Uczenie kota sztuczek – interakcje i stymulacje odpowiednie dla gatunku

03.08.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Katze schnuppert an einem Leckerli

Z pewnością widzieli Państwo w Internecie filmy, na których koty wykonują zaskakujące sztuczki. Być może sami Państwo znają takich kocich artystów, którzy posłusznie reagują na polecenia swojego opiekuna i opanowali cały repertuar trików: od podawania łapy po bieg slalomem. Może ten rodzaj aktywności to także coś dla Państwa tygryska? Pokazujemy, jak można nauczyć kota różnych sztuczek w zgodzie z jego naturą.

Czy mój kot może nauczyć się sztuczek?

Z pewnością każdy kot ma potencjał do wykonywania sztuczek, ponieważ jest w stanie się ich nauczyć. Pytanie powinno więc brzmieć: dlaczego zwierzę ma robić sztuczki?

Obiektywnie rzecz ujmując, opanowanie sztuczek nie przynosi kotu żadnych korzyści. W przeciwieństwie do psów, kotom z reguły nie zależy na zadowalaniu swojego człowieka. Nie należy więc tracić serca, jeżeli podczas pierwszych prób tygrysek będzie się tylko przyglądać, robiąc wielkie oczy, aby za chwilę znów skupić się na swoich sprawach. Nie każdy futrzak chce być showmanem.

Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy między kotem a opiekunem istnieje bliska więź i zwierzę chętnie wchodzi w interakcje. Wtedy trening może stać się ekscytującą zabawą, która stymuluje inteligencję pupila. Wiele kotów lubi być w centrum uwagi człowieka. Kiedy tylko zwierzę zrozumie, że współpraca i wykonanie sztuczki wiąże się z otrzymaniem przysmaku i czułościami, trening stanie się dla niego przyjemnym zajęciem połączonym z atrakcyjną nagrodą.

Nauka sztuczek służy przede wszystkim temu, aby zająć zwierzę i zadbać o jego zrównoważenie i aktywność.

Jakie wymagania musi spełnić mój kot, aby móc trenować sztuczki?

To, czy kot będzie w stanie nauczyć się sztuczek, zależy od wielu czynników. Przedstawiliśmy dla Państwa najważniejsze z nich.

Najważniejsze wymogi dotyczące nauki kocich sztuczek

  • Charakter: Ruchliwe i ciekawe świata zwierzę będzie chętniej wykonywać sztuczki niż nieśmiały tygrysek, który nie jest tak skłonny do kontaktów z ludźmi.
    Wiek: Nauka sztuczek łatwiej przychodzi młodym kotom niż starszym osobnikom. Nie oznacza to jednak, że seniorzy nie interesują się zdobywaniem nowych umiejętności. Opanowanie sztuczki może jednak potrwać trochę dłużej.
  • Inteligencja: Koty są ogólnie mądrymi zwierzętami, jednak także wśród nich zdarzają się osobniki o nieco prostszym usposobieniu. Być może Państwa tygrysek zatrzymał się na podawaniu łapy, a może wykazuje talent do wieloczęściowych ćwiczeń wolnych. Niezależnie od wykazywanej inteligencji nie traktujmy treningu jako egzaminu dla kota. Powinna to być przede wszystkim zabawa.
  • Zdrowie: Trzeba mieć na uwadze ewentualne ograniczenia zdrowotne kota. Zwierzę cierpiące na schorzenia stawów nie może na przykład wykonywać brawurowych skoków.

Jakich sztuczek mogą nauczyć się koty?

Podobnie jak w przypadku wszystkich zwierząt, również u kotów obowiązuje zasada: wszelkie sztuczki, które zmuszają zwierzę do zachowywania się i poruszania w sposób dla niego nienaturalny, są zakazane. Sztuczki odpowiednie dla kotów opierają się na naturalnych zachowaniach zwierzęcia i mają na celu wykonanie określonego ruchu na komendę.

Kocie sztuczki – kilka przykładów

  • Daj łapę: Prawdziwy klasyk. Zwierzę kładzie łapę na wyciągniętej dłoni człowieka.
  • Piątka: Kot dotyka łapą pionowo trzymanej dłoni.
    Naśladowanie człowieka: Kot siada lub podnosi się na tylnych łapach i unosi obie przednie łapy.
  • Turlanie po podłodze: Zwierzę turla się po podłodze z jednej strony na drugą.
  • Siad/noga: Podobnie jak u psów — kot ma na polecenie usiąść lub iść przy nodze.
  • Slalom: Ćwiczenie dla zaawansowanych. Kot okrąża przeszkody, np. stopy człowieka, robiąc ósemki.
  • Łapy na krzyż: Leżący kot krzyżuje przednie łapy.
  • Pozostawanie w bezruchu: Kot kładzie się na polecenie i przez moment pozostaje bez ruchu.
  • Do tyłu: Zwierzę przez chwilkę idzie lub czołga się do tyłu na komendę.
  • Obrót: Kot obraca się raz na przednich łapach, podczas gdy tylne łapy pozostają w miejscu.

W jaki sposób mogę nauczyć mojego kota sztuczek?

Najpierw trzeba pokazać kotu, czego się od niego oczekuje. Aby na przykład nauczyć go dawania łapy, należy ostrożnie wziąć jego łapę w dłoń — jeżeli kot na to pozwoli, dostanie nagrodę. Należy kilkakrotnie powtórzyć ten proces i połączyć go z łatwą do zapamiętania komendą, aż kot skojarzy, że łapa w dłoni oznacza nagrodę. Następnie należy wyciągnąć dłoń w kierunku zwierzęcia i wypowiedzieć komendę — wkrótce kot zacznie sam wyciągać łapę.

W podobny sposób nauczą Państwo zwierzęcia innych sztuczek – na początku prosimy posadzić zwierzę w wymaganej pozycji lub kierować nim za pomocą pokazanego wcześniej smakołyka, aż połączy komendę z działaniem i zacznie samodzielnie je wykonywać.

Na co muszę zwrócić uwagę podczas treningu, aby zadbać o dobro kota?

Istnieją dwa ważne aspekty trenowania ze zwierzętami:

  • Nie należy nigdy przeciążać zwierzęcia: Kiedy tylko zauważymy, że kot stracił zainteresowanie, nadszedł czas na zakończenie treningu. Niektóre tygryski mogą w ogóle nie dać się namówić na wykonywanie sztuczek — to także należy zaakceptować. Proszę nie tracić serca ani nie karcić kota, jeżeli w połowie lekcji straci on zainteresowanie i odejdzie — współpraca musi być zawsze dobrowolna. Sztuczki należy traktować jako rodzaj zabawy i szanować wybory swojego kota.
  • Dostosowanie ilości karmy: Należy zwrócić uwagę na ilość podawanych przysmaków i odpowiednio zmniejszyć wielkość regularnych posiłków. Za dużo jedzenia może się u kota odłożyć w formie zbędnego tłuszczyku.

Czy za pomocą klikera mogę nauczyć kota sztuczek?

Dobrym narzędziem pozwalającym na nauczenie kota sztuczek może być — choć nie musi — trening z klikerem. Podczas treningu z klikerem zwierzę uczy się łączyć nagrodę za prawidłowo wykonane zadanie z sygnałem dźwiękowym. W konsekwencji kliker coraz bardziej zastępuje nagrodę w postaci smakołyku. Należy jednak pamiętać, że w treningu nie chodzi o osiąganie sukcesów — liczy się przede wszystkim wspólne spędzanie czasu ze swoim tygryskiem.

Inne artykuły na temat kotów, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?