Oto nadchodzi mysz: wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o myszach

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme einer Maus.

Myszy są wspaniałymi zwierzętami domowymi: są łatwe w hodowli, ciekawskie, zabawne i urocze. Jeżeli nie boisz się myszy i nie przeszkadza Ci typowy dla myszy zapach, te małe gryzonie z pewnością sprawią Ci wiele radości. Podpowiadamy, na co w hodowli myszy należy zwrócić szczególną uwagę.

Myszy: zwierzęta domowe o długiej historii

Na początku kilka słów o historii myszy: Czy wiesz, że myszy hodowano w Chinach już w 1100 roku p.n.e.? Są to zatem zwierzęta domowe o bardzo długiej historii. Popularna kolorowa mysz, która spośród wszystkich gatunków myszy cieszy się największą popularnością, wywodzi się bezpośrednio od szarej myszy domowej. Wyobraź sobie: mysz, jako jedno z niewielu zwierząt na świecie, żyje na wszystkich kontynentach!

Myszy potrzebują towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku.

Myszy nie należy hodować w pojedynkę. Potrzebuje ona towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku. Zdecydowanie najchętniej żyłaby w otoczeniu licznej rodziny, jednak mogłoby to okazać się dość trudne, ponieważ myszy rozmnażają się bardzo szybko. Myszy osiągają dojrzałość płciową w wieku czterech tygodni i mogą wtedy urodzić od czterech do ośmiu młodych. Dlatego najlepiej jest sprawić sobie parę osobników tej samej płci, które będą dobrze się ze sobą dogadywać. Młode zwierzęta powinno się jak najszybciej do siebie przyzwyczaić – w ten sposób szybką nawiążą nić przyjaźni. Dorosłe zwierzęta należy zawsze umieszczać w nowej, nieznanej im wcześniej klatce.

Prawidłowe żywienie myszy

Dieta myszy powinna składać się ze zróżnicowanej mieszanki zbóż, białka zwierzęcego i świeżej karmy. W swoim sklepie Maxi Zoo kupisz karmę dla myszy, siano i zioła, które zapewnią dobrą podstawę żywienia. Możesz uzupełnić jadłospis świeżymi owocami i warzywami. Sporadycznie podawane mączniki lub jajko na twardo również powinny znaleźć się w menu myszy. Te małe gryzonie potrzebują nietoksycznych gałęzi do gryzienia.

Jak myszy chciałyby żyć?

Chociaż myszy są małe, potrzebują dużo miejsca. Wybierz przestronną klatkę posiadającą trzy poziomy, aby zwierzęta miały zapewnioną możliwość wspinania się. Myszy uwielbiają liny, korzenie, rurki i domek do spania. Regularnie zmieniaj wyposażenie klatki – w ten sposób w domu myszy nigdy nie powieje nudą. Za wszelką cenę unikaj bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. W charakterze ściółki możesz użyć bezpyłowych trocin, siana, słomy lub ściółki z naturalnych materiałów.

Prawidłowe traktowanie i pielęgnowanie myszy

Myszy szybko oswoją się dzięki przysmakom, które zaoferujesz im na wyciągniętej dłoni. Szybko zaczną wspinać się na Twoją dłoń – możesz je wtedy nosić lub brać w złożone dłonie. Zawsze zwracaj uwagę na stan zdrowia swoich myszy. Zdrowa mysz jest aktywna, radosna i ciekawska, ma gęstą, błyszczącą sierść, duże oczy i czysty nos. Jeżeli ma biegunkę lub jest apatyczna, natychmiast udaj się do weterynarza!

PodsumowanieMysz

Rozmiar
7-11 cm plus ogon
Waga
Masa urodzeniowa 1–1,5 g, później przeciętnie 20–40 g
Pochodzenie
Europa, Azja, Afryka Północna
Długość życia
1,5–2 lata
Dojrzałość płciowa
od 4 do 6 tygodni
Laktacja
3–4 tygodnie
Liczba miotów rocznie
12
Ciąża
18–23 dni
Gatunki myszy
Mysz biała i mysz kolorowa należą do myszy domowych z ponad dziesięcioma podgatunkami, ponad 20 kolorami i umaszczeniami