Jak odpowiednio zabezpieczyć kojec króliczy domek na zimę: pobyt w kojcu

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Ein Kaninchen sitzt im Stall auf Heu.

Przestronna klatka dla królików w ogrodzie z wolnym dostępem do dużego wybiegu uważana jest za najlepszą formę trzymania królików: zwierzęta mają do dyspozycji trawę, którą mogą skubać, miejsce do zabawy i świeże powietrze. W ciepłe dni przebywanie na świeżym powietrzu jest dla nich idealne. Ale zaniepokojony właściciel zadaje sobie jedno zasadnicze pytanie, co dzieje się zimą, gdy robi się zimno, mokro i nieprzyjemnie, a trawa znika pod śniegiem? Czy w tych okolicznościach nie jest lepiej wprowadzić zwierzęta do ogrzewanego mieszkania? Tutaj przeczytasz, jak króliki radzą sobie na zewnątrz w zimie.

Czy króliki tolerują niskie temperatury?

Jeżeli królik jest zdrowy i od wiosny był trzymany na zewnątrz, zimowanie na dworze nie stanowi problemu: przystosowując się do zmieniających się w ciągu roku temperatur panujących na zewnątrz, jesienią zwierzęta zyskują ciepłą zimową sierść z grubym podszerstkiem. Ponieważ króliki również przytulają się do siebie, gdy jest zimno, zapewniają sobie nawzajem ciepło. Z drugiej strony zwierzęta osłabione lub w ciąży, młode i te, które nie miały jeszcze czasu na przystosowanie się do życia na zewnątrz, powinny spędzać zimę w domu. Także w przypadku niektórych ras królików z niewielkim podszerstkiem zimowanie na dworze jest nieco trudniejsze.

Dotyczy to również królików o bardzo bujnej sierści okrywowej, tj. króliki angora lub króliki lwie, ponieważ długa sierść szybciej moknie i jest trudna do wysuszenia w zimie. Takie króliki wymagają suchego wybiegu na zewnątrz. Aby mieć pewność, weterynarz powinien przeprowadzić kontrolę stanu zdrowia przed nadejściem zimy: jeżeli króliki są zdrowe, będą w stanie poradzić sobie z niskimi temperaturami na zewnątrz. Dopóki zwierzęta są zaopatrzone w pożywienie, a ich klatka została odpowiednio zabezpieczona na zimę, zimno nie będzie im przeszkadzać — ważniejsze jest, aby mogły bez przeszkód korzystać z wybiegu w swoim kojcu. Nawiasem mówiąc, króliki lubią szaleć po śniegu — ruch utrzymuje je w formie.

Jak króliki zimują w naturze?

Chociaż przodkowie naszych królików domowych, dzikie króliki, pierwotnie przybyły do naszych szerokości geograficznych z regionów śródziemnomorskich, zwierzęta dobrze przystosowały się do zimowej pogody z lodem i śniegiem. Króliki pozostają aktywne również zimą i nie zapadają w stan hibernacji. W naturze króliki tworzą szeroko rozgałęzione systemy przejść podziemnych, dzięki czemu żyją w „podziemiach” przez cały rok – tam też są dobrze chronione przed zimnem. Zimowy pokarm dzikich królików składa się z roślin, które wygrzebują spod pokrywy śniegu; ich mocne zęby umożliwiają również włączenie do jadłospisu korzeni i kory. Ponadto dzikie króliki przed nadejściem zimy gromadzą możliwie jak najwięcej tłuszczu, który pozwala im przetrwać gorsze czasy. Jak widać, dzicy krewni królików domowych bardzo dobrze radzą sobie zimą.

Na co, hodując króliki, muszę zwrócić uwagę zimą?

Opieka nad królikami zimą wymaga szczególnej uwagi: sprawdzaj regularnie, czy zwierzęta mają dostęp do wody pitnej, ponieważ poidełka zamarzają, gdy temperatura spada poniżej zera. Poidełka kropelkowe są całkowicie nieodpowiednie, gdy istnieje ryzyko mrozu. Ponadto należy natychmiast zmienić mokry materiał, aby króliki nie się przeziębiły.

Pamiętaj, aby zapewnić królikom chłonny podkład. Nawet jeżeli jest to trudne i jest Ci bardzo zimno: jeżeli króliki zimują w kojcu zewnętrznym, nie wolno przenosić ich do ogrzewanego pomieszczenia, żeby się z nimi poprzytulać i pobawić.

Gwałtowne zmiany temperatury obciążają organizm i mogą sprzyjać chorobom – dotyczy to również krótkich pobytów wewnątrz oraz choroby królika w zimie. Jeżeli grypa wymaga zastosowania kwarantanny, zwierzę powinno być trzymane w nieogrzewanym pomieszczeniu, tj. garaż, do czasu wyzdrowienia i nie może być narażane na dodatkowy stres związany z wahaniami temperatury. Dzięki czapce i zimowej kurtce możesz spędzać czas z królikami na świeżym powietrzu nawet w chłodne dni. Pamiętaj również, aby dać im nieco większą porcję karmy.

Kiedy temperatury spadają, zwierzęta zużywają więcej energii, aby regulować temperaturę ciała. Należy pamiętać, że świeża żywność, tj. liście sałaty lub zioła, również zamarza w niskich temperaturach. Dlatego należy zapewnić królikom wystarczającą ilość paszy objętościowej, nasion i mrozoodpornych warzyw, jak buraki cukrowe lub jarmuż. Zimą lepiej jest podawać kilka razy dziennie mniejsze porcje do natychmiastowego spożycia. Jednak siano powinno być zawsze dostępne.

Jak zabezpieczyć klatkę królika na zimę?

Aby króliki mogły możliwie jak najbardziej komfortowo spędzić zimę w zewnętrznej klatce, już podczas jej przygotowywania należy zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów:

W ten sposób zabezpieczysz klatkę dla królika na zimę

  • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: klatkę dla królików należy ustawić w taki sposób, aby była ona możliwie jak najbardziej osłonięta od wiatru – nie powinna ona znajdować się po tej stronie budynku, która jest najmocniej narażona na działanie czynników atmosferycznych. Należy unikać przeciągów i bezpośredniego kontaktu z deszczem lub śniegiem. W przypadku ekstremalnie niskich temperatur do siatki można przymocować wełniane koce lub ręczniki.
  • Odstęp: klatka lub domek nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem.
  • Izolacja: Podłoga i dach klatki dla królika powinny być dodatkowo izolowane. Nie należy używać żadnych materiałów, które króliki mogą skubać i przypadkowo połknąć, tj. styropian. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie w domku podwójnej podłogi.
  • Ściółka: Zimą w domku dla królika powinna znaleźć się hojna ilość ściółki. Warstwa ściółki, siana i słomy o grubości około dziesięciu centymetrów posłuży jako dodatkowy materiał izolacyjny, który króliki mogą zaaranżować według własnych pomysłów.
  • Przytulne gniazdko: w domku lub w klatce dla królika powinna znajdować się dodatkowa jaskinia oferująca miejsce do spania.
    Sztuczne źródła ciepła: jeżeli rzeczywiście jest bardzo zimno i króliki zdają się marznąć, można oczywiście zapewnić im sztuczne źródło ciepła. Może to być termofor (z pokrowcem wykonanym z ręcznika, zabezpieczony przed gryzieniem), lampka grzewcza lub ogrzewana jaskinia zapewniająca schronienie w kojcu.
  • Uwaga: króliki muszą same decydować, czy i jak długo korzystają z takich źródeł ciepła – czyli muszą mieć zapewnioną możliwość unikania ogrzewania.

Na co, hodując króliki, muszę zwrócić uwagę zimą?

Zimą króliki wymagają szczególnej opieki: należy regularnie sprawdzać, czy zwierzęta mają dostęp do wody pitnej, ponieważ w minusowych temperaturach zamarzają także miseczki do picia. Kiedy istnieje ryzyko mrozu poidełka są zupełnie nieodpowiednie. Ponadto należy niezwłocznie zmieniać wszelkie mokre materiały, aby króliki się nie przeziębiły. Prosimy pamiętać także o zapewnieniu chłonnej podściółki jako podłoża. Nawet jeżeli przychodzi Ci to z trudem i nie jest Ci zimno, jeżeli króliki zimują w zewnętrznym kojcu, nie wolno przenosić ich do ogrzewanych pomieszczeń, aby się z nimi poprzytulać i pobawić. Gwałtowne zmiany temperatury pomiędzy ciepłym pomieszczeniem a zewnętrznym kojcem obciążają organizm i mogą sprzyjać chorobom – dotyczy to także krótkich pobytów wewnątrz oraz zachorowania królika zimą.

Jeżeli nie uda się uniknąć odseparowania od grupy, zwierzę powinno być trzymane w nieogrzewanym pomieszczeniu, jak choćby garaż, i może być narażane na dodatkowy stres związany z wahaniami temperatury. Czapka na głowie oraz zimowa kurtka pozwolą Ci zajmować się królikami na zewnątrz także w chłodne dni. Prosimy pamiętać także o dodatkowej porcji jedzenia. Kiedy temperatury spadają, zwierzęta zużywają więcej energii, aby regulować temperaturę ciała. Należy pamiętać, że świeża żywność, tj. liście sałaty lub zioła, również zamarza w niskich temperaturach. Dlatego należy zapewnić królikom wystarczającą ilość paszy objętościowej, nasion i mrozoodpornych warzyw, jak buraki cukrowe lub jarmuż. Zimą lepiej jest podawać kilka razy dziennie mniejsze porcje do natychmiastowego spożycia. Jednak siano powinno być zawsze dostępne.

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować