Bokser – przyjaciel dzieci i wierny pies stróżujący
08.01.2024 - Czas czytania: 3 minuty
Ładny mi macho: opinia złego, śliniącego się psiura długo krążyła wokół boksera, który obecnie zyskuje coraz większą sympatię ze względu na swoje prawdziwe usposobienie: jest przyjaznym, łatwym w pielęgnacji psem rodzinnym z wyjątkowym podejściem do dzieci. Poszukują państwo rasowca, który stanie się członkiem rodziny? Bokser będzie idealnym kandydatem!
Od psa myśliwskiego do rodzinnego pieszczocha
Przodkami boksera były uwielbiane na dworach szlacheckich brabanckie bullenbeissery (czyli tzw. pożeracze byków), które wykorzystywano przede wszystkim podczas polowań na dziki. Ich zaletą była silna szczęka, dzięki której mogły utrzymać ofiarę tak długo, aż dotarł do niej myśliwy. W późniejszym czasie skrzyżowano je z buldogami. Nowej linii hodowlanej nadano oficjalnie nazwę bokser w nawiązaniu do stosowanego w Monachium określenia „Bierboxer“. Pierwsza publiczna prezentacja boksera odbyła się w 1885 roku, zaś w 1924 rasa ta została dopuszczona do użytku w służbach ratowniczych oraz policyjnych, a także do roli przewodników osób niewidomych. Przez długi czas często stosowanym zabiegiem u psów tej rasy było kopiowanie ogona i uszu. Dziś jest to na szczęście prawnie zabronione.
Temperament i charakter boksera
Bokser to niezależny i pewny siebie pies, którego wyróżnia pogodny, bystry i żywy temperament. Psy tej rasy bezwzględnie potrzebują ruchu i zajęć na świeżym powietrzu. Swoich właścicieli darzą szczerą miłością, zaś w stosunku do obcych są nastawione z początku dość sceptycznie. Boksery potrafią być również uparte, jednak nie należy panikować: można zaradzić temu, podchodząc do nich z życzliwą konsekwencją. W sytuacjach zagrożenia boksery są w stanie zapewnić bezpieczeństwo i żarliwie stanąć w obronie ukochanych osób oraz posesji. W stosunku do innych psów wykazują się raczej dominującą postawą. Jeśli nie zapewnia im się dostatecznej ilości bodźców, stają się nerwowe i nadaktywne.
Nasze zalecenia dotyczące treningu z psem
Wychowanie i chów boksera
Tak jak wszystkie inne psy, również boksery warto jest nauczyć posłuszeństwa i podstawowych komend. Ponieważ te inteligentne czworonogi pragną przyciągać uwagę człowieka, stosunkowo łatwo jest je wychować. Muszą jedynie zaakceptować przywódcę stada. Ich silne nerwy sprawiają, że boksery świetnie sprawdzają się wśród rodzin z dziećmi: nic nie jest w stanie wyprowadzić ich z równowagi. Aby wyzwolić te pozytywne cechy u swojego psa, warto zapewnić mu dobre warunki, odpowiednią dawkę ruchu oraz pakiet zajęć na świeżym powietrzu. Bokser jest doskonałym psem domowym, jednak równie dobrze sprawdza się jako pies pracujący, który z zaangażowaniem wypełnia swoje zadania – na przykład w roli psa ratowniczego i towarzyszącego, bądź też obrońcy. Warto jest zapewnić swojemu bokserowi co najmniej półtorej godziny dziennych aktywności w formie spacerów lub zabrać go jako towarzysza rowerowej wycieczki czy też konnej przejażdżki. Ze względu na swój aktywny i żywotny charakter bokser uwielbia sport i zabawy, podczas których może się porządnie wyszaleć. Nieszczególnie nadaje się do życia w wielkim mieście. Potrzebuje ogrodu, którego będzie mógł strzec.
Pielęgnacja boksera
Pielęgnacja sierści bokserów jest łatwa: wystarczy od czasu do czasu czesać je przy użyciu miękkiej szczotki. Ze względu na cienką warstwę sierści te czworonogi są jednak nieco wrażliwe na zimno. Należy uważać na to, aby pies się nie przeziębił. Przypadłością, która często dotyka tę rasę, jest podwinięcie powieki (entropium). Podobnie jak inne duże psy również boksery mają skłonność do dysplazji i artrozy.
Te psy, podobnie jak bokser, należą do grupy ras pinczerów. Dowiedz się więcej o tych rasach:
- Buldog angielski: Choć może wydawać się groźny, ze względu na poważne spojrzenie, to tylko stereotypy! Buldog angielski to uroczy pies o łagodnym usposobieniu i wielkim sercu.
- Pinczer niemiecki: Pinczer niemiecki nie zna nudnych chwil – jest pełen energii i chętny do aktywności przez cały dzień. Jego wychowanie może być wyzwaniem, ale zaangażowanie się w to sprawi, że zyskasz lojalnego, przywiązanego i uroczego towarzysza.
- Pinczer miniaturowy: Pinczer miniaturowy, nazywany „Min Pin“, choć jest mały, jest dość wymagający. Rasa ta preferuje duży ogród, długie spacery i mentalne wyzwania zamiast miejskiego życia i noszenia w torebce.
- Doberman: Doberman to pies o wyrazistym charakterze, znany z elegancji, sportowej sylwetki i dumnego wyglądu. Może pełnić różne role – od psa obronnego do rodzinnego, pod warunkiem konsekwentnego wychowania.