Święta Bożego Narodzenia z kotem — dekoracje bezpieczne dla kotów
11.09.2023 - Czas czytania: 4 minuty
W czasie Świąt członkowie rodziny spotykają się przy choince, aby spędzić razem piękne godziny w refleksyjnej atmosferze. Oczywiście ich domowy tygrysek uczestniczy w tym razem z nimi. Dla futrzaków sezon świąteczny jest szczególnie ekscytujący: niezwykłe zapachy, kolorowe, interesujące dekoracje, a także goście, którzy zakłócają kocią rutynę. Jest to stymulujące, ale może też być powodem stresu. Przy odrobinie dobrego planowania Boże Narodzenie może być jednak także kocim świętem.
Jak spędzić święta z kotem?
Jeżeli Twój kot nie jest przyzwyczajony do odwiedzających Cię osób, musi mieć zapewnioną możliwość uniknięcia spotkania z nimi. Zapewnij mu dostęp do pomieszczenia, do którego nie będą wchodzić i poproś gości o to, aby go nie niepokoili. Ciekawski i przyjazny kot najczęściej sam podchodzi do ludzi. Nieśmiały tygrysek może zechcieć się wycofać. Jednak pod żadnym pozorem nie zamykaj kota, ponieważ będzie on kojarzył wizytę z czymś negatywnym. W czasie uroczystości należy trzymać się także kociej rutyny, tj. pór posiłków i zabawy. Koty są stworzeniami, dla których przyzwyczajenia są bardzo istotne, a ustalony porządek dnia zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.
Święta Bożego Narodzenia dają doskonałą możliwość zapewnienia kotu uwagi: będąc w domu możesz okazywać mu całe mnóstwo czułości oraz przeznaczyć trochę czasu na wspólną zabawę. Koty ucieszą się również z ładnych prezentów: zabawki dla kotów,takie jak piłki, laserowe wskaźniki, wędki dla kotów czy poduszka wypełniona kocimiętką zawsze się sprawdzą. Nowy drapak, tunel do zabawy lub przytulne legowisko również idealnie nadają się na prezent bożonarodzeniowy dla kota.
Dlaczego kot wspina się na choinkę?
Kiedy choinka po raz pierwszy stanie w salonie, futrzak nie może się wręcz powstrzymać: ta obca rzecz musi zostać zdobyta! Niektóre koty chcą pomagać przy dekorowaniu choinki, inne poświęcają się zabawie już udekorowaną choinką. Konsekwencją tego jest z reguły niewielki chaos. Jednak nie gniewaj się na futrzaka: taka choinka stanowi nieodpartą pokusę. Pachnie zachwycająco – szczególnie dla nosa kota domowego, który nie zna drzew rosnących na zewnątrz, jest interesująca w dotyku i można się po niej wspinać. Co może być bardziej ekscytującego niż zbadanie tej dziwnej, nowej rzeczy, która pojawiła się w kocim rewirze? A kiedy człowiek zawiesi na jej gałązkach kolorowe piłeczki oraz inne kołyszące się i dzwoniące zabawki, sprawa staje się oczywista: nowa zabawka gotowa.
Jeżeli w okresie świąt Bożego Narodzenia przywiązujesz wagę do jedliny, miej na względzie następujące punkty:
- Stabilność: Ciężki metalowy stojak na choinkę lub zbiornik na wodę utrzymuje drzewo stabilnie wyprostowane. Dla pewności możesz dodatkowo zabezpieczyć wierzchołek drzewka haczykiem sufitowym.
Świece: To, że w gospodarstwie domowym, w którym mieszka kot, nie ma na choince miejsca na prawdziwe świeczki, rozumie się samo przez się. Jednak światełka choinkowe także mogą być niebezpieczne: kot może w prosty sposób zaplątać się w kabel. Należy pamiętać o wyjątkowo pewnym mocowaniu w pobliżu gałęzi lub wypróbować takie oświetlenie LED, które wplecione zostanie w gałązki. - Bombki: Bombki choinkowe oraz inne podobne ozdoby stanowią dla kota nieodparte zaproszenie do zabawy. Sięgaj po bombki wykonane z tworzywa sztucznego: rozbite szklane bombki stwarzają ogromne ryzyko zranienia.
- Lameta, włosy anielskie i girlandy: Także błyskotki są z kociego punktu widzenia fantastyczną zabawką, którą należy sprawdzić. Pilnuj, aby kot nie połknął kawałków folii ani nie zaplątał się w girlandę. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zrezygnować z lamety i podobnych ozdób, jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym mieszka kot.
- Igły i woda spod drzewka: Żywica i olejki eteryczne są dla kota niestrawne, połknięte igły mogą prowadzić do perforacji jelita. Nie pozwalaj kotu pić ze stojaka na choinkę ani podgryzać choinki lub wieńca adwentowego.
Czasami coś wydarzy się szybciej, niż człowiek jest w stanie zareagować. Jeżeli kot zjadł kawałek wstążki do pakowania prezentów lub lamety i wystaje ona częściowo z jego pyska lub odbytu, prosimy pod żadnym pozorem nie podejmować się próby jego samodzielnego wyciągnięcia – w takiej sytuacji wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarza weterynarii.
Ponadto miej na uwadze, że w okresie Świąt gabinety weterynaryjne są dostępne w ograniczonym stopniu: jeżeli u zwierzęcia dojdzie do zaburzeń trawienia lub wypadku, w niektórych regionach pomoc lekarska może zostać zapewniona z opóźnieniem. W związku z tym bardzo ważne jest, aby z wyprzedzeniem dowiedzieć się, które gabinety i kliniki będą otwarte oraz zapisać sobie numer alarmowy.
W czasie świąt Bożego Narodzenia futrzak powinien dostawać swoją zwyczajową ilość karmy dla kotów. Oczywiście możesz podać kotu sprawdzone i lubiane przez niego smakołyki lub ekskluzywne warianty znanych karm mokrych: wielu producentów wypuszcza na rynek z okazji Świąt specjalne wersje bożonarodzeniowe swoich produktów.
Jak udekorować dom w sposób bezpieczny dla kota?
W gospodarstwach domowych, w których mieszka kot, dekoracje bożonarodzeniowe podlegają pewnym ograniczeniom ze względu na konieczność zminimalizowania ryzyka wypadku. Możesz jednak stworzyć bożonarodzeniowy nastrój za pomocą różnych artykułów dekoracyjnych: dyskretne materiały naturalne, jak np. szyszki, orzechy, plasterki pomarańczy i jabłek, gwiazdy wykonane ze słomy i drewniane zawieszki na choince będą wprawdzie korciły kota, ale są wytrzymałe i nie zagrażają jego bezpieczeństwu.
Zrezygnuj z prawdziwych świec. Poza tym także światełka choinkowe mogą być niebezpieczne: im więcej luźnego kabla pozostawisz w łatwo dostępnych miejscach, tym większe ryzyko, że zachęci to kota do zabawy.
Zrezygnuj także z przesadnego dekorowania mieszkania i pozostaw przynajmniej jedno pomieszczenie bez dekoracji. Pamiętaj, że kot nie musi podzielać Twoich gustów i może chcieć unikać irytujących go ozdób. Zachowaj ostrożność, wybierając bożonarodzeniowe dekoracje kwiatowe: uwielbiana gwiazda betlejemska (wilczomlecz) jest trująca, podobnie jak jemioła. Ze względu na kota zrezygnuj z takich dekoracji lub sięgnij po sztuczne rośliny.
Świąteczny posiłek dla kota: co powinno trafić do kociej miski?
Z kulinarnego punktu widzenia święta Bożego Narodzenia nie mają konkurencji: wykwintne potrawy oraz obowiązkowe świąteczne wypieki są tego częścią. To, co w przypadku ludzi niekoniecznie dobrze wpływa na układ trawienny, powinno omijać kocią miskę. Szczególnie zakazane są obfite porcje w misce lub dojadanie resztek ze stołu, także wtedy, gdy kot jest przesadnie zainteresowany bożonarodzeniowym menu i próbuje nas uprosić lub coś ukradkiem zwędzić. Przyprawy, fragmenty kości i ości są szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne.