Orfy: zwinni aktorzy w ogrodowym stawie

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Vier goldene Orfen.

Orfa jest rodzimym gatunkiem karpia, który znany jest również jako jaź. W naturze żyje blisko powierzchni w rzekach i jeziorach bogatych w tlen. Orfa złota, której nazwa pochodzi o biało-złotej do pomarańczowo-czerwonej barwy, jest szczególnie popularna wśród entuzjastów stawów. Orfy złote to wytrzymałe i spokojne zwierzęta, które najchętniej żyją w stadach.

Przyjemność podczas polowania na komary

Orfy złote są wszystkożercami i wdzięcznymi zjadaczami komarów rozwijających się na powierzchni wody. W ich menu znajdują się ponadto młode rybki, kijanki, małe skorupiaki, ślimaki oraz elementy roślinne. Orfy raczej nie mają zastrzeżeń do powszechnie podawanej karmy, jaka dostępna jest w sklepach zoologicznych. Karmienie tych rybek jest szczególnie ekscytujące: ze względu na fakt, że orfy pobierają pokarm z powierzchni wody zamiast przeszukiwać w tym celu dno, nie mącą wody w stawie. Ci zwinni pływacy są szczególnie dobrze widoczni w czystej wodzie. Przy odrobinie czasu i cierpliwości z pewnością będą Państwo czerpać wiele radości z obcowania z tymi z natury nieśmiałymi zwierzętami.

Ostrzeżenia w przypadku złej jakości wody

Jako ryby powierzchniowe orfy są zdane na dostęp do tlenu i szybko zaczynają odczuwać złą jakość wody. Ryby te są również szczególnie wrażliwe na toksyny zawarte w wodzie. W przeszłości były one nawet wykorzystywane do oceny toksyczności ścieków. Na szczęście ta procedura została zakazana w 2005 roku. Przy dobrej jakości wody, wystarczającej ilości miejsca oraz opiece zgodnej z potrzebami gatunku orfy mogą osiągnąć 30 do 50 cm długości oraz dożyć nawet 22 lat.

Wysypka tarłowa demaskuje samców

Orfy mają wydłużony, bocznie spłaszczony korpus oraz ustawiony końcowo pyszczek. Mają one dość małe łuski i zakrzywioną do wewnątrz płetwę odbytową. Oprócz pięknego ubarwienia orfy złote charakteryzują się również błyszczącymi oczami w kolorze mosiądzu. Podczas fazy lęgowej i tarła, która trwa od kwietnia do czerwca, samce można rozpoznać po wysypce tarłowej, która pojawia się na przedniej połowie ciała, tworząc srebrzyste zgrupowania ostrych brodawek. Poza tym okresem trudno jest rozróżnić obie płcie.

Zimowanie na głębszych wodach

Zimą stado orf wycofuje się do głębszych partii stawu, dlatego hodowla tych ryb wymaga, aby zbiornik miał przynajmniej 50 cm głębokości.