Jak widzi kot i czy rozróżnia kolory?

16.08.2024 - Czas czytania: 4 minuty

Świat okiem kota i psa - zaskakujące ciekawostki

Zmysły to narzędzia, dzięki którym zarówno ludzie, jak i zwierzęta, poznają świat, dostrzegają zagrożenie, smakują dobroci natury, czy czują otaczające ich zapachy. Wzrok to ważny zmysł, który dostarcza informacji o otaczającym świecie. U zwierząt z natury polujących - jak koty - oko posiada kilka niezwykłych cech, różniących je od ludzkiego. Mało kto z nas w ogóle myśli o tym, że krajobraz, jaki kształtuje się nam przed oczyma jest wynikiem wielu czynników, a zarazem ograniczeń posiadanego przez nas narządu wzroku. Tak naprawdę, każdy z nas inaczej odbiera rzeczywistość, i trudno nam powiedzieć, jak świat widzą inni ludzie, a co dopiero zwierzęta, z którymi nie możemy się porozumieć. Psy, koty, ptaki, czy owady, zostały zaopatrzone w całkiem inne narzędzia i możliwości widzenia, dlatego też ich mechanizmy przetwarzania promieni świetlnych są różne. A jak nas widzą czworonożni przyjaciele?

Zmysł wzroku u kota

Dla kot gorzej niż człowiek widzi odległość. Może dlatego do perfekcji opanował spadanie na cztery łapy? Z kolei jego oczy świetnie radzą sobie w ciemności. Najważniejsze elementy gałki ocznej kota są takie samej jak ludzkie. Natura wyposażyła je jednak w dodatkowe usprawnienia, specyficzne dla drapieżników.

Jak widzą koty?

Źrenica kota jest podłużna. Kurczy się pod wpływem światła, chroniąc wrażliwe oko przed nadmiernym promieniowaniem. Z kolei w ciemności rozszerza się i staje się okrągła, o znacznie większej średnicy. To właśnie dzięki temu, koty bardzo dobrze widzą o zmierzchu i w nocy. Kot potrzebuje widzieć swoją ofiarę tuż przed sobą, na ziemi. Dlatego naturalnie wykształciła mu się źrenica pionowa. Oko chroni trzecia powieka, nazywana też migotką, znajdująca się w jego wewnętrznym kąciku. Osłania je podczas snu, a ponadto chroni przed zanieczyszczeniami i nawilża rogówkę. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja oczu u kotów. Choroba oczu u kota to duży problem i często trudno sobie z nim poradzić. Objawy są nieoczywiste i zazwyczaj wynikają z urazów mechanicznych, na które właściciele nie mają za bardzo wpływu, ale przez odpowiednią higienę oczu u kota można zapobiec infekcjom wirusowym czy bakteryjnym.

Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?

Jak widzą koty w nocy i dlaczego ich oczy świecą? Za ten niesamotny efekt odpowiada błona odblaskowa, znajdująca się tuż za siatkówką i odbijająca światło, które wpada do oka. Jest ona złożona z wielu struktur, które przetwarzają impulsy świetlne w elektryczne. Spełnia więc tę samą rolę, co matryca o dużej rozdzielczości w cyfrowym aparacie fotograficznym. Zbudowana jest z wielu warstw komórek działających podobnie do luster. Światło odbite od nich usprawnia działanie fotoreceptorów w warunkach nocnych – zwiększa jasność i kontrast obrazu. Jest to element charakterystyczny dla kotowatych, ale u psa także ją znajdziemy.

A jakie kolory widzą koty?

Bardzo podobnie jak psy. Dla nich czerwień nie istnieje. Przy dobrym oświetleniu ich świat jest niebiesko-fioletowo-zielony. Po zmroku natomiast widzą w odcieniach szarości, czyli podobnie jak ludzie. Jednak ich wzrok jest wtedy znacznie bardziej ostry, a inne zmysły działają bardziej intensywnie.

Jak one widzą nas?

Wiecie już, w jakich barwach widzą otaczający ich świat nasze pupile, ale jak one postrzegają ludzi? Warto dodać, że kota to dalekowidze, więc dobrze widzą daleko, natomiast słabiej to, co jest blisko nich. Dlatego lubią nas obserwować z pewnej odległości, np. z powieszonej na ścianie półki czy wysokiej szafy. Rozpoznają sylwetki, ruchy, nawet nasze drgnięcie powieki. Zarówno u kotowatych wsparciem w niektórych sytuacjach jest węch i słuch.

Jakie są najczęstsze choroby oczu kotów?

Niestety nasze pupile również mogą borykać się z problemami ze wzrokiem. Nie tylko z wiekiem pogarsza się jego sprawność, ale i często mogą być dotknięte przez panujące choroby oczu. Zaczerwienione oczy, ciągłe głaskanie łapką, czy zmniejszona zdolność widzenia to tylko niektóre objawy, po których można się domyślić, że coś dolega naszemu pupilowi. Może to być uraz mechaniczny lub rozwijająca się poważna choroba, dlatego nie należy lekceważyć żadnych symptomów i od razu udać się po poradę do weterynarza.

Najczęstsze choroby oczu u kotów:

  • zapalenie spojówek,
  • wrzody rogówki,
  • zaćma,
  • zespół suchego oka.

Teraz już wiesz, jakie oko na świat mają nasi czworonożni przyjaciele. Mamy nadzieję, że wykorzystasz to, aby pomóc im poznawać świat i uczyć się nowych sztuczek! Pamiętaj, że zmysł wzroku dla nich jest nieoceniony, dlatego często badaj oczy swoich zwierzaków.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować
Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?