Nauka masażu dla psów – Kuracja dla Twojego czworonoga
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Masaże to techniki kulturowe i lecznicze sprzed tysięcy lat. Pomagają się odprężyć i pozbyć się napięć mięśniowych. W masażu dla psów techniki leczenia znane i testowane przez ludzi są przenoszone na psią anatomię. Odpowiednio przeprowadzony masaż dla psa wymaga odpowiedniego zastosowania rąk. Tutaj dowiedzą się Państwo, w jaki sposób szybko nauczyć się masażu dla swojego psa i zapewnić mu specjalne zabiegi pielęgnacyjne.
Kiedy i dlaczego zafundować swojemu psu masaż?
Masaże są uznanymi technikami leczenia w fizjoterapii. Początki wywodzą się prawdopodobnie z Azji. Mogą one łagodzić ból u ludzi i zwierząt oraz sprawić, że stwardniałe mięśnie znów się rozluźnią. W chorobach neurologicznych układu mięśniowego, na przykład jeśli jest on zbyt wiotki, masaże wspomagają stymulację nerwów. Nawet jeśli układ mięśniowo-szkieletowy jest ograniczony, masaże pomagają przywrócić psu sprawność fizyczną.
Uwaga: Masaż należy wykonywać wyłącznie po konsultacji z weterynarzem i otrzymaniu konkretnych wskazań.
Oczywiście masaż nie zaszkodzi także zdrowemu psu. Pomoże się zrelaksować, zmniejszając np. stres związany z życiem w dużym mieście, a także zbudować więź między właścicielem a psem. Jeśli Państwa pies jest aktywnym sportowcem lub biegaczem, rozgrzewające i relaksujące masaże będą dla niego prawdziwą ulgą.
Jak rozpoznać napięcia mięśniowe u psa?
Każdy właściciel psa rozwija w sobie umiejętność rozpoznawania stanu zdrowia swojego ulubieńca. Pod fachową opieką lekarza weterynarii nauczysz się rozpoznawać napięcia mięśniowe. Nie należy wykonywać masażu samodzielnie, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenia.
Na początek dobre przygotowanie
Dobrze jest rozgrzać nieco ręce, pocierając je o siebie. Można następnie dotknąć psa (ewentualnie z zamkniętymi oczami) po obu stronach, aby lepiej odczuwać różnice w mięśniach obu stron ciała.
Najważniejszym elementem udanego masażu jest odpowiednie podłoże: wełniany koc, mata do jogi lub twarda poduszka podłogowa. Podłoże nie powinno być zbyt twarde ani zbyt miękkie; pies nie powinien „zwisać“.
Należy umieścić psa na kocu do masażu i zniżyć się do jego wysokości. Większość psów nie lubi, gdy ludzie się nad nimi pochylają.
Miejsca masażu dla psa: nogi i łapy
Masaż całego ciała rozpoczyna się od tylnych nóg. Należy położyć psa delikatnie na jednej stronie, aby leżał zrelaksowany. Państwo również powinni przyjąć możliwie luźną pozycje. Własny spokój jest podstawą dobrego masażu. Zauważą Państwo, że masaż może być również medytacyjny dla Państwa.
Możliwe, że Państwa pies na początku będzie chciał się wycofać. Wkrótce jednak zauważy, że masaż jest przyjemny. Czynność należy powtórzyć z przednimi łapami.
Zwłaszcza przy muskulaturze nóg nauczą się Państwo szybko rozpoznawać napięcia u czworonoga. Warto jest połączyć głaskanie z lekkim ugniataniem mięśni. Optymalnym rozwiązaniem będzie głaskanie obiema dłońmi, aby następnie rozluźnić mięśnie, ugniatając je.
Punkty psiego masażu: plecy
Po tylnych i przednich nogach, czas na kark i plecy. Należy zwrócić uwagę na to, że kręgosłup u psów jest bardzo wrażliwy, ponieważ pod skórą znajduje się wiele zakończeń nerwowych. Nigdy nie należy naciskać bezpośrednio na kręgosłup.
Należy ostrożnie obrócić zwierzę na drugą stronę. Jeśli to możliwe, nie przewracać psa po wrażliwym kręgosłupie. Powtórzyć procedurę w tej samej kolejności.
Przy każdym ruchu należy zwrócić uwagę, czy Państwa pies podnosi głowę, otwiera oczy lub odsuwa się. Może okazać się, że coś powoduje u niego dyskomfort.
Jeśli podczas masażu pod skórą Państwa psa zauważą Państwo nietypowe zmiany skórne lub stwardnienia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Punkty psiego masażu: głowa
Głowa jest ostatnim elementem masażu.
Tak jak w przypadku wielu technik masażu u ludzi, psi masaż przebiega od grzbietu nosa, przez czoło aż po kark, gdzie można nieco zwiększyć ucisk.
Należy pamiętać o nagrodzeniu psa po skończonym masażu małą przekąską. Sprawi to, że z radością będzie wyczekiwał kolejnych pieszczot.