francuski?
Buldog francuski to rasa powstała w wyniku wielu krzyżówek. Mimo że we współcześnie znanym wzorcu, ukształtowana została już we Francji, historia jej rodowodu rozpoczyna się na Wyspach Brytyjskich. Angielscy przodkowie buldożków francuskich – buldogi angielskie – hodowani byli do krwawych walk, dopóki nie zostało to prawnie zakazane w XIX wieku. Do Francji – już pod postacią mniejszych buldogów miniaturowych (toy) – przybyli jako towarzysze brytyjskich włókienników.
Początkowo, zwierzęta te były typowymi psami robotników, woźniców oraz rzeźników, a ich zadaniem było zagryzanie szczurów. Z czasem zaczęły być one krzyżowane z rodzimymi mopsami, szpicami i terierami. Wygląd współczesnego buldoga francuskiego opiera się właśnie na tej barwnej mieszance ras. Wyjątkowa prezencja i usposobienie małych buldożków szybko zyskały uznanie w innych klasach społecznych, a także w kręgach artystycznych. Psy te stawały się coraz bardziej popularne wśród osób zamożnych, a nawet arystokratycznych członków społeczeństwa.
W 1880 roku w Paryżu powstał pierwszy klub buldogów francuskich. Niespełna dwie dekady później, a dokładnie w 1898 roku, z chwilą uznania ich za odrębną rasę przez francuski związek kynologiczny Société Centrale Canine, opracowano systematyczny standard hodowlany. W ramach klasyfikacji FCI buldogi francuskie zaliczane są do grupy IX – psy ozdobne i do towarzystwa – oraz sekcji 1.1 – małe molosowate. Do wspomnianej grupy IX FCI należą także mops oraz cavalier king charles spaniel.
Buldog francuski – opis rasy
Podsumowaniebuldog francuski
Rasa | Buldog francuski |
Kraj pochodzenia | Francja |
Klasyfikacja | Psy rodzinne i towarzyszące |
Wielkość | Do 35 cm w kłębie |
Masa ciała | 8 do 14 kilogramów |
Budowa ciała | Zwarta, muskularna, zwinna, „kwadratowa” głowa z krótkim nosem i pyskiem, skręcony ogon |
Oczy | Lekko wystające |
Uszy | Pionowe uszy, jak u nietoperza |
Sierść i umaszczenie | Delikatna, krótka, równe płowe we wszystkich odcieniach, cętkowane, pręgowane; umaszczenie niepożądane: mysi szary, brązowy i czarny rudo podpalany |
Cechy szczególne | Wrażliwy na wysokie temperatury i zimno, stroniący od wody |
Charakter | Inteligentny, lubi zabawę i przytulanie, łagodny, zrównoważony i odważny |
Pielęgnacja | Szczotkowanie, konieczna szczególna pielęgnacja uszu, oczy i fałd skórnych |
Zdrowie | Oczy i fałdy oczne wrażliwe, skłonność do alergii pokarmowych, płytki oddech |
Jak wygląda buldog francuski?
Buldog francuski to pies wpisujący się w charakterystykę typowego, małego molosa. Posiada mocną, muskularną budowę ciała, dość zwartą i krępą w swojej postaci. Kończyny są proporcjonalnie umięśnione i krótkie, podobnie jak sam ogon. Podobnie jak inne psy brachycefaliczne, także i buldogi francuskie posiadają krótki, spłaszczony pysk. Zgodnie ze wzorcem, uszy powinny być długie i stojące o nieco szpiczastym kształcie.
Sierść buldoga francuskiego jest krótka i gładka, miękka i lśniąca. Szata jest jednowarstwowa – buldożki nie mają podszerstka. Umaszczenie buldoga francuskiego jest zróżnicowane – cętkowane, z pręgowaniem lub bez, od jednolitego płowego po odcienie takie jak kawa z mlekiem czy rudy. Zgodnie z wytycznymi rasy, umaszczenia takie jak czarny z czerwonym „podpalaniem” oraz brązowy, niebieski czy szary nie są pożądane. Rozjaśnianie czerni sprawia, że psy wydają się niebieskie, ale w rzeczywistości są szare. Jednak kolor ten jest zabroniony w przypadku wielu ras psów, ponieważ mogą one cierpieć na łysienie plackowate. Stan ten powoduje, że dotknięte chorobą psy tracą całą sierść.
Dorosłe buldogi francuskie mogą osiągnąć wysokość w kłębie do 35 centymetrów i ważyć od 8 do 14 kilogramów. Suki są zwykle nieco mniejsze i lżejsze niż samce.
Buldog francuski – usposobienie, charakter i zachowanie
Buldog francuski to pies o żywym temperamencie oraz wesołym i radosnym usposobieniu, mocno przywiązany do człowieka. Jest bardzo przyjacielski, wierny oraz oddany. Z natury wyjątkowo towarzyski, uwielbia przebywać w otoczeniu ludzi, a w szczególności swojego opiekuna. Potrzebuje zainteresowania, a także bliskiego kontaktu.
Buldog francuski nie ma jednak jednoznacznie potulnego charakteru – może być zadziorny, zaborczy i uparty. Kiedy trzeba, potrafi dopominać się o swoje. Zwłaszcza, gdy odczuje, że nie otrzymuje odpowiedniej ilości uwagi, może być absorbujący. Nie jest jednak groźny i agresywny – ma łagodne i mało konfliktowe usposobienie, także w kontakcie z obcymi oraz innymi zwierzętami. Warto mieć na uwadze, że dorosły samiec może niekiedy wszczynać bójki z innymi psami tej samej płci.
Pod względem charakteru, buldożki francuskie to wyjątkowo wesołe psy, które potrzebują kochającego domu. Uwielbiają zabawę oraz doskonale „dogadują się” z małymi dziećmi, z entuzjazmem biorąc udział w różnych aktywnościach i zabawach. Budują silną więź z ludźmi oraz lubią dostosowywać się do rytmu życia panującego w rodzinie. Nie są klasyfikowane jako niebezpieczne, dlatego nie są nazywane psami bojowymi lub potencjalnie agresywnymi. Bezwzględnie potrzebują bezpośredniego i częstego kontaktu z opiekunem, lubią spać obok łóżka (lub bezpośrednio w nim), racząc przy tym innych chrapaniem.
Buldożek francuski – zdolności i predyspozycje
Buldogi francuskie to psy inteligentne, czujne i spostrzegawcze. Są bardzo pojętne, bystre, a przy tym skore do nauki. Łatwo się uczą i potrafią również się podporządkować. I choć nie mają mocno wykształconego instynktu łowieckiego, to są bardzo dobrymi psami stróżującymi.
Zdrowie rasy buldoga francuskiego
Buldog francuski jest dość mocno obciążony zdrowotnie. Rasa ta zalicza się do tak zwanych psów brachycefalicznych, których specyficzna budowa anatomiczna predysponuje do różnych chorób. Najczęstsze problemy psów tej rasy to:
- zaburzenia układu oddechowego – w tym płytki oddech, bezdech senny, tendencje do chrapania, nadmiernego sapania, charczenia,
- schorzenia układu ruchu – choroby kręgosłupa, niedowład kończyn, obciążenie stawów,
- niska wydolność – powiązana bezpośrednio z zaburzeniami w obrębie układu oddechowego psa,
- wady wrodzone – wydłużone podniebienie miękkie, uchyłki przełyku, ruchome rzepki kolanowe,
- choroby serca.
Pies buldog francuski - wychowanie i opieka
Buldogi francuskie są stosunkowo łatwe w wychowaniu i szkoleniu. Psy te są inteligentne, pojętne i zawsze chętne do zadowolenia swoich ludzi. Rasa ta jest jednak dosyć wymagająca, jeśli chodzi o samą opiekę. Ponadto, ze względu na wysoką potrzebę uwagi oraz przywiązanie do właściciela, buldożki wymagają zainteresowania i poświęcenia czasu.
Buldogi francuskie to mała rasa psów, która sprawdzi się zarówno do domu, jak i mieszkaniu. Przez krótkie kończyny i problemy z oddechem, należy im jednak oszczędzić nadmiernego wspinania się po schodach. Idealnym domem dla buldoga francuskiego będzie więc dom jednopoziomowy, mieszkanie na partnerze lub z windą. Psy te potrzebują wystarczająco dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz czasu na zabawę. Dobrze więc, aby w domu znalazły się różne zabawki dla psów – zarówno frisbee i piłki do rzucania, zabawki wspierające inteligencję i rozwój umysłowy zwierząt, jak i praktyczne gryzaki dla psów, które zajmą czworonoga, zaspokoją jego potrzebę żucia i pozwolą mu się wyciszyć.
Ile ruchu potrzebuje buldog francuski?
Buldogi francuskie to psy żywiołowe, które uwielbiają harce i zabawy. Z uwagi na specyficzne cechy anatomiczne czy występujące problemy zdrowotne, nie można ich zbyt forsować. Krótka kufa oraz łapy buldożka francuskiego mogą prowadzić do nadmiernego wysiłku oraz problemów z oddychaniem. Z uwagi na powyższe, pies nie może też odpowiednio regulować temperatury ciała przez ziajanie, przez co istnieje ryzyko wystąpienia przegrzania.
Ponadto zbyt długie podniebienie miękkie i zbyt wąskie nozdrza utrudniają oddychanie. W przypadku ekstremalnego upału lub wysiłku istnieje zatem ryzyko zagrażającego życiu udaru cieplnego. U buldogów francuskich anatomia tchawicy może spowodować jej zapadnięcie się przy dużym wysiłku. Rezultatem są duszności, które szybko stają się niebezpieczne dla psa.
Psy tej rasy nie są sportowcami i nie nadają się do wspólnego uprawiania bardziej wymagających aktywności, takich jak kolarstwo czy jogging. Nie oznacza to jednak, że umiarkowanie intensywne formy psiego sportu nie są dla nich odpowiednie. Dogdance, agility czy tropienie to te aktywności, w których buldog francuski naprawdę potrafi dobrze się sprawdzić – i to bez szkody dla swojego zdrowia.
Choć buldogi francuskie nie należą do dobrych pływaków, uwielbiają wodę. Latem z pewnością ucieszą się z małego, płytkiego basenu dla psów, w którym będą mogły się ochłodzić.
Żywienie buldoga francuskiego
Buldogi francuskie mają tendencję do nadwagi – apetyt mocno im dopisuje. Z tego też względu, psy tej rasy powinny mieć zapewnione nie tylko odpowiednio zbilansowane żywienie, ale i należycie dopasowane do ich potrzeb porcje. To, ile powinien jeść buldog francuski, zależy przede wszystkim od dziennej aktywności psa, jego wielkości i wagi. Większe zapotrzebowanie na pokarm mają szczenięta, suczki karmiące i te będące w ciąży, osobniki trenujące, odzyskujące wagę czy wracające do zdrowia. Mniej kalorii potrzebują psy z nadwagą, a zwykle także psi seniorzy i kastraci.
Co może jeść buldog francuski? Żywienie psa oprzeć można na diecie surowej lub gotowym pokarmie. O tym, jaka karma dla buldoga francuskiego będzie najlepsza, mogą zadecydować indywidualne czynniki. Znaczenie mają między innymi stan zdrowia, nietolerancje pokarmowe czy też zwykłe, psie preferencje, co do smaku lub konsystencji.
- Niezależnie od tego, czy wybór padnie na suchą czy mokrą karmę dla psa, powinien być to pokarm dobrej jakości – z wysoką zawartością mięsa, uzupełniony o zdrowe źródła węglowodanów złożonych, tłuszcze, prozdrowotne warzywa i owoce. Decydując się na dietę BARF, trzeba pamiętać o uzupełnieniu posiłków suplementami, co pozwoli zaspokoić potrzeby czworonoga na wszystkie najważniejsze składniki odżywcze.
- Codzienne menu buldożka francuskiego uzupełnić można o atrakcyjne pyszności – czy to w ramach nagrody w trakcie treningu, czy zwykłej przekąski. Podając przysmaki dla psa, zwróć uwagę na to, aby odliczyć je od dziennej podaży kalorii.
- Każde przejście na inną karmę dla psów powinno zawsze odbywać się powoli, ponieważ buldogi francuskie mają tendencję do wzdęć oraz problemów żołądkowych ze względu na uwarunkowania rasowe.
- Alergia pokarmowa u buldoga francuskiego to stosunkowo częsty problem. Rozwiązaniem może być dieta eliminacyjna, karma hipoalergiczna lub inna, wskazana przez lekarza weterynarii karma hipoalergiczna dla psa.
Pielęgnacja buldoga francuskiego
- Czym czesać buldoga francuskiego?
Pielęgnacja sierści buldoga francuskiego jest stosunkowo łatwa. Z uwagi na brak podszerstka, psy tej rasy linieją w niewielkim stopniu. Podczas wymiany włosa, warto każdego dnia przeczesać psa gumową rękawicą. Poza tym okresem, krótka sierść nie wymaga codziennego szczotkowania – aby utrzymać okrywę w dobrej kondycji, wystarczy czesać ją 1 – 2 razy w tygodniu. - Jak często kąpać buldoga francuskiego?
Buldoga francuskiego należy kąpać w miarę potrzeby. Do kąpieli zaleca się używać specjalnych kosmetyków do pielęgnacji sierści psa – najlepiej dedykowanych rasie lub psom krótkowłosym. - Czym przemywać fałdy u buldoga francuskiego?
Podobnie jak w przypadku innych „pomarszczonych” ras, ważne jest staranne pielęgnowanie skóry psa – zwłaszcza w załamaniach. Miejsca te są narażone na podrażnienia i infekcje. Do przemywania fałd u buldoga francuskiego dobrze sprawdzić się mogą chusteczki nawilżane dla psów, przeznaczone do pielęgnacji miejsc wrażliwych.Należy zwrócić szczególną na pielęgnację pyska – zwłaszcza na oczy i uszy, czyli obszary narażone na infekcje. Najlepiej codziennie sprawdzać ich stan i czyścić je tylko w razie potrzeby, przy pomocy specjalnych środków do pielęgnacji oczu i uszu. W szczególności załamanie powieki musi być zawsze suche, ponieważ jest idealną pożywką dla bakterii, a co za tym idzie, stanów zapalnych.
Ile żyje buldog francuski?
Z uwagi na liczne predyspozycje rasy do różnych schorzeń, często pada pytanie o to, ile żyje buldog francuski. Wbrew pozorom, średnia długość życia tych psów nie jest krótka. Zdrowy osobnik, nieobciążony genetycznie, żywiony i chowany właściwie, żyć może około 12 lat. Przed zakupem dobrze mieć pewność, że jest się w stanie zapewnić psu dobre warunki przez ten okres, nawet jeśli warunki życiowe ulegną zmianie.
Wybór hodowli buldoga francuskiego – wskazówki
Zakup buldoga francuskiego powinien być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z wymogami rasy. Niemniej ważne jest znalezienie dobrej hodowli, zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Odpowiedzialny hodowca powinien nie tylko kojarzyć zdrowych, nieobciążonych genetycznie rodziców z prawidłowo wykształconą kufą, ale również zapewniać szczeniakom właściwe warunki i socjalizację.
Z tego względu, jeszcze przed zakupem szczeniaka buldożka francuskiego, dobrze byłoby przynajmniej raz odwiedzić wybraną hodowlę, nim ostatecznie pies zostanie wzięty do domu. Zadawanie pytań przez hodowcę, dostępność pełnej dokumentacji psa, włącznie z rodowodem i książeczką zdrowia, swobodne zachowanie szczeniąt – wszystko to świadczy pozytywnie o danej hodowli.
Buldog francuski cena
Cena buldoga francuskiego zależy od w dużej mierze od wybranej hodowli – w tym jej renomy i lokalizacji. Wpływ na kwotę ma także linia hodowlana, samo umaszczenie psa, ale również tak przyziemne kwestie jak aktualny popyt na rasę. Szczeniak buldoga francuskiego z rodowodem, pochodzący z legalnej hodowli kosztuje zwykle w granicach 4000 – 6000 złotych.
Buldog francuski – najważniejsze informacje w pigułce
- Buldog francuski zwykle dojrzewa w wieku około jednego roku. Wtedy waży od 8 do 14 kilogramów i osiąga wysokość w kłębie do 35 centymetrów.
- Ze względu na swoją radosną, czułą naturę, buldogi francuskie są idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli czy bardziej aktywnych seniorów.
- Buldogi francuskie mogą być trzymane w domu lub mieszkaniu w bloku. Z uwagi na krótkie kończyny, nie powinny one zbyt często chodzić samodzielnie po schodach, gdyż niesie to ryzyko zdrowotne dla ich stawów.
- Średnia długość życia buldogów francuskich wynosi około 12 lat.
- Cena szczeniaka buldoga francuskiego zależy od konkretnego hodowcy i może znacznie się różnić w zależności od różnych czynników.
- Buldogi francuskie są pełne energii, ale nie są wytrzymałymi sportowcami. Najbardziej komfortowo czują się podczas mniej intensywnych zabaw i spacerów.
- Z uwagi na brak podszerstka, buldog francuski jest wrażliwy na zimno i wilgoć. W najchłodniejszych miesiącach roku należy zadbać o odpowiednie dogrzanie jego ciała – ciepła odzież dla psów przyda się w szczególności podczas spacerów na zewnątrz.
- Buldogi francuskie mają predyspozycje do różnych chorób i mogą mieć problemy zdrowotne w każdym wieku. Warto być na to przygotowanym – także pod względem finansowym.
Znajdź odpowiednie produkty dla swojego buldoga francuskiego!