Świnka morska – 10 odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania!
12.06.2023 - Czas czytania: 7 minuty
Świnka morska, zwana również kawią domową, to sympatyczny gryzoń o pogodnym charakterze. Ze względu na swoje łagodne usposobienie, cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród początkujących hodowców, jak i dzieci, które marzą o własnym zwierzątku. Właściwa i troskliwa opieka sprawi, że świnka morska szybko nawiąże więź z opiekunem i stanie się doskonałym towarzyszem zabaw. Chcesz zgłębić swoją wiedzę na ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na 10 pytań dotyczących hodowli świnek morskich!
- Jakie są najpopularniejsze rasy świnek morskich?
- Ile żyje świnka morska?
- Jak prawidłowo opiekować się świnką morską?
- Dlaczego świnka morska piszczy?
- Czy świnka morska może być sama?
- Czy świnka morska śmierdzi?
- Jak świnki morskie okazują miłość?
- Co i jak widzi świnka morska?
- Czy świnkę morską można nauczyć sztuczek?
- Ile kosztuje świnka morska?
- Hodowla świnek morskich – podsumowanie
Jakie są najpopularniejsze rasy świnek morskich?
Świnka morska to gatunek, obejmujący kilkanaście ras. Poszczególne odmiany mogą różnić się także umaszczeniem – bez trudu znajdziesz zwierzątka o jedno-, dwu- a nawet trójbarwnym futerku. Wśród świnek krótkowłosych dużą popularnością cieszą się takie rasy, jak American, Abyssinian czy Crested, zwana również rozetką. Do najczęściej spotykanych odmian długowłosych należą natomiast:
- świnki peruwianki,
- świnki rasy texel, o charakterystycznym kręconym futerku,
- świnki rasy lunkarya, które swoim wyglądem przypominaj królika.
Od kilkunastu lat w sklepach zoologicznych dostępne są również świnki morskie rasy skinny. Ich wyróżnikiem jest niemal całkowity brak sierści. Pojedyncze kępki futerka można u nich znaleźć jedynie na pyszczku, a także na kończynach. Świnki morskie skinny, choć wzbudzają niemałe zainteresowanie swoim niecodziennym wyglądem, należą do jednych z najbardziej wymagających ras. Są one bowiem podatne na różnego rodzaju infekcje. Opieka nad takim pupilem wymaga zatem mnóstwa troski oraz odpowiedniej wprawy.
Ile żyje świnka morska?
Osoby, które dopiero rozważają założenie hodowli, często zastanawiają się, ile lat żyje świnka morska. Na to pytanie trudno jednak udzielić precyzyjną odpowiedź – wiele zależy bowiem od rasy, a także warunków, jakie opiekun zapewni swojemu pupilowi. Średnia długość życia gryzoni waha się od 4 do nawet 8 lat. W księdze rekordów Guinnessa można jednak znaleźć przykłady kawii, które przeżyły aż 14 lat!
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że najbardziej długowieczne są świnki należące do ras długowłosych. Przeciętny czas ich życia wynosi ok. 8 lat, podczas gdy rasy krótkowłose żyją z reguły o połowę krócej. Pamiętaj jednak, że na to, ile żyje świnka morska, wpływa także opieka nad gryzoniem. Kawie domowe są bowiem podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby, które mogą prowadzić do śmierci gryzonia. Jeśli zatem chcesz, by Twój pupil przez wiele lat cieszył się dobrym zdrowiem, nie zaniedbuj regularnych wizyt u weterynarza.
Jak prawidłowo opiekować się świnką morską?
Na kondycję kawii domowej w dużym stopniu wpływa żywienie. Co jedzą świnki morskie? Przede wszystkim siano oraz gotowe mieszanki składające się z nasion i granulatów, bogatych w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Karma podstawowa dla świnki morskiej może zawierać także nasiona i zioła jadalne. Porównując poszczególne produkty, trzeba jednak zwrócić uwagę, by w składzie mieszanki nie było sztucznych barwników i konserwantów. Choć gryzoń nie pogardzi także orzechami, to jednak lepiej nie przesadzać z ich ilością. Są one bowiem bardzo kaloryczne, zaś ich nadmiar w codziennej diecie może skutkować otyłością pupila.
Jeśli chcesz, by gryzoń cieszył się dobrym zdrowiem, musisz zwrócić uwagę nie tylko na to, co jedzą świnki morskie. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Rasy długowłose warto raz na jakiś czas dokładnie wyczesać. Taki zabieg pozwoli utrzymać sierść zwierzaka w czystości. Pamiętaj także o regularnym obcinaniu pazurków. Jeśli nie masz wprawy, możesz użyć w tym celu specjalnych cążków, przeznaczonych dla małych gryzoni.
Duży wpływ na samopoczucie zwierzęcia ma również dobór odpowiedniej klatki. Nie powinna być ona za bardzo zabudowana. Należy unikać przede wszystkim modeli z plastikowymi ściankami. Ograniczają one przepływ powietrza, przez co warunki panujące wewnątrz klatki są dla kawii mało komfortowe. Z tych samych względów świnki morskiej nie powinno się trzymać w akwarium. Jakie lokum zatem wybrać? Najlepiej postawić na klasyczny model z plastikowym dnem i drucianą kratką. Taka klatka dla świnki morskiej jest nie tylko przewiewna, lecz również daje zwierzątku możliwość obserwowania, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu.
Dlaczego świnka morska piszczy?
Piszczenie u kawii domowych może mieć różne przyczyny. Zwierzak często komunikuje w ten sposób, że brakuje mu towarzystwa. Warto bowiem pamiętać, że świnka morska jest zwierzęciem stadnym. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych osobników tego samego gatunku. Jeśli jednak nie chcesz zakładać dużej hodowli, musisz wygospodarować nieco czasu na codzienną zabawę z pupilem. By zapewnić kawii domowej porcję rozrywki, możesz też sięgnąć po zabawki dla małych zwierząt, takie jak tunele czy drabinki.
Odgłosy przypominające piszczenie mogą również wskazywać, że świnka morska czegoś się przestraszyła. Jest to normalna reakcja obronna, która ma zwrócić uwagę opiekuna. Piszczenie niekiedy świadczy o złym samopoczuciu zwierzęcia. Jeśli zatem zauważysz, że Twój pupil wydaje niepokojące odgłosy, a ponadto jest osowiały i nie ma apetytu, koniecznie umów się na wizytę do weterynarza.
Czy świnka morska może być sama?
Świnka morska to zwierzątko, które potrzebuje stałej uwagi. W naturze żyje w stadzie. Poszczególne osobniki nie tylko zapewniają sobie towarzystwo, lecz również wzajemnie się sobą opiekują. Właśnie dlatego podejmując decyzje o zakupie świnki morskiej, warto zdecydować się od razu na dwa zwierzątka. Samotna świnka morska, która cały dzień spędza zamknięta w klatce, z pewnością nie będzie szczęśliwa. Pamiętaj, że im większa hodowla, tym większe lokum będzie potrzebne. Klatka dla jednej świnki morskiej powinna mieć ok. 0,5 m² powierzchni. W przypadku hodowli dwóch kawii, warto postawić na model o powierzchni wynoszącej co najmniej 0,7 m².
Czy świnka morska śmierdzi?
Niektóre gryzonie mogą wydzielać nieprzyjemną woń. Ten problem nie dotyczy na szczęście świnek morskich. Zwierzątka świetnie dbają o swoją higienę i nie wymagają kąpieli. By uniknąć nieprzyjemnych zapachów, warto jednak pamiętać o regularnym sprzątaniu klatki. Mokra ściółka może być bowiem źródłem nieprzyjemnych zapachów. Jak często wymieniać podłoże? Jeśli klatka dla świnki morskiej jest odpowiednio duża, w zupełności wystarczy, jeśli posprzątasz ją raz na 3-4 dni.
Jak świnki morskie okazują miłość?
Świnka morska szybko przyzwyczaja się do swojego opiekuna. Na jego widok może wydawać różne dźwięki – od popiskiwania, aż po odgłosy przypominające gwizd. W ten sposób zwierzątko próbuje zwrócić na siebie uwagę i skłonić do wspólnej zabawy. Niektóre osobniki na widok opiekuna lub miski z karmą mogą również podskakiwać. O przywiązaniu świnki morskiej do właściciela może świadczyć również to, jak zwierzę zachowuje się po wypuszczeniu z klatki. Gryzoń, który lubi towarzystwo swojego opiekuna, będzie szukał okazji do przytulania. Pamiętaj jednak, że jak każda żywa istota, świnka morska może mieć gorszy humor. Nie warto na siłę przytulać pupila, jeśli ten nie ma na to ochoty.
Co i jak widzi świnka morska?
O tym, jak widzi świnka morska, w dużym stopniu decydują kwestie anatomiczne. Oczy gryzonia znajdują się bowiem po bokach czaszki. Z tego względu kawia domowa ma bardzo szerokie pole widzenia – kątem oka może dojrzeć nawet to, co dzieje się z tyłu. Zakres barw, jakie rozróżniają świnki morskie, jest jednak mocno ograniczony. Zwierzątka widzą przede wszystkim takie kolory, jak niebieski, żółty, zielony czy brązowy.
Czy świnkę morską można nauczyć sztuczek?
Świnka morska to bardzo inteligentny gryzoń. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by nauczyć go kilku prostych sztuczek, takich jak, chociażby stawanie na tylnych łapkach, kręcenie się wokół własnej osi, a nawet pokonywanie minislalomu. Podczas nauki nowych tricków, warto sięgnąć po ulubione przysmaki gryzonia. Pomogą one zwierzęciu w opanowaniu nowej umiejętności, a także będą stanowiły doskonałą formę nagrody. Pamiętaj jednak, że tresura świnki morskiej wymaga sporo cierpliwości i systematyczności. Jeśli chcesz, by Twój pupil nauczył się wielu nowych sztuczek, pamiętaj, by codziennie miał okazję doskonalić swoje umiejętności.
Ile kosztuje świnka morska?
Trudno powiedzieć, ile kosztuje świnka morska. Ceny poszczególnych osobników różnią się w zależności od rasy oraz miejsca zakupu. Najpopularniejsze odmiany kosztują ok. 50 -70 zł. Za te, rzadziej spotykane trzeba jednak zapłacić nawet 250 zł. Cena zwierzątka to jednak niejedyny wydatek, jaki trzeba ponieść. Dodatkowe koszty wiążą się z zakupem klatki dla świnki morskiej, odpowiedniego pokarmu, a także akcesoriów do pielęgnacji, takich jak szczotki czy cążki.
Hodowla świnek morskich – podsumowanie
Świnka morska to sympatyczny gryzoń, który świetnie sprawdzi się w roli domowego pupila. Cierpliwie znosi również pieszczoty, dlatego idealnie nadaje się na pierwsze zwierzątko dla dziecka. Choć opieka na kawią domową nie jest bardzo skomplikowana, to jednak warto pamiętać o zaleceniach, jakie znalazły się w naszym poradniku. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu, wiesz już, co jedzą świnki morskie oraz jak dbać o zwierzątka tej rasy, by cieszyły się dobrym zdrowiem. Jeśli natomiast nadal szukasz informacji, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg przydatnych wskazówek dotyczących np. żywienia swojego pupila.