Pies w komunikacji miejskiej - wszystko, co musisz wiedzieć!
29.08.2023 - Czas czytania: 6 minuty
Czy wiesz, że przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej nakłada na właścicieli obowiązek specjalnego przygotowania i zastosowania się do określonych zasad? Dzięki temu podróż jest bezpieczna nie tylko dla pupila, ale również pozostałych pasażerów. Czy pies musi mieć kaganiec w autobusie? Kiedy zachodzi potrzeba posiadania transportera? I jak wyglądają zasady przewozu psów w wielu polskich miastach? Zapraszamy do lektury!
Przewóz psa w komunikacji miejskiej — jak wygląda prawo?
Zastanawiasz się, jak wygląda komunikacja miejska z psem? Jak się okazuje prawo dotyczące przewozu psów w autobusach, tramwajach czy pociągach może różnić się w zależności od przepisów i regulacji w danej miejscowości. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w regulaminie określonego przewoźnika. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo pupilowi, a także uchroni przed ryzykiem otrzymania niechcianego mandatu.
Ogólne wytyczne dotyczące przewozu zwierząt w komunikacji miejskiej nakładają:
- Obowiązek posiadania smyczy i obroży dla psów: przewożenie psa w komunikacji miejskiej wymaga posiadania tych akcesoriów. Zapewnia większe bezpieczeństwo dla zwierzęcia i innych pasażerów.
- Konieczność posiadania kagańca: zabezpiecza przed ewentualnymi przypadkami agresywnego zachowania.
- Posiadanie biletu: w niektórych miastach w Polsce przewóz psa w autobusie czy innym środkiem komunikacji miejskiej jest obwarowane koniecznością uiszczenia specjalnej opłaty. Może to być wymóg zakupienia biletu normalnego lub ulgowego, w zależności od przewoźnika.
Pies w autobusie i pies w tramwaju – jakich zasad należy przestrzegać?
Chcąc skorzystać z transportu publicznego, czworonóg musi podporządkować się pewnym zasadom. Najważniejszym aspektem podczas przewożenia psa w autobusie i tramwaju jest posiadanie kagańca i trzymanie go na krótkiej smyczy. To zapewnia większe bezpieczeństwo dla zwierzęcia i innych osób. Długa smycz mogłaby spowodować, że pupil zaplącze się w nogach pasażerów lub wyskoczy z pojazdu. W przypadku małych zwierząt dobrym rozwiązaniem są transportery dla psów, które zapewniają większe bezpieczeństwo (w zatłoczonym autobusie lub tramwaju bardzo łatwo o nieuwagę, co może skutkować nadepnięciem na małego zwierzaka).
Pamiętaj!
Zabronione jest przewożenie psa na kolanach lub siedzeniach przeznaczonych dla pasażerów!
Co więcej, torby transportowe dla psów ograniczają stres związany z jazdą w komunikacji miejskiej, gdyż tłumią hałasy i izolują od jadących pasażerów. Aby przewóz psa w autobusie lub tramwaju nie był uciążliwy dla kierowcy oraz innych osób znajdujących się wewnątrz pojazdu, należy zadbać, aby zwierzę nie blokowało przejścia ani nie utrudniało swobodnego przemieszczania się.
O czym jeszcze musisz pamiętać, decydując się na przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej?
- Wielu przewoźników wymaga od właściciela pupila posiadania zaświadczenia o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
- W niektórych przypadkach przewóz psa w autobusie i tramwaju może podlegać dodatkowej opłacie. Upewnij się, czy istnieje taka konieczność i jakie są jej warunki, gdyż wymóg posiadania biletu dla psa zależy od lokalnych przepisów i regulacji w danej miejscowości.
- Pies w metrze, tramwaju czy innym pojeździe komunikacji miejskiej nie może brudzić pasażerów! Dotyczy to szczególnie jazdy podczas deszczowej aury. Musisz pilnować, aby pupil nie ocierał się o inne osoby, ani nie otrzepywał z wody i błota.
- Aby móc swobodnie podróżować środkami komunikacji miejskiej, należy zadbać, aby pies nie był uciążliwy dla pozostałych pasażerów. Szczekanie, skomlenie, skakanie czy szarpanie innych osób nie będzie sprzyjało spokojnej podróży. Aby zatem umilić ten czas sobie, pupilowi oraz innym ludziom w bliskim otoczeniu, warto przygotować na czas podróży psie przysmaki, które są łatwe do przenoszenia i dostarczą psu rozrywki i pocieszenia.
Jak nauczyć psa jeździć komunikacją miejską?
Wiele osób zastanawia się, czy można jechać z psem w autobusie. Oczywiście, że można. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Dotyczy to nie tylko znajomości przepisów prawnych oraz regulaminów przewoźników, ale również konieczności oswojenia pupila z urokami jazdy środkami komunikacji miejskiej.
Jak się przygotować do podróży z psem w komunikacji miejskiej?
- Przyzwyczajaj stopniowo. Na początek wystarczy, jeśli do planu spaceru dodasz przechadzkę obok przystanków autobusowych i tramwajowych, aby zwierzę mogło oswoić się z nowymi dla niego dźwiękami, tj. odgłosy pojazdów, dzwonienie dzwonka itp.
- Pupil powinien przyzwyczaić się także do tłumu. Bez wsiadania do autobusu czy tramwaju udaj się z czworonogiem na zatłoczony przystanek i zaobserwuj jego zachowania w skupisku ludzi. Jeśli zwierzę nie będzie miało problemów z zachowaniem spokoju, całkiem możliwe, że podróż także nie będzie dla niego stresująca. Stopniowo eksponuj psa na te bodźce, zaczynając od cichszych środowisk, a następnie stopniowo zwiększając ich intensywność.
- Podstawowe posłuszeństwo: upewnij się, że Twój pies jest dobrze wyszkolony w podstawowych komendach posłuszeństwa, takich jak “siedź”, “zostaw”, “idź” i “poczekaj”. To pomoże w utrzymaniu kontroli nad psem podczas podróży.
Pies w tramwaju lub autobusie – pierwsza podróż
Jeśli zobaczysz, że zwierzę dobrze znosi obecność dużych skupisk ludzi, a zatrzymujące się lub ruszające pojazdy nie wyzwalają w nim pokładów lękliwości, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest pierwsza podróż.
Jak zacząć przyzwyczajać psa do podróży w komunikacji miejskiej?
- Na początku zacznij od krótkich przejazdów autobusem lub tramwajem (najlepiej mało uczęszczanych linii lub poza godzinami szczytu), aby pupil mógł przyzwyczaić się do ruchu, hałasu i zapachów w środkach transportu. Stopniowo zwiększaj czas podróży i liczbę wycieczek, aby oswajać go ze sprawnym wsiadaniem i wysiadaniem, gdy wydasz mu takie polecenie.
- Zapewnij psu pozytywne doświadczenia podczas podróży komunikacją miejską. Pochwal go, nagradzaj smakołykami i dawaj pozytywne wzmocnienie, gdy zachowuje się spokojnie i dostosowuje do otoczenia. To pomoże mu połączyć podróż komunikacją miejską z przyjemnymi doświadczeniami. Miej w zanadrzu miski podróżne dla psów, które zadbają o stały dostęp do wody pitnej, zwłaszcza w czasie upałów.
- Socjalizacja: upewnij się, że Twój pies jest dobrze socjalizowany z innymi ludźmi i zwierzętami. W komunikacji miejskiej może być dużo innych pasażerów, w tym również psów. Trening socjalizacji pomoże zwierzakowi radzić sobie w takich sytuacjach i zachowywać się spokojnie.
Czy każdy pies w komunikacji miejskiej musi mieć kaganiec?
Zanim wsiądziesz do tramwaju, pociągu czy autobusu ze swoim czworonożnym przyjacielem, zadbaj nie tylko o smycz dla psa, ale również kaganiec. To regulaminowy wymóg, który dotyczy wszystkich pupili. Jedynym odstępstwem od tej zasady są psy przewodnicy i zwierzęta przewożone w transporterach. W ich przypadku nie ma konieczności zakładania kagańca.
Jakie zasady przewozu czworonogów obowiązują w dużych polskich miastach?
Przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej różni się w każdym mieście i jest uzależniony od lokalnych przepisów i regulacji.
POZNAŃ
Pies może być przewożony środkami komunikacji miejskiej, pod warunkiem że ma nałożony kaganiec, znajduje się na uwięzi i nie jest umieszczany w miejscach przeznaczonych do siedzenia. Nie ma konieczności uiszczania opłaty za jego przewóz.
KRAKÓW
Pies może być przewożony bezpłatnie, pod warunkiem że ma założony kaganiec oraz jest trzymany na smyczy. Konieczne jest posiadanie przy sobie ważnego zaświadczenia potwierdzającego szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pies musi być umieszczony w pojeździe tak, aby nie utrudniać przejścia, ani nie ograniczać widoczności kierowcy. Niedopuszczalne jest przewożenie go na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
Za wszelkie szkody, zanieczyszczenia oraz obrażenia odniesione przez pasażerów odpowiada właściciel.
WARSZAWA
Przewóz psa nie jest obwarowany koniecznością zakupu biletu. Zabronione jest jego sadzanie na miejscach przeznaczonych do siedzenia oraz umieszczenia w pojeździe tak, że utrudnia komunikację i naraża na niebezpieczeństwo innych pasażerów. Ciekawostką jest fakt, że pies w metrze nie stanowi już żadnego zaskoczenia, ponieważ bramki warszawskiego metra są coraz bardziej przyjazne czworonogom. Warunkiem koniecznym jest obecność kagańca oraz trzymanie na smyczy.
KATOWICE
Przewóz zwierząt w komunikacji miejskiej jest możliwy po uprzednim zakupieniu biletu normalnego. Jedynie małe zwierzęta trzymane na rękach nie są zobligowane do dodatkowych opłat z tego tytułu. Obowiązkowo zwierzęta muszą posiadać kaganiec i być na smyczy.
SZCZECIN
Komunikacja miejska z psem jest możliwa, pod warunkiem że zwierzę nie zasłania widoczności kierowcy, nie zagraża bezpieczeństwu osobom znajdującym się w otoczeniu, nie utrudnia komunikacji wewnątrz pojazdu oraz nie zajmuje miejsc przeznaczonych do siedzenia. Ponadto zwierzę musi być trzymane na smyczy i mieć założony kaganiec. Nie dotyczy to jedynie psów przewodników osób niewidomych oraz psów małych ras, tj. york, maltańczyk itp., o ile są przewożone w specjalnie przeznaczonych do tego transporterach. Przewóz psów odbywa się bezpłatnie.
WROCŁAW
Jeszcze do niedawna obecność psa w autobusie wiązała się z koniecznością zakupu biletu ulgowego. Aktualnie opłata została zniesiona i zwierzaki mogą podróżować bezpłatnie. O czym w takim razie musi pamiętać właściciel czworonoga?
– posiadanie aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie,
– założenie kagańca i trzymania na smyczy
– przewożenie psów w liczbie nie większej niż jeden, który przypada na jednego opiekuna
ŁÓDŹ
Podróżowanie z psem w Łodzi nie wymaga ponoszenia dodatkowych opłat. Podobnie, jak w innych miastach w Polsce, także i w tym koniecznie jest założenie kagańca i trzymanie na krótkiej smyczy. Oprócz tego wymagana jest książeczka szczepień psa.
GDAŃSK
Zasady podróżowania w Gdańsku są bardzo zbliżone do tych, jakie obowiązują w innych, polskich miastach. Pies musi mieć założony kaganiec i być trzymany na smyczy. Jego właściciel zobligowany jest do posiadania aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. A pod jego opieką nie może znajdować się więcej niż jeden psiak. Nie ma konieczności zakupu biletu, gdyż przewóz psa nie podlega opłacie.
Regulacje dotyczące podróżowania z pasem różnią się w zależności od miejscowości i wybranego przewoźnika. Ich znajomość jest równie ważna, co zapewnienie psu bezpieczeństwa. Pamiętaj, że do pierwszej podróży z psem należy się odpowiednio przygotować, aby do minimum zredukować towarzyszący stres. Pomocny okaże się zakup niezbędnych akcesoriów, takich jak szelki dla psa, smycze, obroże, kagańce, miski itp., dzięki którym podróż odbędzie się bez najmniejszych komplikacji.