Udar cieplny, czyli dlaczego nie wolno zostawiać psów w samochodzie
15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Każdego lata wiele psów umiera w samochodach — przyczynami są udar cieplny i ignorancja ich właścicieli! Właściciel psa chce tylko wypić kawę albo skoczyć po zakupy… a w tym czasie pies zamknięty w samochodzie przeżywa udrękę, która może skończyć się nawet śmiercią. Nawet jeśli okno w aucie jest uchylone, temperatura we wnętrzu zaparkowanego pojazdu może w ciągu kilku minut gwałtownie wzrosnąć. Wpędza to zamkniętego w aucie psa w panikę i może szybko doprowadzić do udaru cieplnego. Tu można przeczytać o tym, jak zapobiegać udarowi cieplnemu u psa i jak reagować w nagłych wypadkach!
Co to jest udar cieplny?
Udar cieplny jest poważnym stanem zagrażającym życiu, zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Przyczyną udaru cieplnego jest przegrzanie ciała: organizm nie jest w stanie regulować temperatury przez przyjmowanie wody i pocenie się. Zbyt wysoka temperatura ciała prowadzi do niewydolności wielonarządowej i ostrej niewydolności krążenia (tzw. wstrząsu).
Rozróżnia się udar cieplny, który wynika ze zbyt wysokich temperatur zewnętrznych, i udar cieplny, który jest skutkiem nadmiernego wysiłku fizycznego (np. bieganie obok roweru). W obu przypadkach ciało psa nie jest w stanie oddać na zewnątrz wystarczającej ilości ciepła. To prowadzi do niewydolności krążenia i uszkodzenia narządów.
Latem zakres temperatur przyjaznych dla psów jest niewielki
Psy należą do zwierząt wrażliwych na ciepło i tylko w niewielkim zakresie temperatur czują się naprawdę dobrze. Już temperatury zewnętrzne od 22 do 25°C (bez ekspozycji na słońce) powodują, że wiele psów zmniejsza aktywność fizyczną. Wolą leżeć w zacienionych miejscach albo w domu, na chłodnej podłodze.
Psy prawie wcale się nie pocą. Mają bardzo mało gruczołów potowych, tylko w nielicznych miejscach. Należą do nich wyłącznie poduszki łap i nos. Psy regulują temperaturę ciała wyłącznie przez dyszenie i picie wody.
Podczas sapania ślina i wydzielina błon śluzowych rozrzedzają się, obniżając w ten sposób temperaturę ciała psa. Ale system ten działa tylko wtedy, gdy pies ma dostateczną ilość wody, aby ponownie nawilżyć śluzówki. Co gorsza, futro niektórych psów dodatkowo zatrzymuje ciepło. W temperaturze około 28°C ten delikatny „układ chłodzenia” psiego organizmu przestaje funkcjonować.
Dlaczego wnętrze zaparkowanego samochodu jest tak niebezpieczne dla psów?
Nawet jeśli zaparkowany samochód początkowo nie stoi bezpośrednio na słońcu, już przy 25°C samo sapanie nie wystarczy psu do obniżenia temperatury ciała. Ponadto temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta nieproporcjonalnie szybko: w ciągu kilku minut do 30°C i więcej. Pies nie ma też dostępu do wody, która pozwalałaby mu utrzymać wilgotność błon śluzowych. Na wykresie obok pokazano, jak szybko nagrzewa się wnętrze samochodu i jakie temperatury tam panują. To wyraźnie pokazuje, dlaczego nie można zostawiać psów w zaparkowanym samochodzie w ciepły i słoneczny dzień.
Szczególnie zagrożone rasy psów
Ciepło jest szczególnie uciążliwe dla psów ras o gęstej lub długiej sierści, ale także tych, które dużo ważą. Przede wszystkim dotyczy to tak zwanych ras północnych, jak husky z gęstym podszerstkiem, i ciężkich, jak bernardyn. Psy o skróconych pyskach i drogach oddechowych, tzw. brachycefaliczne — mopsy, pekińczyki, boksery, buldogi angielskie i francuskie — szczególnie cierpią w ciepłe dni. Mają one zbyt małe pyski i zwężone nozdrza, więc wdychają zbyt mało powietrza chłodzącego, a ich śluzówki mają za małą powierzchnię, aby zapewnić odpowiednie rozpraszanie ciepła.
Nie wolno odwracać wzroku: to słuszne działanie!
Zwłaszcza latem trzeba zwracać uwagę na psy zamknięte w samochodach na parkingach. Nie należy obawiać się działać szybko i sprawnie — dla cierpiącego psa liczy się każda minuta.
Co zrobić, jeśli pies jest zamknięty w przegrzanym samochodzie?
- Jeśli jest to parking przy supermarkecie, należy poprosić obsługę, aby natychmiast wezwała właściciela pojazdu.
- Warto też zwróć uwagę innych przechodniów na psa.
- W miarę możliwości warto udokumentować sytuację, na przykład robiąc zdjęcie.
- Jeśli właściciel wróci na czas, trzeba z nim otwarcie porozmawiać o niebezpieczeństwach związanych z nagrzewaniem się wnętrza auta.
Jeśli zwierzęcia nie uda się wydostać z samochodu w ciągu kilku minut, trzeba natychmiast zadzwonić na policję, podkreślając, że sprawa jest bardzo pilna! W nagłych wypadkach można również rozbić szybę samochodu. Zniszczenie samochodu jest w myśl przepisów o wiele mniejszą szkodą, niż życie zwierzęcia. Obowiązek ochrony ciała, życia, wolności itd. dotyczy przecież również zwierząt. W razie szczególnie poważnych wykroczeń przeciwko zwierzęciu i uzasadnionego założenia, że pies jest źle traktowany, można zgłosić sprawę na policję.
Jak pomóc przegrzanemu psu?
- Psa trzeba delikatnie schłodzić, na przykład wilgotnym ręcznikiem lub koszulką, i natychmiast przenieść z samochodu do cienia!
- Ponieważ zwierzę jest silnie odwodnione, pilnie potrzebuje letniej wody — na pewno nie zimnych płynów ani lodu!
- Pomocne są mokre okłady na łapy: parowanie wody pomaga obniżyć temperaturę ciała.
- Jeśli pies nie reaguje i nie może już sam pić, trzeba go natychmiast zabrać do weterynarza, aby uzupełnić brakujące płyny.
- Jeśli pies nie reaguje i nie może już sam pić, trzeba go natychmiast zabrać do weterynarza, aby uzupełnić brakujące płyny.
- Weterynarze radzą, aby także z przegrzanym, zestresowanym psem natychmiast udać się do gabinetu. Grożą mu bowiem uszkodzenie narządów wewnętrznych i udar.
- Pies z udarem cieplnym zawsze wymaga pilnej interwencji lekarskiej, więc należy go jak najszybciej zabrać do weterynarza!
Udar jest niebezpieczny dla psów nie tylko w samochodzie, ale także podczas spacerów w upale. Bieganie obok roweru lub właściciela powinno być wówczas zakazane: przeciążonemu psu grozi wówczas udar cieplny.
Nawet przy 25°C asfalt i ciemne nawierzchnie dróg nagrzewają do temperatury powyżej 40°C, co uszkadza wrażliwe poduszki psich łap! W takim przypadku pies musi szybko zejść z niebezpiecznej nawierzchni albo trzeba go nieść. Najlepiej planować spacery i ćwiczenia na trasach z dostępem do wody (rzeki lub jeziora) albo wybierać się na spacer we wczesnych godzinach porannych i późnych godzinach wieczornych.