Okres dojrzewania: jak sobie radzić z kocim „nastolatkiem”

03.08.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kotek leży na kanapie i figlarnie wysuwa pazurki

Wszystkie ssaki przechodzą przez fazę transformacji z osobnika młodocianego do dorosłego: dojrzewanie. To, kiedy zaczyna się ten trudny okres i ile trwa, różni się w zależności od gatunku zwierzęcia, ale także od jego rasy i cech indywidualnych. Zawsze jednak wiąże się ze skomplikowanymi zmianami hormonalnymi, które wpływają na zachowanie zwierzęcia. Dla właścicieli kotów ta faza rozwoju ich futrzaka może być ekscytująca. Przedstawiamy informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swojego domowego tygryska.

Kiedy rozpoczyna się u kotów okres dojrzewania?

Organizm kotek zaczyna produkować hormony płciowe zazwyczaj w trzecim miesiącu życia. Dojrzałość rozrodczą osiągają samiczki zazwyczaj pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem. U kocurów okres dojrzewania zaczyna się nieco później, mniej więcej w piątym miesiącu życia. Płodne są one, zależnie od rasy, od dziewiątego miesiąca lub pierwszych urodzin. Okres dojrzewania trwa u kotów około pół roku. W czasie tym zmienia się ich układ hormonalny, co z kolei wpływa na ich zachowanie. W przeciwieństwie do ludzi, wygląd kotów nie zmienia się drastycznie w czasie dojrzewania. Koty nie rosną gwałtownie, ani nie mają trądziku i zmian skórnych, przeżywają jednak pewnego rodzaju „mutację“: ich głos zaczyna nagle brzmieć dojrzalej.

W jaki sposób mogę pomóc mojemu kotu w okresie dojrzewania?

Mieszkając z dorastającym tygryskiem, musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Musisz zrozumieć, że kot znajduje się w okresie impulsywnego zachowania, i popatrz z szacunkiem na jego przemianę w dorosłe zwierzę. Nawet jeśli Twój futrzak gra Ci na nerwach przez swoje humory, akcje i sporadyczne „kocięce“ zachowania, zachowaj spokój. Wyjątkowo niespokojne zwierzęta możesz nieco uspokoić za pomocą kocich hormonów lub porcji kocimiętki.

W tym przypadku nie obejdzie się bez porady weterynarza. Stoisz przed trudną medyczną decyzją – kastracją kota. W szczególności koty wychodzące na zewnątrz – jeśli nie są to już wykastrowane koty pochodzące z hodowli – należy wcześnie poddać tej procedurze. Wraz z rozpoczęciem okresu dojrzewania w kocurze budzi się duch macho. W najgorszym przypadku może on, jeśli wychodzi na zewnątrz, natychmiast wyruszyć w przygodę, aby mierzyć siły z innymi kocurami lub wywąchiwać kotki w rui. Zwierzę może szybko oddalić się w takiej sytuacji daleko od domu, wpaść pod samochód lub w znaleźć się w innym niebezpieczeństwie. Do tego zwiększa się ryzyko, że kot zarazi się jakąś kocią chorobą lub zostanie poważnie ranny podczas bójki.

Również u kotek zdecydowanie poleca się zabieg kastracji: po pierwsze zapobiegniesz w ten sposób niechcianemu potomstwu, a po drugie również kocice pozostawiają za sobą zapachy, które kocury są w stanie wyczuć na kilometry. W końcu, kotki mogą mieć latem ruję co miesiąc – dla zwierzęcia okresy te oznaczają ogromny stres. Kastracja to rutynowy zabieg wykonywany u weterynarza w znieczuleniu ogólnym.

Czy różne kocie rasy osiągają dojrzałość w różnym wieku?

Orientalne rasy kotów, jak koty syjamskie, birmańskie lub abisyńskie szczególnie szybko dojrzewają: samice są zdolne do rozrodu już w wieku od czterech do pięciu miesięcy. Większe rasy, jak maine coon lub norweski kot leśny, mogą rozmnażać się natomiast dopiero po roku, a dorosłość osiągają po trzech latach. Koty ras długowłosych osiągają zazwyczaj wiek rozrodczy później niż koty krótkowłose.

W jaki sposób objawia się u kotów okres dojrzewania?

Jeśli chodzi o koci okres dojrzewania, nie różni się on wcale pod względem nastroju i zachowań aż tak bardzo od okresu dojrzewania ludzkich nastolatków.

Sposoby postępowania

  • Wahania nastrojów: W jednej chwili Twój pupil jest rozbrykany, a w następnej posępnie wygląda przez okno? Relaksujące pieszczoty nagle kończą się prychaniem i machnięciem pazurami? Dojrzewające koty mają huśtawkę nastrojów, które zmieniają się z minuty na minutę.
  • Apatia: Czy Twój futrzak stracił ochotę zarówno na ulubioną karmę, jak i kuszącą zabawkę? Apatyczne zachowanie kota podczas okresu dojrzewania jest w pewnym stopniu normalne. Proszę jednak dokładnie obserwować swojego pupila: jeśli nastrój ten utrzymuje się dłużej, może wskazywać na chorobę.
  • Przekorne zachowanie: czy futrzak udaje głuchego, kiedy go wołasz, albo nawet nie myśli o tym, aby przestać drapać sofę? W okresie dojrzewania komunikaty pochodzące od właściciela są czasami demonstracyjnie ignorowane.
    Wybryki i wandalizm: kiedy Twój kociak wpada na najdziwniejsze pomysły, robi figle i od czasu do czasu powoduje drobne szkody w mieniu, nie szuka kłopotów celowo. Pozbądź się bałaganu w mieszkaniu z humorem.
  • Megalomania: w okresie dojrzewania niektóre koty rozwijają nadmierną brawurowość. Może to objawiać się poprzez wykonywania karkołomnych akrobacji podczas wspinaczki lub prowokowanie silniejszych przedstawicieli swojego gatunku.
    Testowanie granic: w gruncie rzeczy Twój futrzak doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że podwędzanie kiełbasy ze stołu jest zabronione, a pomimo tego dalej próbuje? Niegrzeczne kocie zachowania, choć już dawno oduczone, oznaczają, że kot próbuje sprawdzić, jak daleko może się posunąć. Proszę zdecydowanie, lecz bez krzyku, postawić kotu granice.
  • Marcowanie: Wraz z rozbudzeniem popędu seksualnego, koty zaczynają zachowywać się w sposób naśladujący pierwsze akty seksualne. Tarzają się one po podłodze, głośno miaucząc i nawołując, i mogą wówczas stawać się nachalne i natrętne.
    Znaczenie jako męski wariant zachowań seksualnych zaczyna się od samców: rozpylają one mocz zmieszany ze specjalnymi feromonami (który ma przykry zapach dla ludzkiego nosa), aby oznaczyć swoje terytorium, ostrzec rywali i przyciągnąć samice.
  • Odgrywanie roli: Co zaskakujące, koty przejawiają podczas okresu dojrzewania specyficzne zachowania zależne od płci: podczas gdy kotki interesują się w szczególności obiektami i chętnie bawią się na przykład sztucznymi myszami, kocury są bardziej zawadiackie i uwielbiają dokazywać i szarpać się z innymi kotami.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie