Od kędzierzawych po aksamitne – tak różnorodne są rasy świnek morskich
15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Świnki morskie zaliczają się do najpopularniejszych zwierząt domowych. Dla dzieci przybycie sympatycznego małego zwierzęcia oznacza coś znacznie więcej niż tylko zdobycie nowego towarzysza zabaw. Opiekując się i troszcząc na co dzień o zwierzęta, dzieci uczą się odpowiedzialności. Ale nie tylko dzieci kochają świnki morskie! Także wielu dorosłych jest zafascynowanych tymi żywiołowymi gryzoniami – nie tylko ze względu na urozmaicony wygląd i różnorodność charakterów różnych rodzajów świnek morskich.
Pochodzenie świnek morskich
Domowe świnki morskie można z grubsza podzielić na rasy krótkowłose i długowłose. W zależności od rodzaju świnki morskie różnią się nie tylko długością sierści i umaszczeniem, ale także temperamentem. Pierwotnie świnka morska – jak sugeruje jej nazwa – pochodzi z zagranicy, a dokładniej z południowoamerykańskiego Peru. Nasze obecne krajowe rasy świnek morskich pochodzą od Tschudi, podgatunku rodzaju „prawdziwe świnki morskie”. Świnki morskie są hodowane do dziś również w Peru, jednak nie jako zwierzęta domowe, lecz głównie ze względu na ich mięso.
Mała, urocza i żywa: portret ras krótkowłosych
Krótkowłose świnki morskie wyglądają szczególnie podobnie do swojego przodka, świnki morskiej Tschudi. Ich krótka sierść jest bardzo łatwa w pielęgnacji. W przeciwieństwie jednak do ich szaro ubarwionych przodków, podgatunek ten zaskakuje wszechstronnością wyglądu i tekstury sierści. Prawdopodobnie najpopularniejszą odmianą tej rasy jest gładkowłosa świnka morska. Wyróżnia się gładkie krótkowłose z normalnymi włosami i satynowe krótkowłose, przy czym te ostatnie mają piękny połysk.
Z drugiej strony abisyńska świnka morska znana jest z grubych puszystych skręconych włosów występujących w odmianie satynowej oraz szorstkiej. Równie puszysta jest świnka morska Teddy. Jej sierść przypomina pluszowego misia, stąd jej nazwa. Do powstania nazwy przyczynił się również wpadający w oko grzebień z włosów, który na swych plecach nosi świnka morska Ridgeback. Świnka morska grzywacz, podobnie jak odmiana gładkowłosa, ma jedwabistą, lśniącą sierść, jak również pojedynczą rozetę na czole, która stanowi główną cechę tej rasy.
Długie i niezwykle eleganckie: różnice w odmianach długowłosych świnek morskich
Również wśród odmian długowłosych istnieje duża różnorodność. Wszystkie łączy jednak to, że wymagają nieco bardziej intensywnej pielęgnacji niż świnki krótkowłose. Aby długa sierść nie filcowała się lub nie ograniczała ruchu, należy ją regularnie czesać i przycinać. Latem należy także zwrócić uwagę na to, aby zwierzęciu nie było zbyt gorąco. Wśród odmian długowłosych występują także świnki morskie gładkowłose i kędzierzawe.
Świnka morska Sheltie ma gładką sierść, która na grzbiecie tworzy przedziałek i staje się krótsza w kierunku głowy. Wygląda bardzo podobnie do świnki morskiej Coronet; Coronet posiada jednak dodatkowo koronę z włosów na czole. Świnka morska Merino, podobnie jak Texel, należy do odmiany długowłosej kędzierzawej, której sierść tworzy tren. Obie mają także przedziałek na plecach, podobnie jak Sheltie.
Świnka morska Angora należy do najbardziej znanych przedstawicieli odmian długowłosych i wraz z Peruwianką i rasą Lunkarya posiada najdłuższą sierść. Wreszcie świnka morska Alpaka przypomina nieco Peruwiankę, jej sierść jest jednak bardziej gęsta i kręcona.