Odpowiednia kąpiel psa, czyli wskazówki dotyczące psiej higieny

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Pies kąpany przez swojego właściciela

Kiedy Państwa czworonożny poszukiwacz przygód znów z ogromną przyjemnością wytapla się w krowim placku, nadejdzie pora na kąpiel. Niektórych zapachów i brudu nie można pozbyć się jedynie grzebieniem, szczotką czy wilgotną ściereczką. Prosimy jednak pamiętać: psy należy kąpać możliwie jak najrzadziej, aby nie naruszać niepotrzebnie naturalnej warstwy ochronnej ich skóry. Jednak oczyszczający prysznic jest czasami niezbędny nawet dla psów z gładką lub krótką sierścią. A jeśli tylko kąpią Państwo swojego psa w odpowiedni sposób, fundują mu Państwo dodatkowo masaż, który pobudza krążenie krwi w skórze oraz pielęgnuje sierść. Prosimy przeczytać: jak zrobić z kąpieli radosną zabawę w pianie z czworonogiem!

Kiedy i jak często powinni Państwo kąpać swojego psa?

Psy należy kąpać tak rzadko, jak to możliwe, i tak często, jak to konieczne. Pies jest tak stworzony przez naturę, że nie potrzebuje kąpieli. Jego sierść chroni go optymalnie przed czynnikami zewnętrznymi. Wielowarstwowe futro z podszerstkiem i włosem okrywowym dzięki warstwie tłuszczu jest odporne na zabrudzenia i odprowadza wilgoć. Również jego skóra wyposażona jest w ochronną warstwę tłuszczu lub talku.

Szczenięta nie powinny być w ogóle kąpane, ponieważ ich warstwa ochronna sierści i skóry nie jest jeszcze w pełni wykształcona, szybko się przesusza i zaczyna się łuszczyć. To idealne środowisko dla rozwoju infekcji grzybiczych oraz dla pasożytów.

Tak wykąpią Państwo swojego psa prawidłowo

Wiele psiaków nie przepada za kąpaniem, a śliska wanna, za ciepła lub za zimna woda i mocny strumień wody mogą całkowicie odebrać Państwa pupilowi chęć do kąpieli

Kąpanie psa w zimie? Jedynie w wyjątkowych sytuacjach!

W zimniejszych porach roku nie zaleca się kąpieli szczególnie psom ras z krótką sierścią. Sierść schnie bardzo powoli, a ochronna warstwa tłuszczu potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Rasy bez podszerstka, tj. pudel, czy też rasy krótkowłose z małą ilością włosów okrywowych, tj. whippet, mają bardzo wrażliwą skórę, która w zimie już i tak musi walczyć z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kiedy przytrafi się Państwu to nieszczęście, że czworonóg rzuci się zimą do błota, lepiej osuszyć go chłonnym ręcznikiem, a następnie usunąć brud grzebieniem, szczotką, zachowując przy tym cierpliwość.

Rasy długowłose również czasem muszą być kąpane w zimie, aby usunąć drobny piasek z ich futra czy też aby zapobiec jego splątaniu. Kąpiel niech odbywa się wtedy najlepiej wieczorem. Dzięki temu Państwa psiak ma całą noc na suszenie futra. Więcej informacji znajdą Państwo w poradniku Maxi Zoo „Pielęgnacja psiej sierści“.

Krok po kroku do wielkiej kąpielowej rozkoszy

Krok pierwszy
Temperaturanzeige in der Dusche.
Krok pierwszy

Należy ustawić temperaturę wody tak, aby była ona przyjemnie ciepła. Delikatnym strumieniem wody zacząć moczyć psa od łap w górę, omijając początkowo głowę i uszy.

Krok drugi
Ein Hund wird eingeseift.
Krok drugi

Teraz, delikatnie masując, należy rozprowadzić szampon na futrze Państwa czworonoga.

Krok trzeci
Ein Hund wird geduscht.
Krok trzeci

Głowa i uszy potrzebują szczególnie uważnego traktowania, aby woda nie dostała się do uszu lub oczu. Nawet odpowiedni szampon dla psów szczypie je w oczy, a woda w uszach może być przyczyną późniejszego zapalenia ucha.

Krok czwarty
Ein Hund bekommt Shampoo aufgetragen.
Krok czwarty

Należy rozprowadzić wcześniej już spienioną na dłoniach małą ilość szamponu na głowie i uszach Państwa psa, a następnie spłukać go uważnie delikatnym strumieniem wody. Na zakończenie należy spłukać swojego czworonoga, aby na jego sierści nie zostały żadne resztki mydła.

Krok piąty
Ein Hund wird von seinem Besitzer abgetrocknet.
Krok piąty

Mokrą sierść należy ostrożnie wytrzeć do sucha chłonnym ręcznikiem jeszcze w wannie. Należy uważać, aby włosy się nie poplątały bądź połamały. Nie zapomnijcie Państwo obdarować swojego mokrego bohatera zasłużoną nagrodą. Dopiero teraz wyciągnijcie Państwo psiaka z wanny. Pozwólcie mu Państwo się porządnie otrząsnąć i wytrzeć, ponieważ jest to dla psa wyzwalającą przyjemnością.

Krok szósty
Ein Hund liegt auf einem Handtuch.
Krok szósty

Teraz przyszedł czas na suszenie psa w ciepłym miejscu bez przeciągu. W lecie najlepiej zrobić to na zewnątrz, w słońcu, w zimie musi nam wystarczyć ciepły kąt w pobliżu grzejnika. Małego psiaka można również owinąć w mięciutki kocyk. W zależności od struktury futra oraz pory roku sierść jest sucha dopiero kolejnego dnia i dopiero wtedy powinna być szczotkowana.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować