Mój kot gryzie — jak go tego oduczyć?
07.09.2023 - Czas czytania: 5 minuty
Podczas zabawy często się to zdarza: nagle kot wbija nam zęby w ramię, dłoń lub palce. Także próba dotknięcia agresywnego, zranionego i wystraszonego kota może skończyć się bardzo bolesnym ugryzieniem. Powody, dla których kot gryzie człowieka, bywają bardzo różne. Nie zawsze jest to samoobrona lub agresja: odruch gryzienia można również wywołać znajomą zabawą i przytuleniem. W takich przypadkach można jednak z powodzeniem powstrzymać kota przed łapaniem nas zębami.
Uzębienie kota jako broń myśliwska
Z punktu widzenia ewolucji uzębienie kota jest narzędziem doskonale przystosowanym do tego, aby przetrwać na wolności. Układ i kształt trzydziestu stałych zębów umożliwia zwierzęciu chwytanie i zabijanie zdobyczy. Zęby służą również do siekania pożywienia – a także do obrony. Uzębienie kota jest zatem stworzone do tego, aby mocno chwytać i osiągnąć pożądany efekt dzięki zębom głęboko wbijającym się w namierzony przez kota cel.
Wszystkie zęby kota, nie tylko kły, są stosunkowo ostro zakończone – koty dzielą swoje pożywienie, ale nie muszą go rozdrabniać, jak robią to wszystkożercy lub roślinożercy.
Siła ugryzienia dzikiego kota jest ogromna w stosunku do wielkości jego ciała: wynosi ona 56 niutonów na centymetr kwadratowy przy współczynniku siły ugryzienia wynoszącym 18,76. Dla porównania: w przypadku nas, ludzi, iloraz siły ugryzienia wynosi dziesięć.
Dlaczego koty gryzą?
Ugryzienie przez kota niekoniecznie musi być dyktowane agresją. Oprócz oczywistych zastosowań dla uzębienia – zabijania zdobyczy, spożywania pokarmu i walki – koty używają zębów również do innych celów, ale szczególna anatomia zębów Twojego tygryska sprawia, że należy traktować je poważnie.
Kiedy koty gryzą bez agresji?
- Kocia matka przenosi swoje kocięta, chwytając je za futro na karku i nosząc je.
- Podczas kociej gry miłosnej kocur, posługując się podobną techniką, wgryza się w kark kotki.
- Podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych koty precyzyjnie działają w obrębie swędzących części ciała oraz splątanej sierści.
Dlaczego kot gryzie podczas zabawy i przytulania?
Nawet zachowując największą ostrożność, możesz paść ofiarą uzębienia swojego tygryska. Ponadto wystarczą niepozorne sytuacje, tj. łaskotanie, zabawa lub po prostu nuda. Innymi przyczynami gryzienia mogą być stres, zazdrość lub choroba (być może nawet ból zęba). Dlatego w przypadku niewytłumaczalnego gryzienia skonsultuj się z weterynarzem.
Atak podczas głaskania
Jeżeli kot nagle ugryzie Cię podczas głaskania, może to oznaczać, że dotykasz obszaru, który jest łaskoczący lub w inny sposób wrażliwy na dotyk. Błyskawiczny refleks kota sprawia, że możesz nie mieć czasu na cofnięcie ręki.
Z reguły jednak kot z wyprzedzeniem daje wyraźne sygnały ostrzegawcze: drgający ogon lub odwracające się do tyłu uszy. Zawsze bacznie obserwuj mowę ciała kota. Jeżeli coś wydaje Ci się dziwne, zgłoś się do weterynarza, aby wyjaśnić, czy zwierzę przypadkiem nie doświadcza bólu. Na przykład kot może cierpieć z powodu niewykrytego stanu zapalnego.
Gryzienie podczas przytulania
Niektóre koty doświadczają lekkiego miłosnego uniesienia podczas przytulania i zaczynają skubać swoich ludzi. Może przy tym również dochodzić do ostrożnych ugryzień. Ze strony kota to „podgryzanie” jest oznaką sympatii i rzadko powoduje obrażenia.
Gwałtowne zabawy
Jeżeli kot zaatakuje Twoją stopę lub rękę podczas szaleństwa i spróbuje ją „uśmiercić”, zabawa staje się po prostu zbyt żywiołowa. Unikaj szamotania się z kotem gołymi rękami, gdy tylko jest to możliwe. Zwłaszcza młode zwierzęta nie rozróżniają, czy ludzka ręka jest zabawką, czy ofiarą.
Co więcej: im więcej zajęć ma kot, tym rzadsze będą jego ataki na Twoje ręce. Podczas zabawy sięgaj po wędkę dla kota lub takie zabawki, jak myszki wykonane z tkaniny lub piłeczki. Pozwoli to zapewnić bezpieczny dystans pomiędzy kocimi zębami a Twoją dłonią.
Różnice w hierarchii
Kocie matki stosują wobec swoich młodych gryzienie jako środek szkoleniowy, a w kocich grupach wszelkie nieporozumienia dotyczące pozycji w hierarchii wyjaśniane są za pomocą zębów. Jeżeli Twój futrzak Cię gryzie lub przy tym także drapie, może chcieć przeskoczyć Cię w hierarchii domowej. W tym przypadku wymagane jest konsekwentne wychowanie, w miarę możliwości wspierane przez kompetentnego psychologa zwierząt.
Gryzienie z nudów
Jeżeli kot gryzie bez wyraźnego powodu, być może nawet po niezauważonym zakradnięciu się, może to być po prostu próbą zwrócenia na siebie uwagi. Kot wybiera bezwzględny sposób, aby zaznaczyć swoją obecność. Poświęć zwierzęciu więcej czasu i odwróć jego uwagę zabawą.
Jak odzwyczaić kota od gryzienia?
Jeżeli gryzący tygrysek jest zwierzęciem, które domaga się uwagi, należy w miarę możliwości zignorować jego strategię bazującą na gryzieniu. Kot musi się nauczyć, że takim zachowaniem niczego nie osiągnie. Jeżeli jednak futrzak „podgryza Cię z miłości”, natychmiast cofnij rękę, kiedy zacznie ją skubać. Zawsze podkreślaj swoją niechęć wyraźnym „nie”. To samo dotyczy kotów, które bawią się zbyt żywiołowo lub chcą zająć wyższą pozycję w stadzie hierarchii – nie narażaj rąk na niepotrzebne ataki, ale dalej głaszcz i dotykaj zwierzęta jak zwykle: Nie daj się ugryźć!
Pierwsza pomoc przy ugryzieniu kota
Jeżeli kot wbił zęby głęboko, najczęściej rana wygląda w pierwszym momencie na nieszkodliwą. Często nie wypływa z niej duża ilość krwi. Ranę powstałą w wyniku ugryzienia kota powinien zawsze obejrzeć lekarz.
Ryzyko wystąpienia infekcji na skutek ugryzienia kota jest w rzeczywistości znacznie wyższe niż w przypadku porównywalnego ugryzienia psa. Ostre kocie zęby wnikają głęboko w ciało, a ślina kota dostaje się do rany. Zarazki w ślinie mogą wywołać proces zapalny. Niesie to ze sobą szczególnie duże ryzyko, jeżeli do ugryzienia doszło w obrębie mniej ukrwionej tkanki na nadgarstku i dłoniach – tam, gdzie jest mało krwi, układ odpornościowy organizmu może interweniować z opóźnieniem. Stan zapalny może nawet postępować wzdłuż ścięgien do wnętrza organizmu.
W przypadku natychmiastowego opatrzenia rany powstałe w wyniku ugryzienia kota nie prowadzą zazwyczaj do większych problemów, dlatego należy natychmiast się nimi zająć.
Zaopatrywanie ran po ugryzieniu kota
- Oczyść i zdezynfekuj miejsce ugryzienia.
- Jeżeli rana krwawi, zabezpiecz ją sterylnym opatrunkiem.
- Jeżeli rana nie krwawi, pod żadnym pozorem nie zakładaj bandaża! Prowadzi to do szybszego namnażania się bakterii.
- Jak najszybciej udaj się do lekarza.
- Jeżeli to konieczne, odśwież szczepienie przeciw tężcowi.