Akita inu – charakter, wymagania, cena
05.07.2024 - Czas czytania: 6 minuty
Akita jest jedną z najstarszych i najbardziej pierwotnych ras psów. Japońskie korzenie odznaczają się wyraźnie w ich temperamencie. Akita inu są opanowane, a przy tym dość powściągliwe w okazywaniu uczuć. Nie będą łatwe w prowadzeniu dla początkujących, ponieważ psy tej rasy mają silną potrzebę niezależności i dominacji. Otoczone odpowiednią opieką, odwdzięczą się jednak oddaniem i silnym przywiązaniem do opiekuna. Poznaj bliżej rasę akita!
- Najważniejsze informacje o akita inu w skrócie
- Akita - historia i pochodzenia rasy
- Czy pies akita jest groźny? Usposobienie i charakter
- Wychowanie i aktywność - czy akita to trudny pies?
- Jak dbać o akitę? Pielęgnacja akity inu
- Na co choruje akita?
- Akita inu cena – koszt zakupu i utrzymania psa
- Ciekawostki o akitach
Najważniejsze informacje o akita inu w skrócie
PodsumowanieAkita inu
Rasa | Akita inu |
Pochodzenie | Japonia |
Klasyfikacja | Szpice i psy typu pierwotnego/psy towarzyszące |
Rozmiar | 67–70 cm (pies), 61–64 cm (suka) |
Waga | ok. 40 kg (pies), ok. 35 kg (suka) |
Budowa ciała | majestatyczna, umięśniona sylwetka, zwężający się, zaokrąglony do góry ogon |
Oczy | małe, trójkątne, ciemnobrązowe |
Uszy | trójkątne, podniesione i wychylone do przodu uszy |
Sierść i umaszczenie | szorstka, gęsty podszerstek; kolory: czerwony, biały, sezamowy lub z plamkami; z białym znakowaniem na głowie oraz od spodu ciała i po bokach nóg od pyska aż do ogona (tak zwany rysunek „Urachiro”) |
Cechy szczególne | samotnik |
Charakter | powściągliwy, dumny, wierny, uparty |
Pielęgnacja | regularna pielęgnacja sierści grzebieniem i szczotką |
Zdrowie | zwiększone ryzyko wystąpienia autoimmunologicznych chorób skóry u zwierząt, niedoczynności tarczycy, dysplazji stawu biodrowego i chorób dziedzicznych ucha wewnętrznego |
Akita - historia i pochodzenia rasy
Akita inu, znana również jako akita japońska lub po prostu akita, to rasa psów pochodząca z Japonii, zaliczana do szpiców i psów pierwotnych – jedna z najstarszych i największych spośród rodzimych ras. Swoją nazwę wywodzi od prefektury Akita na wyspie Honsiu. Jak głoszą legendy, przodkowie rasy prawdopodobnie towarzyszyli pierwszym ludziom, którzy osiedlili się na wyspie. Drugi człon nazwy akita inu pochodzi natomiast z języka japońskiego, gdzie „inu” to po prostu „pies domowy”.
Początkowo akita hodowana była przede wszystkim do walk psów. Później wykorzystywano ją również do polowań, nierzadko nawet na niedźwiedzie. Akity trzymano także w innych celach użytkowych – bardzo często pomagały one w codziennym życiu na wsi, głównie jako psy pociągowe.
Obecnie, akita to przede wszystkim rasa psów do towarzystwa, zgodnie z klasyfikacją FCI, niepodlegająca próbom pracy. W Japonii, na mocy dekretu cesarskiego, akita inu uzyskała status „narodowego pomnika przyrody”. Zwierząt tych nie wolno było eksportować do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej niektóre okazy hodowlane dotarły do USA, gdzie w międzyczasie powstała odrębna rasa – akita amerykańska (z domieszką owczarka niemieckiego). Obie odmiany akity zostały uznane przez FCI (Fédération Cynologique Internationale).
Czy pies akita jest groźny? Usposobienie i charakter
Akita to opanowany i łagodny pies, którego trudno wyprowadzić z równowagi. Agresywność czy lękliwość nie są częścią jego natury. Z drugiej strony, ma on tendencję do dominacji – akicie często wydaje się, że góruje nad właścicielem. Ponadto, psy tej rasy cechuje duża doza pewności siebie.
Akity to psy czujne z silnie zaznaczonym instynktem terytorialnym. Nie są jednak skłonne do ślepego posłuszeństwa, nie przywiązują też zbytniej wagi do zadowalania swoich ludzkich towarzyszy. Małym wyjątkiem jest osoba (zwykle opiekun), którą pies akita uzna za przywódcę swojego stada. Obcych ludzi zazwyczaj całkowicie ignorują, dopóki nie zauważą w nich źródła zagrożenia.
Akita inu jest raczej nietypowym dla psów samotnikiem, który na obecność innych osobników często reaguje dominacją. Aby uniknąć problemów w sytuacjach z obcymi czworonogami, zalecane jest uczęszczanie do przedszkola dla psów.
Wychowanie i aktywność - czy akita to trudny pies?
Akita inu potrzebuje pewnego siebie, a zarazem opanowanego opiekuna, którego będzie mógł uznać za przywódcę stada i którego polecenia będzie wykonywać. Choć psy tej rasy pojętne i posłuszne, i nie sprawiają większych problemów w szkoleniu, wymagają konsekwentnego prowadzenia. Istotne jest natomiast to, aby wychowanie psa rasy akita szło w parze z łagodnym podejściem – opartym na empatii, pozytywnym wzmacnianiu oraz szacunku dla niezależnej osobowości czworonoga.
Dobrze zsocjalizowany akita inu z ustabilizowanym charakterem to wspaniały pies rodzinny i towarzyszący, który potrzebuje więzi z umiarkowanej wielkości grupą ludzi -przede wszystkim kontaktu ze swoim ukochanym właścicielem.
Trzeba też pamiętać, że akita to rasa psów aktywnych, które lubią ruch i potrzebują dostatecznej ilości zajęć. Jeśli nie mają dostępnego ogrodu lub rozległej przestrzeni, wymagają obowiązkowo długich spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Sport i agility dla psów nie są z reguły odpowiednie dla tej rasy. Temperamentowi akity będzie bardziej odpowiadać towarzyszenie opiekunowi podczas jazdy na rowerze czy joggingu.
Jak dbać o akitę? Pielęgnacja akity inu
Wbrew pozorom, pielęgnacja psa rasy akita nie jest skomplikowana. W przypadku sierści, wystarczy regularne szczotkowanie – zwykle raz w tygodniu. W okresie linienia, przypadającym na wiosnę i jesień, akita inu wymaga częstszego wyczesywania martwego włosa, najlepiej codziennie lub co dwa dni. Dobrze sprawdzi się do tego średniej gęstości grzebień oraz klasyczna pudlówka. Warto mieć na uwadze, że akity nie wymieniają sierści równomiernie, lecz gubią ją partiami. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o starannym wyczesywaniu okrywy.
Podobnie jak w przypadku innych ras psów, u akity ważna jest także systematyczna kontrola stanu oczu, uszu, pazurów oraz jamy ustnej. Kąpiel psa wymagana jest wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, tj. wskazań weterynaryjnych lub w sytuacji, kiedy sierść faktycznie mocno się pobrudzi. Do mycia akity używać należy wyłącznie specjalnych produktów do pielęgnacji sierści psów.
Na co choruje akita?
Akita inu to pies cieszący się względnie dobrym zdrowiem. Jednakże, podobnie jak w przypadku innych ras, istnieją określone choroby, co do których akity mają predyspozycje. Są to przede wszystkim:
- postępujący zanik siatkówki (PRA),
- dysplazja siatkówki (RD),
- katarakta,
- SA – Sebaceous adenitis – zapalenie gruczołów łojowych
- zespół Vogta-Koyanagiego-Harady – zespół naczyniówkowo-skórny
Ryzyka wystąpienia chorób można w większości uniknąć, nabywając psa od odpowiedzialnych hodowców. Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji na temat renomowanych hodowli akity inu w kraju jest Związek Kynologiczny w Polsce.
Należy też pamiętać, że akita to pies o gęstej szacie, przystosowany przede wszystkim do surowego klimatu – siarczystych mrozów i wilgoci. Z tego też powodu, psy tej rasy zdecydowanie gorzej znoszą lato i upały. Aby ulżyć akicie w trakcie najgorętszych dni w roku, można zaopatrzyć się w maty chłodzące dla psa, a dłuższe spacery czy zabawę zaplanować na wczesny poranek lub późny wieczór. Atrakcją na lato dla akity może być także specjalny basen dla psów lub poidełko w postaci psiej fontanny chłodzącej.
Akita inu cena – koszt zakupu i utrzymania psa
Zastanawiasz się, ile kosztuje pies rasy akita? Uśredniona cena za szczeniaka akity z rodowodem zwykle zamyka się w granicach 3500 – 4000 złotych. Natrafić można jednak i droższe szczenięta – wszystko zależy bowiem od renomy danej hodowli, osiągnięć wystawowych i turniejowych rodziców miotu, indywidualnych cech małego pieska czy też samego umaszczenia. Zwykle za droższą uchodzi akita inu pręgowana.
Kwota, jaką przychodzi zapłacić za zakup akity, to nie wszystko. Trzeba też zwrócić uwagę na pozostałe kosztach utrzymania psa. Należą do nich przede wszystkim wyżywienie i opieka weterynaryjna. Warto wiedzieć, że akita to dość duża rasa, przez co potrzebna będzie większa ilość karmy dla psów niż przy mniejszych pieskach.
Ciekawostki o akitach
Czy wiesz, że…
- W Japonii psy cieszą się wysokim szacunkiem – do tego stopnia, że niektóre typowe rasy zostały oficjalnie uznane nawet za „narodowy pomnik przyrody”. W przypadku rasy akita miało to miejsce w 1931 roku.
- Nawet dzisiaj czystorasowe psy akita są uważane za symbol statusu.
- Druga wojna światowa doprowadziła tę rasę praktycznie do wyginięcia, ponieważ hodowla utknęła w martwym punkcie.
Najlepsze produkty dla psa rasy akita inu znajdziesz w Maxi Zoo!
Inne rasy, które również mogą Ci się podobać:
- Tosa inu: Tosa inu, nazywany także japońskim dogiem, jest największą spośród japońskich ras psów. Ten godny i cierpliwy kolos to niezwykle lojalny i oddany towarzysz, który wspaniale sprawdza się jako pies stróżujący. Dodatkowo jest to zwierzak kochający dzieci, charakteryzujący się dużą pewnością siebie.
- Shiba inu: W swoim rodzinnym kraju, czyli japonii, shiba inu mimo silnej konkurencji ze strony europejskich małych ras nadal należy do najpopularniejszych czworonogów. Nic dziwnego. Jest to towarzysz niezwykle wierny i przywiązany, który zachwyca inteligencją i przyjemnym charakterem.
- Hokkaido: Hokkaido to doskonały pies myśliwski i stróżujący. Jego wychowanie wymaga jednak doświadczonych rąk. Ten wrażliwy pies zazwyczaj słucha tylko jednej osoby, którą jednoznacznie akceptuje jako przywódcę w stadzie.
- Akita amerykańska: Akita amerykański i nowoczesny japoński akita inu mają wspólnego przodka: tradycyjnego japońskiego Akitę. Amerykańska akita, nazywana także “Wielkim Japońskim Psem”, jest większy, cięższy i ogólnie bardziej masywny od swojego odpowiednika z cesarstwa.