Czipowanie psa — większe bezpieczeństwo w kraju i za granicą

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Einem Collie Junghund wird der Chip am Nacken ausgelesen mit einem Chiplesegerät

Na czym dokładnie polega czipowanie psa? Jakie ma to zalety i wady? Najpierw dobra wiadomość: czip dla psów to malutki układ scalony wszczepiany pod skórę psa bez znieczulenia, który zupełnie mu nie przeszkadza. Dzięki niemu pies jest bezpiecznie oznakowany na całe życie i da się go łatwiej odnaleźć na całym świecie. Tu można przeczytać o tym, co wziąć pod uwagę, aby podczas wyjazdu za granicę i ewentualnego zaginięcia psa wszystko skończyło się dobrze.

Z czipu można odczytać następujące informacje:

  • Kraj pochodzenia psa
  • Numer mikroczipa / spersonalizowany numer identyfikacyjny psa (unikatowy na całym świecie)
  • Producent mikroczipa

Aby wszczepić czip, weterynarz używa urządzenia podobnego do strzykawki z grubą pustą igłą, za pomocą której czip jest umieszczany pod skórą psa. Sam proces wszczepienia czipa trwa zaledwie kilka sekund i odbywa się bez znieczulenia. To, jak bardzo zabieg ten zaboli psa, zależy przede wszystkim od jego indywidualnego odczuwania bólu, ale zwykle jest porównywalne z zastrzykiem.

Najlepiej zaczipować psa już jako szczeniaka, gdy skóra i sierść są jeszcze elastyczne i cienkie, i połączyć ten zabieg na przykład z pierwszą szczepionką przeciw wściekliźnie. Data wszczepienia i numer mikroczipu wraz z kodem kreskowym muszą być starannie wpisane w wyznaczonym miejscu w paszporcie zwierzęcia domowego UE.

Niezbędne dane podawane podczas rejestracji chipa to:

  • Numer transpondera/czipa (z paszportu psa)
  • Informacje o psie: gatunek/rasa, imię, płeć, data urodzenia, umaszczenie
  • Imię i nazwisko, adres, aktualny numer telefonu, w razie potrzeby adres e-mail właściciela psa
  • Drugi adres kontaktowy / numer telefonu

Można uzupełnić te informacje o dodatkowe dane, tj. cechy szczególne psa. Trzeba też pamiętać, aby aktualizować swoje dane kontaktowe!

Platformy online organizacji działających na rzecz zwierząt udostępniają w tym celu specjalne formularze. Bez takiej rejestracji czip pozostaje anonimowy i nie można go powiązać z właścicielem psa. Przy okazji: na stronach organizacji prozwierzęcych można również szukać zaginionego zwierzęcia lub zgłosić znalezionego czworonoga.

Czip przynosi też inne korzyści dla psa i właściciela:

  • Znalezionego psa można jednoznacznie zidentyfikować i oddać właścicielowi. Aby było to możliwe, numer chipa musi być zarejestrowany w specjalnej organizacji (patrz wyżej).
  • W przypadku nabycia psa z podejrzanego źródła lub za granicą koniecznie należy odwiedzić weterynarza, który odczyta czip, jeśli pies go ma (może to zrobić także organizacja zajmująca się opieką nad zwierzętami lub schronisko).

Pewnym minusem tej metody jest to, że do odczytania mikroczipu niezbędny jest specjalny czytnik. Dopiero wtedy osoba, która znalazła psa, może odczytać numer chipu (transpondera) i — za pośrednictwem organizacji ochrony zwierząt — powiadomić zarejestrowanego właściciela zwierzęcia.

Wskazówka: w organizacji rejestracyjnej warto poprosić o zawieszkę identyfikacyjną, którą można przyczepić psu do obroży lub szelek. Dzięki temu ewentualny znalazca zorientuje się, gdzie jest zarejestrowany numer czipu.

Czipowanie psów: koszty

Cena czipu różni się w zależności od producenta i wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych. Zależy to od wielkości chipa i jego jakości technicznej: im mniejszy i bardziej innowacyjny model, tym droższy. Cena wszczepienia czipa jest uzależniona od cennika obowiązującego w danym gabinecie, ale zwykle nie przekracza 50 zł.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie