Buldog angielski – opis rasy, wymagania, cena

13.06.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Eine Englische Bulldogge liegt in einem Wohnzimmer

Buldog angielski to rasa wzbudzająca niemało kontrowersji. Groźna mina, masywna, krępa sylwetka, bojowa postawa – sprawiają, że już na pierwszy rzut oka pies budzi respekt. W rzeczywistości jes ton jednak bardzo łagodny, wrażliwy i oddany człowiekowi. Z pewnością nie jest to jednak rasa dla każdego – psy są wymagające w wychowaniu i opiece. Wszystko, co musisz wiedzieć o buldogu angielskim, znajdziesz w tym artykule.

Najważniejsze informacje o buldogu angielskim

PodsumowanieBuldog angielski

Rasa
Buldog angielski
Pochodzenie
Anglia
Klasyfikacja
Pinczery, sznaucery, molosy
Rozmiar
39-41 cm Wysokość w kłąbie
Waga
25 kg (pies), 23 kg (suka)
Budowa ciała
krótki korpus z szeroką klatką piersiową, duża głowa z szerokim pyskiem i wiszącymi faflami.
Oczy
głęboko osadzone i szeroko rozstawione
Uszy
w kształcie płatka róży
Struktura sierści:
krótka, gładka i gęsta, jednokolorowa
Cechy szczególne
potulny wygląd, pełen humoru i wdzięku
Charakter
pewny siebie, dumny i uparty, wrażliwy, przymilny, spragniony miłości i spokoju
Pielęgnacja
sporadyczne szczotkowanie
Zdrowie
wrażliwy na ciepło, skłonność do nadwagi, problemy z biodrami, alergie i problemy z oddychaniem

Buldog angielski - pochodzenie i historia

Buldog angielski (bulldog) to jedna z najstarszych brytyjskich ras psów, uznawana za symbol narodowy Wielkiej Brytanii. Pierwsze wzmianki o psach w typie doga angielskiego pojawiły się w Anglii – już w okolicach XIII wieku. Pierwszy oficjalny ich opis jako takich, datuje się natomiast na lata 30. XVII wieku. Pomimo długiej historii rasy i jej silnego zakorzenienia na wyspach, nie ma jednoznacznego stanowiska badaczy, co do jej pochodzenia. Niektórzy podejrzewają, że protoplastą buldoga brytyjskiego był rzymski molos.

Obecny, ujednolicony eksterier buldogów angielskich to efekt pracy hodowców. Dawniej natomiast psy były dosyć mocno zróżnicowane pod względem wyglądu. Z racji faktu, że buldog staroangielski wykorzystywany był głównie do starć z bykami i psami, najważniejszymi kryteriami w selekcji były nieustraszony charakter, siła oraz wola do walki. Obecnie takie „rozrywki” są już na szczęście zabronione.

W 1864 roku w Wielkiej Brytanii powstał pierwszy „Bulldog Club“, którego zadaniem było odnowienie rasy i uczynienie jej bardziej łagodną i przyjazną. W 1960 roku bulldogi zadebiutowały na wystawie psów w Birmingham. Pierwszy wzorzec rasy opracowano w 1964 roku.

Charakterystyka buldoga angielskiego – opis rasy

Buldog angielski to rasa psów średnich, wywodząca się od molosowatych. Uznawana jest przez wiele znamienitych organizacji kynologicznych – włącznie z Międzynarodową Federacją Kynologiczną (Fédération Cynologique Internationale). W klasyfikacji FCI dog angielski należy do sekcji II grupy II – pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła – tj. molosów typu mastifa.

Jak wygląda bulldog?

Buldog angielski to krótkonożny pies o ciężkiej, zwartej i przysadzistej budowie. Pomimo tego, że nie zalicza się on do największych ras, krępa, wyraźnie umięśniona sylwetka sprawia, że pies prezentuje się bardzo postawnie i wzbudza respekt. Z uwagi na dobrze rozbudowany, mocny tułów, szeroka, dość duża w stosunku do reszty ciała głowa, nie zaburza ogólnych proporcji. Kufa jest bardzo skrócona, szczęki kanciaste. Psy te mają wyraźny przodozgryz, jednak przy zamkniętym pysku zęby nie powinny być widoczne.

Zgodnie ze wzorcem, średniej wielkości oczy doga angielskiego powinny być okrągłe, szeroko rozstawione, uszy natomiast małe i wysoko osadzone, przypominające kształtem płatek róży. Charakterystyczne dla bulldoga są luźne fałdy skóry na czole i głowie. Nie powinny przesłaniać ani oczu, ani nosa.

Charakter doga angielskiego

Na przestrzeni wielu lat, wraz ze zmianą użytkowości buldogów angielskich, diametralnie zmienił się ich charakter. Choć psy tej rasy sprawiają wrażenie groźnych i bojowych, wręcz gotowych do walki, są niesłychanie łagodne, spragnione pieszczot oraz oddane i przywiązane do człowieka.

Delikatne usposobienie i wrażliwa natura dogów angielskich idą jednak w parze z otwartością na otaczający je świat. Psy tej rasy nie należą do wycofanych czy flegmatycznych – są odważne, ciekawskie i przyjaźnie nastawione wobec innych ludzi oraz zwierząt. Znakomicie „dogadują się” również z dziećmi. Wobec obcych są raczej nieufne i zdystansowane.

Buldogi uwielbiają wzbudzać zainteresowanie oraz zbierać pochwały. Wysoka wrażliwość sprawia, że wyjątkowo źle znoszą brak uwagi i samotność.  Potrafią być również bardzo uparte.

Wychowanie i szkolenie bulldoga

Buldog angielski to pies dość wymagający. Choć inteligentny, ma silny charakter i potrafi być uparty. W jego wychowaniu i szkoleniu nie ma jednak miejsca na rygor i przymus. Zdecydowanie najlepsze efekty przynosi pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań. Psa warto nagradzać nawet za drobne postępy, co odpowiednio zmotywuje go do pracy. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość – konsekwencja i łagodne podejście to podstawa w wychowaniu psa tej rasy.

Buldogi angielskie bardzo dobrze czują się i w domu, i w mieszkaniu. Przywiązane do opiekuna i żądne uwagi, bardzo źle znoszą jednak samotność – trzeba poświęcać mu dostateczną ilość czasu, a nieobecność wynagradzać pieszczotami i zabawą. Już od małego można uczyć go zostawania samemu w domu. Dobrze zostawić w zasięgu wzroku duże i mocne gryzaki dla psa, szarpaki lub maskotki, które choć na chwilę zajmą głowę pupilowi i oderwą myśli od tęsknoty za opiekunem. Sprawdzą się tutaj także inteligentne zabawki dla psów – na przykład specjalne maty węchowe lub gry logiczne, które skrywać będą w sobie pyszne smaczki.

Choć buldogi angielskie są wprawdzie aktywne i żywotne, jednak mają również tendencje do leniuchowania ze względu na stosunkowo słabą kondycję. Spokojny relaks będzie im bliższy niż sporty wysiłkowe.

Buldog angielski – zdrowie rasy

Buldogi angielskie to psy obarczone różnymi schorzeniami zdrowotnymi. Z uwagi na fakt, że jest to rasa dość długo rozwijająca się, masywna i ciężka, częstym problemem są schorzenia w obrębie układu ruchu – zwłaszcza dysplazja stawów biodrowych.

Podobnie jak pozostałe psy z krótką kufą, dogi angielskie borykają się z syndromem ras brachycefalicznych. Przede wszystkim mają skłonności do problemów oddechowych. Źle również znoszą wysokie temperatury – stały dostęp miski dla psa ze świeżą wodą to w tym wypadku bezwzględna podstawa. Latem dobrym rozwiązaniem będzie również poidło w formie fontanny, które zachęci buldoga brytyjskiego do częstszego picia. Z pewnością przyda się także specjalna mata chłodząca dla psa, która przyniesie mu ulgę w czasie największych upałów.

Buldogi angielskie wykazują również zwiększone predyspozycje do chorób oczu – w tym między innymi wypadania gruczołu trzeciej powieki czy ektropium i entropium, czyli wad ustawienia powiek. Psy tej rasy często borykają się także z kamicą pęcherza moczowego, niedoczynnością tarczycy, osteochondrozą czy bezdechem sennym.

Pielęgnacja i żywienie bulldoga

Krótka sierść dogów angielskich wymaga jedynie sporadycznego czesania. Do utrzymania szaty w dobrym stanie, wystarczą podstawowe produkty do pielęgnacji sierści psa – szczotka do wyczesywania i gumowa rękawica.

Szczególnej pielęgnacji wymaga za to pofałdowana skóra na pysku. Aby uniknąć stanów zapalnych, należy regularnie ją przemywać. W delikatnym oczyszczaniu najlepiej sprawdzą się dedykowane produkty do pielęgnacji i higieny psów, jednak w sytuacjach awaryjnych, pomóc mogą nawet zwykłe, nawilżane chusteczki o hipoalergicznym składzie.

Buldogi angielskie to psy z natury masywne i o dużym apetycie. Mają one tendencje zarówno do nadwagi, jak i problemów z układem oddechowym oraz chorób stawów. Z uwagi na powyższe, należy uważać na ilość podawanej karmy dla psa. Ważne jest to, aby dzienna porcja jedzenia była dopasowana do wagi, wieku oraz poziomu aktywności bulldoga. Trzeba też pamiętać o tym, aby wszystkie podawane przysmaki dla psa odejmować od dziennego przydziału karmy.

Ile kosztuje pies buldog angielski?

Cena buldoga angielskiego waha się w zależności od hodowli oraz sukcesów wystawowych rodziców. Szczeniak z rodowodem kosztować może od 5500 do nawet 7000 złotych. Ostateczna kwota może być jednak wyższa.
Miesięczny koszt utrzymania doga angielskiego również nie należy do najniższych. Oprócz zakupu karmy, istotne jest regularnie zaopatrywanie się w niezbędne artykuły higieniczne – w tym produkty do pielęgnacji oczu i uszu psa. Przygotowanym trzeba też być na wydatki związane z opieką weterynaryjną, tj. szczepienia, odrobaczanie czy leczenie w razie poważniejszych chorób.
Decydując się na wzięcie szczeniaka buldoga angielskiego, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej hodowli. Listę hodowców z okolicy działających legalnie i odpowiedzialnie, z troską o dobrostan zwierząt, znaleźć można na stronie Związku Kynologicznego w Polsce.

Buldog angielski – najczęściej zadawane pytania

Czy buldogi angielskie są groźne?

Pomimo groźnego wyglądu, buldogi to psy o łagodnej naturze. Choć są pewne siebie i odważne, prawidłowo zsocjalizowane, nie wykazują tendencji do agresji. Z reguły dobrze rozumieją z innymi zwierzętami. Jeśli jednak zostaną zaatakowane, potrafią odpowiednio się bronić.

Czy buldog angielski jest inteligentny?

Szkolenie doga angielskiego trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku innych ras. Nie oznacza to jednak, że psy nie są inteligentne – postępy w nauce blokuje zazwyczaj wrodzony upór i niezależność.

Czy buldog angielski lubi spacery?

Buldog angielski lubi ruch i zabawy. Z uwagi na specyficzną anatomię oraz obciążenia genetyczne tej rasy, intensywny wysiłek fizyczny nie jest jednak wskazany. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kilkanaście krótkich spacerów w ciągu dnia niż jeden długi.

Czy buldog angielski gubi sierść?

Buldogi angielskie gubią sierść w niewielkiej ilości. Trzy razy w ciągu roku linieją również nieco bardziej intensywnie. Wymiana okrywy u psa nie uprzykrza jednak zanadto życia – wystarczy regularnie go wyczesywać.

Czy buldogi angielskie są chorowite?

Opieka nad buldogiem nie jest łatwa. Pies obciążony jest zdrowotnie nie tylko z uwagi na masywną budowę ciała, ale i bardzo krótką kufę. Tak zwany BOAS, czyli syndrom ras brachycefalicznych, wiąże się z występowaniem różnych niedogodności i groźnych przypadłości – włącznie z bezdechem sennym, a co za tym idzie, niedotlenieniem organizmu.

Czy buldog angielski się ślini?

Specyficzna budowa anatomiczna – w tym krótka kufa i wada zgryzu – sprawiają, że ślinienie się jest cechą naturalnie przypisaną rasie buldogów.

Wszystkie niezbędne rzeczy dla psa buldoga angielskiego znajdziesz w Maxi Zoo!

Do produktów dla psów

Oto także niektóre rasy psów z rodziny pinczerów, o których warto wiedzieć:

  • Pinczer niemiecki: Pinczer niemiecki jest pełen energii i najchętniej chciałby spędzać cały dzień na zewnątrz. Jego wychowanie może być wyzwaniem, ale odpowiednia praca z nim sprawia, że staje się lojalnym i przywiązującym się towarzyszem.
  • Pinczer miniaturowy: Nazywany jest również “Min Pin”. Ten mały pies ma spore wymagania. Woli duży ogród, długie spacery i różnorodne aktywności intelektualne zamiast miejskiego życia i noszenia na rękach.
  • Bokser: Niemiecki bokser dawno pozbył się swojego złego wizerunku i jest obecnie doceniany za swoją przyjazność, łatwość w pielęgnacji i silne więzi z dziećmi.
  • Doberman: Doberman to wyjątkowy pies o eleganckiej sylwetce i dumie. Jest wszechstronny i może pełnić różne role – od psa obronnego po członka rodziny. Warunkiem jego dobrego zachowania jest jednak konsekwentne wychowanie.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie