Dowiedz się więcej na temat różnych ras psów
14.02.2024 - Czas czytania: 1 minuty
Każda rasa psów wyróżnia się zarówno indywidualnymi cechami charakteru jak i cechami zewnętrznymi. Dlatego też różne rasy potrzebują odpowiedniego wychowania i opieki. W tym miejscu znajdziesz profile małych, średnich i dużych ras psów oraz najważniejsze fakty i wskazówki.
Rasy psów od A do L
- Airedale terrier
- Akita amerykańska
- Akita inu
- Alaskan malamute
- Amerykański pitbulterier
- Amerykański staffordshire terrier
- Anatolijski pies pasterski
- Australijski kelpie
- Australijski pies pasterski
- Basenji
- Basset
- Beagle
- Bearded Collie
- Beauceron
- Bernardyn
- Berneński pies pasterski
- Biały owczarek szwajcarsk
- Bichon Frisé
- Bloodhound
- Bokser
- Bolończyk
- Bolończyk kolorowy
- Border Collie
- Border terrier
- Borzoj
- Boston terrier
- Briard
- Broholmer
- Buldog amerykański
- Buldog angielski
- Buldog francuski
- Bulmastif
- Bulterier
- Cairn terrier
- Cane corso
- Cavalier King Charles spaniel
- Cavapoo
- Chart afgański
- Chart szkocki
- Chesapeake Bay retriever
- Chihuahua
- Chow-chow
- Cocker spaniel angielski
- Collie krótkowłosy
- Coton de Tulear
- Dalmatyńczyk
- Dog argentyński
- Dog kanaryjski
- Dog niemiecki
- Dog z Bordeaux
- Elo
- Entlebucher
- Eurasier
- Fila brasileiro
- Fiński lapphund
- Flat coated retriever
- Goldendoodle
- Golden Retriever
- Greyhound
- Grzywacz chiński
- Harzer fuchs
- Hiszpański pies dowodny
- Hovawart
- Husky syberyjski
- Islandzki szpic pasterski
- Jack Russell terrier
- Jamnik
- Kangal
- Komondor
- Kooikerhondje
- Kuvasz
- Labradoodle
- Labrador Retriever
- Lagotto romagnolo
- Landseer
- Leonberger
- Lhasa apso
Rasy psów od M do Z
- Maltańczyk
- Maltipoo
- Mały münsterländer
- Manchester terrier
- Mastif neapolitański
- Mastif tybetański
- Mops
- Mudi
- Norfolk terrier
- Nowofundlandczyk
- Owczarek australijski
- Owczarek długowłosy collie
- Owczarek holenderski
- Owczarek kaukaski
- Owczarek niemiecki
- Owczarek staroniemiecki
- Owczarek szetlandzki
- Owczarek szkocki długowłosy
- Parson Russell terrier
- Pekińczyk
- Pies faraona
- Pies górski z Appenzell
- Pies z Hokkaido
- Pinczer niemiecki
- Pinczer małpi
- Pinczer miniaturowy
- Pirenejski pies górski
- Płochacz niemiecki
- Portugalski pies dowodny
- Pointer
- Pomsky
- Pudel
- Pudel miniaturowy
- Pudelpointer
- Pudel średni
- Puggle
- Puli
- Pumi
- Ratler praski
- Retriever z Nowej Szkocji
- Rhodesian ridgeback
- Rosyjski toy
- Rottweiler
- Saluki
- Samojed
- Schipperke
- Seter angielski
- Seter irlandzki mahoniowy
- Seter szkocki
- Shar pei
- Shih tzu
- Spaniel bretoński
- Springer spaniel angielski
- Staffordshire bulterier
- Sznaucer
- Sznaucer miniaturowy
- Sznaucer olbrzym
- Szpic japoński
- Szpic miniaturowy
- Szpic niemiecki
- Szpic wilczy
- Szwajcarski pies pasterski
- Terier irlandzki
- Terier tybetański
- Terier walijski
- Tervueren
- Thai ridgeback
- Tosa inu
- Welsh corgi pembroke
- West highland white terrier
- Whippet
- Wilczak czechosłowacki
- Wilczarz irlandzki
- Wyżeł niemiecki krótkowłosy
- Wyżeł weimarski
- Wyżeł węgierski krótkowłosy
- Yorkshire Terrier
Tematy w tym artykule
Te tematy mogą Cię również zainteresować
Rasy psów
Psy to prawdopodobnie najpopularniejsze zwierzęta domowe, które nazywane są nawet najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Wyróżniamy aż 344 rasy psów, które można następnie podzielić na dziesięć grup. Jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup lub przygarnięcie pupila, warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi najpopularniejszych ras, aby uniknąć w przyszłości niespodzianek. Skorzystaj z naszych poradników i artykułów, aby poznać rasy psów i dowiedzieć się więcej na ich temat.
Czym się różnią rasy psów?
Rasy psów różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również charakterem, pewnymi skłonnościami do różnych chorób, czy wymaganiami w zakresie pielęgnacji.
Rasy psów dzielimy na dziesięć podstawowych grup:
- Grupa I: Owczarki i psy pasterskie
- Grupa II: Pinczery i sznaucery, psy górskie i szwajcarskie psy pasterskie
- Grupa III: Teriery
- Grupa IV: Jamniki
- Grupa V: Szpice i psy w typie pierwotnym
- Grupa VI: Psy gończe i posokowce
- Grupa VII: Wyżły
- Grupa VIII: Płochacze, psy aportujące i wodne
- Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa
- Grupa X: Charty
Rasy psów można także w dużym uproszczeniu podzielić na małe, średnie, duże oraz agresywne. W przypadku tych ostatnich należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ wymagają najwięcej uwagi i wiedzy. Do ras psów agresywnych zaliczamy między innymi rottweilery, pit bulle, buldogi amerykańskie oraz owczarki kaukaskie. Pupile te wymagają odpowiedniej tresury już od pierwszych miesięcy życia. Pozwala to na ograniczenie niechcianych, agresywnych zachowań wobec ludzi i innych zwierząt. Zdecydowana większość z tych psów, to jednocześnie rasy duże lub średnie, które zdecydowanie nie nadają się dla osób mieszkających w mniejszych mieszkaniach.
Rasy duże to na przykład owczarki niemieckie, labradory, berneńskie psy pasterskie, czy golden retrievery. Do przedstawicieli tej grupy należą także jedne z największych psów świata: dogi niemieckie, oraz bernardyny. Takie psy potrzebują wiele przestrzeni, dlatego sprawdzą się świetnie w przypadku osób mieszkających w domach z ogródkiem lub bardzo dużych mieszkaniach.
Średnie rasy psów to między innymi beagle, boksery, chow-chow‘y, czy dalmatyńczyki. Pupile należące do tej grupy odznaczają się przede wszystkim dużą aktywnością i entuzjazmem. Uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu i długie wędrówki. Wiele z nich to także świetni pływacy, którzy na pewno będą Ci wdzięczni, jeśli zabierzesz ich od czasu do czasu nad jezioro.
Do grupy małych psów zaliczamy między innymi chihuahua (najmniejsza rasa świata), buldogi francuskie, bolończyki, czy Cavalier King Charles spaniele.
Najpopularniejsze rasy psów
Do najpopularniejszych w Polsce ras psów należą przede wszystkim yorki, labradory, golden retrievery, shih tzu, owczarki niemieckie, beagle, buldogi francuskie oraz chihuahua. Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej:
- York: Wbrew pozorom to nie tylko słodki pupil przypominający przytulną maskotkę, ale także pies o silnym charakterze gotowy do zabawy. Jest świetnym wyborem dla bardziej doświadczonych opiekunów, którzy będą w stanie nadążyć za tym biegającym „wulkanem energii”.
- Labrador: Rasa ta stała się niezwykle popularna ze względu na swoją inteligencję i przyjacielskie nastawienie do człowieka. Przed zdecydowaniem się na labradora warto jednak pamiętać, że ten pupil potrzebuje naprawdę dużo ruchu (zarówno biegania, jak i pływania).
- Golden retriever: Psy tej rasy odznaczają się inteligencją, odwagą, otwartością i przyjaznym nastawieniem. Jest to bardzo dobry wybór dla początkujących miłośników psów, ze względu na swoje ufne nastawienie i potrzebę zaimponowania właścicielowi.
- Shih Tzu: Te małe pieski uwielbiają być w centrum uwagi i wymagają od swojego właściciela oddania i przyjaźni. Jednocześnie jednak zachowują niezależność i charakterem przypominają nieco koty. Sprawdzają się świetnie jako pieski rodzinne.
- Owczarek niemiecki: Niezwykła inteligencja, uległość, posłuszeństwo, czujność, silne nerwy oraz pewność siebie to cechy, które w pełni oddają charakter owczarków niemieckich. Ich wierność opiekunowi jest zaskakująco silna i w razie potrzeby będą w stanie wskoczyć za człowiekiem w ogień.
- Beagle: Pies tej rasy zdecydowanie nie sprawdza się, jako stróż domu. Jego towarzystkie i łagodne usposobienie sprawia, że zamiast bronić przed złodziejem, zwyczajnie się z nim zaprzyjaźni (szczególnie jeśli ten zaoferuje mu jakieś smakołyki). Największą wadą beagla jest jego żarłoczność. Nigdy nie przegapi okazji do posiłku, a gdy tylko otworzysz lodówkę, pupil w mgnieniu oka pojawi się w kuchni.
- Buldog francuski: Te słodkie pieski z charakterystycznym pyszczkiem nadają się świetnie do życia w mieście. Cechami charakterystycznymi „francuzów” są lojalność, spokój, czujność i przyjazne nastawienie do dzieci. Uwielbia towarzystwo swojego właściciela i z ogromną przyjemnością będzie spał z nim w jednym łóżku, charakterystycznie pochrapując.
- Chihuahua: Te meksykańskie pieski, to najmniejsza rasa na świecie. Mierzą zaledwie 15, do 35 centymetrów w kłębie. Z charakteru są towarzystkie, bardzo przyjazne do ludzi i uwielbiają życie w stadzie (dlatego czują się świetnie w towarzystwie innych psów). Ciekawostką jest, że długowłose chihuahua są nieco bardziej ugodowe i łagodniejsze od swoich krótkowłosych „kuzynów”.
Rasy psów: Jak wybrać tę właściwą?
Kiedy decydujesz się na psa, powinieneś dokładnie zapoznać się ze specyfikacjami i cechami charakterystycznymi różnych ras. Dzięki temu nie tylko uda Ci się uniknąć przykrych niespodzianek, ale także dostosować wybór do Twoich indywidualnych potrzeb i trybu życia.
Zastanów się przede wszystkim nad tym, co możesz zaoferować zwierzakowi ze swojej strony. Kluczowe w tym przypadku będą odpowiedzi na pytania na temat wielkości Twojego mieszkania lub domu, tego czy posiadasz ogródek, itd. Poza tym, pomyśl czego Ty oczekujesz od pupila. Czy chcesz, żeby był energiczny, ponieważ uwielbiasz poranny jogging lub szukasz kompana do długich przejażdżek rowerowych? A może wolisz po pracy usiąść przed telewizorem i chcesz, żeby piesek spokojnie towarzyszył Ci na kanapie?
Wiele osób, czasami nawet nieświadomie, kieruje się modą w przypadku wyboru rasy psa. Ulubione postaci w serialach, czy filmach, gwiazdy show biznesu lub nasi przyjaciele mają często wpływ na ten wybór. Przykładem może być fakt, że owczarki niemieckie cieszyły się w Polsce ogromną popularnością w okresie, gdy w telewizji oglądać można było serial „Czterej pancerni i pies”, natomiast owczarki Collie w latach 90tych, ze względu na popularną Lessie! Nie daj się tego typu sztuczkom Twojego umysłu, a decyzję o wyborze rasy psa poprzyj wiedzą.