Odpowiednia kąpiel psa, czyli wskazówki dotyczące psiej higieny
15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty
Kiedy Państwa czworonożny poszukiwacz przygód znów z ogromną przyjemnością wytapla się w krowim placku, nadejdzie pora na kąpiel. Niektórych zapachów i brudu nie można pozbyć się jedynie grzebieniem, szczotką czy wilgotną ściereczką. Prosimy jednak pamiętać: psy należy kąpać możliwie jak najrzadziej, aby nie naruszać niepotrzebnie naturalnej warstwy ochronnej ich skóry. Jednak oczyszczający prysznic jest czasami niezbędny nawet dla psów z gładką lub krótką sierścią. A jeśli tylko kąpią Państwo swojego psa w odpowiedni sposób, fundują mu Państwo dodatkowo masaż, który pobudza krążenie krwi w skórze oraz pielęgnuje sierść. Prosimy przeczytać: jak zrobić z kąpieli radosną zabawę w pianie z czworonogiem!
Kiedy i jak często powinni Państwo kąpać swojego psa?
Psy należy kąpać tak rzadko, jak to możliwe, i tak często, jak to konieczne. Pies jest tak stworzony przez naturę, że nie potrzebuje kąpieli. Jego sierść chroni go optymalnie przed czynnikami zewnętrznymi. Wielowarstwowe futro z podszerstkiem i włosem okrywowym dzięki warstwie tłuszczu jest odporne na zabrudzenia i odprowadza wilgoć. Również jego skóra wyposażona jest w ochronną warstwę tłuszczu lub talku.
Szczenięta nie powinny być w ogóle kąpane, ponieważ ich warstwa ochronna sierści i skóry nie jest jeszcze w pełni wykształcona, szybko się przesusza i zaczyna się łuszczyć. To idealne środowisko dla rozwoju infekcji grzybiczych oraz dla pasożytów.
Tak wykąpią Państwo swojego psa prawidłowo
Wiele psiaków nie przepada za kąpaniem, a śliska wanna, za ciepła lub za zimna woda i mocny strumień wody mogą całkowicie odebrać Państwa pupilowi chęć do kąpieli
Kąpanie psa w zimie? Jedynie w wyjątkowych sytuacjach!
W zimniejszych porach roku nie zaleca się kąpieli szczególnie psom ras z krótką sierścią. Sierść schnie bardzo powoli, a ochronna warstwa tłuszczu potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Rasy bez podszerstka, tj. pudel, czy też rasy krótkowłose z małą ilością włosów okrywowych, tj. whippet, mają bardzo wrażliwą skórę, która w zimie już i tak musi walczyć z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Kiedy przytrafi się Państwu to nieszczęście, że czworonóg rzuci się zimą do błota, lepiej osuszyć go chłonnym ręcznikiem, a następnie usunąć brud grzebieniem, szczotką, zachowując przy tym cierpliwość.
Rasy długowłose również czasem muszą być kąpane w zimie, aby usunąć drobny piasek z ich futra czy też aby zapobiec jego splątaniu. Kąpiel niech odbywa się wtedy najlepiej wieczorem. Dzięki temu Państwa psiak ma całą noc na suszenie futra. Więcej informacji znajdą Państwo w poradniku Maxi Zoo „Pielęgnacja psiej sierści“.