Koty wychodzące: swoboda i ochrona „ogrodowego tygrysa”
03.08.2023 - Czas czytania: 4 minuty
Koty są zwierzętami posiadającymi ogromne umiejętności przystosowawcze i mogą wieść szczęśliwe życie w domu, pod warunkiem, że wszystkie ich potrzeby są spełnione. Pozostawienie kotom pełnej swobody w poruszaniu się po okolicy to również częsty sposób hodowli tych zwierząt. Opieka nad kotem wychodzącym rodzi z reguły wiele pytań o to, co będzie dobre i bezpieczne dla zwierzaka. Poniżej przeczytasz, co należy wiedzieć o swobodnym poruszaniu się kota.
Kot wychodzący: za i przeciw
Kot domowy, który ma możliwość swobodnie spacerować po okolicy, jest w swoim żywiole. Zakradanie się, czyhanie, polowanie, a także nawiązywanie kontaktu z innymi kotami oraz poznawanie nowych bodźców i zapachów to dla niego prawdziwa przygoda. Koty wychodzące są zazwyczaj bardziej zrównoważone i odporne niż te, które nie opuszczają mieszkania. To, czy takie rozwiązanie wchodzi w grę w przypadku Twojego kota, zależy od kilku podstawowych czynników.
Zacznijmy od sąsiadów. Wychodząc z domu, kot opuszcza teren należący do „jego” człowieka — płoty czy mury odgradzające sąsiednie domy nie stanowią dla niego żadnej przeszkody. Polskie przepisy nie zabraniają wypuszczania kotów na dwór, natomiast za wszelkie szkody jakie poczyni zwierzak w trakcie swoich okolicznych wypraw, odpowiada właściciel zwierzęcia. Sąsiedzi nie muszą się godzić na sytuację, w której obce zwierzę rozkopuje im grządki lub załatwia się na ich tarasie. Mogą wówczas zastosować takie środki, jak odstraszacze ultradźwiękowe lub kołnierze do zabezpieczania drzew. Właściciel kota jest również zobowiązany do wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy jego pupil upoluje cennego karpia koi ze stawu sąsiada lub porysuje mu samochód.
Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przed wypuszczeniem kota na dwór, jest oczywiście bezpieczeństwo okolicy. Kocie wędrówki na obszarze o rzadko uczęszczanych drogach czy w pobliżu parku będą zdecydowanie bezpieczniejsze niż przy ruchliwych arteriach. Tereny wiejskie wiążą się za to z zagrożeniami innego typu. Zwierzęta, które zajdą zbyt daleko od domostw, mogą paść ofiarą myśliwych.
Na co należy uważać w przypadku kotów wychodzących na dwór?
Jeśli planujesz pozwolić kotu na swobodne wędrówki, należy do tego odpowiednio przygotować zwierzę:
- Szczepienia: koty wychodzące mają częsty kontakt z innymi zwierzętami, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować. Dlatego należy je koniecznie zaszczepić przeciwko kaliciwirusowi i herpeswirusowi, które wywołują koci katar, panleukopenii, wściekliźnie, chlamydii czy białaczce.
- Ryzyko zakażenia: jeśli kot cierpi na chorobę zakaźną taką jak FIV, nie powinien opuszczać domu, aby nie zarazić innych kotów.
- Ochrona przed pasożytami: należy zapewnić kotu odpowiednią ochronę przed pasożytami, takimi jak pchły czy kleszcze. Trzeba także pamiętać o regularnym odrobaczaniu.
- Pielęgnacja sierści: kot wychodzący, w szczególności rasy długowłosej, wymaga częstszej pielęgnacji sierści. Wszelkiego rodzaju ciała obce lub zabrudzenia mogą się w niej łatwo zaplątać.
- Kastracja: koty wychodzące należy koniecznie wykastrować, aby zapobiec niechcianemu potomstwu. Kolejną zaletą jest to, że koty wykastrowane są mniej skłonne do bójek i zwykle nie oddalają się zbytnio od domu.
- Chip: kot wychodzący powinien zostać zarejestrowany za pomocą chipa. Jeśli z jakiegoś powodu zwierzę się zgubi i zostanie znalezione w innym miejscu, łatwo będzie odnaleźć wtedy jego właścicieli.
- Uwzględnienie potrzeb innych zwierząt: w okresie lęgowym ptaków śpiewających najlepiej będzie wprowadzić koci areszt domowy, ponieważ pisklęta stanowią łatwą zdobycz dla kotów.
Na swobodne wędrówki po okolicy należy pozwolić kotu dopiero po upływie miesiąca od jego pojawienia się w nowym domu. W ten sposób wpoimy mu, gdzie jest jego miejsce zamieszkania. W jaki sposób kot domowy staje się kotem wychodzącym? Kota należy stopniowo przyzwyczajać do wychodzenia z domu. Podczas pierwszych wyjść należy zostawić drzwi uchylone, aby zwierzę mogło w każdym momencie wrócić, jeśli na dworze zrobi się nieprzyjemnie. Jak długo kot powinien przebywać na zewnątrz? Warto zostawić kotu swobodę w ciągu dnia, natomiast noce zwierzęta powinny raczej spędzać w domu. Rano warto podawać kotu trochę mniej karmy niż dotychczas. Zmotywuje go to do wieczornego powrotu do pełnej miski. Jako sygnał do powrotu można wykorzystać wieczorne karmienie, zawsze o tej samej porze. Należy zawołać zwierzę, wydając przy tym głośne dźwięki, np. za pomocą puszki z suchą karmą. Mądry kot szybko się zorientuje, kiedy nadchodzi czas na kolację i będzie się punktualnie zjawiać przy misce.
Jak przyzwyczaić kota do używania klapki dla kotów w drzwiach?
Przy swobodnym wychodzeniu kota na zewnątrz może pojawić się pewien problem natury organizacyjnej: kot będzie regularnie przesiadywał przy drzwiach i usilnie prosił, aby go wpuścić lub wypuścić. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w drzwiach klapki dla kotów, przez którą zwierzak będzie mógł wchodzić i wychodzić wedle uznania. W sklepach specjalistycznych dostępne są rozmaite warianty klapek, które są zazwyczaj bardzo łatwe w montażu. W przypadku drzwi szklanych (np. prowadzących na taras) konieczna będzie pomoc szklarza. Nowoczesne klapki dla kotów są wyposażone w mnóstwo praktycznych funkcji. Można na przykład uniemożliwić obcym zwierzętom wejście do domu — klapka będzie się otwierać jedynie przed kotem, który rzeczywiście mieszka w danym miejscu. Jest to możliwe za sprawą chipa służącego zwykle do identyfikacji zwierzęcia. Urządzenie można zaprogramować też w taki sposób, aby klapka otwierała się jedynie w określonym czasie lub aby możliwe było tylko wejście do środka.
Na początku należy jednak przećwiczyć z kotem obsługę klapki. Zamocuj ją w taki sposób, aby była otwarta, i spróbuj nakłonić pupila do przejścia przez otwór. Można go do tego zachęcić zabawką lub smakołykiem. Należy się przy tym uzbroić w cierpliwość — koty są zazwyczaj nieufne w stosunku do nowych rzeczy. Za każdym razem, gdy kot przejdzie przez otwór, należy go chwalić i nagradzać, stopniowo domykając klapkę. Mruczek szybko zrozumie, na czym to polega.
4 porady, które pomogą Ci przyzwyczaić kota do wychodzenia na dwór:
- Wskazówka nr 1: zanim zaczniesz wypuszczać kota na dwór, warto zamontować w drzwiach klapkę. Dzięki temu kot będzie miał możliwość powrotu w każdej chwili. Najlepiej pierwszy raz pozwolić mu wyjść w lekko deszczowy dzień. Dobrym pomysłem jest również podanie mu mniejszej niż zazwyczaj porcji karmy, aby sam szybko wrócił. Należy spokojnie wyjść na zewnątrz razem z kotem i pokazać mu różne miejsca w ogrodzie. Należy poruszać się wolno i obserwować, jak daleko zwierzak odważy się zawędrować.
- Wskazówka nr 2: pozwól pupilowi spokojnie odkrywać okolicę. Nie ma potrzeby ciągłego nawoływania go. Kot nie lubi być rozpraszanym. Daj mu wystarczająco dużo czasu — wkrótce sam odczuje potrzebę powrotu do domu. Jeśli po pierwszym spacerze powitasz go jego ulubioną karmą lub zabawką, zobaczy, że warto jest wracać. Przez pierwszych kilka dni należy kotu towarzyszyć. W ten sposób zwierzę przyzwyczai się do nowej sytuacji i zyska pewność siebie. Podczas pierwszej swobodnej wędrówki kota należy być w pobliżu, aby w razie problemów móc zareagować.
- Wskazówka nr 3: koty przywiązują się do miejsc. Po przeprowadzce futrzak musi się więc przyzwyczaić do nowego domu. Trzymaj zwierzę w domu przynajmniej przez cztery tygodnie — w ten sposób będziesz mieć pewność, że kot uzna nowe otoczenie za centrum swojego terytorium. Podczas pierwszych wędrówek po nowej okolicy należy kotu towarzyszyć, aby poznał nowe otoczenie i poczuł się w nim pewnie.
- Wskazówka nr 4: koty wychodzące są bardziej aktywne od domowych tygrysków i spalają w związku z tym więcej kalorii. Nawet jeśli mają pełno okazji, aby uatrakcyjnić swój jadłospis świeżo upolowaną myszą, potrzebują wysokoenergetycznego pożywienia o dużej zawartości mięsa. Wskazówka: kota należy karmić o regularnych porach, aby punktualnie wracał do domu. Kiedy wie, że w domu dostanie najsmaczniejsze jedzenie, prawdopodobnie nie będzie chciał się stołować nigdzie indziej.