Odpowiednia pielęgnacja oczy psa umożliwia zdrowy wzrok

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Mały piesek dostaje od weterynarza krople do oczu

Choć przysłowiowe szczenięce oczka są słodkie i rozpalają serce, bardzo łatwo ulegają podrażnieniu. Są wrażliwe na przeciągi, dym papierosowy, perfumy czy rozpylacze zapachowe. Również wentylacja w samochodzie lub strumień powietrza zza okna mogą uszkodzić narząd wzroku psa. Jeśli psie oczy są lepkie, opuchnięte lub zaczerwienione, są to sygnały niepokojących zmian. Tutaj przeczytają Państwo, jak prawidłowo dbać o oczy psa i zapewnić mu zdrowy wzrok.

Choroby oczu u psów

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje chorób oczu u psów: nabyte i wrodzone, tj. genetycznie uwarunkowane choroby oczu. Nie można jednak przewidzieć, czy i kiedy te ostatnie wystąpią. Niektóre choroby wrodzone pojawiają się już w wieku szczenięcym lub u młodych psów, inne dopiero w zaawansowanym wieku.

Ein Hund schaut direkt in die Kamera.

Wczesne rozpoznanie chorób oka

Choroby oczu psa są czasem trudne do rozpoznania dla laików. Dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o oczy swojego psa i zlecać ich „badanie“. Jeśli mają Państwo choćby najmniejsze wątpliwości co do niezakłóconej funkcjonalności oka psa, należy natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii.

Nie wszystkim chorobom oczu psa towarzyszą widoczne zmiany w oku. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę również na te objawy u czworonoga, które początkowo nie wskazują na chorobę oczu.

W przypadku niektórych objawów nieunikniona jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii lub w weterynaryjnym oddziale ratunkowym.

Ein Welpe ist in eine Decke eingewickelt.

Jak radzić sobie z łzawiącymi oczami oraz suchością oka u psa

Przejrzyste, żywe i czyste oczy świadczą o zdrowiu Państwa psa. Niektóre psy mają jednak szczególnie łzawiące lub nawet zaropiałe oczy. Łzawiące oczy u psa, szczególnie u mniejszych ras, które noszą głowę blisko podłoża, to naturalny proces samooczyszczania.

Mogą Państwo wspierać zdolność psa do samooczyszczania oka poprzez zastosowanie po spacerze łagodnego roztworu do pielęgnacji oczu opartego na ziołowych esencjach bez alkoholu.

Suche oko u psa powoduje podrażnienia, zaczerwienienie i bóle, więc pies często ociera je łapą lub nawet całą głową o dywan. Jeśli oko psa jest poza tym zdrowe, pierwszym środkiem terapeutycznym będzie unikanie przeciągów, suchego powietrza i klimatyzacji, na przykład w samochodzie.

W stanie ostrym suche oko psa musi być nawilżane specjalnymi kroplami do oczu lub maścią. Jeśli suchość oka psa jest spowodowana innymi czynnikami, tj. wady genetyczne powieki, zdecydowanie zalecamy Państwu konsultację z weterynarzem specjalizującym się w chorobach oczu.

Nie należy podawać psu leków do oczu przeznaczonych dla ludzi. Mogą Państwo spowodować więcej szkody niż pożytku. Należy również skonsultować się z lekarzem weterynarii w przypadku niespecyficznych objawów, a tym bardziej w przypadku widocznych zmian w oku psa.

Jak poradzić sobie z zaropiałymi oczami

Użyj miękkiej, niestrzępiącej się bawełnianej chusteczki zanurzonej w ciepłej wodzie do przetarcia oka od jego wewnętrznej do zewnętrznej strony, na całej długości. Pomoże to w przypadku zaropiałych oczu psa. Przydatne będą tu również specjalnie opracowane ściereczki do czyszczenia oczu psów. Aby zapobiec przenoszeniu się zarazków, do każdego oka należy używać świeżej szmatki.

Należy również zachować ostrożność w przypadku ras psów, które mają tendencję do genetycznie uwarunkowanych problemów z oczami. W przypadku tych ras, zaschnięte oczy mogą wskazywać na możliwe zapalenie spojówek lub wiszące dolne powieki. W tej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem.

Pielęgnacja oczu w przypadku konkretnych ras

Niektóre rasy mają szczególnie częste problemy z oczami ze względu na ich szczególną anatomię. Dotyczy to zwłaszcza ras psów o płaskich pyskach z wystającymi oczami, tj. pekińczyk, Boston terrier, maltańczyk czy buldog francuski. W przypadku tych ras może regularnie dochodzić do suchych oczu lub silnego łzawienia. Dlatego potrzebują one codziennej pielęgnacji oczu z odpowiednimi produktami pielęgnacyjnymi, które mogą Państwo otrzymać zarówno od lekarza weterynarii, jak i w naszym sklepie internetowym.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie