Chomik syryjski jest samotnikiem aktywnym o zmierzchu i nocą.
12.07.2023 - Czas czytania: 3 minuty
Chomik syryjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syrii. Osiąga długość ok. 15 cm i tym samym zalicza się do chomików średniej wielkości. Jak wygląda opieka nad chomikiem syryjskim? Prowadzi samotniczy tryb życia, uaktywnia się o zmierzchu i nocą, i lubi mieć zajęcie. Chcą Państwo wiedzieć więcej? Zdradzamy, jak zapewnić mu szczęśliwe życie.
Żył sobie kiedyś chomiczek…
Żył sobie w Syrii chomik, prawdziwy samotnik, o złotej sierści na grzbiecie i białoszarej na brzuszku — to idealne umaszczenie do życia w naturze. Miał ciemne pasy na policzkach i czarną łatkę na piersi. Przez Izrael przywędrował do Wielkiej Brytanii, po czym opanował całą Europę. Dziś wśród przedstawicieli tego gatunku można spotkać najróżniejsze umaszczenia. Żyje około 2–2,5 roku. W ciągu dnia wypoczywa, a gdy za oknem zmierzcha, zaczyna się pilnie krzątać.
Uroczy członek rodziny
Jest aktywnym, ruchliwym, ciekawskim i wesołym towarzyszem, jednak opiekę nad nim lepiej powierzyć starszym dzieciom, ponieważ w ciągu dnia potrzebuje spokoju. Jego jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony. Warto mu podawać specjalne ziarna dostępne w sklepie Maxi Zoo. Owoce i warzywa z kolei dostarczą mu niezbędnych witamin. Ten malec potrzebuje jednak także białka zwierzęcego, dlatego raz lub dwa razy w tygodniu należy podawać mu łyżeczkę twarożku.
Jak uszczęśliwić chomika syryjskiego
Choć chomik syryjski jest raczej mały, to potrzebuje dużo przestrzeni! Trzeba zapewnić mu przestronną klatkę i dużo możliwości wspinania się oraz kopania. Potrzebuje on domku do spania i specjalnego miejsca do gromadzenia żywności, gdzie będzie mógł chować swoje zapasy, aby następnie przenosić je w swoich workach policzkowych do domku i tam je pałaszować. Należy regularnie sprawdzać zawartość takiej spiżarni i wyrzucać zepsutą żywność. Sama klatka musi być stabilna i mieć gęsto rozmieszczone pręty, między którymi chomik nie zdoła się przecisnąć. Pracownicy Maxi Zoo z chęcią pomogą w wyborze! Klatkę należy umieścić na podwyższeniu, ponieważ chomiki są mocno wyczulone na zagrożenia z góry. W miejscu ustawienia klatki nie może być za gorąco ani nie mogą występować przeciągi. Trzeba codziennie sprzątać kuwetę, a resztę klatki należy czyścić w ciągu tygodnia w kilku etapach — czyszczenie całej klatki naraz jest dla zwierzęcia stresujące. Jako ściółkę należy stosować granulat drzewny. Chomikowi warto też sprawić skrzyneczkę do kopania o głębokości co najmniej 20 cm. Poza tym gryzoń potrzebuje materiału do budowy gniazda (siana lub celulozy), a także miski ze specjalnym piaskiem dla szynszyli, w którym będzie sobie urządzał kąpiele.
Trochę urozmaicenia
Chomik syryjski potrzebuje oczywiście także urozmaicenia. Trzeba jednak uważać, aby zabawki nie były dla zwierzęcia szkodliwe. W sklepie Maxi Zoo można znaleźć szeroki wybór akcesoriów, które pomogą odpowiednio zająć małego pupila!
Chomik syryjski — krótka charakterystyka
Chomik syryjski jest samotnikiem i niechętnie dzieli swoją przestrzeń życiową z innym przedstawicielem swojego gatunku. Pochodzi z Syrii, gdzie jego złotobrązowy grzbiet z białoszarym brzuszkiem służyły mu za kamuflaż. Dziś u przedstawicieli tego gatunku można spotkać przeróżne umaszczenie — od czarnego, przez kremowe i białe, aż po wielokolorowe. Jego ciało od czubka głowy do końca ogona ma długość około 15 cm i waży od 130 do 180 g. W ciągu dnia zwierzę śpi, a o zmierzchu i nocą staje się aktywne, dlatego potrzebuje przestronnej klatki z możliwością wspinania się i zabawy. Z innymi gatunkami chomików łączy go wyjątkowe upodobanie do gromadzenia żywności w swojej spiżarni — to tzw. chomikowanie.