Choroby oczu u kota - wrażliwe kocie oczy!
11.09.2023 - Czas czytania: 5 minuty
Narząd wzroku kota jest naprawdę wyjątkowy. Odbijanie światła przez kocie oczy i zdolność widzenia w słabym oświetleniu to jedne z najbardziej fascynujących rzeczy, które oferuje kotom ich anatomia. Dlatego szczególnie niebezpieczne są choroby atakujące oko kota. W najgorszym przypadku zwierzę może oślepnąć.
Po czym poznam, że kot ma problemy z oczami?
Niektóre rasy kotów są szczególnie podatne na choroby oczu. Powodem tego jest ich przeszłość hodowlana: czynnikami ryzyka są określone cechy fizyczne lub predestynacja podatności w wyniku rozmnażania z mniejszej puli genów. Typowymi kandydatami są koty rasowe, jak persy z płaskim nosem, skróconymi kanalikami łzowymi i wyłupiastymi oczami. Ale oczywiście, niezależnie od rasy, każdy tygrysek domowy może cierpieć na chorobę oczu. Im szybciej uświadomią sobie Państwo objawy, tym lepiej.
Prosimy codziennie oglądać oczy swojego futrzaka i zwracać uwagę na najmniejsze zmiany. Należy przy tym zachowywać się w sposób dyskretny: koty postrzegają wpatrywanie się jako oznakę agresji i odpowiednio reagują. Jeżeli dokładnie obserwują Państwo swojego kota, nawet najmniejsze zmiany zauważą Państwo od razu. Należą do nich zmętnienie, łzawienie oczu, zabrudzenia w okolicy oka, obrzęki, zaczerwienienia oraz różny stopień rozszerzenia źrenic. Także kiedy oko wygląda na zmienione, drżenie oczu oraz ciągłe mruganie wskazują na problem. Jeżeli kot trze lub drapie oko lub nagle zaczyna odczuwać światłowstręt, przyczyną tego może być poważne zaburzenie.
Jakie są choroby oczu u kotów?
Przyczyny chorób oczu są różnorodne:
- urazy mechaniczne, na przykład spowodowane pazurami podczas walki o terytorium, należy traktować szczególnie poważnie, ponieważ taka rana może szybko doprowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Weterynarz powinien szybko zatroszczyć się o ranę.
- To samo dotyczy ciał obcych, które dostały się do oka, zwłaszcza gdy kot wychodzący na zewnątrz wędruje przez krzaki i wysoką trawę.
- Co więcej, problemy z oczami mogą wystąpić jako skutki uboczne poważnych chorób u kotów, tj. cukrzyca, białaczka, opryszczka czy nadciśnienie.
- U kotów występują również bezpośrednie choroby oczu, tj. jaskra i zaćma.
- Inwazja wirusów lub pasożytów może prowadzić do zapalenia spojówek, kociej grypy i problemów z powiekami.
W przypadku zaburzeń oka u kota należy leczyć nie tylko objawy miejscowe, ale także dokładnie zbadać przyczynę – na przykład po stwierdzeniu guzów.
Jak u kotów objawia się choroba lub zapalenie oka?
Kocie oko to złożony narząd z różnymi elementami, z których każdy może zostać indywidualnie dotknięty różnymi chorobami. Poza okiem są to powieka, narząd łzowy, spojówka i błona przepuszczająca światło; powieka, która zakrywa oko od wewnętrznego kącika oka i wytwarza płyn łzowy za pomocą gruczołu. W samym oku choroba może dotknąć źrenicę, siatkówkę, tęczówkę i rogówkę.
Łzawiące oczy u kotów: jak podawać krople do oczu
W przypadku chorób przebiegających z łzawiącymi oczami, jak np. katar lub zapalenie spojówek, konieczne będzie zastosowanie u kota leków, np. kropli do oczu. Koty nie należą do najłatwiejszych pacjentów, jeżeli chodzi o podawanie leków. Niezależnie od tego, o jakie objawy choroby oczu chodzi: choroby oczu powinny być zawsze leczone przez lekarza weterynarii. Prosimy usiąść za kotem i delikatnie, ale zdecydowanie chwycić tył jego głowy pomiędzy uszami i oczami. Nie należy się przy tym spieszyć i postarać się oddziaływać na kota uspokajająco – i tak podczas leczenia będzie pokazywał swój sprzeciw. Pipetę z kroplami należy trzymać od tyłu tak blisko kociego oka, jak to możliwie, i kropla po kropli wprowadzić lek na dolną powiekę, zgodnie z zaleceniami. Łatwiej jest, jeżeli mają Państwo zapewnioną pomoc drugiej osoby, która będzie trzymać kota, podczas gdy Państwo będą wpuszczać mu do oka krople.
U kotów występują następujące choroby oczu
Wypadanie trzeciej powieki
Wypadanie trzeciej powieki jest jedną z najczęstszych chorób oczu, którą może wywołać wiele czynników. Może się zdarzyć, że błona nie otworzy się lub nie zamknie całkowicie, a zatem tylko częściowo zakryje oko. Częstymi wyzwalaczami wypadania trzeciej powieki są pasożyty, zapalenie ucha środkowego lub problemy w przewodzie pokarmowym. To połączenie tylko na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykłe: biegunka prowadzi do utraty płynów i pośrednio do zaburzenia równowagi gruczołu łzowego.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek objawia się zaczerwieniem i obrzękiem oczu oraz silnym łzawieniem. Jeżeli w grę wchodzą wirusy lub bakterie, początkowo wydzielina ma kolor biały lub żółtawy i może być śluzowata. Jeżeli problem dotyka tylko jednego oka, prawdopodobnie jest to miejscowy stan zapalny spowodowany urazem, ciałem obcym lub alergią. Jednakowo widoczna w obu oczach – bardziej prawdopodobne jest podłoże bakteryjne lub wirusowe. Nieleczone zapalenie spojówek spowodowane atakiem wirusa może prowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki.
Guzy i uszkodzenia soczewki
Guzy na powiece i uszkodzenia soczewki mają znaczący wpływ na widzenie i dobre samopoczucie Państwa kota. Należy je jak najszybciej usunąć chirurgicznie.
Urazy rogówki
Urazy rogówki, czyli uszkodzenia oka, trzeba leczyć antybiotykami i w razie potrzeby także chirurgicznie. Przyczyną mogą być urazy mechaniczne, ale często także wirusy herpeswirusy.
Choroby tęczówki
Przyczyny chorób tęczówki są zwykle trudne do ustalenia. Urazy są tak samo możliwe, co nowotwory lub infekcje. Oznaki choroby to deformacje lub zmiany pigmentowe na tęczówce.
Zmiany w obrębie źrenic
Zauważalne zmiany w obrębie źrenic wskazują na uszkodzenie siatkówki spowodowane stanem zapalnym, nieprawidłowe ciśnienie krwi lub objawy niedoboru. Metody leczenia różnią się w zależności od przyczyny.