Bernardyn – wierny olbrzym o wielkim sercu

06.05.2024 - Czas czytania: 2 minuty

Bernardyn stoi na górze

Dzielny gigant przedzierający się przez zaspy z małą beczką na szyi — to obraz, który wielu z nas ma przed oczami na myśl o bernardynie. I faktycznie, ta imponująca rasa od wielu lat zajmuje się w Alpach ratowaniem osób zasypanych przez lawiny – i to z wielkim sukcesem. Dziś pies św. Bernarda towarzyszy przede wszystkim rodzinom. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ten delikatny olbrzym jest łagodny, zrównoważony i przyjazny w stosunku do dzieci.

Niezawodny pies ratowniczy z Alp

Ojczyzną bernardyna są góry, a dokładnie Alpy. Ten silny pies już od średniowiecza cieszył się dużą popularnością wśród rolników i pasterzy. w XVII Czujne bernardyny przez wieki żyły u boku mnichów z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, w hospicjum wybudowanym na wysokości 2469 m. Mnisi używali bernardynów do poszukiwania w śniegu zaginionych i zasypanych ludzi. Za bohatera narodowego Szwajcarii uchodzi bernardyn Barry, który na początku XIX. wieku uratował życie ponad 40 osób. W 1887 roku oficjalnie uznano bernardyna za szwajcarską rasę psa.

Charakter bernardyna

Spokojny i zrównoważony – tak można by opisać usposobienie tego szwajcarskiego ratownika. Bernardyny trudno jest wytrącić z równowagi: Mają w sobie duże pokłady cierpliwościprzede wszystkim w stosunku do dzieci – i są niewiarygodnie dobroduszne. Mimo to są czujne i wyróżniają się silnie rozwiniętym instynktem obronnym. Najlepiej czują się w gronie rodzinnym na dużej działce, której mogą pilnować. Wierny bernardyn niechętnie oddala się od swojego „stada” i potrzebuje stałego kontaktu z bliskimi. Nie nadaje się do psiarni.

Inne duże psy z jeszcze większym sercem to na przykład Landseer, Leonberger i Nowofundlandczyk.

PodsumowanieBernardyn

Rasa
Bernardyn
Pochodzenie
Szwajcaria
Klasyfikacja
Pies towarzyszący, stróżujący i podwórkowy
Rozmiar
wysokość w kłębie: 70−90 cm (pies), 65−80 cm (suka)
Waga
64–120 kg
Budowa ciała
silny, umięśniony
Oczy
od ciemnobrązowych po orzechowe
Uszy
długie, zwisające uszy w kształcie trójkąta
Sierść i umaszczenie
dwa warianty – krótkowłosy (szorstka) i długowłosy –, biały kolor podstawowy, duże czerwonobrązowe plamy
Cechy szczególne
silny instynkt opiekuńczy
Charakter
łagodny, zrównoważony, czujny, przywiązany, przyjazny w stosunku do dzieci
Pielęgnacja
regularna pielęgnacja sierści

Wychowanie i życie z bernardynem

Jedną z cech wrodzonych bernardyna jest upór. Z tego powodu nie obejdzie się bez konsekwentnego wychowania i silnej ręki. Szczenięta są bardzo ruchliwe i skore do zabawy; od małego potrzebują jasnych reguł. Trzymając w domu bernardyna należy nigdy nie zapominać, że ogromny ciężar tej rasy sprawia, że jest on silniejszy od człowieka. Bernardyn może osiągnąć nawet 90 cm w kłębie, co należy mieć na uwadze w codziennym życiu. Olbrzym potrzebuje dużej dawki ruchu i nie będzie szczęśliwy w bloku mieszkalnym w mieście. Ze względu na grubą sierść najlepiej czuje się w niskich temperaturach. Gdy na dworze robi się gorąco, najchętniej chowa się w zacienionym miejscu. W śniegu jest natomiast w swoim żywiole i trudno go zmęczyć.  Bernardyny nie zajmują się już ratownictwem z powodu swojego rozmiaru. Zamiast tego służą jako psy terapeutyczne w wielu ważnych dziedzinach.

Pielęgnacja bernardyna

Miękka, błyszcząca sierść bernardyna jest łatwa do szczotkowania. Podczas zmiany sierści futro wymaga codziennej pielęgnacji.

Zdrowie bernardyna

Wysoki wzrost i powiązana z nim spora waga mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, jak dysplazja stawów biodrowych (HD). Dlatego odradza się trzymanie bernardynów w domach z wieloma stopniami. Hodowcy bernardynów zdają sobie sprawę z ryzyka wystąpienia HD i w ostatnich latach zwracają na nie szczególną uwagę. Doprowadziło to do zmniejszenia liczby psów cierpiących na dysplazję.

U nas znajdą Państwo najlepsze produkty dla swojego bernardyna!

Do produktów dla psów

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie