Karpie koi oferują różnorodność kształtów i barw

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Fisches und einer Wasserlilie.

Nazwa Koi pochodzi z języka japońskiego i oznacza szczególny gatunek karpia. Popularna ryba stawowa jest obecnie dostępna w około 16 różnych typach z ponad 100 podtypami. Dzięki szerokiej gamie wzorów i kolorów upiększa on stawy na całym świecie. Jego pierwotne pochodzenie w naturze nie jest wyraźnie sprecyzowane. Dziś jest on hodowany głównie w Japonii.

Karp koi w stawie ogrodowym

Pod warunkiem zapewnienia optymalnych warunkach życia karp koi może osiągnąć wiek do 50 lat i więcej, i urosnąć do około metra. Jest jednak kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli ryba ta ma być hodowana w stawie ogrodowym. Karpie hodowlane lubią żyć w ławicach składających się z osobników własnego gatunku. To, ile osobników można trzymać w stawie, zależy od wielkości akwenu. W zależności od doświadczenia hodowcy należy przyjąć się od 1 do 3 m3 wody na rybę. Wybierając lokalizację dla stawu z karpiami koi, należy zadbać o to, aby do ekosystemu nie docierało ani za dużo, ani za mało promieni słonecznych. Woda powinna być również regularnie sprawdzana pod kątem wartości pH, zawartości tlenu, zawartości azotynów i azotanów oraz zawartości miedzi, amonu i amoniaku.

Hibernacja na dnie stawu

Gdy temperatura wody spadnie poniżej 10°C, karpie koi zaczynają spowalniać swój metabolizm i przygotowywać się do hibernacji. Spędzają ten czas, leżąc na dnie co najmniej 130 cm pod powierzchnią wody. Odpowiada to również minimalnej głębokości, jaką powinien mieć staw z karpiami koi. Ryby, które rozpoczęły hibernację, w żadnym wypadku nie mogą być budzone ani przenoszone.

Kois von oben.

Wszystkożerny żarłok

Karp koi jest wszystkożercą, który pożera w jednym kawałku każdy pokarm, który może połknąć. Zwierzęta nie mają jednak wyczucia, które jedzenie jest dla nich najlepsze i kiedy należy przestać jeść. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby karmić je w sposób urozmaicony i nie przesadzać z ilością. Rodzaj podawanego pożywienia powinien być uzależniony między innymi od pory roku.

Skład pokarmu

Podczas żywienia karpi koi należy pamiętać, że ich pokarm powinien być bogaty w białka, tłuszcze i węglowodany. Białka mają kluczowe znaczenie dla zdrowego wzrostu ryb. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią ilość węglowodanów, ponieważ są one potrzebne do produkcji błon śluzowych niezbędnych do życia. Śluz skórny i jelitowy to główne bariery obronne przed patogenami. Nawyki żywieniowe poszczególnych karpi koi mogą się znacznie różnić w zależności od gęstości populacji, temperatury i jakości wody, a także ich predyspozycji genetycznych. Największy apetyt mają one, gdy temperatura wody przekracza 20°C.