Z psem w drodze — od spaceru po podróż samolotem

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Rauhhaardackel sitzt im öffentlichen Verkehrsmittel Bus auf dem Schoß seines Besitzers.

Psy są zwierzętami bardzo towarzyskimi. Na szczęście coraz więcej właścicieli psów chętnie podróżuje ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby wspólny pobyt w miejscach publicznych nie zaszkodził psu i aby w podróży niczego mu nie brakowało. Tu można przeczytać zestawienie najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę — wybierając się i na zwykły spacer, i w długą podróż.

Z psem w drodze — jak zawsze mieć pupila przy sobie

Psy to zwierzęta stadne. To oznacza, że nie lubią zostawać same. Wręcz odwrotnie, chcą towarzyszyć swojemu panu czy swojej pani zawsze i wszędzie. To oznacza również, że opiekun przez cały czas ponosi odpowiedzialność za swojego czworonożnego przyjaciela. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne aspekty wspólnego życia: nie wszyscy ludzie lubą psy i nie wszystkie psy są wszędzie tak samo dobrze traktowane. Pies powinien się na przykład nauczyć, aby nie skakać na ludzi i nie zbliżać się do obcych. W niektórych sytuacjach, na przykład w restauracjach, lepiej zapytać z wyprzedzeniem, czy wolno tam zabrać psa.

Spacery, przechadzki, wędrówki

Co konkretnie oznacza podróżowanie z psem? Zasadniczo jest podobnie jak w przypadku małych dzieci: trzeba pomyśleć o wszystkim z wyprzedzeniem. Nawet w przypadku „podróży” na niewielką odległość — na przykład do sklepu po bułki — jeśli pada śnieg lub deszcz, przydaje się specjalna kurtka, która zapewni ciepło psu czekającemu pod drzwiami piekarni. Małe psy i psy z krótką sierścią bez podszerstka (lub zupełnie bez futra) marzną tak samo, jak ludzie. Na spacer należy też zawsze zabierać woreczki na psie odchody.

W zależności od długości wycieczki i stanu psa trzeba zabrać ze sobą wystarczającą ilość wody pitnej i małą miskę – psy potrzebują wody także do regulacji temperatury ciała, aby się nie przegrzać. Na piesze wędrówki warto wziąć co najmniej jedną porcję karmy i oczywiście mały zestaw pierwszej pomocy dla psiego towarzysza.

Psy na rowerze, w samochodzie, pociągu lub samolocie

Wożenie psa na rowerze nie jest takie łatwe — ani całkiem bezpieczne — jak zakładają niektórzy właściciele psów. Jazda na rowerze z psem wymaga treningu, a czworonóg musi mieć do tego odpowiednie warunki fizyczne. Jazda na rowerze z psem w ciepły lub gorący dzień jest bardzo złym pomysłem.

Zabierając psa do samochodu, należy przestrzegać obowiązujących przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Należy do nich obowiązek używania specjalnych szelek i pasów bezpieczeństwa dla psa. Jeśli pies jest już przyzwyczajony do jazdy autem i kojarzy to z długimi spacerami po lesie, to nawet długie podróże, na przykład do sąsiednich krajów, nie będą stanowić problemu. Szczegółowe informacje można znaleźć na w poradnikach Maxi Zoo „Podróżowanie z psem” i „Choroby psa w podróży”.

Przy podróżowaniu z psem na dalsze odległości sprawdza się także kolej. Jeśli podróż trwa kilka godzin, trzeba pamiętać, aby pies miał wystarczającą ilość wody i jedzenia. Warto zaplanować postoje lub jazdę w nocy, w czasie, gdy pies i tak śpi.

Pies rasy Jack Russell Terrier siedzący na tylnym siedzeniu samochodu i przyglądający się swojemu właścicielowi

Podczas lotu z psem pojawiają się szczególne wyzwania. Taką podróż trzeba zaplanować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem .Ale i tutaj obowiązuje zasada, że przy odpowiednim przygotowaniu lot z psem może przebiec gładko – jeśli oczywiście nie da się oszczędzić psu tej podróży. W niektórych krajach obowiązują też specjalne warunki dotyczące wwożenia psów.

Więcej informacji można znaleźć w przygotowanych przez Maxi Zoo poradnikach „Latanie z psem“ i „Warunki wwożenia psów“.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować