Kot z biegunką – co może pomóc

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Kot przechodzi przez żwirek w kuwecie

Koty są najczystszymi zwierzętami domowymi, jakie można sobie wyobrazić. Korzystają nawet z własnej toalety. Jeśli jednak futrzak nie może się załatwić na czas, nie oddala się od kuwety lub wręcz brudzi mieszkanie, jest to powód do niepokoju. Biegunki u kotów nie należy lekceważyć.

Dlaczego kot ma biegunkę? Zbadanie przyczyny

Kot wymiotuje i ma biegunkę? Jeśli przydarzy się wypadek, ale w normalnych granicach i zwierzę sprawia poza tym zdrowe wrażenie, może mieć to prostą i niegroźną przyczynę. Może zwierzę zjadło coś, co mu nie odpowiadało. To czasem zdarza się też i nam, ludziom. Należy ustalić, co zwierzę mogło zjeść, umieścić tę rzecz poza zasięgiem kota i dalej obserwować zachowanie zwierzęcia. W łagodnych przypadkach dolegliwości szybko ustąpią. Umiarkowana biegunka z wymiotami jest sposobem samoleczenia się kociego organizmu, który pozwala na szybkie usunięcie nietolerowanych substancji.

Również ostry stres lub inny czynnik psychiczny mogą prowadzić do tymczasowej biegunki. Jeśli jednak biegunka utrzymuje się dłużej niż dwa dni, nasila się i zmienia się przy tym wyraźnie ogólny stan zwierzęcia, kryje się za tym coś poważniejszego. Może chodzić o infekcję, inwazję pasożytów lub, w najgorszym przypadku, o przyczynę o podłożu organicznym. Bez wahania należy udać się z kotem do weterynarza, aby możliwie jak najszybciej ustalić przyczynę biegunki.

Jak rozpoznać symptomy biegunki u kota?

Najbardziej rzucają się w oczy zmiany w konsystencji lub zapachu odchodów: Czy jest w nich śluz lub krew? Czy znajdują się poza kuwetą dla kotów w jej pobliżu, co wskazuje na to, że kot już nie mógł ich utrzymać? Być może kot nagle zachowuje się nietypowo przyjaźnie lub nieprzychylnie lub jest wycofany? Wraz ze zmianami odchodów jest to oznaka zaburzeń zdrowia, którą należy traktować poważnie. Czy kot przy załatwianiu się wyraża ból, na przykład syczy, znacząco miauczy lub niespokojnie krąży wokół kuwety? Niech weterynarz zmierzy mu gorączkę: Czy temperatura kota jest za wysoka lub za niska (u zdrowych zwierząt 38 –39°C)?

Kot z biegunką: Co należy zrobić?

W ramach pierwszej pomocy trzeba uzupełnić to, co kot traci w czasie biegunki i ewentualnych wymiotów, czyli substancje odżywcze i wodę. Szczególnie ważne jest, aby kot miał możliwość przyjęcia wystarczającej ilości płynów, aby się nie odwodnić. Wystarczająca ilość świeżej wody musi być łatwo dostępna – należy częściej napełniać miskę. Należy podać kotu lekkostrawną karmę, która nie obciąża układu pokarmowego, a przy tym zapewnia wystarczające zaopatrzenie w składniki odżywcze.

Innym sposobem może być na przykład podanie gotowanego i nieprzyprawionego mięsa kurczaka. Można je zmielić i ewentualnie wmieszać odrobinę gruboziarnistego twarogu i startej marchewki jako błonnika, aby smakowało kotu. Uważaj na to, aby przy serwowaniu pożywienie miało temperaturę pokojową i podawaj je w maksymalnie sześciu małych porcjach. Jeśli po krótkim czasie biegunka nie ustąpi, należy koniecznie udać się do weterynarza. W żadnym razie nie podawaj kotu leków na biegunkę dla ludzi ani nie eksperymentuj z dostępnymi w sprzedaży lekami dla zwierząt. Tylko weterynarz z odpowiednimi kwalifikacjami może właściwie dozować i przepisywać leki. To samo dotyczy pozornie nieszkodliwych leków roślinnych. Koty mogą reagować wrażliwie na substancje farmaceutyczne.

Możliwe przyczyny biegunki u kota

Jeśli okaże się, że biegunkę u kota wywołała inwazja pasożytów, na przykład robaki, można ją wyleczyć lekami. Szczególnie koty wychodzące mogą zjeść jaja pasożytów podczas swoich wędrówek. Jeżeli odpowiednio wcześnie rozpozna się tę przyczynę i rozpocznie się leczenie, nie jest to duży problem. Przynosząc na wizytę świeżą próbkę kału, ułatwią Państwo weterynarzowi pracę. Jeśli po konsultacji lekarskiej przyczyną biegunki okaże się nietolerancja pokarmowa lub przyczyna organiczna, jak na przykład zapalenie przewodu pokarmowego lub FIP, po uzgodnieniu z weterynarzem należy zmienić karmę. W ramach tego konieczne będzie unikanie określonych składników pożywienia w karmie. Jeśli znajdzie się przyczynę, można też opanować biegunkę spowodowaną pożywieniem.

W sklepach specjalistycznych dostępny jest duży wybór wysokiej jakości lekkostrawnych karm. Oprócz szczególnego uważania na karmę i wodę powinno się futrzakowi również pomóc w tych trudnych warunkach. Kuwetę dla kotów należy czyścić częściej i zadbać o świeży piasek. Długowłosym rasom lub kotom seniorom, które mogą nie radzić sobie z dokładnym oczyszczeniem sklejonego obszaru odbytu można pomóc używając do tego wilgotnej ściereczki.

Przed podaniem należy zasięgnąć porady weterynarza.

Jeden kotek siedzący w niebieskiej kuwecie z drewnianym żwirkiem

 

Kuwety w sklepie online

Teraz w sklepie

Jak pomóc kotkowi w razie biegunki?

U kota z biegunką, który poza tym cieszy się dobrym zdrowiem, niedyspozycja ta z reguły szybko przechodzi. Inaczej wygląda to u kociąt. Biegunka u kociaków może szybko krytycznie osłabić małe i jeszcze nie tak odporne ciało. Lekka biegunka może się pojawić, jeśli u kociąt nastąpi przejście z mleka matki lub buteleczki na stałe pożywienie. Ale może też wystąpić zarobaczenie lub infekcja przeniesiona z kociej mamy na kociaka. W tym przypadku należy bezpośrednio skonsultować się z weterynarzem. Nie wolno tu więc tracić czasu. Im młodszy kotek, tym szybciej należy udać się do weterynarza. Ewentualnie trzeba uzupełnić wysoką utratę płynów u kociaka poprzez infuzję.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?