Boston terrier – najważniejsze informacje o rasie
19.09.2024 - Czas czytania: 7 minuty
Boston terrier bywa bardzo często nazywany amerykańskim dżentelmenem. Za określeniem tym przemawia nie tylko jego elegancki wygląd, ale także wspaniały charakter – psy tej rasy czarują wysoką inteligencją i wyjątkowo przyjaznym usposobieniem. Duży temperament, potrzeba uwagi i liczne problemy zdrowotne sprawiają jednak, że należą raczej do wymagających ras i są polecane dla osób z doświadczeniem. Poznaj więcej informacji na ich temat!
- Najważniejsze informacje o boston terrierze
- Boston terrier – pochodzenie i historia
- Jak wygląda boston terrier?
- Boston terriery – charakter, temperament, zachowanie
- Wychowanie i szkolenie boston terriera
- Pielęgnacja boston terriera
- Jaka karma dla boston terriera? Podstawy żywieniowe
- Boston terriery – zdrowie rasy
- Na co chorują boston terriery?
- Czy boston terrier charczy?
- Boston terrier cena
- Ile kosztuje boston terrier?
- Koszt utrzymania boston terriera
Najważniejsze informacje o boston terrierze
Boston terrier to mała rasa psów uznawana przez wiele organizacji kynologicznych. American Kennel Club (AKC) zalicza ją do psów użytkowych, natomiast Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) do grupy IX – Psy ozdobne i do towarzystwa – oraz sekcji 11 – Małe psy molosowate – pod wzorcem nr 140. Zgodnie ze standardem FCI, rasy nie obowiązują próby pracy.
Podsumowanieboston terrier
Rasa | Boston terrier |
Pochodzenie | USA |
Klasyfikacja | Psy towarzyszące |
Rozmiar | wysokość w kłębie: 38−43 cm |
Waga | 6,8–11,4 kg
|
Budowa ciała | krępy, długonogi i silny |
Oczy | duże lub bardzo duże, ciemne |
Uszy | średniej wielkości, trójkątne, stojące do góry |
Sierść i umaszczenie | krótka i mocna; pręgowany lub łaciaty (czarny, moręgowaty, ciemnobrązowy) |
Cechy szczególne | silnie przerasowiona odmiana z problemami oddechowymi |
Charakter | wesoły, ruchliwy, czujny i inteligentny |
Zdrowie | skłonność do chorób układu oddechowego, oczu, serca, uszu i stawów |
Pielęgnacja | cotygodniowe szczotkowanie oraz kontrola i oczyszczanie uszu i oczu |
Boston terrier – pochodzenie i historia
Boston terrier, jak wskazuje sama nazwa, to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jej przodków należy jednak szukać w Europie, a dokładnie rzecz ujmując, na Wyspach Brytyjskich. To właśnie stamtąd wywodzą się buldog angielski, terier angielski oraz angielski terier biały – rasy psów, których krzyżówki pozwoliły na wypracowanie podwalin dla współcześnie znanego wzorca boston terriera. Co ciekawe, prowadzone przez bostońskich robotników kojarzenia nie miały pierwotnie na celu tworzenia nowej rasy, a jedynie dopracowanie już istniejącej linii psów bojowych wykorzystywanych do walk. Uzyskany typ psa – inteligentny, oddany, a zarazem wyraźnie lżejszy i łatwiejszy w wychowaniu niż poprzednie pokolenia – zyskał jednak z czasem olbrzymią popularność wśród tamtejszych, wyższych sfer. Z biegiem czasu hodowcy koncentrowali się na lżejszych osobnikach, dążąc w hodowli do uzyskania skróconej kufy, większych oczu i „korkociągowatego” ogona.
W 1878 roku po raz pierwszy zaprezentowano szerszej publiczności psa w typie boston terriera, określanego wówczas mianem amerykańskiego bulteriera. W 1893 roku rasa została oficjalnie przemianowana na „boston terrier” i zaakceptowana pod tym terminem przez American Kennel Club.
Jak wygląda boston terrier?
Boston terrier to mały pies o zwartej budowie ciała i muskularnej sylwetce. Ma niedużą, proporcjonalną w stosunku do krótkiego tułowia głowę, mocne kończyny, nisko osadzony, krótki ogon. Wyróżnikiem rasy są duże, ciemne oczy, krótka i szeroka kufa, noszone prosto ku górze uszy oraz tak zwany „smoking” – czyli charakterystyczne, czarne, focze lub pręgowane umaszczenie z białymi znaczeniami (wymagana biała pierś, otoczka na kufie i strzałka między oczami).
Boston terriery – charakter, temperament, zachowanie
Boston terrier, choć związany nazwą z przodkami, nie charakteryzuje się obecnie typową dla teriera twardością, instynktem do polowania i uporem. Wręcz przeciwnie – to niesłychanie przyjazny, pogodnie usposobiony i otwarty pies, który w każdym widzi przyjaciela. Jednocześnie jest czujny i sygnalizuje ożywionym szczekaniem zbliżanie się gości. Duża towarzyskość tych psów utrudnia pozostawianie ich samych. Jeśli nie zostanie to wcześniej dokładnie wypracowane, może zdarzyć się, że boston terrier będzie stale szczekać lub nawet niszczyć przedmioty podczas wydłużającej się nieobecności opiekunów.
Boston terrier, choć rozmiary ma niewielkie, a swoim wyglądem rozczulić może niejedną osobę, nie będzie najlepszym wyborem dla rodzin z bardzo małymi dziećmi. Charakterny i temperamentny pies, nie będzie miał skrupułów w zademonstrowaniu swojego niezadowolenia, jeśli maluchy nie uszanują jego granic.
Wychowanie i szkolenie boston terriera
Boston terrier to łatwo przystosowujący się pies, który w małym mieszkaniu w mieście będzie równie szczęśliwy, co w domu z ogrodem. Najważniejsze są bowiem dla niego wystarczające wybieganie i wysiłek umysłowy.
Boston terrier z zapałem podchodzi do niemal każdej dyscypliny sportowej – od agility, poprzez psie tańce i frisbee, po sztuczki dla psów. Uwielbia ruch i wymaga go do dobrego samopoczucia. Chętnie towarzyszyć będzie swojemu ukochanemu właścicielowi podczas różnych aktywności. Trzeba jednak pamiętać o jednym – o ile dłuższe spacerowanie czy dogtrekking będą w zasięgu jego fizycznych możliwości, tak intensywne bieganie w roli towarzysza jazdy konnej, joggingu czy jazdy na rowerze może być dla niego zbyt wyczerpujące. Z uwagi na defekty anatomiczne, przede wszystkim nienaturalnie skróconą kufę, może u niego dojść do problemów z oddychaniem przy wzmożonym wysiłku. Z tych samych względów psy tej rasy wykazują także niską tolerancję na wysokie temperatury – podczas ciepłej pogody należy zrezygnować z długich i męczących wycieczek, a w czasie upałów zaplanować spacery na wczesne poranki i późne wieczory.
W szkoleniu boston terriera ważne jest przede wszystkim właściwe podejście i konsekwencja. Choć przypisuje mu się dużą gotowość do współpracy, to czasem może u niego odezwać się z pełną mocą niezależna natura teriera. Zwłaszcza w okresie dojrzewania może zdarzyć się, że boston terrier będzie ignorować komendy lub otwarcie je kwestionować. Z tego względu ważne jest, aby już od pierwszego dnia po wprowadzeniu do domu wyznaczać mu jasne zasady i uczyć odpowiedniego zachowania metodą pozytywnego wzmacniania. Dużą rolę w wychowaniu boston terriera odgrywa również sama osobowość jego opiekuna. Silny charakter, pewność siebie, jasne, zdecydowane komunikaty werbalne i niewerbalne – wszystko to pozwala ujrzeć psu we właścicielu swojego przywódcę stada. Niemniej ważne jest łagodne i pełne empatii podejście – surowe wychowanie czy karanie jest stanowczo niewskazane, gdyż może jedynie prowadzić do pojawienia się u psa problemów behawioralnych.
Pielęgnacja boston terriera
Krótka sierść boston terriera jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji. Poza okresem linienia, wystarczy po prostu regularnie ją szczotkować – jeden czy dwa razy w tygodniu. Do pielęgnacji sierści psa dobrze sprawdzić się może gumowa rękawica lub szczotka. W trakcie wymiany sierści najlepiej przeczesywać psa codziennie, ponieważ sztywny włos łatwo wbija się w różnego typu materiały i ciężko go usunąć.
Od najmłodszych lat psa należy przyzwyczajać do przycinania pazurów, kontroli oczu i uszu. Ważna jest także właściwa higiena jamy ustnej. Do mycia należy stosować wyłącznie specjalnie produkty do pielęgnacji zębów psów. Kąpiel przeprowadzać należy wyłącznie z wyraźnych wskazań dermatologicznych lub przy mocno zabrudzonej sierści. Na co dzień, kurz, pył czy błoto, można łatwo zebrać z sierści przy pomocy zwilżonego ręcznika.
Jaka karma dla boston terriera? Podstawy żywieniowe
Boston terrier wymaga wysokiej jakości karmy dla psów, dostosowanej do indywidualnych potrzeb – wagi, wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Psy tej rasy przeważnie nie są wybredne i zwykle dopisuje im apetyt. Mogą mieć skłonności do przejadania się – aby zapobiec wystąpieniu nadwagi, należy więc kontrolować ilość podawanej karmy, a wszelkie przysmaki dla psa odliczać od dziennej porcji.
Boston terriery – zdrowie rasy
Na co chorują boston terriery?
Boston terrier to rasa należąca do grupy brachycefalicznych. Z uwagi na uzyskaną w wyniku kierunkowej selekcji, nienaturalną anatomię – skróconą czaszkę i kufę – ma ona zwykle problemy z układem oddechowym i wynikającymi z tego następstwami. Wszystko to sprawia, że boston terriery, choć niewielkie, żyją średnio 11 – 13 lat.
Na problemach z oddychaniem nie kończą się jednak dolegliwości zdrowotne tej rasy. Bostony terriery często zmagają się z alergiami, schorzeniami i urazami oczu oraz układu ruchu. Wypadanie rzepki, dysplazja stawów biodrowych, spondyloza, aseptyczna martwica główki kości udowej, jaskra, zaćma – to najpowszechniejsze z nich.
Czy boston terrier charczy?
Chrapnie, świszczący oddech, obniżona tolerancja do wysiłku i wysokich temperatur, krztuszenie się w czasie posiłków, skłonność do udarów cieplnych – to najczęstsze problemy boston terrierów. Częstą konsekwencją nieprawidłowości anatomicznych są także zapadnięta tchawica, wydłużone podniebienie miękkie oraz problemy z gromadzeniem się gazów w jelitach (w wyniku połykania powietrza). Należy dodać, że nieprawidłowe oddychanie prowadzi jednak do ogólnego pogorszenia funkcjonowania organizmu – w tym niedostatecznego dotlenienia tkanek i narządów. Przewlekłe, bardzo głośne charczenie może być natomiast symptomem poważniejszych problemów i wymaga konsultacji ze specjalistą.
Boston terrier cena
Ile kosztuje boston terrier?
Cena boston terriera oscyluje zwykle w granicach 4000 – 8000 złotych. Podobnie jak w przypadku wielu innych ras psów, zależy ona od kilku czynników – w tym renomy hodowli, sukcesów turniejowych i wystawowych rodziców oraz przodków widniejących w rodowodzie, popularności na rasę czy samej lokalizacji.
Koszt utrzymania boston terriera
Ile kosztuje boston terrier, jeśli chodzi o samo utrzymanie? Miesięczne wydatki ograniczają się z reguły do zakupu karmy i przysmaków. Zwykle jest to koszt w granicach 300 – 400 złotych. W cenę utrzymania boston terriera wliczyć należy także wydatki okresowe – w tym między innymi zakup akcesoriów, niezbędne szczepienia i opiekę weterynaryjną.
Najlepsze produkty dla psów rasy boston terrier znajdziesz w sklepie Maxi Zoo!
Rasa psów Boston terrier może przypaść ci do gustu, ale istnieje wiele innych ras, które również mogą cię zainteresować:
- Amerykański pitbulterier: Odpowiednie wychowanie pozwala amerykańskiemu pitbull terrierowi wykorzystać jego potencjał i sprawić, że stanie się on idealnym kompanem rodziny. Posłuszeństwo, inteligencja i odrobina poczucia humoru są jego prawdziwymi atutami.
- Buldog francuski: Buldog francuski stał się jedną z najbardziej popularnych ras psów nie bez powodu! Ich urok i zabawowość przyciągają uwagę. Dzięki swojemu zrównoważonemu charakterowi, “Frenchies” dobrze sprawdzają się nawet w życiu miejskim, o ile zapewni się im wystarczająco dużo ruchu.
- American staffordshire terrier: Przodkowie American staffordshire terriera byli kiedyś używani jako psy bojowe. Renomowani hodowcy tej rasy zawsze zwracają szczególną uwagę na zdrowie zwierząt i ich zachowanie.
- Bulterier miniaturowy: Bulterier miniaturowy jest jak klaun wśród psów. Jego zabawny, bystry i radosny charakter sprawia, że każdy obserwator uśmiecha się na jego widok. W domu te krasnale o długich nosach są czujnymi i kochającymi towarzyszami.
- Staffordshire bulterrier: Staffordshire bulterrier, znany również jako Staffie, to brytyjska rasa psa o długiej tradycji. Muskularne czworonogi są uważane za niezwykle cierpliwe wobec zarówno dużych, jak i małych członków rodziny, o ile zostaną odpowiednio zsocjalizowane.
- Bulterrier: Pomimo swojej wyjątkowo spokojnej natury, Bullterrier wciąż jest narażony na wiele uprzedzeń z powodu swojej historii jako psa bojowego. Jednak, jak wiele innych ras terierów, dobrze zsocjalizowane i wychowane osobniki zazwyczaj są grzeczne i spokojne.