Kot zniknął lub znaleziono kota? Działaj rozważnie!

11.09.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Katze sitzt auf der Treppe

Jeżeli futrzak nie pojawia się przy misce na karmę o zwykłej porze, opiekunowie kota wychodzącego często nie są tym szczególnie zaniepokojeni. W końcu może się zdarzyć, że coś zatrzymało tygryska podczas jednej z jego eskapad. Jeżeli jednak kot nie wraca zbyt długo lub z jakiegoś powodu uciekł z mieszkania lub swojego rewiru, ważne jest, aby zachować spokój. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności i przemyślanym działaniom szanse na znalezienie uciekiniera są całkiem spore.

Kot zniknął – co się stało?

Najgorszy z możliwych scenariuszy to sytuacja, w której znika kot domowy. Niezabezpieczone okno, dziura w siatce zabezpieczającej czy otwarte drzwi wystarczą, aby zwierzę mogło uciec. Jeżeli kot przestraszy się w nieznanym sobie środowisku, ucieknie lub gdzieś się schowa, trudno o dobrą radę.

Koty wychodzące na zewnątrz mają dobre rozeznanie w terenie, ale nawet one czasami mogą się zgubić. Przede wszystkim niewykastrowane kotki wychodzące na zewnątrz, wiedzione swoim popędem płciowym, nie znają absolutnie żadnych granic. Często tymi znikającymi kotami są kotki w rui i kocury.

Jeżeli kot napotka na swojej drodze dominującego przedstawiciela własnego gatunku, może zostać przepędzony z własnego terytorium, lub może sam przejąć terytorium swojego konkurenta. Można sobie również wyobrazić, że futrzak znalazł sobie nowy „otwieracz do puszek”. Sprytnym futrzakom udaje się żyć na zmianę z różnymi ludźmi, z których każdy uważa się za właściciela.

Kiedy koty wracają, jeżeli uciekną podczas przebywania na zewnątrz?

Kiedy Twój tygrysek wypracuje określoną rutynę, jak np. wieczorne karmienie, szybko zauważysz, kiedy jego nieobecność mieści się pewnej przyjętej normie, a kiedy jest to już zaginięcie.

Nie sposób jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy kot wychodzący na zewnątrz postanowi wrócić do domu. Wpływa na to wiele indywidualnych czynników. Nie należy jednak tracić nadziei: istnieją niezliczone historie opowiadające o zaginionych tygryskach domowych, które ni stąd ni zowąd powrócili do swoich właścicieli po upływie długich miesięcy, a nawet lat, jak gdyby nic się nie stało.

Katze steht neben dem Türrahmen

Co mogę zrobić, jeżeli kot uciekł?

Zachowaj spokój i upewnij się, że futrzak rzeczywiście zniknął. Przeszukaj dokładnie dom i ogród, i sprawdź jego ulubione miejsca oraz kryjówki. Upewnij się również, że kot nie został nigdzie przypadkowo zamknięty lub uwięziony. Podczas poszukiwań pomyśl także o takich miejscach, jak piwnice, garaże lub samochody.

Jeżeli futrzasty uciekinier jeszcze się nie odnalazł, przeszukaj okolicę. Warto spojrzeć w górę i w krzaki: zbieg mógł utknąć w drzewie lub schować się w bezpiecznej kryjówce. Porozmawiaj z sąsiadami i poproś ich, aby również rzucili okiem na piwnicę, szopę ogrodową i i podobne miejsca.

Wskazówka:
opłaca się szukać w nocy: Koty są wówczas bardziej aktywne. Podczas świecenia latarką kieszonkową można dostrzec błyszczące się oczy.

Jeżeli to również nie daje żadnych wyników, rozszerz poszukiwania.

  • Ogłoszenia: powinny zawierać zdjęcie (całego ciała) oraz takie informacje, jak imię zwierzęcia, jego cechy szczególne, miejsce, czas i okoliczności zniknięcia, możliwe wskazówki dotyczące prawdopodobnego zachowania oraz dane kontaktowe (możliwość oderwania numeru telefonu). Odpowiednimi miejscami na takie ogłoszenia są np. tablice ogłoszeniowe (np. w supermarkecie).

Ważne:
w przypadku ogłoszeń rozmieszczanych w przestrzeni publicznej należy wcześniej zapytać w lokalnym urzędzie porządku publicznego, czy jest to dozwolone. W przeciwnym razie istnieje ryzyko grzywny za „nieautoryzowane plakatowanie”.

  • Media społecznościowe: na takich platformach, jak Facebook, istnieją grupy, w których można rozpowszechniać „zgłoszenia zaginionych zwierząt domowych”. Wpisz np. „kot”, „znalezione zwierzę” i swoje miasto w wyszukiwarce.
  • Skierowanie zapytania do innych punktów: równolegle z wszystkimi innymi działaniami należy skontaktować się z miejscowym schroniskiem dla zwierząt, strażą pożarną, policją, strażą miejską, lekarzami weterynarii w okolicy oraz służbą utrzymania dróg. Być może zwierzę zostało już znalezione lub zgłoszone.

Przyszedł do mnie kot – co mam zrobić?

Znalazłeś/-aś kota: „Co robić?” Oto jest pytanie! Przede wszystkim należy wyjaśnić, po czym rozpoznać, że kot uciekł.

Obcy kot, który pojawia się przed drzwiami tarasu, niekoniecznie musi być uciekinierem. Prawdopodobnie jest to nowy mieszkaniec dzielnicy, który ma możliwość wychodzenia na zewnątrz. Jeżeli nie jest on w widoczny sposób zaniedbany lub nie potrzebuje pomocy, nie należy go dokarmiać (a tym samym zachęcać go do faktycznej zmiany domu) ani łapać (a tym samym uniemożliwiać mu powrót do domu).

Rozsądne będzie zachowanie się w następujący sposób: popytaj w okolicy, czy komuś nie uciekł kot lub czy ktoś może kojarzyć jego właściciela. Opublikuj stosowny post w mediach społecznościowych i zostaw ogłoszenie. W ten sposób możesz nawiązać kontakt z właścicielem szukającym swojej zguby.

Jeżeli to wszystko nie doprowadzi szybko do sukcesu, możesz spróbować złapać tygryska i zabrać go do schroniska dla zwierząt lub gabinetu weterynaryjnego, aby tam spróbować odczytać chip.

Katze blickt zum Futternapf hinauf

Czy chipowanie i wpis do rejestru zwierząt domowych ma sens?

Chipowanie kotów nie jest co prawda obowiązkowe, ale ma wiele zalet. Jeżeli kot ucieknie, łatwiej jest połączyć go ponownie z właścicielem. Zwłaszcza koty przebywające na zewnątrz powinny zawsze mieć czip.

Informacja zawarta na chipie to 15-cyfrowa, indywidualna sekwencja cyfr, która jest umieszczana w dowodzie kota. Możesz również przechowywać numer w bazie danych rejestru zwierząt. Znalezione zwierzę można następnie jednoznacznie zidentyfikować za pomocą kodu. Wpis do rejestru zwierząt domowych jest zazwyczaj bezpłatny, ale musi być dokonany przez weterynarza lub przez Ciebie osobiście. Sam chip nie wystarczy, a dane nie są rejestrowane automatycznie.

Dwa znane niemieckie rejestry zwierząt domowych to:

  • Findefix: Findefix to wyszukiwarka rejestrów zwierząt Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt. Możesz skorzystać z całodobowej infolinii lub formularza online, aby zgłosić zaginione lub znalezione zwierzęta. Kolejna praktyczna funkcja: generator online może służyć do tworzenia plakatów zaginionych kotów lub psów i natychmiastowego ich drukowania. Istnieje również portal raportowania online z możliwością przeszukania danego obszaru. Skuteczny system: na stronie głównej Findefix możesz przeczytać wiele prawdziwych historii ze szczęśliwymi zakończeniami.
  • TASSO e.V.: TASSO to największy w Europie rejestr zwierząt domowych. Również tutaj właściciele zwierząt domowych mogą bezpłatnie wpisać do rejestru numer tatuażu lub chipa swojego czworonoga. Znalezione zwierzęta są rozpoznawane poprzez porównanie z bazą danych Tasso i przypisywane do swoich właścicieli. Baza danych Tasso jest połączona w sieć międzynarodową i oferuje usługę plakatów poszukiwawczych, gorącą linię i portal wyszukiwania online, a także aplikację, która wysyła na numer telefonu komórkowego powiadomienia push dotyczące poszukiwanych zwierząt z danego obszaru.

Wiedziałeś/-aś o tym?
Oba rejestry zwierząt domowych zostały założone w latach 80. XX wieku. W tamtych czasach gorącym tematem były kradzieże i sprzedaż zwierząt domowych laboratoriom badawczym w Niemczech. Rejestracja za pomocą tatuażu, a później chipa miała utrudniać popełnianie tych przestępstw. Dziś identyfikacja zagubionych psów i kotów jest głównym zadaniem TASSO i Findefix. Towarzystwa te są finansowane z darowizn.

Co mogę jeszcze zrobić, aby mój kot nie znikał?

Aby zmniejszyć ryzyko ucieczki lub ułatwić odnalezienie zwierzaka, możesz również skorzystać z następujących opcji:

  • Komenda „Chodź!“: koty powinny nauczyć się przychodzić do Ciebie, kiedy je przywołujesz. Skraca to wiele niepotrzebnych poszukiwań, o ile zwierzę znajduje się w zasięgu Twojego głosu.
  • Kastracja: jeżeli Twój futrzak zostanie wykastrowany, nie tylko unikniesz niechcianego rozmnażania. Wykastrowane zwierzęta są również bardziej „stateczne” i nie mają tendencji do wędrowania.
  • Lokalizator GPS lub zawieszka adresowa: urządzenie GPS bądź plakietka z adresem lub numerem telefonu pomoże sprowadzić kota do domu. Uwaga: obroże są niebezpieczne dla kotów, które wspinają się i buszują w krzakach. Decydując się na obrożę, koniecznie wybierz model z samoczynnie otwierającą się blokadą bezpieczeństwa.

Zapewnij większe bezpieczeństwo kocim uciekinierom dzięki chipowi i wpisowi do rejestru zwierząt domowych!

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie