Bezzbożowa karma dla kotów: liczy się ilość!

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Kot siedzi przed miską z suchą karmą

Produkty zbożowe w karmie dla kotów – będą Państwo zaskoczeni. Jako drapieżniki, koty są mięsożercami i żywią się upolowaną zwierzyną niewielkich rozmiarów. Naturalna karma dla kotów składa się więc w prawie stu procentach z komponentów zwierzęcych. W składniki roślinne, bez których kot nie może się obejść, zwierzę zaopatrzy się, podjadając zarówno trawę, jak i inne rośliny, a przede wszystkim przez zawartość żołądka połkniętej ofiary. W ten sposób do żołądka kota, obok włókien roślinnych w naturalny sposób trafiają także niewielkie ilości zbóż i nasion.

Chociaż koty hodowane jako zwierzęta domowe wykazują duże zainteresowanie produktami przetworzonymi, takimi jak ser, mało prawdopodobne, by któryś z nich wpadł na pomysł zjedzenia kromki suchego chleba razowego. Nasiona, w tym zboża, po prostu nie są pożądanym przez kota składnikiem diety. Większości kotów pewna porcja ziarna nie zaszkodzi, u niektórych z nich może natomiast wystąpić nietolerancja pokarmowa, np. na gluten.

Czym właściwie jest gluten?

Gluten z pewnością nie jest Ci obcy. Żywność bezglutenowa od kilku lat zajmuje coraz więcej miejsca na półkach supermarketów. Może to sprawiać wrażenie, że gluten sam w sobie jest czymś szkodliwym. To jednak nieprawda. Gluten jest kombinacją różnych białek, które występują naturalnie w wielu rodzajach ziarna. Odgrywają one ważną rolę w przetwarzaniu żywności, między innymi chleba. Jednak nie każdy organizm potrafi równie łatwo rozkładać gluten w procesie metabolizmu. Czasami działa on jak alergen i może wywoływać reakcje alergiczne u ludzi i zwierząt (choroba autoimmunologiczna) lub zapalenia błony śluzowej jelita cienkiego (nietolerancja pokarmowa). Dalsze problemy trawienne wynikają z uszkodzenia błon śluzowych. W medycynie to schorzenie nosi nazwę celiakia.

Dlaczego właściwie do niektórych karm dodawane są składniki zbożowe?

Jeśli kot byłby karmiony wyłącznie chudym mięsem, mogłoby to trwale uszkodzić pracę jego nerek. Karma w puszce musi zatem zawierać pewną ilość składników wegetariańskich, takich jak błonnik. Stosując dietę BARF dla kota należy również uwzględnić część składników roślinnych. W niektórych rodzajach karmy dla kotów zboża są wykorzystywane jako błonnik pokarmowy i dodatek na sytość — w środowisku naturalnym tę funkcję spełniłyby kości i sierść ofiary jako niestrawne składniki. W przemysłowej produkcji karmy dodatki zbożowe występują zarówno w suchych, jak i mokrych wariantach karmy, ale także jako składnik przekąsek dla kotów. Najczęściej używa się pszenicy, a także jęczmienia, owsa lub żyta. W diecie kotów ziarno jako błonnik pokarmowy nie jest jednak niezbędne.

Ziarno w karmie dla kotów ogólnie nie jest szkodliwe, ponieważ nie każda odmiana zawiera gluten. Na przykład ryż lub kukurydza są bardzo sycącymi rodzajami zbóż, które nie zawierają alergenów, ale są dla kotów cennymi źródłami potasu, magnezu, żelaza i wielu innych ważnych pierwiastków śladowych. Spożycie w zbyt dużych ilościach może jednak być problematyczne ze względu na wartość energetyczną. Zawartość i rodzaj spożywanych zbóż odgrywają więc ważną rolę, podobnie jak metoda ich obróbki.

Po odpowiedniej jego obróbce kot może bez większych problemów trawić ziarno. Ma to związek z technicznym rozkładem skrobi zawartej w żywności. Powszechnym procesem produkcji suchej karmy dla kotów jest tzw. ekstruzja, w której składniki są krótko podgrzewane do temperatury 100°C i poddawane obróbce parą wodną. Dzięki temu skrobia w zbożu jest rozkładana i łatwiejsza do strawienia dla kota. Alternatywą jest tłoczenie na zimno w procesie bębnowym bez użycia ciepła. W tym wypadku skrobia pozostaje nierozłożona.

Czy lepiej jest podawać kotu karmę bez składników zbożowych?

Samo uzębienie kota wskazuje na to, że nie jest on zjadaczem ziarna. Brakuje mu mocnych, płaskich zębów trzonowych. Przewód pokarmowy kota jest przygotowany do spożywania karmy o niskiej zawartości węglowodanów, ale wysokobiałkowej. Fakt, że gluten jest białkiem pochodzenia roślinnego nie odgrywa tu jednak żadnej roli. Podobnie jak osoby cierpiące na celiakię, również u kotów czasami występują alergie lub nietolerancje pokarmowe na zboża.

O nietolerancji glutenu świadczyć mogą:

  • Problemy z sierścią i skórą
  • Biegunka
  • Nietypowa postawa ciała
  • Hiperaktywność

Oprócz ewentualnej celiakii u kota, problemem jest niezrównoważona dystrybucja składników odżywczych w karmie dla kotów. Jeśli zawartość białka w gotowej karmie zostanie zredukowana przez zboża kosztem zawartości mięsa, wpłynie to negatywnie na wystarczające zaopatrzenie w niezbędny tłuszcz i aminokwasy ze składników zwierzęcych. Dlatego należy upewnić się, że karma dla kotów zawiera co najmniej 70 procent mięsa.

Zboża mają wysoką wartość energetyczną i niską zawartość wody. Zawierają wiele węglowodanów, dzięki czemu zbożowa karma dla kotów może szybko okazać się dla kota tucząca, zwłaszcza w przypadku mniej aktywnych osobników. Ziarna mogą mieć również niekorzystny wpływ na poziom cukru we krwi, utwardzać kał kota i prowadzić do problemów z wypróżnianiem się. Zboża zawarte w karmie mogą również zwiększać wartość alkaliczną w moczu kota, co z kolei może prowadzić do kamicy nerkowej.

Z czego składa się bezglutenowa karma dla kota?

Aby uniknąć wszelkich problemów z ziarnem zawartym w karmie, można podawać futrzakowi karmę bezglutenową.

Składniki bezglutenowej karmy dla kotów są częściowo pochodzenia zwierzęcego:

  • Chude mięso, drób lub ryby
  • Wnętrzności (serce, płuco)

Można tu znaleźć składniki pochodzenia roślinnego i suplementy:

  • Warzywa i ziemniaki
  • W niektórych przypadkach zboża bezglutenowe: ryż, kukurydzę, proso lub amarant
  • Błonnik
  • Witaminy
  • Minerały

Do bezglutenowej karmy dla kotów nie dodaje się cukru, substancji wzmacniających smak i aromatów. Nie powinno to oznaczać ograniczeń w planie żywieniowym mruczącego smakosza. Sklepy specjalistyczne oferują bardzo duży wybór karm dla kotów bez składników zbożowych, zarówno w postaci karmy suchej, jak i mokrej.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie