Wskazówki dla właściwej pielęgnacji psich łap

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Mycie łap psa.

Czy zdarzyło się już Państwu przyłapać swojego ulubieńca na wylizywaniu, a może nawet gryzieniu pazurów? Jeśli tak, to najwyższy czas, dokładniej zainteresować się tematem „pielęgnacji psich łap”. Choć na pozór brzmi to jak zwykła kosmetyka, zaniedbane psie łapy mogą stać się przyczyną prawdziwych problemów zdrowotnych u czworonoga. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji łap, można poprawić pracę stawów, chronić psa przed działaniem roztoczy i kleszczy oraz zapobiegać zapaleniu opuszków łap. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak to działa i co należy wziąć pod uwagę!

Zdrowie psich łap – dlaczego konieczne jest przycinanie pazurów i pielęgnowanie łap

Jeśli Państwa pies siedzi lub chodzi z lekko pochylonymi łapami lub gdy jego stąpanie po twardym podłożu przypomina stepowanie, to ostateczny sygnał, że powinni Państwo zadbać o zdrowie jego łap. Dźwięk przypominający stepowanie to sygnał, że psie pazury są zbyt długie. Jeśli pies także często się ślizga, może to być spowodowane zbyt długimi włosami na łapach.

Skąd bierze się jednak dziś taki stan rzeczy? W czasach, gdy psy żyły dziko i polowały, natura sama dbała o zdrowie ich łap. Bieganie po twardych powierzchniach, kamieniach i skałach, już w wieku szczenięcym było naturalną metodą ścierania pazurów. Nasze „współczesne“ czworonogi poruszają się jednak zdecydowanie zbyt rzadko, co więcej z reguły po miękkim podłożu, przez co pazury szybciej rosną, bez możliwości ich naturalnego ścierania. U niektórych psów między opuszkami wyrastają włosy, które niepodcinane utrudniają psu poruszanie się. Muszą więc być regularnie czyszczone i skracane.

Po tym mogą Państwo rozpoznać, kiedy konieczna jest pielęgnacja psich łap:

  • Pazury dotykają podłoża lub podnoszą się
  • Wylizywanie łap
  • Gryzienie łap
  • Częste poślizgiwanie się na śliskim podłożu
  • Niechęć do biegania lub chodzenia
  • Krzywe stawianie łap
  • Ból podczas chodzenia
  • Ociężałość, kulawy chód

Pomocny będzie tu pedicure dla psów, polegający na wycinaniu i piłowaniu pazurów oraz przycinaniu włosów w przestrzeniach między opuszkami.

Zagrożenia i choroby spowodowane zaniedbaniem psich łap

Zbyt długie pazury utrudniają psu poruszanie się oraz mogą powodować ból: podczas rozkładania opuszków są one wypychane do łożyska pazura, nieprzyjemnie i boleśnie uciskając na opuszki.

Aby uniknąć tego bólu, Państwa pies będzie próbował stawiać stopy bokiem, co może prowadzić do trwałych lub późniejszych powikłań, tj. napięcia mięśniowe, stwardnienie mięśni, uszkodzenia stawów i narządu ruchu.

Hundepfote.

Pies, który porusza się tylko na czubkach pazurów nie może właściwie używać opuszków, które w normalnym stanie stanowią swoisty ABS i zawieszenie dla psa. Przy zbyt długich pazurach istnieje ryzyko ich pęknięcia, złamania czy zerwania. Niewykorzystywany pazur piątego palca, tzw. wilczy pazur, które znajduje się na tylnej części psiej nogi, nieco powyżej łapy, może wrastać w skórę , powodując obok bólu również stany zapalne. Przy długich wilczych pazurach istnieje ryzyko, że pies zahaczy nimi o rośliny, a w najgorszym wypadku nawet je sobie wyrwie.

Sierść między opuszkami łap często filcuje się, stanowiąc doskonałą kryjówkę dla pasożytów, tj. kleszcze czy roztocza. W zimie może się tam gromadzić powodująca szczypanie sól drogowa, raniący łapy żwir czy trudne do usunięcia zabrudzenia. To wszystko może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji.

Wskazówki do odpowiedniej pielęgnacji łap

Do pielęgnacji psich łap potrzebują Państwo kilka standardowych akcesoriów, tj.:

  • Specjalne cążki do pazurów; w przypadku małych psów wystarczy specjalny trymer do pazurów
  • Nożyczki do sierści z tępym zakończeniem
  • Pilnik do pazurów
  • Latarka, latarka czołowa lub inne źródło światła
  • Ewentualnie mała wanna do kąpieli
  • Specjalny balsam do psich łap

Jeśli z łap Państwa psa zwisają włosy, należy przyciąć je na wysokości pazurów. Wyciąć należy także włosy w przestrzeniach pomiędzy opuszkami, aby nie filcowały się i nie były powodem poślizgnięcia się. Do tego celu używać należy wyłącznie specjalnych nożyczek z tępymi zakończeniami.

Jeśli łapy Państwa psa są szczególnie osłabione, warto zafundować im specjalną kąpiel. W tym celu należy wlać do wanny wystarczającą ilość letniej wody i umyć w niej łapy psa szamponem. Następnie dokładnie wypłukać i wysuszyć je chłonnym ręcznikiem. Kolejno można przejść do podcięcia pazurów i wmasowania w opuszki specjalnego balsamu do pielęgnacji łap.

Przy podcinaniu pazurów ważne jest, by umiejętnie posługiwać się cążkami oraz pilnikiem. Równie istotne jest, aby pies był spokojny i pewnie podawał właścicielowi łapę. Przy pierwszym obcinaniu pazurów warto zasięgnąć porady weterynarza.

Pazury należy przycinać w taki sposób, aby nie dotykały one podłoża. Równocześnie należy pamiętać, aby nie uszkodzić macierzy znajdującej się wewnątrz. Może to spowodować silne krwawienie i bóle. W poradniku Maxi Zoo w zakładce „Podcinanie pazurów u psa” dowiedzą się Państwo, jak bezboleśnie przeprowadzić tę często nieprzyjemną dla psa procedurę. Czy można zajrzeć do poradnika?

Pielęgnacja psich łap zimą: Dlaczego to takie ważne?

Zimą ulice i ścieżki do spacerów bywają nie tylko śliskie, lecz także wyjątkowo nieprzyjemne dla psich łap. Sól czy piasek do posypywania dróg podrażniają psie opuszki i powodują nieprzyjemne pieczenie, a nawet krwawiące rany, które potencjalnie mogą prowadzić do stanów zapalnych. Żwir, lód czy śnieg, które dostają się do psich łap, są dla czworonoga wyjątkowo uciążliwe. Długa, sfilcowana sierść między opuszkami powoduje szczególny dyskomfort.

Do środków zaradczych w celu utrzymania zdrowych łap w zimie należą:

  • Skracanie włosów w obrębie łap i między opuszkami.
  • Stosowanie specjalnej maści do łap, aby zapewnić gładkie opuszki.
  • Zakładanie psom z wyjątkowo nadwrażliwymi łapami specjalnego obuwia lub specjalnych skarpet odpornych na zmienne warunki pogodowe.

Po zimowym spacerze: Kontrola i pielęgnacja

Po każdy zimowym spacerze czas na odpowiedni rytuał pielęgnacyjny. W pierwszej kolejności należy oczyścić psie łapy ciepłą wodą, a następnie dokładnie je osuszyć. To również moment, aby upewnić się, czy na opuszkach nie pojawiły się zadrapania lub zranienia oraz sprawdzić stan psich pazurów. Na zakończenie pielęgnacji należy natłuścić psie łapy specjalnym balsamem. Zapewni to psim łapom gładkość, ochronę i zdrowie. Po takiej pielęgnacji Państwa pies znów może ruszyć w drogę! Przyczyną gryzienia czy wylizywania łap po zimowym spacerze jest silniejsze ukrwienie w kończynach psa.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować